Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131485 από χρηστος8
Νικο συμφωνουμε στα περισσοτερα απο οσα ειπες...αυτο που τονισα με εμφαση και ισως δεν εγινε κατανοητο ειναι η δικη μου πλευρα...του εγκαταστατη.
Εγω δεν πουλαω μηχανηματα ουτε εμπορευομαι κατι οπως εσυ...αντιθετα ερχεται ο πελατης σε μενα και μου λεει πηρα αυτο με 500 η 1000 ευρω. Εχω αλλα τοσα η λιγοτερα ωστε να το συνδεσουμε σωστα.
Πιστευεις πως η θεση ενος υδραυλικου ειναι να αποριπτει σημερα το μεροκαματο του;;;οποιο και αν ειναι αυτο.
Εχω στο προσωπικο μου αρχειο φωτογραφιες απο λεβητοστασια που στοιχισαν 5ψηφια νουμερα...λεβητοστασια με αντλιες θερμοτητας η διμεταλλικους λεβητες αρκετων χιλιαδων ευρω με συνθετους συνδιασμους επιδαπεδιας , σωματων και ηλιακων πανελ η γεωθερμιας.
Ομως οσο κι αν το θελω αυτες οι δουλειες δεν υπαρχουν σημερα...περιεγραψα απλα την καθημερινοτητα μου που δυστυχως ειναι αυτη...και πιστεψε με το εννοω οταν λεω πως το 70% των ξυλολεβητων που μου προτεινουν να συνδεσω ειναι χωρις δοχειο.
Ναι την τριοδη εκτροπης της esbe δεν την πληρωνουν γιατι εχει 170 ευρω...ποσο πιο απλα να το πω...αποφευγουν το δοχειο, την τριοδη θα πληρωσουν;;;
Εγω και ο οποιοσδηποτε υδραυλικος πρεπει να ταισουμε τα παιδια μας και θα συνδεσουμε και ενα βαρελι με νερο αν αυτο μπορει να πληρωσει ο πελατης.
Η δικη μου γνωμη λιγη σημασια εχει οταν απλα βρισκομαι προ τετελεσμενων γεγονοτων που αφορουν μονο την τσεπη του πελατη
Ειναι ακριβως οπως το ειπες...θεμα προσεγγισης...η δικη μου προσεγγιση αφορα την πλευρα του τεχνιτη και οχι του εμπορου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131491 από stergiosbik
Οχι Χρηστο δεν ειναι εποχες για να χανει κανεις μεροκαματο. ;)
Πας στον πελατη,κανεις την εγκατασταση ομορφα κ ωραια λεγοντας του τι στραβα θα συναντησει στο μελλον και γεια σας.
Ας αναλαβει ο ιδιος ο πελατης την ευθυνη γι αυτα που αγορασε οπως κ ο εμπορος.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131495 από dimlyk

eightball2020 έγραψε: Με βάση τον υπολογισμό που μου έδωσε κάποιος τα σώματα μου αποδίδουν 24000 θερμίδες(λογικά,θέλω και την άποψη σας),ο λέβητας μου γράφει 32.000θερμίδες. Αν πχ ξόδεψα σε πετρέλαιο 2200λιτρα για το χειμώνα τότε,2.200Lt σημαίνει (θερμογόνο δύναμη πετρελαίου 11,9kw) βλέπε ισχύς καυστήρων. 2.200x11,9kw=26.180kw επειδή στην καύση υπάρχουν απώλειες και ένας μέσος λέβητας έχει απόδοση 85% σημαίνει 26.180kwx85%=22.253kw λοιπόν για 150 μέρες χειμώνα 22.253:150=148kw ανά ημέρα μέσο όρο διά 24 ώρες 148:24=6.2kw την ώρα.
ΟΡΙΣΤΕ!
Άρα χρειάζομαι ένα καυστήρα 6,2kw που να δουλεύει συνεχώς η καλύτερα επειδή υπάρχουν διακυμάνσεις επί 2=12,4kw. Άντε 15Kw κι είμαι ήσυχος στους -5ο. Γιατί και 2500Lt να καίω το αποτέλεσμα είναι 7kw. Με τίποτα δε βγαίνει 40kw όπως πολλοί έχουμε ή νομίζουμε ότι έχουμε.
η μέγιστη ισχύς καυστήρα για ένα παρόμοιο σπίτι στη Γερμανία – Βέλγιο ή την Τσεχία δεν υπερβαίνει τα 20kw με θερμοκρασίες χειμώνα στο -20ο για πολλές μέρες (χειρότερα από Φλώρινα και Γρεβενά)
Σαν σκέψη ισχύει?
Το είχα ξαναρωτησει αλλα απάντησει δεν πηρα,θα βλεπω παλι λέβητες ξύλου στον ύπνο μου,ωχ Παναγία μου.Αντε καληνυχτα.

Υ.Γ. Kosmidis80 περιμενω στο email τον τύπο....


απο την μια λες οτι τα σωματα προκυψαν απο υπολογισμο τοσο ...και παρακατω υποθετικα εκαψες τοσο πετρελαιο...το ιδιο υποθετικη ειναι και η συλογιστικη σου :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131498 από eightball2020

kosmidis80 έγραψε: Σε ποιο email? Δεν μου εχει ερθει κατι!

Μου ζήτησες το email για να μου στείλεις το πρόγραμμα για να υπολογίσω τις απώλειες του σπιτιου,ετσι δεν είναι?Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. einai.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131500 από eightball2020

dimlyk έγραψε:

eightball2020 έγραψε: Με βάση τον υπολογισμό που μου έδωσε κάποιος τα σώματα μου αποδίδουν 24000 θερμίδες(λογικά,θέλω και την άποψη σας),ο λέβητας μου γράφει 32.000θερμίδες. Αν πχ ξόδεψα σε πετρέλαιο 2200λιτρα για το χειμώνα τότε,2.200Lt σημαίνει (θερμογόνο δύναμη πετρελαίου 11,9kw) βλέπε ισχύς καυστήρων. 2.200x11,9kw=26.180kw επειδή στην καύση υπάρχουν απώλειες και ένας μέσος λέβητας έχει απόδοση 85% σημαίνει 26.180kwx85%=22.253kw λοιπόν για 150 μέρες χειμώνα 22.253:150=148kw ανά ημέρα μέσο όρο διά 24 ώρες 148:24=6.2kw την ώρα.
ΟΡΙΣΤΕ!
Άρα χρειάζομαι ένα καυστήρα 6,2kw που να δουλεύει συνεχώς η καλύτερα επειδή υπάρχουν διακυμάνσεις επί 2=12,4kw. Άντε 15Kw κι είμαι ήσυχος στους -5ο. Γιατί και 2500Lt να καίω το αποτέλεσμα είναι 7kw. Με τίποτα δε βγαίνει 40kw όπως πολλοί έχουμε ή νομίζουμε ότι έχουμε.
η μέγιστη ισχύς καυστήρα για ένα παρόμοιο σπίτι στη Γερμανία – Βέλγιο ή την Τσεχία δεν υπερβαίνει τα 20kw με θερμοκρασίες χειμώνα στο -20ο για πολλές μέρες (χειρότερα από Φλώρινα και Γρεβενά)
Σαν σκέψη ισχύει?
Το είχα ξαναρωτησει αλλα απάντησει δεν πηρα,θα βλεπω παλι λέβητες ξύλου στον ύπνο μου,ωχ Παναγία μου.Αντε καληνυχτα.

Υ.Γ. Kosmidis80 περιμενω στο email τον τύπο....


απο την μια λες οτι τα σωματα προκυψαν απο υπολογισμο τοσο ...και παρακατω υποθετικα εκαψες τοσο πετρελαιο...το ιδιο υποθετικη ειναι και η συλογιστικη σου :)

Ναι όντως τόσο μου είπε ότι βγήκαν δεν τα έβγαλα εγω,μου ζητησε φετες,υψος,και τα κύματα που κάνουν στο πλαι τα σώματα,και μου είπε ότι είναι τόσες θερμίδες.
Εγω όντως τόσο πετρέλαιο έκαψα πέρυσι. Η συλλογιστική γιατί είναι υποθετική,λές μια κουβέντα χωρις να την υποστηρίζεις,γινε πιο σαφής.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131504 από eightball2020
Σήμερα πήγα σε έναν άλλο μηχανολόγο και έμπορο,και του λέω θέλω ένα λέβητα ξύλου,αλλα θέλω ένα ολοκληρωμένο συστημα,και μου λεει θα έρθω πρωτα κάτω να δω και θα σου δώσω συνολική προσφορά,και μου έδειξε έναν και μου λέει εγω για αυτον μπορω να σου εγγυηθώ μιας και τον έχουμε και δουλεύει εδώ στο μαγαζί μας,μαλλον parker λέγονταν δεν είμαι και σίγουρος,απο βδομάδα θα έχω λεπτομέρειες,το παλικάρι δουλεύει σε εταιρία εκεί και είναι φιλος του κουνιάδου μου,αν και δεν περιμένω ολοκληρωμένη λύση,αλλα θα δούμε τι θα μου προτείνει.
Όπως βλέπεται δεν πάω και τους λέω θελω αυτο και αυτό,περιμένω εκείνοι να μου δώσουν ολοκληρωμένη πρόταση,και αν δεν καλυφτώ τότε τους λέω αυτό δεν είναι καλύτερο εεε και μετα τα γυρνάνε,και όπως μπήκα βγήκα.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ