Γνωμες για καινουργιο τζακι καλοριφερ

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156984 από geodag

dimlyk έγραψε: αν καταλαβα καλα εννοεις οτι πανω και κατω το σπιτι δεν εχει καμμια μονωση η προστασια ...
τα σωματα τι ισχυ εχουν ?[/q
καληνερα αδερφε μου οπως τα λες ειναι, επειδη προκειται να γινουν σπιτια δεν εχει μπει μονωση ειναι μονο η πλακα.... το υπολοιπο σπιτι εχει μετρια μονωση(τουβλο πρασινο διπλο φιλεζολ τουβλο και σοβα) πως μπορω να δω τι ισχυ εχουν τα σωματα?? ο λεβητας πετρελαιου ειναι 30,000 θερμιδες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156986 από geodag
τωρα τον λεβητα το εχβ ρυθμισμενο τα νερα να τα ανεβαζει μεχρι 75 βαθμους C και τα σωματα ζεσατινονται κανονικα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156994 από dimlyk
τα σωματα αναλογα τον τυπο τους αν ειναι ακαν η πανελ μπορεις να βρεις στο ιντερνετ σελιδες κατασκευατων και να υπολογισεις εστω και στο περιπου .
μην συγκρινεις τον πετρελαιολεβητα ...ολα τα ζεσταινει αυτος :) τα σωματα ζεσταινονται...το σπιτι ομως ?
και κυριως ποσο γρηγορα παγωνει?
ειμαι διστακτικος να σου απαντησω γιατι τα νουμερα σου ειναι οριακα και προς τα κατω ,,,το τζακι μπορει να δινει 23 κβ αλλα σαν μεγιστη ισχυ και ειναι δυσκολο και ασυμφορο να δουλευει εκει... λογικα θα δουλευει πολυ χαμηλοτερα ... απο την αλλη αν τα σπιτια ειναι δικα σου η οι ιδιοκτητες βολικοι μπορεις ενδεχομενως να κανεις καποια ψευτομονωση προσωρινη χωρις μεγαλο κοστος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156998 από geodag
Σε ευχαριστω φιλε μ για την απαντηση...κ εγω αυτο πιστευω οτι 23κβ δεν θα μου φτασει... πρεπει να θω κατι κοντα στα 29-30 και στον νερο τουλαχιστον 22κβ+...καλη η ιδεα σου για προσωρινη μονωση θα το ψαξω... οσο για τα καλοριφερ ειναι αυτα τα κλασικα που εχουν την σχαρα απο πανω.... σε ποιο σαιτ μπορω να βρω τις θερμιδες τους??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156999 από dimlyk
www.buderus.gr/files/Radiators_GR_1.pdf χρησιμοποιησε αυτο...προσοχη η αποδοση ειναι ανα μετρο
τα 30 φανταζουν πολλα ...οταν λεω προσωρινη μονωση εννοω να στρωσεις τον πανω οροφο με φτηνο φελιζολ κι οχι κατι πιο ακριβο ...κι αν στο ταβανι του κατω οροφου μπορει να τοποθετηθει ενα heraklith πχ το οποιο μπορει και να γινει μονιμο κμια και σοβατιζεται απ ευθειας τοτε ισως και το τζακι που λες να ειναι μεγαλο ....και το κοστος της μονωσης να το αποσβεσεις πολυ συντομα και ναχεις και πολυ καλυτερες συνθηκες στο σπιτι σου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157001 από geodag
για το ελληνικο wersthal hydro 40 το οποιο λεει οτι βγαζει 40κβ ειχες καμια γνωμη?? τα φοβαμαι λιγο τα ελληνικα.. αλλα εχει πολυ καλη τιμη... μου εδωσες πολυ καλη ιδεα αδερφε για τις μονωσεις σ ευχαριστω κ παλι καπως ετσι θα γινει... αν το τζακι ειναι μεγαλυτερο σε κβ τι πειραζει?? θα καιει κ πιο χαλαρα ετσι δεν ειναι? νη θα εχω κανενα θεμα??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ