Αγορα καταλληλου τζακιου κ σημειο τοποθετησης

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153289 από liakjim

george_74 έγραψε:

liakjim έγραψε: Προσοχή στα θερμόμετρα.
Υπερυθρων απαγορεύεται δια ροπάλου.
Μόνο με διακριβωμενο ψηφιακό με θερμοστοιχειο θα έχετε σωστές μετρήσεις.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Πόσους βαθμούς Κελσίου έξω μπορεί να πέφτει ένα θερμόμετρο υπερύθρων ?
Επίσης αντενδεικνυνται σε όλες τις περιπτώσεις, ή σε συγκεκριμένες μόνο ?

Η διπλωματική μου , είχε ακριβώς αυτό το αντικείμενο.
Να πω ότι σε ελεγχόμενο εργαστηριακό περιβάλλον, με αποκομμένη την επίδραση του περιβάλλοντος, με αποκομμένες την ανάκλαση, είχα σφάλμα 14% σε υλικό με συντελεστή εκπομπής 0.66 και με χρήση θερμόμετρου υπερυθρων , ακριβού μοντέλου που επιτρέπει την εισαγωγή του συντελεστή εκπομπής.

Φαντάσου να μετράς με φθηνό ( τα οποία έχουν το ε fix στο 0.95 ), με ανακλάσεις.
Το σφάλμα θα είναι τεράστιο.

Τα φθηνά υπερυθρων θα μετρήσουν καλούτσικα υλικό με υψηλο συντελεστή εκπομπής και χαμηλό ανάκλασης.

Άρα πάντα με θερμόμετρα επαφής.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153290 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
εδώ Δημήτρη θα συμφωνήσω με το Χρήστο.οταν ενα τζάκι σου λέει οτι π.χ σου δίνω τα 9 kW με 2,5 κιλά ξύλα στους 194 βαθμούς και έχει 84,9 ενεργειακή απόδοση δεν πρέπει καμία στιγμή να ξεπεράσει τους 194 βαθμούς .φυσικά θα πρέπει να του έχω προσφέρει τα ανάλογα Pa !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153292 από dimlyk
δεν διαφωνω αλλα πως το μετρας ?
κι αν σου δειξει 150 βαθμους σημαινει οτι εχει αποδοση 95% ?
και μια και δεν γνωριζω τι σημαινει αποδοση στα τζακια το ερωτημα μου ειναι το εξης
αν καψω 2,5 κιλα ξυλα θα παρω 9,5 kwh η οταν εχω 2,5 κιλα ξυλα στο τζακι (με ιδανικες τις υπολοιπες συνθηκες) εχω τα αποτελεσματα που αναφερεις ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153293 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ναι στο τζάκι είναι λίγο ποιο περίπλοκα !π.χ αν βάλεις ινοξ καμινάδα και στο λαιμό μετράς 250 μετά απο 1,5 μέτρο μετράς 230 περίπου .αντίθετα αν του βάλεις χάλυβα μετά απο 1,5 μέτρο μετράς κάτω απο 190 !
αλλά όσον αφορά τα τζάκια καθαρά σίγουρα μετράς λαιμό και όταν μιλάμε για θερμοκρασία μιλάμε καθαρά για την μέγιστη σε μια ΄ώρα καύσης .ναι υπάρχει περίπτωση να ανεβάσεις και άλλο την ενεργειακή απόδοση του τζακιού αν παίξεις με το οξυγόνο και τα Pa .αλλά σίγουρα δεν μπορείς ν πάρεις KW .



με αυτά τα 2 κιλά μπρικέτα που βλέπεις μέσα μπορεί να καίει με αυτό τον τρόπο 3-4 ώρες να το πω και εγω σαν μερικούς οτι με 1 κιλό ξύλο 10 ώρες καύση και ζεσταίνω 200τ.μ ?? φυσικά και όχι .αλλά αν έβλεπες την καμινάδα στο καπέλο σε αυτό το τζάκι εκείνη τη στιγμή δεν έβγαζε τίποτα .άρα θέλω να πιστεύω οτι με αυτή την καύση ξεπέρασα το ποσοστό ενεργειακής απόδοσης που λέει ο κατασκευαστής αλλά σε καμία περίπτωση δεν έπαιρνα εκείνη την στιγμή πάνω απο 2 kWh .άσε που μόλις πάγωναν τα κεραμικά μετά από λίγο δε θα είχα πυρόλυση άρα θα έπαυε να καίει τα καπναέρια !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153309 από shady233

Fokion έγραψε:

shady233 έγραψε: Εκτός κ αν εγω τα βλέπω όλα τοσο ρόδινα, τι να πω..!

Μη περνεις "ελαυρα τι καρδία" ουτε το κουβαλημα ουτε τα 500 κιλα σημειακο φορτιο σε μπαλκώνι ουτε το συνδιασμενο κοστος πετρελαιου ΚΑΙ ξυλων που παρεπιπτοντως θες ξερά αρα πρεπει να αρχισεις να μαζευεις απο τωρα που ειναι και η φτυνοτερη περιοδος αγοράς.

Ενα τελευταιο μηνημα και κλεινω - δικα σου ειναι τα λεφτα και το σπιτι - εσυ αποφασιζεις.
Η προταση μου να σκεφτεις σοβαρα.

Απο τη στιγμη που εχεις σωματα καλοριφέρ στα δωματια χρησιμοποίησε τα. ΔΕΝ υπαρχει καλυτερη θερμανση οτι και να λεμε. Η δυαρυθμιση σου ειναι δυσκολη για "αερα" ειδικά η μεσα μεσα κρεβατοκαμαρα ειναι χαμενη, η μεσαία παιζεται γιατι η πορτα της ειναι προς τα μεσα κι οχι προς το σαλονι, καλα το μπανιο δε το συζητω

πως.

Α. Υδραυλικη σομπα συνδεδεμενη στο κολεκτερ του οροφου. Αν ειναι μεγαλούτσικη ( πανω κατω 20 KW) θα αντεξει και μποιλερ για ζεστα νερα. Σαφως μεσα στο μπατζετ σου αν το ψαξεις.

Β. Αντι για λεβητα πετρελαίου βαλε λέβητα πελλετ. Θα τα εχεις αποθηκευμένα δίπλα του γλυτώνεις το ανεβα κατεβα, φορτώνεις το σιλο κάθε 3-4 μερες κι εισαι αρχοντας. Ακομα πιο ευκολο να εχεις ζεστα νερα. Κι αν βαλεις και κανα παμφαγο λεβητα??? Καις και τη πεθερα σου!!!!!! :) :) :)
Apo μπατζετ μαλλον ξεφεύγεις αλλα αν το πληρώνει ο εργολαβος σκοτίστηκες. ( Απίθανο να το δεχτει αλλα λέμε)

Γ. Υδραυλικο τζακι. το που θα τοποθετηθει εξαρταται απο το που ειναι τα κολεκτερ. Καλη και ομοιομορφη ζεστη σε ΟΛΟ το σπιτι δε χανεις και την ομορφια αλλα εχεις και ΟΛΗ τη φασαρια που σηζητησαμε σε προηγουμενα μηνηματα αλλά και πιο πανω.

Δ. εφαρμοζεις τις λυσεις Α. ή Β. και βαζεις ενα "οτι ναναι" τζακι ακομα και κανα φτηνό του Leroy ( που παρεπιπτοντως εχουν αποδειχτεί αξιολογότατα τα foyer τους) για το "θεαμα". σαφώς εδω το μπάτζετ θα φυγει από τα 2χιλιαρικα αλλα οχι τρομερα.

Παρεπιπτοντως εχω ειμαι πλεον στην λυση Α. ( που ηταν ΣΑΦΩΣ μεσα στο μπατζετ σου) κι ενα απλό ανοιχτο τζακι στο σαλονι "για το ματι" οποτε τυχει...
δες αμα θες τα λινκ στην υπογραφή μου τι ειχα ( αεροθερμες σομπες και τι χρειαστικε να γινει για να ζεστανουν το χωρο ) και τι εχω

Αυτα απο μενα και καλη επιλογη σου ευχομαι.

ΥΓ
Για να καταλαβεις τι εννοω, οταν λεω φασαρια, εσυ λες 4-5 τονους ξυλα κουβαλημα + κοστος πετρελαιου, ενω εγω θελω 2 αντε 2,5 τοννους πελλετ τη σεζον για το διπλό σπιτι απο το δικό σου.


Καλησπέρα σας κ πάλι! Φίλε Fokion θα ήθελα την βοήθειά σου.. Μετά απο πολύ σκέψη κατέξηξα στο εξής.. Να βάλω λέβητα πέλλετ αντι πετρελαίου κ να κάνω ένα τζάκι έτσι για το γ@μώτο, πάνω απο 1000 να μην δώσω για το τζάκι κ να πω τον εργολάβο να του δώσω την διαφορά απο αυτόν που ήθελε να μου βάλει κ να βάλει λέβητα πέλλετ.. Ελπίζω να το δεχτεί βέβαια!
Έχεις να μου προτείνεις κάτι καλό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153310 από Fokion
Η μονη εμπειρια που εχω κι αυτη δε τη λες καν "απο πρωτο χερι" γιατι ειναι φιλου, ο οποιος "καιει οτι ναναι" ειναι της εταιρείας ΣΑΜΑΡΑΣ.

Απο την εξυπηρετηση τους εχει μεινει ικανοποιημενος γιατι καθοτι γηροκομειο δεν τον παιρνει να μεινει χωρις θερμανση. Βεβαια ειναι Αθηνα.

Καει οτι βρει φτυνοτερο.
Κουκουτσι ελιας, πυρηνα στεγνο, πελλετ απο οτι ναναι....

Γι αυτο και δε μπορω να σου προτεινω μηχανημα... δεν ξερω...
Αλλα ο φιλος μου ψηφιζει ΣΑΜΑΡΑ με κλειστα ματια...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ