Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130642 από GGEOR7777
Οντως τα αεροθερμα τζακια
ξηραινουν την ατμοσφαιρα αυτο ειναι σιγουρο,αλλα μονο
οταν δουλευουν με αερα μεσα απο το σπιτι,αν το τζακι που επιλεξεις
εχει δυνατοτητα να παιρνει αερα και απ εξω απο το περιβαλλον
δεν εχεις κανενα προβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130646 από Stavrax

GGEOR7777 έγραψε: Οντως τα αεροθερμα τζακια
ξηραινουν την ατμοσφαιρα αυτο ειναι σιγουρο,αλλα μονο
οταν δουλευουν με αερα μεσα απο το σπιτι,αν το τζακι που επιλεξεις
εχει δυνατοτητα να παιρνει αερα και απ εξω απο το περιβαλλον
δεν εχεις κανενα προβλημα.

Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει. Όσο περισσότερο αέρα τραβάμε από το περιβάλλον, τόσο περισσότερο ξηραίνετα η ατμόσφαιρα του σπιτιού. Δες τον πίνακα και την ανάλυση του Γρηγόρη www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&limitstart=60#75893


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130648 από GGEOR7777
Εγω μιλαω και για την δικη μου την περιπτωση,
Οταν το τζακι δουλευει μονο με αερα απο μεσα και το δυναμωσω
τοτε η ατμοσφαιρα γινετε αποπνοικτικη,πολυ ζεστος και ξηρος αερας,
τοτε θα του δωσω και εξωτερικο αερα και αμεσως καταλαβαινεις την διαφορα...
Τι να πω μαλλον ειναι η ιδεα μου..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130649 από nikolas p
φιλε οκταμπαλε ;) , ριξε και μια ματια στο γιατι θελουμε μεγαλα δοχεια αδρανειας. απλη και κατανοητη τοποθετηση! με ενα απλο και καλο παραδειγμα

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...15&Itemid=384#127519
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nikolas p.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130665 από χρηστος8

nikolas p έγραψε: φιλε οκταμπαλε ;) , ριξε και μια ματια στο γιατι θελουμε μεγαλα δοχεια αδρανειας. απλη και κατανοητη τοποθετηση! με ενα απλο και καλο παραδειγμα

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...15&Itemid=384#127519



Το ενα σκελος της επιλογης του καταλληλου μεγεθους δοχειου αδρανειας ειναι αυτο...κατα την γνωμη μου δεν φτανει απο μονο του και θα εξηγησω το γιατι.

Το αλλο σκελος αφορα το κατα ποσο το μεγαλο δοχειο αδρανειας (που δεν παραγει ενεργεια) θα μπορει να το ζεστανει ενας λεβητας σε συναρτηση με την τρεχουσα απαιτηση θερμανσης του σπιτιου.

Τι θελω να πω...αντε και με εναν πχ 40kw λεβητα βαλαμε 2000 λιτρα δοχειου σε συναρτηση με τον χωρο καυσης του λεβητα...ναι τα μεγεθη των δοχειων ειναι σωστα υπολογισμενα και καναμε σωστη επιλογη στην τοποθετηση τους.

Τωρα ομως πρεπει να τα ζεστανουμε κιολας...αν τα 2000 λιτρα δοχειου, απο τους 30 βαθμους αναβοντας τον λεβητα ξεκινησουμε να τα ζεστανουμε, χοντρικα για να τα παμε στους 80 θελουμε ενα 6ωρο περιπου.

Αυτο το 6 ωρο θα αναγκασουμε το σπιτι να μην ζηταει θερμανση;;; εδω ειναι το κρισιμο σημειο.

Ποιος μας εγγυαται πως οι απαιτησεις θερμανσης του σπιτιου, σε συναρτηση με την εξωτερικη θερμοκρασια θα ειναι τετοιες που τα δοχεια θα ειναι μονιμα σε θερμοκρασιες ικανοποιητικες;;;

Υπαρχουν στην Βορεια Ελλαδα και οχι μονο, σπιτια που οι θερμοστατες χωρου ανα 30 λεπτα κατα μεσο ορο βρισκονται σε κατασταση on - off...δεν εχουν ολα τα σπιτια σωστες μονωσεις και δεν μπορουμε να το αλλαξουμε αυτο.

Αν στο σπιτι (το λιγοτερο 300m2) με τα 40kw λεβητα και τα 2000 λιτρα δοχειου αδρανειας εχουμε εναν κυκλοφορητη που τραβαει 4m3/h η 66 λιτρα περιπου το λεπτο φανταστειτε σε μια ωρα σε τι θερμοκρασια θα παει το δοχειο αν ειχε αρχικη 80 βαθμους.

Ποιος μας λεει πως ο λεβητας μεχρι το επομενο on - off του θερμοστατη θα προλαβει να ξαναζεστανει ικανοποιητικα τα δοχεια;;;

Ειστε τοσο σιγουροι πως τα μεγαλα δοχεια θα δουν πολλες φορες κατα την διαρκεια του χειμωνα 70 και 80 βαθμους στα νερα τους;;;

Σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που μας διαβαζουν και εχουν αυτο το προβλημα...να βλεπουν τα μεγαλα δοχεια τους με χαμηλες θερμοκρασιες σχεδον μονιμα.

Προσωπικα σε τοποθετησεις που εχω κανει, και τις διαστασιολογησεις τις εχουν κανει μηχανολογοι (μεγεθη λεβητα και δοχειων) οταν βλεπω σπιτια φαγανες καταναλωσεων και οχι ιδιαιτερα καλων μονωσεων παντα κραταω μικρο καλαθι οσον αφορα τα μεγεθη των δοχειων αδρανειας.

Γνωμη μου ειναι πως δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο παντα...μεγαλο ρολο παιζει και η ενεργειακη συμπεριφορα του σπιτιου στην επιλογη του καταλληλου μεγεθους δοχειου αδρανειας.

ΥΓ. vag1234 σου χρωστουσα μια απαντηση πανω σε αυτο το ερωτημα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130667 από vag1234

χρηστος8 έγραψε:

nikolas p έγραψε: φιλε οκταμπαλε ;) , ριξε και μια ματια στο γιατι θελουμε μεγαλα δοχεια αδρανειας. απλη και κατανοητη τοποθετηση! με ενα απλο και καλο παραδειγμα

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...15&Itemid=384#127519



Το ενα σκελος της επιλογης του καταλληλου μεγεθους δοχειου αδρανειας ειναι αυτο...κατα την γνωμη μου δεν φτανει απο μονο του και θα εξηγησω το γιατι.

Το αλλο σκελος αφορα το κατα ποσο το μεγαλο δοχειο αδρανειας (που δεν παραγει ενεργεια) θα μπορει να το ζεστανει ενας λεβητας σε συναρτηση με την τρεχουσα απαιτηση θερμανσης του σπιτιου.

Τι θελω να πω...αντε και με εναν πχ 40kw λεβητα βαλαμε 2000 λιτρα δοχειου σε συναρτηση με τον χωρο καυσης του λεβητα...ναι τα μεγεθη των δοχειων ειναι σωστα υπολογισμενα και καναμε σωστη επιλογη στην τοποθετηση τους.

Τωρα ομως πρεπει να τα ζεστανουμε κιολας...αν τα 2000 λιτρα δοχειου, απο τους 30 βαθμους αναβοντας τον λεβητα ξεκινησουμε να τα ζεστανουμε, χοντρικα για να τα παμε στους 80 θελουμε ενα 6ωρο περιπου.

Αυτο το 6 ωρο θα αναγκασουμε το σπιτι να μην ζηταει θερμανση;;; εδω ειναι το κρισιμο σημειο.

Ποιος μας εγγυαται πως οι απαιτησεις θερμανσης του σπιτιου, σε συναρτηση με την εξωτερικη θερμοκρασια θα ειναι τετοιες που τα δοχεια θα ειναι μονιμα σε θερμοκρασιες ικανοποιητικες;;;

Υπαρχουν στην Βορεια Ελλαδα και οχι μονο, σπιτια που οι θερμοστατες χωρου ανα 30 λεπτα κατα μεσο ορο βρισκονται σε κατασταση on - off...δεν εχουν ολα τα σπιτια σωστες μονωσεις και δεν μπορουμε να το αλλαξουμε αυτο.

Αν στο σπιτι (το λιγοτερο 300m2) με τα 40kw λεβητα και τα 2000 λιτρα δοχειου αδρανειας εχουμε εναν κυκλοφορητη που τραβαει 4m3/h η 66 λιτρα περιπου το λεπτο φανταστειτε σε μια ωρα σε τι θερμοκρασια θα παει το δοχειο αν ειχε αρχικη 80 βαθμους.

Ποιος μας λεει πως ο λεβητας μεχρι το επομενο on - off του θερμοστατη θα προλαβει να ξαναζεστανει ικανοποιητικα τα δοχεια;;;

Ειστε τοσο σιγουροι πως τα μεγαλα δοχεια θα δουν πολλες φορες κατα την διαρκεια του χειμωνα 70 και 80 βαθμους στα νερα τους;;;

Σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που μας διαβαζουν και εχουν αυτο το προβλημα...να βλεπουν τα μεγαλα δοχεια τους με χαμηλες θερμοκρασιες σχεδον μονιμα.

Προσωπικα σε τοποθετησεις που εχω κανει, και τις διαστασιολογησεις τις εχουν κανει μηχανολογοι (μεγεθη λεβητα και δοχειων) οταν βλεπω σπιτια φαγανες καταναλωσεων και οχι ιδιαιτερα καλων μονωσεων παντα κραταω μικρο καλαθι οσον αφορα τα μεγεθη των δοχειων αδρανειας.

Γνωμη μου ειναι πως δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο παντα...μεγαλο ρολο παιζει και η ενεργειακη συμπεριφορα του σπιτιου στην επιλογη του καταλληλου μεγεθους δοχειου αδρανειας.

ΥΓ. vag1234 σου χρωστουσα μια απαντηση πανω σε αυτο το ερωτημα.


Ευχαριστώ Χρήστο, και εγώ την ίδια άποψη έχω αρχίσει και σχηματίζω σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις. Καμιά κατοικία δεν έχει τις ίδιες απαιτήσεις με κάποια άλλη και συνήθως τα ενεργοβόρα πονάνε σε παρόμοια θέματα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ