Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130669 από egglezos

eightball2020 έγραψε: Και τι να βάλω φίλε Χρήστο? Γιατι το τζάκι δεν κρυώνει αν δεν βάλεις καθε 2 ώρες ξύλα? Και τι έγινε που είναι μαντέμι? Εγω ξέρω ότι ακόμα και με τυχόν υγροποιησεις το μαντέμι σφίγγει,ασε που μπορείς να κάνεις σωστη τοποθέτηση της καμινάδας και οι υγροποιήσεις να μην φτάνουν καν στο μαντέμι. ¨οποιος λέβητας ξύλου και να βάλεις ο οποιος να μην είναι πυρόλυσης διότι ο πυρόλυσης θέλει υγρασία κάτω του 20% σαφως θα τον ταίζεις κάθε 2-3 ώρες, και το βράδυ του ρίχνεις κάτι παραπάνω. Δεν ξέρω,ο καθένας λέει μην βάλεις αυτο,αλλα δεν λέει όμως βάλε αυτό. Δεκτή η άποψη σου αλλα βοηθάτε λίγο λέγοντας μου ότι αυτο είναι καλύτερο απο αυτό,όσο για το δοχείο,το παιδι που πουλάει τον Ferroli μου είπε ενα τον 80λιτρων σε καλύπτει. Η τιμή με τοποθέτηση μου είπε 1800-2000 και ότι το θεωρεί περιττο να βάλω buffer και μεγαλυτερο δοχείο,και συγκεκριμένα μου είπε εγω λεφτα θέλω να βγάλω αλλα όχι να περνάς και να κοιτάς αλλου μετά,ακόμα και για την καμινάδα μου είπε ότι το θεωρεί περιττο έξοδο να βάλω μονωμένη διότι τα ξύλα δεν πιάνουν τις θερμοκρασίες του πετρελαίου οπότε υγροποιήσεις θα έχεις και αν βάλεις και ξύλο με 30-40 υγρασία δεν το αποφεύγεις.
Οσο αναφορά τα τζάκια,μπορει να μου πεί κάποιος ποιό θεωρεί καλύτερο απο αυτα που έχω παραθέσει πιο πάνω?


Νομίζω σου έχουν προταθεί αρκετές λύσεις σαφώς καλύτερες από αυτήν που κοιτάζεις αλλά προφανώς περιορίζεσαι οικονομικά. Οχι, δεν βάζεις σε όλους τους ξυλολέβητες ξύλα κάθε 2 ώρες, ναι πρέπει να βάλεις buffer, ναι πρέπει να βάλεις μονωμένη σε όποιον καλό λέβητα , όχι δεν χρειάζεται να βάλεις μονωμένη στον φερόλλι γιατί έχει τόσο μεγάλη θερμοκρασία στα καυσαέρια που δεν προλαβαίνει να φτάσει κάτω η υγροποίηση...με λίγα λόγια, ψάξτο καλύτερα

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130671 από egglezos

χρηστος8 έγραψε:
Τωρα ομως πρεπει να τα ζεστανουμε κιολας...αν τα 2000 λιτρα δοχειου, απο τους 30 βαθμους αναβοντας τον λεβητα ξεκινησουμε να τα ζεστανουμε, χοντρικα για να τα παμε στους 80 θελουμε ενα 6ωρο περιπου.

Αυτο το 6 ωρο θα αναγκασουμε το σπιτι να μην ζηταει θερμανση;;; εδω ειναι το κρισιμο σημειο.


Χρήστο μήν αγνοείς όπως είπαμε για τον κανόνα των δοχείων αδρανείας, τα δοχεία αδρανείας τοποθετούνται για να αποθηκέυουν ισχύ! Δεν πρέπει να συμμετέχουν στην θέρμανση του σπιτιού όταν ο λέβητας λειτουργεί και το σπίτι ζητάει θέρμανση.

Γι'αυτό βάζουμε τρίοδες, ή τοποθετούμε τον λέβητα πάντα στο ψηλό σημείο του δοχείου και ομοίως τραβάμε από εκεί. Νομίζω ότι η περίγραφή που κάνεις και τα προβλήματα που αναφέρεις πηγάζουν από αυτή την παρανόηση.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by egglezos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikolas p

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130674 από nikolas p

egglezos έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:
Τωρα ομως πρεπει να τα ζεστανουμε κιολας...αν τα 2000 λιτρα δοχειου, απο τους 30 βαθμους αναβοντας τον λεβητα ξεκινησουμε να τα ζεστανουμε, χοντρικα για να τα παμε στους 80 θελουμε ενα 6ωρο περιπου.

Αυτο το 6 ωρο θα αναγκασουμε το σπιτι να μην ζηταει θερμανση;;; εδω ειναι το κρισιμο σημειο.


Χρήστο μήν αγνοείς όπως είπαμε για τον κανόνα των δοχείων αδρανείας, τα δοχεία αδρανείας τοποθετούνται για να αποθηκέυουν ισχύ! Δεν πρέπει να συμμετέχουν στην θέρμανση του σπιτιού όταν ο λέβητας λειτουργεί και το σπίτι ζητάει θέρμανση.

Γι'αυτό βάζουμε τρίοδες, ή τοποθετούμε τον λέβητα πάντα στο ψηλό σημείο του δοχείου και ομοίως τραβάμε από εκεί. Νομίζω ότι η περίγραφή που κάνεις και τα προβλήματα που αναφέρεις πηγάζουν από αυτή την παρανόηση.


αυτο ακριβως θα απαντουσα κι εγω στον χρηστο!
αν ειναι δυνατον στην σημερινη εποχη, να μην εχει λυθει η λογικη κατα τα αλλα ενσταση του χρηστου.
για αυτο ειπα αρχικα στον φιλο οτι πανω απο ολα ειναι η σωστη μελετη, ο σωστος μηχανικος ή/και εγκαταστατης που να ξερει τι και γιατι το κανει, αυτο που θα κανει.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nikolas p.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130733 από eightball2020
Εγω οταν λέω 24000 θερμίδες εννοώ ότι όταν πηγα σε κάποιον για να αγοράσω λέβητα ξύλου για να μου πεί ακριβώς ποσα kw χρειάζομαι μου ζήτησε να του πάω τις διαστάσεις απο τα σώματα και αυτός μου έβγαλε αυτό το νούμερο(24000 θερμίδες), βέβαια αυτός δεν υπολόγισε ουε απώλειες ούτε μόνωση ουτε τπτ,και λέω εγω τώρα,γιατι πρέπει να πάρουμε σαν βάση τις θερμίδες και όχι τα κυβικά του χώρου?
Αυτό που λέτε με την υγρασία του σπιτιου και με την σόμπα και ότι απο το 60 πάμε στο 35%,εχω να πω το εξής,εγω όταν λείπουμε όλοι απο το σπίτι αφήνω με ανάκλαση τα παράθυρα ανοιχτά,μπορεί εξω να έχει και 80% υγρασία και 10 βαθμούς,μέσα θα έχω 15βαθμους και 40 υγρασία,όταν όμως κλείσω τα πάντα και ανοίξω (μιας και είμαστε σε ένα δωμάτιο τώρα όλοι μαζί για οικονομία) τον θερμοπομπό το πρωί έχω ζέστη 19,5 βαθμούς αλλά 60-70 υγρασία,είναι δλδ σαν να σηκώνω το σπίτι και να το πηγαίνω στα 10.000πόδια? Αν όμως ανοίξω το παράθυρο για 10 λεπτά η υγρασία πέφτει πάλι στο 40% αλλα η ζέστη παραμένει.
Πολύ καλά τα όσα λέτε αλλα εδώ και 2 χρόνια μέλος εδώ δεν έχω καταλήξει ακόμα σε τη θερμανση να πάω. Τέλος πάντων,συνεχίζω να διαβάζω.
Να σας δώσω ακόμα μία ιδέα για το σπίτι μου,με τον τωρινό λέβητα πετρελαίου βάζοντας τον σε λειτουργεία απο τις 2-3 το μεσημέρι έως τις 9 το πρωί και με εξωτερικές θερμοκρασίες απο 7-14 και έχοντας τον θερμοστάτη του λέβητα στους 62 περίπου βαθμούς και έχοντας τον εσωτερικό θερμοστάτη του σπιτιού στο 18,5 είχε μισή ώρα λειτουργίας και 2,5 ώρες αναμονή με την θερμοκρασία εντος να φτάνει τους 19,5 και στους 18 να ξαναπαίρνει μπροστά,σαυτο το διάστημα έκαψα 11 λιτρα* 1,3=14ευρω.
Στο θέμα μας,βάζοντας buffer πρέπει να βάλω και ηλιακούς συλλέκτες?Έτσι ώστε να εκμεταλεύομαι ακόμα και τον ήλιο? Τότε γιατί να μην ξεκινήσω από εκεί μιας και στην Ελλάδα απο ήλιο είμαστε μια χαρά και είναι και δωρεάν?Ποια είναι η συντήρηση ενός buffer?( Σε μεγάλα δοχεία, η υάλωση είναι πολύ δαπανηρή και μετά από ένα μέγεθος αδύνατη). Buffer χωρις ενναλάκτη,με εναν ή με δύο? Ο χώρος που τοποθετείται δεν θα πρέπει να είναι εσώκλειστος?
Μου λέτε να βάλω καλο λέβητα με buffer,πόσο θα στοιχίσει περίπου? Αν στοιχίσει 7-8000 γιατί να μην πάω στην λύση της αντλίας θερμότητας? Μερικά ξενοδοχεία βλέπω οτι πρώτα βάζουν τους συλλέκτες θερμότητας και έχουν ως βοήθημα πέλετ η αλλο είδος θέρμανσης.
Επίσης σήμερα πήγα Ιωάννινα και κάποιος μου έδειξε αυτόν: www.woodtherm.gr/shop/?sigma-%CE%A0%CE%A...99%CE%9A%CE%9F%CE%A3 τι γνώμη έχετε?

Υ.Γ. Φίλε nicolas έτσι με λέει ο κουμπάρος μου.(οχτάμπαλο-αν γνωρίζεις το άθλημα σε παίζω με στοίχημα έναν ξυλολέβητα)
Δλδ εγώ πρέπει να πάω σε έναν μηχανικό να του δείξω το σπίτι και να μου πεί τη ανάγκες χρειάζεται το σπίτι για να ζεσταθώ,και να μου βγάλει θερμίδες και τα σχετικά. Σωστά? Αυτή είναι η αρχή δλδ?
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130738 από nikolas p
:lol: οχι δε το κατεχω το αθλημα, το πηρα απο τον νικνεημ σου
βεβαια, η πρωτη καλη κινηση ειναι να πας σε μηχανολογο να δεις τι αναγκες εχεις. να λαβει υποψη του και το μεγεθος των ηδη εγκατεστημενων σωματων.

φιλε μου θα σου μιλησω τσεκουράτα και μην με παρεξηγησεις, γιατι εμεις οι μηχανικοι τα λεμε τσεκουρατα :lol: (σε παραφραση της γνωστης ατακας ελληνικης ταινιας) απο την στιγμη που εγω δεν κερδιζω κατι.
εφτιαχνα και εγω επι σειρα ετων, μηχανηματα μεχρι που ανακαλυψα με τον δυσκολο τροπο οτι εδω ειναι μπαχαλο και οτι οι κυβερνωντες παντα ηθελαν τον θανατο καθε παραγωγικης δραστηριοτητας. ετσι πριν 11-12 χρονια περιπου, με εφαγαν οι τουρκοι και βουλγαροι που μπηκαν στον τομεα μου ανεξελγκτα.
ημουν ομως και πωλητης και κατασκευαστης. δεν ηθελα να παλεψω πια και ειχα βρει ηδη εναλακτικη απασχοληση. γνωριζω ομως το τι σημαινει πωληση και κατασκευη.

εισαι η κλασικη περιπτωση ανθρωπου για "αρμεγμα". η ατακα του γνωστου σου (θελω να σε κοιταζω κλπ) την λεμε οταν ναι μεν δεν του πουλαμε κατι ολικα αθλιο, αλλά δεν του πουλαμε και το καλυτερο που μπορουμε για πολλους λογους
αυτος που ξερει τι πουλαει, σου λεει απλα: θα βαλεις αυτο, για αυτο το λογο. μπορεις να βαλεις και εκεινο, αλλά για λιγο παραπανω δεν αξιζει.
καπως ετσι
οταν ομως για τους δικους του λογους θελει να προωθησει κατι (ειτε γιατι δεν εχει αλλο, ειτε γιατι βολευεται) θα σου πει τετοιες ατακες για να σου κερδισει την εμπιστοσυνη και ας μην ξερει καν τι κανει. γιατι αυτο που σου πουλα , το οποιο δεν γνωριζεις, δεν ειναι εμπιστοσυνης. και προσππαθει να σου πουλησει τον εαυτο του που γνωριζεις.

χωρις βεβαια αυτο που λεω να ειναι κανονας, και μονο που σου ειπε οτι δεν χρειαζεσαι δοχεια κλπ ο ανθρωπος σκεφτηκε, οτι δε βαριεσαι, τη δουλεια του ο οκταμπαλος θα την κανει και θα λεει και ευχαριστω.

γνωμη μου λοιπον, χωρις να θελω να διαφημισω τον συγκεκριμενο (αλλωστε ουτε καν τον γνωριζω προσωπικα) , εκτιμω ομως τις γνωσεις του, θα πηγαινα στον σαμαρα που εχει καλη προσφορα, θα εβαζα εναν μεσαιας κλασης windhager με ολο το κιτ να ειναι καπου στα 4.500 που ειναι εντος του φασματος που κινεισαι, και θα ξεμπερδευα. στην συγκεκριμενη περιπτωση θα πληρωνα και ενα μεγαλυτερο δοχειο αναμονης. θα εφτανα 5-5,5 χιλιαρικα και θα ηξερα οτι εχω καθαρισει για πολλα χρονια. και οτι κινουμαι στην κορυφη των κωκλωματων θερμανσης εχοντας απο πισω εναν γκουρου της θερμανσης που ξερει τι κανει και ενα μηχανημα κλασης μερσεντες και βαλε...
ή θα αγοραζα τον πιο φτηνο της ιδιας εταιριας γλιτωνοντας μερικα χιλιαρικα. θεμα δικο σου

το τι λεπτομεριες μπορουν να σου στραβωσουν την στιγμη που εχεις ελαχιστες ακομα γνωσεις περι κυκλωματων θερμανσης, δεν τις φανταζεσαι ακομα.


δες σε αλλα , διαφορα θεματα μεσα στο φορουμ, το ποσο ψαξιμο και τι δουλεια πεφτει απο συναδελφους ακομα και για ενα ταμπερ καυσαεριων, ακομα και για την καμιναδα τους. για τις ρυθμισεις τους κλπ
αυτα στα λεω φιλικα γιατι σε νιωθω και επειδη και εμενα θα ηθελα να μου τα πουν σε αλλους τομεις που κατα περιοδους εχω μπλεξει.

αν αυριο το πρωι, ο αγιος τζοκερ :) ελαιούσε ολα τα μελη του φορουμ, το 90% αυτων θα πηγαιναν στον κ. σαμαρα να βαλουν εναν ανοξειδωτο windhager. παρα τις γνωσεις τους που ειναι πολυ μεγαλυτερες των δικων μου και δικων σου. (ισως ακριβως για αυτο το λογο να πηγαιναν) ;)

βεβαια τα λεφτα ειναι δικα σου, τα ρισκα ειναι δικα σου κλπ
δες: λες για αντλια θερμοτητας. σωστη σκεψη φαινομενικα
αλλά η αντιλα θερμοτητας, ποικιλει βαθμος αποδοσης της, αναλογα την θερμοκρασια που σηκωνεις νερα.
ναι μεν αν εχεις ενδοδαπεδια με 40-45 βαθμους , ναι ειναι τελεια.
αλλά οσο ανεβαινεις θερμοκρασιες, ειναι και πιο ενεργοβορα. εσυ ενδοδαπεδια δεν εχεις ουτε μπορεις να βαλεις.
και δεν μιλω για τιμες αντλιας θερμοτητας.
επιπλεον για να συγκρινεις τον windhager που λεω με μια αντλια θερμοτητας , δεν θα τον συγκρινεις με μια midas αλλά με μια daikin. γιατι μιλας για κορυφες.
daikin , ολο το πακετο της στις θερμιδικες σου αναγκες για σωματα, δε νομιζω οτι παιζει στις 7-8 χιλιαδες. ουτε βεβαια στα 5 που παιζει ο windahager με ενα εξτρα μεγαλο δοχειο αναμονης.
και η καταναλωση της δεν θα ειναι ιδια με το να την χρησιμοποιουσες σε ενδοδαπεδια

εδω μιλαμε οτι εχεις ενα προνομιο. τσαμπα ή φτηνα ξυλα. θες να πληρωνεις την δεη που σε λιγα χρονια θα εναρμονιστει σε τιμες με τις πολυ ακριβοτερες γερμανικες? θεμα δικο σου. ασε τα διαφορα κρυφοχαρατσια που μεγαλωνουν σε συντελεστη οσο αυξανεται η καταναλωση

ο ηλιακος, παντα ειναι καλος
μεταξυ του τσαμπα απο τον ηλιο και του τσαμπα ξυλου, θα προτιμουσα να ριξω τα λεφτα σε ενα συστημα αντισταθμισης ομως, για να κανω ακομα μεγαλυτερη οικονομια. και βαζοντας δοχειο αναμονης θα μπορουσα να εχω όποτε ηθελα και τον υπαρχοντα καυστηρα πετρελαιου στην σπανια περιπτωση που τελειωναν τα ξυλα ή βαριομουν να παω να γεμισω τον καυστηρα.

δεν ξερω αν τα λεω σωστα, εδω υπαρχουν και πολυ εμπειροτεροι ανθρωποι.

αλλά η γνωμη μου ειναι, οτι ή πηγαινε σε εναν καλο εγκαταστατη βαζοντας τον buderus + δοχειο αναμονης (φτιαχνεται στην τσεχια, βγαινει ο ιδιος με 3 διαφορετικες μαρκες που η καθε μια πουλαει στο δικο της κυκλωμα πωλησεων, ειναι ομως καλος καυστηρολεβητας) , εχοντας δει τις δουλιες που εχει κανει ο συγκεκριμενος εγκαταστατης οτι ειναι καλες, ή (ακομα καλυτερα) απο την στιγμη που εχεις την οικονομικη ανεση, πας βόλι για τον windhager και το πακετο του, εχοντας την καλυψη ενος δημοσιου προσωπου που ξερει τι κανει.

άλλο τιποτα δεν εχω να σου προσφερω, η εμπειρια μου ακομα σε θεματα θερμανσης ειναι μικρη, αλλά ειναι κριμα το να σε αρμεξουν την στιγμη που εχεις καλη προθεση, μικρο παιδι, και ψαχνεσαι...
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nikolas p.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130741 από Savvas
Αυτά παθαίνει κανείς όταν ανακοινώνει δημοσίως ότι ψάχνεται με τα λεφτά στο χέρι.
Μέχρι και ψεύτικα προφίλ φτιάχνονται για πάρτη του και σφάζονται παλικάρια στην ποδιά του, για το ποιός θα ψαρέψει τον πελάτη...

Μα για όνομα δηλαδή...

Οκτάμπαλέ, πάνε σε ένα σοβαρό μηχανολόγο να σε κατευθύνει και να βρεις τι θα κάνεις. Εδω μέσα έχει ήδη τοποθετηθεί όλη η πληροφορία που θα χρειαστείς. Αν συνεχίσεις κι άλλο το ψάξιμο σε αυτό το μοτίβο θα καταλήξει ομφαλοσκόπηση, αλλά δουλειά δε θα κάνεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ