Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131505 από kosmidis80
Λοιπον για να τελειωνει η ιστορια και να βγει καποια ακρη :

Ποσες ωρες την μερα θελεις να ζεσταινεται το σπιτι φιλε μου?

Α. Θελεις να φευγεις το πρωι, να σβηνεις θερμανση και να γυρνας το απογευμα και να το ξαναζεσταινεις απο την αρχη?

Αν ναι καταρχας δεν σου κανει ο ξυλολεβητας και βασικα τιποτα δεν σου κανει πλην ισως το πετρελαιο.

Β. Θελεις να εχεις 24 ωρες την θερμανση και να τραβαει οσο ζηταει το σπιτι? Και να μην ασχολεισαι ιδιαιτερα?

Αν ναι τοτε πας σε λεβητα πελλετ και καθαρισες.

Γ. Θελεις παλι 24ωρο αλλα με καθημερινη ενασχοληση?πας στον ξυλολεβητα με το δοχειο.σαφεστατα σ αυτη την λυση δεν θα μπορεις να λειπεις απο το σπιτι μερες η και πολλες ωρες.

Σε οτι αφορα τις απωλειες, θα παρεις εναν μηχανικο (οχι εμπορο) να σου κανει μελετη και να τελειωνεις. Αφου εχεις την μελετη και εχεις κατασταλαξει στο τροπο που θελεις τοτε θα αρχισεις να βλεπεις μηχανηματα.
Και φυσικα αλλη ισχυ θα σου βγαλει η Α περιπτωση σε σχεση με την Β κ Γ.


Τελος γνωμη μου ειναι να μην ασχοληθεις καν με ξυλολεβητα, αλλα να παρεις ενα μηχανημα να τα καιει ολα!



Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131566 από dimlyk
κατ αρχην ο κοσμιδης στα ειπε μια χαρα αν και λιγο απολυτος :)

οσο αφορα αυτα που εγραψα ...ειναι πολυ ευκολο παιζοντας με τα νουμερα να βγαλει καποιος οτι αποτελεσματα θελει ... η μεθοδολογια ειναι μια και μονη και κατα βαση στηριζεται στις απωλειες ...ολα τα αλλα σωματα ... κατι τυπολογια και μεθοδολογιες σαν αυτη που ανεφερες μονο ενδεικτικα μπορει να χρησιμοποιηθουν ....και με πολυ ρισκο
2 στοιχεια εχουν μεγαλη σημασια ...ο χρονος λειτουργιας του λεβητα και οι παραχωρησεις που εισαι διατεθειμενος να κανεις ως προς την θερμανση δηλ θες το σπιτι σου να ζεσταινεται και οταν η θερμοκρασια πεσει στους -5 η σου αρκει οσο ειναι στο +5 κι ενδεχομενως στα ζορια χρησιμοποιεις και κατι εναλλακτικο ?
(πολυ καλος τροπος για οσους δεν καταργησαν τον πετρελαιολεβητα η ακομα καλυτερα μπορουν να τον λειτουργησουν ταυτοχρονα )
οι διαφορες κατ αυτο τον τροπο που προκυπτουν ειναι πολυ μεγαλες :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131569 από kosmidis80
Δημητρη ειμαι απολυτος γιατι με αυτα που εχουν δει τα ματια μου αλλα και εχω ακουσει πλεον εχω κατασταλαξει οτι τα σεναρια ειναι τα παραπανω.
Προς Θεου δεν λεω οτι εχω την εμπειρια του Χρηστου ή του Νικου - που ειναι επαγγελματιες οι ανθρωποι, αλλα εγω απο την πλευρα του καταναλωτη και εχοντας ζησει μεχρι τωρα με 4 συστηματα θερμανσης (πετρελαιο,ξυλοσομπα λεβητας, ξυλολεβητας, πελλετ) στο ιδιο σπιτι και συγκρινοντας τα δεδομενα, τον κοπο και τα οικονομικα οφελη, κατεληξα στα παραπανω σεναρια.

Στο παρον θεμα, εχει πιαστει η ολη αναζητηση-συζητηση απο λαθος σημειο! Ο φιλος θα πρεπει να αποφασισει τι θα βαλει και δυστυχως γι αυτον το λαθος δεν θα συγχωρεθει ή ευκολα αντικατασταθει (και δεν μιλαω για μηχανημα - αλλα για τροπο ή μεσον αν θελεις θερμανσης).

Σχετικα με τα σεναρια που ειχα εγω σπιτι μου, που ισως τον βοηθησουν να καταλαβει τι εννοω :

1) Πετρελαιο. Ο θερμοστατης ανεβαινε και κατεβαινε με βαση αν ειμασταν σπιτι η οχι. το καυσιμο επιτρεπει την χρηση με αυτο τον τροπο, αλλα δεν επιτρεπει να σου μενει κανα φραγκο πλεον στην τσεπη!
2) Το ειδα σχετικα νωρις λοιπον οτι θα παει στα υψη το πετρελαιο (οταν ακομα δεν ηταν στα 80 λεπτα!) και προχωρησα σε λαθος αγορα σαν ασχετος εντελως με τα της θερμανσης. Αγορασα μια Βουλγαρικη σομπα λεβητα. Στα χαρτια μου εβγαινε οτι θα με καλυψει. Στην πραξη δεν με καλυψε και ας πηγαινα καθε 1, 1μιση ωρα να την τροφοδοτω. Την χαρισα σε ανθρωπο που ειχε αναγκη και ας μου κοστισε τοτε με την εγκατασταση περι τα 1500-1700 Ε.
3) Ξυλολεβητας απλος χωρις δοχειο. Με καλυψε ανετα, καθως τον πηρα περι τα 5-7kw μεγαλυτερο απ οτι υπολογιζα και αφου ειχα ψαξει τα παντα και ετοιμαζομουν να κανω μονος την εγκατασταση. Πατεντα με κοντρολερ PID και πρωτη χρονια το σπιτι να ζεσταινεται φουλ χωρις να σκεφτομαστε τα χρηματα. Γεμισματα 2 ή 3 ή βαρια 4 το 24ωρο, αλλα και παλι αρκετο κουβαλημα, καθαρισμα κτλ. Φυσικα ουτε λογος για το αν θα λειπαμε κανα 2-3 ημερο το οτι το σπιτι θα κρυωνε.
4) Πελλετ στον ιδιο ξυλολεβητα και επιπροσθετα και δοχειο αδρανειας 500λτ ιδιοκατασκευη. Με υπερκαλυπτει πλεον σε 24ωρη χρηση με σταθερους θερμοστατες ολο το 24ωρο ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ 2η ΣΚΑΛΑ ΙΣΧΥΟΣ(δουλευει περι τα 15kw!). Καθαρισμα? 2 φορες ως τωρα στην φετινη σεζον! προβληματα? κανενα! Το μετανοιωσα? Ναι που απο την αρχη δεν εβαλα πελλετ!

Περυσι εκαψα 7 τονους ξυλα -> 700 Ε
Φετος εκαψα 3 τονους πελλετ μεχρι τωρα -> 560 Ε

Υγ. Α! και εγω τον λεβητα τον εχω στο υπογειο, οπου κατεβαινω με εσωτερικη σκαλα ε! Δεν εβγαινα εξω μεσα στην παγωνια να εβαζα ξυλα ή να γεμιζω το σιλο τωρα πελλετ!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131570 από eightball2020

kosmidis80 έγραψε: Δημητρη ειμαι απολυτος γιατι με αυτα που εχουν δει τα ματια μου αλλα και εχω ακουσει πλεον εχω κατασταλαξει οτι τα σεναρια ειναι τα παραπανω.
Προς Θεου δεν λεω οτι εχω την εμπειρια του Χρηστου ή του Νικου - που ειναι επαγγελματιες οι ανθρωποι, αλλα εγω απο την πλευρα του καταναλωτη και εχοντας ζησει μεχρι τωρα με 4 συστηματα θερμανσης (πετρελαιο,ξυλοσομπα λεβητας, ξυλολεβητας, πελλετ) στο ιδιο σπιτι και συγκρινοντας τα δεδομενα, τον κοπο και τα οικονομικα οφελη, κατεληξα στα παραπανω σεναρια.

Στο παρον θεμα, εχει πιαστει η ολη αναζητηση-συζητηση απο λαθος σημειο! Ο φιλος θα πρεπει να αποφασισει τι θα βαλει και δυστυχως γι αυτον το λαθος δεν θα συγχωρεθει ή ευκολα αντικατασταθει (και δεν μιλαω για μηχανημα - αλλα για τροπο ή μεσον αν θελεις θερμανσης).

Σχετικα με τα σεναρια που ειχα εγω σπιτι μου, που ισως τον βοηθησουν να καταλαβει τι εννοω :

1) Πετρελαιο. Ο θερμοστατης ανεβαινε και κατεβαινε με βαση αν ειμασταν σπιτι η οχι. το καυσιμο επιτρεπει την χρηση με αυτο τον τροπο, αλλα δεν επιτρεπει να σου μενει κανα φραγκο πλεον στην τσεπη!
2) Το ειδα σχετικα νωρις λοιπον οτι θα παει στα υψη το πετρελαιο (οταν ακομα δεν ηταν στα 80 λεπτα!) και προχωρησα σε λαθος αγορα σαν ασχετος εντελως με τα της θερμανσης. Αγορασα μια Βουλγαρικη σομπα λεβητα. Στα χαρτια μου εβγαινε οτι θα με καλυψει. Στην πραξη δεν με καλυψε και ας πηγαινα καθε 1, 1μιση ωρα να την τροφοδοτω. Την χαρισα σε ανθρωπο που ειχε αναγκη και ας μου κοστισε τοτε με την εγκατασταση περι τα 1500-1700 Ε.
3) Ξυλολεβητας απλος χωρις δοχειο. Με καλυψε ανετα, καθως τον πηρα περι τα 5-7kw μεγαλυτερο απ οτι υπολογιζα και αφου ειχα ψαξει τα παντα και ετοιμαζομουν να κανω μονος την εγκατασταση. Πατεντα με κοντρολερ PID και πρωτη χρονια το σπιτι να ζεσταινεται φουλ χωρις να σκεφτομαστε τα χρηματα. Γεμισματα 2 ή 3 ή βαρια 4 το 24ωρο, αλλα και παλι αρκετο κουβαλημα, καθαρισμα κτλ. Φυσικα ουτε λογος για το αν θα λειπαμε κανα 2-3 ημερο το οτι το σπιτι θα κρυωνε.
4) Πελλετ στον ιδιο ξυλολεβητα και επιπροσθετα και δοχειο αδρανειας 500λτ ιδιοκατασκευη. Με υπερκαλυπτει πλεον σε 24ωρη χρηση με σταθερους θερμοστατες ολο το 24ωρο ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ 2η ΣΚΑΛΑ ΙΣΧΥΟΣ(δουλευει περι τα 15kw!). Καθαρισμα? 2 φορες ως τωρα στην φετινη σεζον! προβληματα? κανενα! Το μετανοιωσα? Ναι που απο την αρχη δεν εβαλα πελλετ!

Περυσι εκαψα 7 τονους ξυλα -> 700 Ε
Φετος εκαψα 3 τονους πελλετ μεχρι τωρα -> 560 Ε

Υγ. Α! και εγω τον λεβητα τον εχω στο υπογειο, οπου κατεβαινω με εσωτερικη σκαλα ε! Δεν εβγαινα εξω μεσα στην παγωνια να εβαζα ξυλα ή να γεμιζω το σιλο τωρα πελλετ!

Έτσι όπως τα παρουσιάζεις είναι σαν να μου λές βάλε πέλετ,σωστα?
Και μου είχες πεί θα μου έστελνες ένα πρόγραμμα για να βγάλω τις απώλειες ίσως και όχι,μάλλον το φαντάστηκα,απο την άλλη πάλι θεωρώ ότι σε κούρασε το θέμα,μπορείς απλά να μην συμμετέχεις,εγω απλά θέλω να μάθω όσα περισσότερα μπορώ,ο τρόπος σου είναι σαν να μου λές τι το παιδευεις τωρα,πηγαινε σε έναν και θα σου τα βγάλει εκείνος,αφού όμως μου κόβει κατι της θα προσπαθήσω όσο μπορω και στο τέλος αφου έχω μάθει και αρκετά θα πάω,αλλα θα έχω μάθει αρκετα όμως,το ότι έχεις αλλάξει τόσα είδη θέρμανσης δεν θα σε επικροτήσει κανείς διότι έκανες λάθος σκέψεις απο την αρχή,είμαι δασοπόνος και αν σου δώσω και σου δείξω δύο πράγματα δεν θα σου είναι δύσκολο να ξεχωρίζεις κάποιες βασικές αρχές της δασοπονίας,πρίν 3 μέρες δεν γνώριζα τπτ,΄τωρα ξέρω ότι για να βρώ τις απώλειες του δωματίου πρέπει να πάρω τις 5 πλευρές την μπαλκονόπορτα την θέση τους το τα το κ.ο.κ και να υπολογίσω κάτι,κάποιον αντίστοιχο τύπο θα χρησιμοποιουν και οι μαχανολόγοι,οπότε γιατι αυτα τα 200ευρω να μην τα γλυτώσω,άνεργος αν σου λέει κάτι,οπότε άπλετο χρόνο για μάθηση,dum spiro spero = οσο ζω μαθαίνω που λέει και το ρητό,συγνώμη αν κουράζω κάποιους αλλα αυτο το site δημιουργήθηκε για πληροφόρηση, αν κάνω λάθος πές τε το μου να το ξέρω τουλάχιστον.
Κυριε dimlyk μου λέτε ότι γράφω τυπολόγια και μεθοδολογίες,κάποιος κύριως egglezos(κ.Σαμαράς αν δεν κάνω λάθος) μου έδωσε κίνητρο να συνεχίσω να ψάχνω ενθαρίνοντας με ότι καλά το πάω,λέγοντας μου τέτοια κουβέντα ένας κυριος ο οποίος δεν τον γνωρίζω και για πολλους εδω μεσα είναι θαυμαστος για την δουλειά του έρχεστε εσείς και ο κύριως kosmidis να μου κόψετε την φόρα,δεν γνωρίζω την ηλικία σας αλλα προφανώς έχετε βαρεθεί να ακουτε τα ίδια και τα ίδια,εγω όμως θέλω να μάθω, αν η γνώση βλάπτει τοτε τι να πω,μπορει να μην το παραδεχθείτε αλλα το λεγόμενα σας αυτο δείχνουν.
Και επειδή δεν ξέρω αν διαβάζετε τα ποστ απο την αρχή,θα σας απάντήσω εγώ στην ερωτηση που σας έθεσα ποιο πάνω στο αν μου προτείνετε να βάλω πέλετ.ΕΧΩ ΔΩΡΕΑΝ ΞΥΛΑ και μου λέτε βάλε πέλετ... :unsure: :unsure: μάλλον όντως σας έχει κουράσει το θέμα.
Εμένα όχι γιατι δεν θέλω να κάνω το ίδιο λάθος με εσάς και να βάλω και εγω 4 ήδη θέρμανσης για να καταλήξω στο σωστο. :)
Για αυτό δεν είμαστε εδώ για να συζητάμε και να προβληματιζόμαστε? Είναι ευχάριστο να κουβεντιάζει κανείς τέτοια θέματα με ωραίο τρόπο.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131571 από theoilia
Συγνώμη οχτάμπαλε αλλά κατά την γνώμη μου βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.Όσοι σου απαντήσανε να βοηθήσουν θέλουν.Και ειλικρινά αν νομίζεις ότι ο μηχανολόγος για να κάνει μία μελέτη θερμικών απωλειών θα έρθει να δει πόσα παράθυρα και πόσους τοίχους έχεις ε τότε κάτι δεν κατάλαβες καλά.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131576 από SakiSystem
Θεόδωρε δεν μ΄άφησες να γράψω τίποτα.

Σπύρος νομίζω ο ενδιαφερόμενος, μην "τα παίρνεις" όσοι σου απαντάμε προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε, άλλοι σαν τεχνικοί και άλλοι με τις εμπειρίες τους.

Πρέπει πρώτα να αντιληφθείς το παρακάτω το κλέβω από τον Θεόδωρο γιατί δεν το βρίσκω που στο ξαναέγραψα

kosmidis80 έγραψε:

Στο παρον θεμα, εχει πιαστει η ολη αναζητηση-συζητηση απο λαθος σημειο! Ο φιλος θα πρεπει να αποφασισει τι θα βαλει και δυστυχως γι αυτον το λαθος δεν θα συγχωρεθει ή ευκολα αντικατασταθει (και δεν μιλαω για μηχανημα - αλλα για τροπο ή μεσον αν θελεις θερμανσης).


Εσύ όμως κόλλησες στο πως υπολογίζουν την ισχύ και πως τις απώλειες, δηλαδή το πας ανάποδα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ