Αγορα καταλληλου τζακιου κ σημειο τοποθετησης

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153274 από liakjim
Στην υπογραφή μου, θα δείτε τις μετρήσεις που έκανα με ξύλο/μπρικετες.
Προσωπικά, με την τιμή ξύλου στη Αττική, δεν με βλέπω να ξανα αγοράζω ξύλα ξανά.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153277 από χρηστος8

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:
απο εκεί και πέρα το μόνο που μπορεί να υπάρχει σαν διαφορά έχει να κάνει καθαρά σαν μηχάνημα !δηλαδή σε ενα τζάκι όσο και καλά να το κατασκευάσουμε δεν θα καταφέρουμε πάνω απο 86-88% να πάρουμε αντίθετα σε πέλλετ μπορούμε να φτάσουμε μέχρι και 97% !

θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας στα παραπάνω μήπως εγω δεν έχω καταλάβει καλά κάτι τόσα χρόνια !!


Δημητρη θα ηθελα την γνωμη σου οσον αφορα τα παραπανω που εκανα παραθεση...
Εχω δει λεβητες πελλετ σε φουλ ισχυ λειτουργιας πχ starfire maxi 30kw, να εχουν θερμοκρασια καυσαεριων 110 με 140 βαθμους max.
Αυτος ο λεβητας εχει 92% αποδοση.
Η θερμοκρασια καυσαεριων το αποδυκνυει σαφεστατα.
Το ερωτημα μου ειναι το εξης...
Ενα τζακι (οχι νερου) foyer με ας πουμε 85% αποδοση και 15kw... σε φουλ ισχυ (και ξερα ξυλα) ποση θερμοκρασια καυσαεριων εχει;;;
Η για να το θεσω αλλιως ποση θερμοκρασια καυσαεριων πρεπει να εχει ωστε να συμβαδιζει με το 85%
Ρωταω γιατι νομιζω πως στην πραξη σε φουλ ισχυ, η θερμοκρασια λειτουργιας πρεπει να ειναι 250+ η και 300+.
Αυτο ομως ειναι κατι το οποιο δεν αντικατοπτριζει τις αποδοσεις των κατασκευαστων.
Η θερμοκρασια καυσαεριων σε μια συσκευη θερμανσης οποια κι αν ειναι αυτη... ειναι ο καθρεφτης της αποδοσης ενος μηχανηματος και δεν κρυβεται με κανενα τροπο.
Τι λες;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153279 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
85% απόδοση πολύ λίγες εταιρίες μπορούν να πιάσουν !παίζοντας όμως με τα Pa και αυξάνοντας τις επιφάνειες εναλλαγής καυσαερίων μπορείς και να το ξεπεράσεις συνολικά στην φούσκα !θα προσπαθήσω να σας δείξω μετρήσεις απο κρατικό φορέα και όχι απο το μπακάλικο της γειτονιάς, που δείχνει τα πάντα !!

εδώ βλέπεις ενα απο τα ποιο αποδοτικά αερόθερμα τζάκια στην αγορά που έχει το 84,9% σχεδόν στο 85% που λες, με θερμοκρασία στους 194 βαθμούς .μέχρι να το παραδώσω στον πελάτη πιστεύω όπως πολύ σωστά λες αν κατεβάσω την θερμοκρασία καυσαερίων στους 120-140 θα έχω πάρει το 88 που λέω και ποιο πάνω !

Moc nominalna (kW)
9
Zakres obciążenia grzewczego (kW)
5-10
Średnica Czopucha (mm)
180
Sprawność cieplna (%)
84.9
Emisja CO (przy 13% O2)
0,070
Emisja Pyłków (g/m3)
0,038
Temperatura spalin (°C)
194

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153280 από χρηστος8
Δημητρη να με συμπαθας... ομως απαντησεις copy paste απο φορεις σε συνθηκες εργαστηριου δεν μου λενε και πολλα.
Εκτος αυτου τα νουμερα αυτα... δεν ξερω αν ειναι συνεχομενα και για ωρες μετρησης... η μια δεδομενη χρονικη στιγμη που εκανε ο φορεας που τα μετρησε.
Οπως σου ειπα παραπανω ο ανωτερω λεβητας (δεν ειναι ο μονος) σε φουλ ισχυ 30kw εχει απο 110 εως 140 βαθμους μετρημενους απο μενα με δικο μου θερμομετρο 20cm μακρια απο τον λεβητα.
Ολο αυτο εχει την αξιοπιστια απο μεριας μου μια και μετρηθηκε πανω απο 15 φορες σε διαφορετικους λεβητες την καθε φορα και με διαφορετικη καμιναδα σε καθε σπιτι.
Εγω θα ηθελα την δικη σου γνωμη και αποψη οσον αφορα τα νουμερα, μια και σε θεωρω πιο αξιοπιστο και εμπειρο απο εναν αγνωστο πιστοποιημενο φορεα.
Υποσχομαι πως στο τζακι μου (invicta grande vision 800 14kw - 75% αποδοση) τον χειμωνα θα βαλω για τουλαχιστον 2 ωρες καταξερο ξυλο 2 ετων με τερμα ανοιχτο τον αερα.

Ταυτοχρονα θα εχω θερμομετρο στα 2 μετρα απο την εξοδο του τζακιου στην ταρατσα μου δηλαδη.
4 μετρα ειναι συνολο η καμιναδα.
Πολυ φοβαμαι πως κατω απο 300 με 350 βαθμους δεν θα δω.
Οψομεθα...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153281 από formentini30
Καλησπέρα και από εμένα.
Πρόσφατα αγόρασα μια ξυλοσομπα που ο κατασκευαστής δίνει απόδοση 80,4 με ξύλα και καυσαέρια 288c .
Στο πιστοποιητικό από το DIBT (το γερμανικό φορέα πιστοποίησης ) αναφέρετε ότι στην ακριβός στη έξοδο από την σόμπα η θερμοκρασία είναι 330c.
Λογικά η απόδοση, η θερμοκρασία καυσαερίων, και η μετρούμενη απόσταση καθώς και ο θάλαμος καύσης συνδικάζονται κατά κάποιο τρόπο για το τελικό αποτέλεσμα.
Αν έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες , καλό θα ήταν να μάθουμε περισσότερα, ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #153282 από χρηστος8

formentini30 έγραψε: Καλησπέρα και από εμένα.
Πρόσφατα αγόρασα μια ξυλοσομπα που ο κατασκευαστής δίνει απόδοση 80,4 με ξύλα και καυσαέρια 288c .
Στο πιστοποιητικό από το DIBT (το γερμανικό φορέα πιστοποίησης ) αναφέρετε ότι στην ακριβός στη έξοδο από την σόμπα η θερμοκρασία είναι 330c.
Λογικά η απόδοση, η θερμοκρασία καυσαερίων, και η μετρούμενη απόσταση καθώς και ο θάλαμος καύσης συνδικάζονται κατά κάποιο τρόπο για το τελικό αποτέλεσμα.
Αν έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες , καλό θα ήταν να μάθουμε περισσότερα, ευχαριστώ


Εμ αυτο ειναι το θεμα φιλε formentini 30... γι αυτο ρωταω τον πιο αξιοπιστο ανθρωπο που εχουμε στο φορουμ ωστε να μας διαφωτισει για τα τζακια.
Δεν μπορει να εχουμε 80,4 αποδοση και ταυτοχρονα 330 βαθμους καυσαερια.
Οσον αφορα τους λεβητες... επιβεβαιωνω πως τα νουμερα συμβαδιζουν με τον βαθμο αποδοσης της συσκευης.
Δεν ειναι τυχαιο πως λεβητες αεριου συμπυκνωσης εχουν θερμοκρασια καυσαεριων 50 βαθμους μονιμα και φυσικα πλαστικη εξοδο καπναεριων...ετσι εξηγειται και ο βαθμος αποδοσης ανω του 100%
Αυτο που θελω να μαθω... ειναι την θερμοκρασια καυσαεριων σε σοβαρα τζακια... τουλαχιστον για 2 ωρες λειτουργιας του τζακιου, με τσιτα γκαζια (αερα τερμα ανοιχτο) και φυσικα καταξερα ξυλα.
Οι ιδιες συνθηκες δηλαδη με τις οποιες μετραμε οι υδραυλικοι τους λεβητες.
Εκει θα δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος της καθε συσκευης.
Η θερμοκρασια καυσαεριων οτι και να κανεις δεν κρυβεται...δεν μιλαμε ουτε για μεσο ορο θερμοκρασιας ουτε για θερμοκρασια στο ρελαντι...ουτε και με κλειστο τον αερα...ουτε και στιγμιαια μετρηση κατα ποσον μας βολευει.
Στο δικο μου τζακι τον χειμωνα θα το δοκιμασω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ