Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131707 από VOSDOGIAN
Χρηστος8 με την διευκρίνηση οτι είμαι άσχετος τώρα ξεκίνησα να ψάχνω το θέμα θέρμανση και ξυλολεβητας ,αν καταλαβαίνω σωστα απο αυτα που γράφεις ειναι απαραίτητο σε ολους τους ξυλολεβητες το δοχείο αδράνειας,αν εχω καταλάβει σωστα τοτε αυτο που ισχυρίζονται για τον συγκεκριμένο δεν ισχύει,σαν λέβητας ομως σε συγκριση με αλλους γνωστών εταιριών πως τον κρήνης?
eightball2020 για μια ακόμα φορα πετάγομαι στο θεμα σου και ζητάω συγνώμη.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131708 από dimlyk
eightball2020

στο ειπα κι εγω κι αλλοι στο παρατονισε ο σακης
θα επιμεινω ομως οτι αναβεις τον λεβητα το φθινοπωρο και τον σβηνεις την ανοιξη (σχεδον :) )
γιατι αυτο σε οδηγει σε μικρη ισχυ και σαφως ειναι ιδανικη λυση ...αλλα θελει αποφαση μια και δεν ειναι ενα κουμπι απλα οπως στον πετρελαιολεβητα η την αντλια θερμοτητας

στην ερωτηση σου ,,,οι θερμιδες βγαινουν απο θερμιδες προσθετεις μμονο τις θερμιδες για ζεστα νερα χρησης αν προβλεπονται
αν ολα δηλ ταχεις κανει σωστα και υποθετοντας οτι δεν εχεις βαλει καμμια προσαυξηση στους υπολογισμους σου τα8500 γινονται 12 +ΖΝΧ
απο δω και μετα αρχιζει το παζαρι για αρκετους λογους ,,,ουτε συνεχως μπορει να λειτουργει στην μεγιστη αποδοση ,,,αλλα πιθανοτατα ουτε και συνεχως κλπ
προσωπικα με τιποτα δεν θα προτεινα κατω απο 20kw
οχι οτι ειναι αδυνατο αλλα χρειαζεται μια σωστη μελετη κατι που φυσικα ξεφευγει απο ενα φορουμ που αναγκαστικα μιλαμε λιγο γενικολογα και αοριστα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131712 από eightball2020

VOSDOGIAN έγραψε:

Stavrax έγραψε: Κάποια στιγμή σου είχε γράψει ο βοσδογιαν για έναν λέβητα stropuva. Είναι λιθουανικής προέλευσης, στηρίζεται στην ανάστροφη καύση (οι τζακαδες του φόρουμ την γνωρίζουν και ως φιλανδική καύση) και εξασφαλίζει μακροχρόνια καύση με ένα γέμισμα.
Τον είχα δει στην ινφακομα και είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Μελέτησα και με Google translate κάποια ρωσικά φόρουμ και φαίνεται ότι έχει κάποια προτερήματα, αλλα και μειονεκτήματα.

Προτερήματα
Μακροχρόνια καύση (με ένα γέμισμα 50 κιλών ξύλου φτάνει τις 30 ώρες)
Δεν χρειάζεται δοχείο αδράνειας
Απλή κατασκευή χωρίς ηλεκτρικά μέρη (ο αέρας εισαγωγής ρυθμίζεται με ένα διμεταλλικό έλασμα)
Αν τα ξύλα σου είναι χαμηλής υγρασίας έχει πολύ μικρές εναποθέσεις αιθάλης στο εσωτερικό του
Αν ρυθμιστεί σωστά η τριοδη δεν έχεις καθόλου πισσες
Καθάρισμα στάχτης 1-2 φορές τον μήνα

Μειονεκτήματα
Η κατασκευή του είναι χωρίς πάτο και κατά την τοποθέτηση ρίχνεται πυραντοχο κονίαμα για να σφραγιστεί χαμηλά
Αν έχεις ξύλα με μεγάλη υγρασία δημιουργεί συμπυκνωματα, τα οποία "τρέχουν" και εκτός του λέβητα.
Το πάχος του χάλυβα είναι 3 χιλιοστά στην έκδοση των 20kw
Μεγάλο ύψος, 2.10 στο 20kw άρα το λεβητοστάσιο πρέπει να έχει ύψος μεγαλύτερο από 2,5 μέτρα
Δυσκολία στο γέμισμα (μικρή πόρτα ψηλά και θέλει τα ξύλα να είναι σχισμένα σε μικρό πάχος)
Δεν έχει την δυνατότητα για ζνχ (θέλει να βάλεις και μποιλερ)
Δεν μπορείς να επανατροφοδοτησεις. Καίγονται όσα ξύλα έβαλες τελείως και μετά ξαναγεμίζεις
Γυναίκα σχεδόν απίθανο να ασχοληθεί
Νέο προϊόν (μη δοκιμασμένο στην Ελλάδα και δεν γνωρίζω κατά ποσό έχει υποστήριξη)

Πρόκειται για έναν λέβητα που ταιριάζει αρκετά για την περίπτωση σου, με τα θετικά του και τα αρνητικά του, που κατά την γνώμη μου έχει ενδιαφέρον.

Ο Σταύρος μιλάει για αυτόν www.estianet.gr/boilers/4/%CE%BB%CE%B5%C...%BB%CE%BF%CF%85.html με την διευκρίνηση οτι και εγω δεν τον γνωρίζω αλλα το ψάχνω γιατί μου το προτεινε μια αξιόπιστη κατα τα αλλα εταιρία.

Ναι το ξέρω,για αυτον λέω και εγώ.
Μπορεί ο egglezos να μας πει πόσα κιλά ξυλα χωράει ο easywin?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131738 από χρηστος8

VOSDOGIAN έγραψε: Χρηστος8 με την διευκρίνηση οτι είμαι άσχετος τώρα ξεκίνησα να ψάχνω το θέμα θέρμανση και ξυλολεβητας ,αν καταλαβαίνω σωστα απο αυτα που γράφεις ειναι απαραίτητο σε ολους τους ξυλολεβητες το δοχείο αδράνειας,αν εχω καταλάβει σωστα τοτε αυτο που ισχυρίζονται για τον συγκεκριμένο δεν ισχύει,σαν λέβητας ομως σε συγκριση με αλλους γνωστών εταιριών πως τον κρήνης?
eightball2020 για μια ακόμα φορα πετάγομαι στο θεμα σου και ζητάω συγνώμη.


Στην Ελλαδα VOSDOGIAN θα βλεπεις και θα ακους πολλα...
Το θεμα ειναι το τι θα πιστευεις εσυ :)
Σου φαινεται λογικο ο οποιοσδηποτε ξυλολεβητας χωρις δοχειο αδρανειας να ανοιγοκλεινει απο τον θερμοστατη χωρου;;;
Το να προσπαθουμε ο ξυλολεβητας να ανοιγοκλεινει ακριβως οπως ο καυστηρας πετρελαιου ειναι σαν να ζηταμε απο εναν ελεφαντα να μας κανει ασκησεις ενοργανης.
Oσο για τον λεβητα που με ρωτας τι το ιδιαιτερο εχει;;;
Που ειναι οι διαδρομες και οι θερμαινομενες επιφανειες του;;;
Με βαση αυτες τις ανυπαρκτες διαδρομες τι θερμοκρασιες καυσαεριων θα εχει;;;
Αφου ειναι τοσο καλος γιατι οι Ευρωπαικοι κολλοσοι στους ξυλολεβητες δεν εχουν κατασκευασει κατι αντιστοιχο;;; μιλαω για κλαση KWB...WINDHAGER...HARGASSNER...ισως να μην εχουν ακομη την τεχνογνωσια.
Αυτο που παραδεχομαι 100% στα λεγομενα τους ειναι πως οντως δεν χρειαζεται καθαρισμος tubo...αφου δεν εχει και προφανως το θεωρει και προτερημα.
Μην αγχωνεστε ομως...το επομενο μοντελο θα ειναι αντιγραφη βαρελιου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131740 από lefteris
eightball είμαι και εγώ από τα μέρη σου...upper stone :lol:

Σε κανενα μήνα θα είμαι εκεί για ενα τζάκι που με περιμένει...και θα χαρώ να τα πούμε για κανενα καφεδάκι.

Στήλε μου mail όποτε θες.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131741 από VOSDOGIAN

χρηστος8 έγραψε: Στην Ελλαδα VOSDOGIAN θα βλεπεις και θα ακους πολλα...
Το θεμα ειναι το τι θα πιστευεις εσυ :)
Σου φαινεται λογικο ο οποιοσδηποτε ξυλολεβητας χωρις δοχειο αδρανειας να ανοιγοκλεινει απο τον θερμοστατη χωρου;;;
Το να προσπαθουμε ο ξυλολεβητας να ανοιγοκλεινει ακριβως οπως ο καυστηρας πετρελαιου ειναι σαν να ζηταμε απο εναν ελεφαντα να μας κανει ασκησεις ενοργανης.
Oσο για τον λεβητα που με ρωτας τι το ιδιαιτερο εχει;;;
Που ειναι οι διαδρομες και οι θερμαινομενες επιφανειες του;;;
Με βαση αυτες τις ανυπαρκτες διαδρομες τι θερμοκρασιες καυσαεριων θα εχει;;;
Αφου ειναι τοσο καλος γιατι οι Ευρωπαικοι κολλοσοι στους ξυλολεβητες δεν εχουν κατασκευασει κατι αντιστοιχο;;; μιλαω για κλαση KWB...WINDHAGER...HARGASSNER...ισως να μην εχουν ακομη την τεχνογνωσια.
Αυτο που παραδεχομαι 100% στα λεγομενα τους ειναι πως οντως δεν χρειαζεται καθαρισμος tubo...αφου δεν εχει και προφανως το θεωρει και προτερημα.
Μην αγχωνεστε ομως...το επομενο μοντελο θα ειναι αντιγραφη βαρελιου.

Η αλήθεια είναι οτι με ψάρωσε πολύ ο πωλητής και το γεγονός οτι για συγκεκριμένη εταιρία στα τζάκια τουλάχιστον εχουν ακουστή μονο καλα λόγια,ευχαριστώ Χρίστο ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ