Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131586 από eightball2020

SakiSystem έγραψε: Θεόδωρε δεν μ΄άφησες να γράψω τίποτα.

Σπύρος νομίζω ο ενδιαφερόμενος, μην "τα παίρνεις" όσοι σου απαντάμε προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε, άλλοι σαν τεχνικοί και άλλοι με τις εμπειρίες τους.

Πρέπει πρώτα να αντιληφθείς το παρακάτω το κλέβω από τον Θεόδωρο γιατί δεν το βρίσκω που στο ξαναέγραψα

kosmidis80 έγραψε:

Στο παρον θεμα, εχει πιαστει η ολη αναζητηση-συζητηση απο λαθος σημειο! Ο φιλος θα πρεπει να αποφασισει τι θα βαλει και δυστυχως γι αυτον το λαθος δεν θα συγχωρεθει ή ευκολα αντικατασταθει (και δεν μιλαω για μηχανημα - αλλα για τροπο ή μεσον αν θελεις θερμανσης).


Εσύ όμως κόλλησες στο πως υπολογίζουν την ισχύ και πως τις απώλειες, δηλαδή το πας ανάποδα.

Δεν είπα ότι δεν με βοηθάτε απεναντίας,απλα τα τελευταία πόστ δεν ήταν ενθαρυντικα αλλα και μου πρότειναν ως λύση τον λέβητα πέλετ διότι για εκείνους ήταν το καλύτερο,αφού εγω έχω ξεκαθαρίσει το θέμα δωρεαν ξύλων.
Μα πως γίνεται να επιλέξω τον τρόπο θέρμανσης αν δεν γνωρίζω απο πρώτο χέρι γιαυτον?Τι θελω να πω?Οτι για κάποιους που έχουν -10 να τους είναι δύσκολο να βγουν έξω να βάλουν ξύλα,ενω σε εμας με 7 όχι και τόσο,και αν αποφασίσω ότι τον έχω αναμένο 24/7 με 5 τονους ξύλα και ένα γέμισμα τη μέρα σαφώς και θα επιλέξω αυτον,αν είναι όμως να τον έχω άναψε-σβήσε με 4 τόνους έ όχι δεν θα το επιλέξω.Απο την στιγμη όμως που δεν το έχω σαν εργαλείο δουλεψει δεν μπορω να αποφασίσω με σιγουριά.Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.
Όσον αφορα τους μηχανολόγους,δεν ξέρω πως δουλεύουν ,αν και στο 90% εδω στην Άρτα ήταν του τύπου κομπιουτεράκι,οπότε ακόμα και αν διαθέσω ένα άλφα ποσο δεν ξέρω αν θα το αξίζουν....
Εχω ζητήσει πάρα πολλες ευχαριστω και νοιώθω και άσχημα που σας ζαλίζω τόσες μέρες,ακόμα και αν ξεκινάω απο λαθος σημείο,ΣΥΓΝΩΜΗ κ παλι, και όλα αυτα δεν τα κάνω για μένα,αλλα για το μπέμπη μου για να έχει μια ζεστασούλα αυριο μεθαύριο και να μπουσουλάει άνετα,τεσπα,σας ευχαριστω όλους για την βοήθεια και ευχαριστω και πάλι.

Υ.Γ. Αλλη μία άκυρη ερώτηση,εκει που έψαχνα βρηκα για τον Υπολογισμό θερμικών απωλειών δωματίου το πρόγραμμα Thermocad και έβγαλα ότι το σύνολο των θερμικών απωλειών του χώρου είναι 1219kcal/h δεν ξέρω αν είναι σωστο,αλλα η προσπάθεια μετράει,επισης έκει που έψαχνα τα πιστοποιητικά που είχα πάρει απο το εξ οικονομω κατ οίκον γράφει κάπου ότι η υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας είναι 339,4 kwh/m2 αν ξέρει να μου πει κάποιος τι σημαινει αυτο θα του ήμουν υπόχρεος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131587 από kosmidis80
Σου αναφερω πριν μερικα ποστ τι να κανεις και πως να αρχισεις. Διαβασε καλα, χωρις ορεξη να παρεξηγηθεις και θα καταλαβεις!

1ον αν δεν μου στειλεις το email σου, μαντης δεν θα γινω για να σου στειλω αυτο που θες.

2ον περαν της σομπας, ολα τα αλλα ηταν σωστα σαν επιλογες και ειχαν να κανουν με το οτι εβαλα εναν λεβητα που τον εκανα αποσβεση απο την πρωτη χρονια ως ξυλολεβητα, την 2 το ειχα προγραμματισει για πελλετ για να κανω αποσβεση μαι τον καυστηρα. Τον εκανα κι αυτον. Του χρονου θα εχω τα φραγκα στην τσεπη...

Προσωπικα δεν με νοιαζει τι θα βαλεις, απλα Προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις πως ξυλολεβητας και διακοπτομενη λειτουργια ΔΕΝ γινεται, οτι και να σου λενε - το δεν γινεται σημαινει οτι δεν συμφερει και οτι η αισθηση στο σπιτι θα ειναι μια κρυο μια ζεστη. Αν αυτο θελεις προχωρας. Επισης να εχεις κατα νου οτι το ξυλο δεν ειναι πετρελαιο να ζεσταινει με το που πατας κουμπι, θελει ωρα.

Μιας και εισαι ανεργος λοιπον βαλε τον καλητερο ξυλολεβητα που μπορεις να βρεις σε χαμηλο μπατζετ, δηλαδη τον βιγκας και βαλε και ενα χιλιαρι δοχειο και καθαρισες με 3 χιλιαρικα κοστος μηχανηματων. Βαλε και εναν καλο υδραυλικο και με 4 χιλιαρικα συνολο καθαρισες.

Υγ. Να θυμισω παντος εδω φιλο συνφορουμιτη που με διακοπτομενη λειτουργια σομπας λεβητα ξυλου και οχι φτηνη που υπερκαλυπτει το σπιτι ΔΕΝ ζεσταινεται...


Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131591 από Stavrax
Θοδωρή σου έχει γράψει το μεηλ του δύο, τρεις φορές.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131595 από kosmidis80
Που βρε Σταυρο? Εγω δεν το βλεπω καπου

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131597 από SakiSystem
Άρα λοιπόν θέλουμε ξυλολέβητα γιατί το ξύλο το παίρνεις φτηνά-τζάμπα-δωρεάν.

Πιστεύω πως πρέπει να προσέξεις αυτά τα σημεία

Όταν θα φτάσεις στην αγορά ξυλολέβητα θα μπορούσες να μην αποκλείσεις και καύση πέλλετ(στο έχουν ξαναπεί).

Ποιό θα είναι το κυρίως χρονοδιάγραμα θέρμανσης;

Α) Συνεχής θέρμανση μέρα-νύχτα όλο τον χειμώνα
1) επιλογή κατάλληλης ισχύος λέβητα
2) επιλογή κατάλληλης χωρητικότητας δοχείου αδράνειας(μέγιστη ενδεικνυόμενη)
3) ενδεχόμενη χρήση αντιστάθμισης.
4) ενδεχόμενη χρήση και άλλων αυτοματισμών

Β) Διακοπτόμενη θέρμανση = τρις ώρες το πρωί και 4 το απόγευμα
1) επιλογή κατάλληλης ισχύος λέβητα
2) επιλογή κατάλληλης χωρητικότητας δοχείου αδράνειας(κάποια ενδιάμεση της μέγιστης ενδεικνυόμενης)
3) ενδεχόμενη σύνδεση και του λέβητα πετρελαίου για γρήγορη θέρμανση

Γ) Διακοπτόμενη θέρμανση = 4 ώρες το απόγευμα
δεν βάζεις τίποτα αφήνεις τον λέβητα πετρελαίου

Δ) Διακοπτόμενη θέρμανση = μόνο τα ΣαβατοΚύριακα
δεν βάζεις τίποτα αφήνεις τον λέβητα πετρελαίου

Ε) Διακοπτόμενη θέρμανση = μια φορά τον μήνα
Βάζεις μπουφάν ξηλώνεις και τον λέβητα πετρελαίου

ΣΤ) Διακοπτόμενη θέρμανση = μια φορά στους δύο μήνες
δεν βάζεις τίποτα ξηλώνεις και τον λέβητα πετρελαίου
και κάθεσαι μέσα στο αυτοκίνητο.

Οι τελευταίες δύο επιλογές προέρχονται από ανέκδοτο.

Διάλεξε λοιπόν το χρονοδιάγραμμα και σύμφωνα με αυτό να μάθεις τον καλλίτερο τρόπο σε συνδυασμό με τα οικονομικά σου για να το πετύχεις.

Για τον υπολογισμό των απωλειών θα βρείς όπως και βρήκες αρκετούς τρόπους, π.χ. του κ. Σαμαρά, νομίζω πάνω κάτω με μικρή απόκλιση αυτό θα το υπολογίσεις, πάντως δεν ασχολήθηκα με διάφορα διεθνή ή Ελληνικά πρότυπα για να υπολογίσω απώλειες το θεωρώ παρατραβηγμένο για ιδιώτη.


Και πάλι θα ξαναπώ δεν είμαι μηχανολόγος είμαι παθών γιαυτό αυτά που γράφω μπορεί να μην είναι σωστά.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131599 από VOSDOGIAN

eightball2020 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Σε ποιο email? Δεν μου εχει ερθει κατι!

Μου ζήτησες το email για να μου στείλεις το πρόγραμμα για να υπολογίσω τις απώλειες του σπιτιου,ετσι δεν είναι?Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. einai.

Καλησπερα για να βοηθήσω

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ