Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130797 από stergiosbik

Savvas έγραψε: Κανένα δεν αδικώ και κανενός τις ικανότητες ή τις γνώσεις δεν αμφισβητώ. Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου (λέξεις στα δάκτυλά μου δηλαδή). Και αν κάποιοι αδικούνται εδω μέσα είναι γιατί με αυτά που κάνουν αδικούν τον εαυτό τους.

Απο την άλλη κάποια πράγματα μέσα σε αυτό το νήμα φωνάζουν απο μόνα τους. Δεν θα επεκταθώ, γιατί εδω μέσα είμαστε απο καλή πρόθεση να βοηθήσουμε, να βοηθηθούμε και για να κάνουμε το κέφι μας. Enough said about that.

Υ.Γ. Μέσα στις μισές αλήθειες συνήθως κρύβονται τα ψέματα.


Σαββα εγω δεν ειπα οτι αμφισβητησες τις ικανοτητες οποιουδηποτε.
Αν μη τι αλλο ειμαι απο τους ανθρωπους που εδω στο φορουμ εχω "μαλωσει" πολλες φορες με διαφορους γιατι θεωρουσα οτι κατι κρυβεται πισω απο αυτους.
Ετσι κι εδω,αν υποπτευομουν οτι ο Σαμαρας κανει μπαμπεσια θα ημουν ο πρωτος που θα το ελεγε. ;)
Δεν θελω ουτε να σε πεισω,ουτε να σε κατηγορησω.
Οσο εσυ εισαι βεβαιος οτι κατι παιζει,αλλο τοσο βεβαιος ειμαι κι εγω οτι δεν παιζει κατι.
Νικο με ακους;Μη με βγαλεις ψευτη,μαυρο φιδι που σ εφαγε κακομοιρη μου! :lol: :lol:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, γιαννης-δραμα, nikolas p

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130851 από eightball2020
Στο θέμα μας,βάζοντας buffer πρέπει να βάλω και ηλιακούς συλλέκτες?Έτσι ώστε να εκμεταλεύομαι ακόμα και τον ήλιο? Τότε γιατί να μην ξεκινήσω από εκεί μιας και στην Ελλάδα απο ήλιο είμαστε μια χαρά και είναι και δωρεάν?Ποια είναι η συντήρηση ενός buffer?( Σε μεγάλα δοχεία, η υάλωση είναι πολύ δαπανηρή και μετά από ένα μέγεθος αδύνατη). Buffer χωρις ενναλάκτη,με εναν ή με δύο? Ο χώρος που τοποθετείται δεν θα πρέπει να είναι εσώκλειστος?
Μου λέτε να βάλω καλο λέβητα με buffer,πόσο θα στοιχίσει περίπου?
Δεν πηρα απαντηση σαυτα τα ερωτήματα και τα ξανα γράφω.
Θα συμπληρώσω ότι μια αντλία θερμότητας σε συνδιασμό με φωτοβολταικά δεν έχεις εξασφαλίσει τσάμπα θέρμανση?
Μου λέτε για τον windhager αλλα για αυτόν δεν μου είπατε www.woodtherm.gr/shop/?sigma-%CE%A0%CE%A...99%CE%9A%CE%9F%CE%A3,
και λέω εγω τώρα ότι βάζω τον windhager πως θα εξυπηρετηθώ όταν ο κ.Σαμαρας ειναι θεσ/κη και εγω Άρτα? Θα έρχεται δωρεαν όταν τον χρειαστώ?
Εγώ ειμαι μέλος σε site με αυτοκίνητα(mitsubishi) αλλα χρησιμοποιω το nissan 1.2cc της γυναίκας και πάει σφαίρα και μου έχει κάνει και οικονομία στο mitsubishi, δινοντας 6000 για λέβητα ξύλου κάνω απόσβεση σε 4 χρόνια ενω με 3000 σε δύο και εχω τη δυνατότητα να πάρω και νέο μοντέλο αν τα φτύσει το παλιο που θα έχω, γιατι να μπω δλδ στη διαδικασία να περιμένω 4 χρο ια να κάνω απόσβαση ενω μπορω σε δύο και να μου μείνουν και καβάντζα λεφτα?

Επίσης εχω βρεί αυτά.forum.monachos.gr/content.php/379-%CE%A5...AC%CF%84%CF%89%CE%BD


<<¨Υπολογισμός θερμικών απωλειών κτιρίου

ο εμπειρικός υπολογισμός των απωλειών κτιρίου γίνεται με τον τύπο Qκ=α x β x γ x Vκ, όπου:
α: συντελεστής θερμομόνωσης (για κτίρια χωρίς θερμομόνωση α=1, για κτίρια με μόνωση σύμφωνα με τον κανονισμό θερμομόνωσης κτιρίων α=0,7)
β: συντελεστής όγκου ( για Vκ =<1000 : β=45, για 1000<Vκ=<2000: β=40, για 2000< Vκ =<4000>4000: β=20)
γ: επιπρόσθετος συντελεστής. Δεδομένου πως αυτός ο εμπειρικός τύπος βασίζεται στην υπόθεση πως το κτίριο είναι πανταχόθεν ελεύθερο και η εγκατάσταση θέρμανσης θα έχει 12-ωρη λειτουργία, ο παραπάνω συντελεστής προσφέρεται στον μελετητή για να μπορέσει να επιφέρει την πείρα του όσο αφορά και αυτά τα μεγέθη.
Vκ: ο όγκος του κτιρίου (μ3)

Υπολογισμός θερμικών απωλειών χώρου

Ο εμπειρικός υπολογισμός των απωλειών του χώρου γίνεται με τον τύπο :Qx=δ x Sx x ε, όπου :
δ: συντελεστής σε συνάρτηση με τον χώρο (για δωμάτιο γωνιακό-βόρειο: δ=150, για δωμάτιο γωνιακό-μη βόρειο: δ=120, για δωμάτιο με 1 εξωτερικό τοίχο-βόρειο: δ=95, για δωμάτιο με 1 εξωτερικό τοίχο-μη βόρειο: δ=80, για δωμάτιο εσωτερικό: δ=50)
ε: επιπρόσθετος συντελεστής για καταβούληση επιρροή.
Sx:η επιφάνεια του χώρου


ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: Η μονοκατοικία (150m2 )του παραπάνω παραδείγματος χρειάζεται σε καύσιμο πετρέλαι περίπου 2.200Lt για όλο το χειμώνα. 2.200Lt σημαίνει (θερμογόνο δύναμη πετρελαίου 11,9kw) βλέπε ισχύς καυστήρων. 2.200x11,9kw=26.180kw επειδή στην καύση υπάρχουν απώλειες και ένας μέσος λέβητας έχει απόδοση 85% σημαίνει 26.180kwx85%=22.253kw λοιπόν για 150 μέρες χειμώνα 22.253:150=148kw ανά ημέρα μέσο όρο διά 24 ώρες 148:24=6.2kw την ώρα.
ΟΡΙΣΤΕ!
Άρα χρειάζομαι ένα καυστήρα 6,2kw που να δουλεύει συνεχώς η καλύτερα επειδή υπάρχουν διακυμάνσεις επί 2=12,4kw. Άντε 15Kw κι είμαι ήσυχος στους -5ο. Γιατί και 2500Lt να καίω το αποτέλεσμα είναι 7kw. Με τίποτα δε βγαίνει 40kw όπως πολλοί έχουμε ή νομίζουμε ότι έχουμε.
η μέγιστη ισχύς καυστήρα για ένα παρόμοιο σπίτι στη Γερμανία – Βέλγιο ή την Τσεχία δεν υπερβαίνει τα 20kw με θερμοκρασίες χειμώνα στο -20ο για πολλές μέρες (χειρότερα από Φλώρινα και Γρεβενά)
¨>>

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130852 από eightball2020
Επίσης απο ένα πιστοποιητικο ενεργειακης απόδοσης που έχω λέει:
Υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας κτιριου αναφοράς(kwh/m2) =165,1
Υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας (kwh/m2) =339,4
Θπολογισμένες ετήσιες εκπομπες CO2(kgCO2/m2) =91,1
Ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας αν τελική χρήση (kwh/m2)
Θέρμανση:235,4 Ψύξη:40,6

Εκτιμούμενη ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας και τιμή μονάδος
( kwh/m2:110,1 %:32,5 Ε/kwh : 0,9

Εεκτιμούμενη ετήσια μείωση εκπομπών CO2 (kg/m2) :28,78

Αν μπορω να τα χρησιμοποιήσω και αυτά κάπου ωστε να έχω μία πιο καλη εικόνα του χώρου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130853 από nikolas p
ελπιζω να μην καταληξει να εχει δικιο ο σαββας που ειπε οτι κινδυνευεις απο ομφαλοσκοπηση :)
μερικες απαντησεις και αν εχω αδικο ας με διορθωσουν οι συμμετεχοντες

Στο θέμα μας,βάζοντας buffer πρέπει να βάλω και ηλιακούς συλλέκτες?
- οχι απαραιτητα. αν θες βαζεις αν δεν θες οχι. ετσι κι αλλιως ζεστο νερο θα εχεις απο το (καταλληλο) μπαφερ. θεμα της τσεπης σου

Τότε γιατί να μην ξεκινήσω από εκεί μιας και στην Ελλάδα απο ήλιο είμαστε μια χαρά και είναι και δωρεάν?
-υποτιθεται οτι θες να ζεστανεις σπιτι, οχι μπανιερα. ξεκινα λοιπον απο το βασικο σου θεμα που ειναι το να επιλεξεις την κυρια μορφη θερμανσης.

Ποια είναι η συντήρηση ενός buffer?
-αναλογα την σκληροτητα του νερου σου. μικρη παντως, καθε 4-5 χρονια χοντρικα και ευκολη. μπορει και περισσοτερο

Buffer χωρις ενναλάκτη,με εναν ή με δύο?
-ο,τι σου πει ο μηχανικος σου-εγκαταστατης σου, που θα εχει και την ευθυνη των πραξεων του. αναλογα το συστημα σου και το τι πρεπει να γινει

Ο χώρος που τοποθετείται δεν θα πρέπει να είναι εσώκλειστος?
-αγνοω, εχω δει και σε εξωτερικους χωρους, απλα κατω απο υποστεγο. ο μηχανικος σου θα ξερει καλυτερα

Μου λέτε να βάλω καλο λέβητα με buffer,πόσο θα στοιχίσει περίπου?
-αναλογα του τι θες να διαθεσεις, τι ποιοτητα θες να αγορασεις, τι αυτοματισμους και τι ευκολιες. ρωτας τον καθε ενα εμπορο που σε ενδιαφερει


Θα συμπληρώσω ότι μια αντλία θερμότητας σε συνδιασμό με φωτοβολταικά δεν έχεις εξασφαλίσει τσάμπα θέρμανση?
-συγνωμη, για τι κοστος μιλας? :ohmy: εχεις υποψη σου τα κιλοβατ που ζητα μια αντλια θερμοτητας, τα πανελ που χρειαζεσαι για αυτα τα κιλοβατ, και πανω απο ολα, τις μπαταριες που θα χρειαστεις για να αποθηκευσεις αυτα τα κιλοβατ για την λειτουργια της μεσα στην νυχτα ή τις μερες που δεν εχει εντονη ηλιοφανεια?
αν εχεις κερδισει το τζοκερ, παω πασο :)

Μου λέτε για τον windhager αλλα για αυτόν δεν μου είπατε www.woodtherm.gr/shop/?sigma-%CE%A0%CE%A...99%CE%9A%CE%9F%CE%A3
-ρωτας τον εμπορο που τον πουλα και κρινεις κατα την προσωπικη σου κριση. μπορει να ειναι τελειος, μπορει και οχι. δεν τον γνωριζω.
προτεινα τον buderus και τους windhager. απο εκει και περα, εκατονταδες μοντελα υπαρχουν στην αγορα, διαλεγεις και παιρνεις. μπορει να θελεις να βαλεις και hargassner, μπορει να θελεις να βαλεις και pritty. θεμα δικο σου

και λέω εγω τώρα ότι βάζω τον windhager πως θα εξυπηρετηθώ όταν ο κ.Σαμαρας ειναι θεσ/κη και εγω Άρτα? Θα έρχεται δωρεαν όταν τον χρειαστώ?
-ρωτα τον ιδιο. παιρνεις τηλεφωνο, μαθαινεις αν γινεται, αν εχει συνεργατες στη περιοχη κλπ
νομιζα οτι ηταν αθηναϊκη επιχειρηση, αν ειναι θεσ/νικη δεν το γνωριζω.
εγω παντως φιλε μου αν ηθελα να παρω πορσε, θα πηγαινα για σερβις στην αθηνα (χωρις να εννοω οτι θα πηγαινεις εσυ αθηνα το "τερας" :lol: ). απλα λεω οτι μπορει να μην ειναι ο μαστορας που σε 5 λεπτα θα πεταχτει στο χωρο σου, αλλά απο την αλλη, χλωμο το βλεπω με ενα τετοιο μηχανημα να χρειαζεται να εχεις τον εγκαταστατη σου καθε 3 και λιγο πανω απο το κεφαλι σου.
αν παλι δεν μπορει, ή δεν εχει συνεργατες στη περιοχη και εσυ θες να νιωθεις οτι ο "μαστορας" ειναι διπα σου, πας για κατι που να βρισκεται στη περιοχη σου. ενας καλος μαστορας και ενα καλο εργαλειο σαν τον buderus. αρκει ομως να ειναι καλος μαστορας, να ξερει τι κανει και να ξερεις και εσυ οτι πληρωσες και "τελος" και δεν θα σου βγει προβλημα για πολυ καιρο.

ξαδερφη μου εβαλε προσφατα εναν φτηνο αλλά καλο τσεχικο. χωρις δοχειο, χωρις τριοδη στην επιστροφη.
σε λιγα χρονια θα της τρυπησει, αλλά ο "μαστορας" ξερει... (χιχιχιχι)
δεν θελησε να ρωτησει καν τον ξαδερφο της που παει στον ανεμο, κατι θα ηξερα να της πω. ο "μαστορας" τα ηξερε ολα! ελπιζω να μην την πατησεις και εσυ ετσι απο καποιον "μαστορα"


σχετικα τωρα φιλε οκταμπαλε με αυτα που λες περι αυτοκινητων, το σκεπτικο σου ειναι ολικα λαθος!
με το ιδιο σκεπτικο, τι να την κανεις την μερσεντες? παρε fiat ή kia. πότε θα σου κανει αποσβεση η μερσεντες? ποτέ! κι ομως την αγοραζουν. αν ομως τρακαρεις τοτε θα καταλαβεις την διαφορα.
επιπλεον την διαφορα θα την καταλαβεις απο το οτι θα ταξιδευεις ανετα, με καλα φρενα, με ανετο κλιματιστικο, κλπ
επιπλεον δεν θα εχεις συχνες βλαβες.

αν καταλαβες καλα, (που δεν καταλαβες), εγω προτεινα την λυση του κ. σαμαρα, επειδη γνωριζει καλα το αντικειμενο. δεν ειναι αναγκη να αγορασεις τον logwin ουτε τον easywin. εχει ακομα και δικης του κατασκευης αλλά και φτηνοτερο windhager.
σαν αξιοπιστο μηχανημα επιπλεον προτεινα τον buderus (εκτος σαμαρα) αλλά εκει σου ειπα να κοιταξεις να βρεις σωστο εγκαταστατη! αυτο που προτεινε εμμεσα και ο σαββας δηλαδη


αυτο που πρεπει πρωτα να κοιταξεις, επειδη δεν γνωριζεις ακομα πολλά, δεν ειναι τοσο το μηχανημα, οσο ο μηχανικος-εγκαταστατης κλπ. και το μηχανημα βεβαια αλλά βασικα να βρεις ανθρωπο που να ξερει τι θα κανει.
και ολο αυτο με το σκεπτικο, τού να εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα αποφυγεις τα μπλεξιματα, οπως πηγες να την παθεις με τον δικο σου "μαστορα".

η όποια προταση τιμης απο την πλευρα μου εγινε κατοπιν της δηλωσης σου οτι εχεις να διαθεσεις ενα καλο πακετο χρηματων.
ειναι σαν να ερχοταν ενας γνωστος μου και να μου ελεγε: εχω 50.000 ευρω, τι αμαξι να παρω?
σου προτεινα λοιπον μια καλη και αξιοπιστη εταιρια (σαμαρας) που φερνει καλα "αμαξια" (windhager) και ως εναλλακτικη τον buderus αλλά με το ερωτηματικο που εχει να κανει με τον "μαστορα" που θα τον τοποθετησει. μπορει και αυτος που παραθετεις να ειναι καλος, αλλά δεν τον ξερω. υπαρχουν πολλοι καλοι λεβητες στην αγορα, και ο lazar εξαιρετικος για παραδειγμα και δεκαδες αλλοι.
το θεμα ειναι να υπαρχει μια αντιστοιχια μεταξυ αυτου που πληρωνεις και αυτου που παιρνεις. να μην πληρωσεις φυκια για μεταξωτες κορδελες. και επειδη δεν ειμαι η "δομη", προτενα αυτα που "ψιλογνωριζω"

τωρα το αν εσυ θες να αγορασεις μερσεντες, μπεεμβε, αουντι ή βολβο, ειναι δικο σου θεμα, οπως δικο σου θεμα το αν τα 6000, θελεις να τα κανεις 3000. ομως και 3000 να θες να τα κανεις, τουλαχιστον να ξερεις το τι και γιατι το κανεις. και στα 3000, μια χαρα λυση παιρνεις. ή τον buderus, ή τον φτηνο windhager. οχι ομως απο μαστορα που σου μιλαει για αμονωτη καμιναδα κλπ

η γνωμη μου ηταν αυτη που σου ειπα. το προβλημα θα ειναι να αγορασεις κανα φιατακι, να σου βγαλει βλαβες, να του ριξεις λεφτα να του φτιαξεις τα φρενα, τα αμορτισερ, τα λαστιχα κλπ και στο τελος να ανακαλυψεις οτι και τον χρονο σου εχασες, και το ιδιο σου στοιχισε οσο ενα αουντι και φιατ εχεις... (χωρις να υπονοω κατι για την συγκεκριμενη μαρκα, για παραδειγμα σε σχεση με τις ακριβες το λεω)



σχετικα με τον υπολογισμο απωλειων, καπως ετσι ο κ. σαμαρας ζεστανε 500τμ σπιτι παλιο και ψηλοταβανο με 26.000 θερμιδες. με την αναλογη φυσικα οικονομια στα καυσιμα. αν εσυ νομιζεις οτι ο απλος "μαστορας" της γειτονιας που θα σε βαλει κατω να στα παρει με τον καθε φερολι για να σου αρμεξει αργοτερα και ενα δοχειο αναμονης , να σου αλλαξει καμιναδα, να σου χωσει αργοτερα ενα ταμπερ και να στα παρει και στη πορεια κλπ κλπ και στο τελος να ανακαλυψεις οτι ξεκινησες για 2 χιλιαρικα και εφτασες 4 και δουλεια δεν εκανες, οτι μια τετοια λυση λοιπον ειναι σε επιπεδο γνωσεων του σαμαρα ή οτι ο καθε φερολι ειναι σε επιπεδο windhager biowin, που "σου ψηνει και καφε μονος του" :cheer: , ε τοτε, αυτα δεν λεμε??
τι ρωτας λοιπον στο γιατι να πληρωσεις 6.000 και οχι 3.000?

ολοι οι καυστηρες δεν ειναι ιδιοι, ολοι οι μαστορες δεν ειναι ιδιοι.
το θεμα ειναι αυτα που θα πληρωσεις να πιανουν τοπο. και να απολαμβανεις ευκολιες και αξιοπιστια οταν μπορεις και εχεις την θεληση να τις πληρωσεις.

οπως ειπε σωστα και ο σαββας, οτι ηταν να ειπωθει, για να κανεις μια καλη αρχη, εχει ηδη ειπωθει.
τωρα, αν θες να ομφαλοσκοπισεις και να αναλωθεις χωρις λογο, δεν εχω κατι παραπανω να σου δωσω, ισως αλλοι συναδελφοι να εχουν την ορεξη
καλη αποφαση ευχομαι...


υγ.
"φχαριστηθηκα" γραψιμο αποψε, αλλά απο το να εβλεπα καμια χαζοταινια, ελπιζω να εκανα μια καλη πραξη και τα λεγομενα μου να πιασουν τοπο.
καλα να περνάς
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nikolas p.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, stelios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130858 από χρηστος8
@ nikolas p

O buderus που θεωρεις καλο ποιος ειναι;;;
Δωσε ενα λινκ να δουμε :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130861 από nikolas p
καλημερα χρηστο.
ετσι οπως το λες, προφανως ειπα κατι ανοητο ε? ειπαμε, η εμπειρια μου ειναι μικρη μπροστα στη δικη σου και αλλων. καταλαβαινεις πολυ καλα για ποιον λεω

σκεφτηκα τον πυρολυτικο της buderus αφενος γιατι και στο ιντερνετ λενε καλα λογια για αυτον, αφεταιρου η buderus δεν θα διακινδυνευε το ονομα της βαζοντας την φιρμα της σε ενα λαθος προϊον που της φτιαχνουν με φασον τριτοι. σαφεστατα υπαρχουν και καλυτερα μηχανηματα. απλα ο buderus ειναι στο φασμα τιμων που ο οκταμπαλος θεωρει "λογικο" , στην περιοχη δηλαδη των φτηνων. αν ειναι τοσο κακο μηχανημα μπροστα σε αλλους πυρολυτικους στην τιμη των 2000 ευρω, πες το μου και εμενα το γιατι

δεν με ρωτησες ομως για τον lazar που ειπα. με ξενιζει οτι με ρωτας για τον buderus.
αν λοιπον κανω λαθος, αντι να ελεγξεις εμενα, καλυτερα να συμβουλεψεις τον οκταμπαλο αλλά και ολους μας, τον ποιον θεωρεις εσυ καταλληλο για την περιπτωση του.
πως και δεν με ρωτας για το ποιον windhager θεωρω καλο? :lol:
ή για τον ποιον hargassner μιας και τον ανεφερα?

την προσωπικη μου αποψη την ειπα πολλαπλα. καποιος που εχει την οικονομικη ανεση, χωρις να "ματωσει", παει σε εναν σωστο και εμπειρο μηχανολογο-εφαρμοστή, που αποδεδειγμενα ξερει τι κανει και τι λεει, αυτος του συστηνει και εναν καλο υδραυλικο που θα υλοποιησει το σωστο σχεδιο του μηχανολογου, και βαζοντας κατω την λογικη και το πλαφον του πελατη, βαζουν ενα μηχανημα κλασεως windhager με τα απαιτουμενα παρελκομενα του και ξεμπερδευουν. ελπιζω να μη διαφωνεις...

με αυτο το σκεπτικο μου λοιπον ειπα στον φιλο μας, οτι η καλυτερη λυση ειναι να παρει ενα τηλεφωνο τον κ. σαμαρα που ειναι κορυφαιος στον τομεα του και φερνει κορυφαια μηχανηματα και να φτιαξει κατι που θα το εχει μια ζωη και απροβληματιστα. χωρις να "σκαει" καθε φορα να μαθει περι ρυθμισεων, ταμπερ κλπ, ουτε να του τρυπαει ο λεβητας, ουτε να βαζει ηλιακους για να βρει ζνχ.
την στιγμη φυσικα που εχει το βαλάντιο και την προθεση να προβει σε μια τετοια αγορα.
ουτε σε αυτο ελπιζω να διαφωνεις...

αφου λοιπον δεν διαφωνουμε, ελπιζω να διορθωσεις και μενα στο γιατι λανθάνω θεωρωντας τον πυρολυτικο buderus ως "καλο μηχανημα" στα 2 χιλιαρικα...
καποια στιγμη στο μελλον, οταν ομαλοποιηθουν οι πληρωμες μου στην εργασια μου (τωρα που σου γραφω ειμαι 14 μηνες απληρωτος γιατι η δεη που την πληρωνουμε ολοι σε συνδυασμο με την τραπεζα που τα παιρνει απο ολους μας, εχουν αφησει την εταιρια μου αφραγκη), πιθανα να προβω σε μια αναβαθμιση της θερμανσης του σπιτιου μου και θα με ενδιεφερε πολυ η γνωμη ενος εμπειρου συναδελφου οπως εσυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ