Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130862 από kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130863 από χρηστος8
Δεν υπονοω τιποτα ουτε ειχα σκοπο να σε προσβαλω Νικολα.
Μια απλη ερωτηση σου εκανα.
Καθε μερα μαθαινω νεα πραγματα και προς ενημερωση μου ρωτησα αν ξερεις κατι που εγω δεν ξερω γυρω απο τους ξυλολεβητες της buderus.
Τελος παντων με παρεξηγησες και δεν με βοηθησες και δεν πειραζει γι αυτο.
Για να σε βοηθησω (οπως κανω παντα) οι ξυλολεβητες της buderus με τα 2000 χιλιαρικα εχουν την ιδια τιμη με τους ξυλολεβητες πυρολυσης vigas.
O vigas ειναι κλασεις ανωτερος απο τον buderus, σε αρκετους τομεις που εχουν αναφερθει αρκετες φορες.
Να σαι καλα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikolas p

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130864 από nikolas p
μα ουτε κι εγω ηθελα να στην "πω". σκεφτηκα οτι για να το λεει ο χρηστος, καποια βλακεια θα ειπα, και με δεδομενο οτι ετουτο το πρωτο καιρο που γραφω στο φορουμ ο σαββας με εβγαλε κλωνο και με κατηγορησε οτι ειμαι κατι κακο, καπου και εγω ανθρωπινα εχω "τσιτωσει" λιγο. ηταν και ο τροπος που με ρωτησες , σαν να περιμενες να σου κανω πασα κατι αστοχο αντι να πεις καθαρα την αποψη σου.

ειλικρινα ομως, δεν ηξερα οτι ο πυρολυτικος της vigas ειναι στην ιδια τιμη. και φυσικα ο vigas ειναι ενα καλο μηχανημα.
αν ειναι ετσι, τοτε στα παραπανω μηνυματα μου, ας αντικαταστησει ο φιλος οκταμπαλος τον buderus με τον vigas
δεν αλλαζει κατι στο σκεπτικο μου
καλη μας μερα :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130865 από egglezos
βρε Νικόλα, ειλικρινά λυπάμαι που αναγκάστηκες να κλείσεις την επιχείρηση σου κτλ κτλ (άν και σου βγήκε σε καλό μου λές) αλλά περισσότερο λυπάμαι που έχασα από τον κλάδο μας έναν αληθινό γνώστη της θέρμανσης...και ξέρεις, ο καλός ανταγωνισμός σπανίζει αυτές τις μέρες...να είσαι καλά!

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by egglezos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikolas p

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130867 από nikolas p
καλημερα νικολα!
μα δεν ημουν στον κλαδο της θερμανσης. γεωργικα μηχανηματα εφτιαχνα, συνεχιζοντας της παραδοση της οικογενειας. κατασκευαζοντας συνεχως πανω σε πατεντες δικες μου και του πατερα μου.
μια βιοτεχνια με 3-4 μονιμους μαστορους που πανω στην σεζον γινονταν καμια φορα και 13-14 και παραλληλα εδινα δουλεια φασον σε 2-3 εξωτερικα μηχανουργεια για ενα δυο μηνες καθε χρονο.
να σου πω την αληθεια, οτι δεν ημουν καλος ηλεκτροσυγκολητης ή καλος τορναδορος.
ημουν ομως καλος πωλητης, καλος σχεδιαστης και αυτο ηταν κληρονομικο... :)

οταν αρχισα να νιωθω την ανασα του ανταγωνισμου, προσπαθησα με ειδικα προγραμματα τοτε, να αναβαθμιστω με cnc εργαλειομηχανες, προσδοκωντας και προσβλεποντας οτι θα μπορεσω να σταθω.
ομως οι μιζες που ζητουσαν οι αρμοδιες υπηρεσιες ησαν "τρελες". οι δε τραπεζες ησαν σκληρες και κατι οι συναφειες, κατι οτι ο κλαδος των εμπορων αγροτικων μηχανηματων ηταν ολικα λαθος, κατι οτι οι ξεπλενηδες τουρκοι και βουλγαροι πληρωναν μεροκαματο 5 δολλαρια οταν εγω πληρωνα με ικα κλπ 15.000 δρχ, τους μαστορους μου, και εχοντας παλιες εργαλειομηχανες, πως να σταθω?
ηδη ειχα αρχισει να εργαζομαι για τον ευρυτερο δημοσιο τομεα, στηνοντας την εταιρια του υ/η εργοστασιου και αποφασισα οτι ειναι καλυτερα να "τελειωσει το πανηγυρι" και να ασχοληθω με τον εαυτο μου και τα χομπι μου.
δυστυχως το κυκλωμα τοτε εργασιας μου, δεν ηταν καλο.
δεν ειχα να κανω με πελατες αστους με σταθερα εισοδηματα. αλλά με αγροτες και το χειροτερο, με εμπορους αγροτικων μηχανηματων που και αυτοι δεν ηξεραν αν και ποτε θα πληρωθουν.
ασε που η τελευταια πατεντα του πατερα μου μας εφαγε τοτε ολα τα λεφτα που ειχαμε στην ακρη, περιπου 40 μυρια δρχ και οταν πια φτασαμε σε ενα καλο επιπεδο, η τριτοκοσμικοι ηδη με χτυπουσαν στο κυριως , παλιο και δοκιμασμενο μηχανημα που εφερνε τα λεφτα.
απο την μια ο εσωτερικος ανταγωνισμος αλλων ελληνων με τους οποιους ημουν σε συνεχη δικαστηρια, απο την αλλη η λαιλαπα των τριτοκοσμικων που πουλουσαν στην μιση τιμη, και τριτο, οτι η τελευταια πατεντα του πατερα μας εφαγε ολα τα διαθεσημα πρωτου αρχισει να αποδιδει οικονομικα, ηταν φυσιολογικο οτι ερχοταν η σφραγιση επιταγων εχοντας ξεμεινει με δεκαδες απουλητα προϊοντα...
ειπα και εγω λοιπον, οτι απο το να παω φυλακη, καλυτερα να ασχοληθω με το υ/η εργοστασιο, ο πατερας να την αραξει με την συνταξη του και να μαθω το τι σημαινει ζωη χωρις αγχος... :lol:

μου λειπει πολλες φορες το παλιο "κυκλωμα" μου.
η αισθηση μιας καλης πωλησης, ενος καλου εισοδηματος. της λυσης ενος τεχνικου προβληματος
βλεποντας ομως σημερα το τι γινεται "εκει εξω", χαιρομαι που παρα τα προβληματα του σημερα, ειμαι καλα...

ευχομαι και ελπιζω να ημουν ο τελευταιος που προσπαθωντας να φτιαξω κατι καλο για μενα και τον τοπο μου, πληρωσα οχι μονο την αναλγησια αλλά και το κυνηγητο του κρατους μας.
να εχεις τον εμπορο να σου λεει οτι ή το πουλας με τσαμπα κερδος ή δεν μπορω να χτυπησω τους τουρκους που σε αντεγραψαν, (τους οποιους το κρατος αφηνει να πουλανε ανεξελγκτα χωρις καν ελεγχο απο την εφορια) και την τραπεζα να σου λεει οτι αν θες δανειο, βαλε ενεχυρο το σπιτι, τον μαστορα να σου λεει οτι αν δεν παρεις νεα δραπανα δεν μπορει να δουλεψει, τον δικηγορο να σου λεει οτι αν δεν τον πληρωσεις δεν μπορει να παει δικαστικα για να υπερασπιστει την πατεντα σου, τον καθε χαζομαστορα του χωριου να φτιαχνει λαθραια και παρανομα αντιγραφα εργαλειων σου (γιατι εδω ειναι μπανανια και οι νομοι περι πατεντων δεν εφαρμοζονται), τον εφορο να σε καλει να κλεισεις συναφεια, τον υπαλληλακο να θελει τρελη μιζα για να σε βαλει στο επιδοτουμενο προγραμμα που δικαιουσαι, τον εμπορο να μην σου κλεινει με επιταγες το λογαριασμο ενω εσυ να εχεις υπογραψει τα παντα στους προμηθευτες σου , και , και , και ...
και ειπα: ¨αϊ στο διαολο να πανε ολα" :lol:

ουφ! σορρυ που σας ζαλισα, αλλα τα θυμηθηκα και ειπα να ξεσπασω.

επειτα, εχοντας στεισει την εταιρια του δημοσιου τομεα απο το μηδεν, τον πρωτο χρονο ηταν χαλαρα, τα επομενα 4 ηταν λιγο βαβουριαρικα, τα επομενα 3 πιο τρεξιματα καθως κατασκευαζαμε το ΜΥΗΣ και τα τελευταια απλα "αραζω" δουλευοντας ελαχιστα εως καθολου.
το τι εχω δει στο δημοσιο, μπορω να γραψω πια ολοκληρο βιβλιο που να κανει το κοσμο να γελαει μεχρι δακρυων

δε βαριεσαι, ολα καλα ειναι αρκει να μην πληρωθω πια του χρονου γιατι θα εχω πεθανει... :lol:
καλα να περναμε
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nikolas p.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130869 από stergiosbik
Nikolas μη λες τετοια,μη λες τετοια!
Ακου εκει στο δημοσιο ν αραζουν!Αυτα δεν γινονται αγαπητε στην Ελλαδα.
Εισαι βαλτος της τροικας κ κατηγορεις αδικως τα παιδια που εργαζονται στον δ. τομεα.
Σα δε ντρεπεσαι! :lol: :lol: :lol:

Υ.γ.
Σαφως δεν παιρνει η μπαλα ολους τους δ.υπαλληλους αλλα δυστυχως αυτη ειναι η πικρη αληθεια. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikolas p

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ