Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131746 από eightball2020

lefteris έγραψε: eightball είμαι και εγώ από τα μέρη σου...upper stone :lol:

Σε κανενα μήνα θα είμαι εκεί για ενα τζάκι που με περιμένει...και θα χαρώ να τα πούμε για κανενα καφεδάκι.

Στήλε μου mail όποτε θες.

:cheer: :cheer: :) :) Εγινε πατριωτή,σου έστειλα email.
Πάντως όταν ξεκίνησα στις αναζήτηση λέβητα ξύλου,με κάτι λίγα που είχα διαβάσει είχα ξεκινήσει για έναν λεβητα 25kw βεβαια όσο το έψαχνα αλλοι μου είπαν για 32 και άλλοι για 18,βέβαια ίσως και οι δύο να είχαν δίκιο με βαση αυτό που πουλάνε, αλλα αν δεν γνωρίζουν τις ανάγκες και το χώρο του πελάτη πέφτουν και οι 3(μαζί με μένα λόγω προσεγγίσεων) έξω,οπότε εύκολο δεν είναι η σωστη επιλογή απλα να προσεγγιστεί όσο το δυνατόν πιο πολυ στις αναγκες και τις απαιτήσεις μας.
Οπότε έρχομαι και εγώ να συμφωνήσω με το όσα μου λέγατε σε προηγούμενα ποστ.... :) :) :)
Ετυχε να δω vigas και viessmann,παίζει ο vigas να είναι απο τους πιο κορυφαίους πυρολιτικους λέβητες,οπως και οι άλλοι που ανφέρεται,δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχουν αυτές οι εταιρίες στην περιοχή μου,αν γνωρίζει καποιος ας μου πει.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by eightball2020.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131809 από egglezos

eightball2020 έγραψε: Μπορεί ο egglezos να μας πει πόσα κιλά ξυλα χωράει ο easywin?


Έχει 66 λίτρα όγκο θαλάμου φόρτωσης.

ΥΓ: είδατε που από την αρχή σας είπα για 18 kw λέβητα?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131832 από eightball2020

egglezos έγραψε:

eightball2020 έγραψε: Μπορεί ο egglezos να μας πει πόσα κιλά ξυλα χωράει ο easywin?


Έχει 66 λίτρα όγκο θαλάμου φόρτωσης.

ΥΓ: είδατε που από την αρχή σας είπα για 18 kw λέβητα?

Δλδ 10 κιλά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131837 από egglezos

eightball2020 έγραψε:

egglezos έγραψε:

eightball2020 έγραψε: Μπορεί ο egglezos να μας πει πόσα κιλά ξυλα χωράει ο easywin?


Έχει 66 λίτρα όγκο θαλάμου φόρτωσης.

ΥΓ: είδατε που από την αρχή σας είπα για 18 kw λέβητα?

Δλδ 10 κιλά?


εξαρτάται από το ξύλο και την στοιβασία...συνήθως λίγο παραπάνω...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eightball2020

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131842 από eightball2020

egglezos έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

egglezos έγραψε:

eightball2020 έγραψε: Μπορεί ο egglezos να μας πει πόσα κιλά ξυλα χωράει ο easywin?


Έχει 66 λίτρα όγκο θαλάμου φόρτωσης.

ΥΓ: είδατε που από την αρχή σας είπα για 18 kw λέβητα?

Δλδ 10 κιλά?


εξαρτάται από το ξύλο και την στοιβασία...συνήθως λίγο παραπάνω...

Ακριβώς για αυτο είπα κάτι λιγότερο.
Κάτι αλλο,έχοντας μία απορία σε κάτι και θα μου πείτε που κάνω λάθος αν κάνω.
Έχοντας 10 κιλά ξύλο επι 3000θερμίδες το ξύλο = 30000 θερμίδες
Θέλοντας να ζεστάνουμε ένα χώρο ο οποίος έχει απαίτηση σε θερμίδες περί τις 12000(προσεγγιστικά πάντα) οπότε μας μένουν άλλες 18000 θερμίδες η περίπου 20-21kw
Με τους μέχρι εδω υπολογισμους μας, χρειαζόμαστε ένα δοχείο αδράνειας,(πόσο?)ας δούμε.
Θέλοντας να ζεστάνουμε το δοχείο απο τους 20 βαθμούς(λέω εγώ) στους 90 υπάρχει μια διαφορά 70 βαθμών.
Δλδ απο τις 18000 θερμίδες που μας έμειναν διά 70 ίσον 257 με προσαύξηση προς τα πάνω 300 λίτρα δοχείο,άρα χρειαζόμαστε ένα δοχείο 300 λίτρων + τα λίτρα των σωμάτων άλλα 100 =καμια 70αρια τα λιτρα των σωληνώσεων μαζι με του λέβητα σύνολο 500 λίτρα προσεγγιστικά,άρα γιατι να πάρω ένα δοχείο 800 και όχι 500?
Υ.Γ Οι 12000 θερμίδες που ζητόυσε το σπίτι μετα θα γίνουν λιγότερες γιαυτο και το δοχείο 300 λίτρων γίνεται 500λίτρων,αλλα όχι 800.Σωστά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131843 από SakiSystem
Θα εκλάβω πως τα νούμερα είναι υποθετικά

οι 12000kcal/h είναι η απαίτηση με πάρα πολύ κρύο, χιόνι, παγωνιά τουρτούρισμα, ψόφο, με κίνδυνο για κρυοπαγήματα, όταν όμως θα έχει 12C° 14C° 16C° τότε μπορεί η απαίτηση να πάει 7000kcal/h 6000kcal/h 4000kcal/h 3000kcal/h τα ρέστα τι θα τα κάνεις.
Α μάλιστα θα βάζεις πιο λίγα ξύλα και πιο συχνά.

τα νούμερα είναι υποθετικά

ΥΓ Για να μήν τα ξαναγράφω διορθώνω με την βοήθεια του panosf01

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ