Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130443 από Savvas

eightball2020 έγραψε:

Savvas έγραψε: Εϊναι προφανές ότι αν έχεις τσάμπα ξύλα (ή σε χαμηλή τιμή όπως σε όλα τα επαρχιακά μέρη) πας σε λύση λέβητα ξύλου. Ο αδερφός μου στο χωριό έχει βάλει αυτόν www.buderus.gr/products/wood_boilers/woo...s_logano_s121-2.html που πραγματικά ¨σκοτώνει" και θερμαίνει μέχρι θερμοπληξίας 2 ορόφους συνολικού εμβαδού 280m2.
Η τιμή του επίσης είναι πολύ καλή (γύρω στις 2.000€), οπότε μαζί με ένα δοχείο αδρανείας (είναι απαραίτητο) και με όλα τα παρελκόμενα, θα σου μείνουν αρκετά ρέστα απο τον προϋπολογισμό που έχεις, για να τα κάνεις φρουτόκρεμες ;)

Pellet στην επαρχία δεν το συνιστώ. Προσφέρει ίσως λίγο καλύτερο αυτοματισμό, αλλα όταν έχεις φθηνό ξύλο, γιατί να πας σε ένα καύσιμο με 2πλάσια και τριπλάσια τιμή και να γίνεις σκλάβος των διακυμάνσεων τιμής?

Ξέρεις πόσα KW είναι και αν εχει πάνω ηλεκτρονικο πίνακα?Και τιμή ακριβώς. Διοτι εχω βρέι και εδω αντιπρόσωπο και του είπα τιμη 2100 οτι την βρηκε κάποιος και με ρωτησε αυτα που σε ρωτάω.
Κάποιος απορίες. Το σπίτι μου είναι 105 τμ και απαιτει 24000 θερμίδες, πόσα lt δοχείο αδράνειας χρειάζομαι?
Επίσης βλέπω ότι πολλοι στην πόλη βάζουν λεβητα ξύλου με πυρόλιση διότι αγοράζουν ξύλα(ξυλα ομως με πόση υγρασία) διότι αφού εγω τα έχω μηπως να πάω σε απλό μιας και αν τα ξύλα μου έχουν μια σχετικη υγρασία να μην έχω τόσο θέμα με υγραποιήσεις με τον πυρόλιση?Η να μπω σε διαδικασία ωστε να χρησιμοποιω ξύλα τις προηγούμενης χρονιας για να κάνω οικονομία και να πάρω πυρόλισης?


Για την ακρίβεια τον είχε πάρει γύρω στα 1.800€ μαζί με τον πίνακα. Του είχε κάνει βέβαια καλύτερη τιμή γιατί είχαν συνεργασία και σε κάποια άλλα θέματα. kW δεν ξέω να σου πω τώρα καθώς λείπει τώρα διακοπές και δεν μπορώ να τον βρω.
Τη διαστασιολόγηση του συστήματος και του δοχείου αδρανείας καλό θα ήταν να την κάνει ένας μηχανολόγος για να έχεις τα βέλτιστα αποτελέσματα. Έχει σημασία το σπίτι σου, οι μονώσεις, τι σώματα έχεις κτλ. κτλ. Ας μην κάνω τώρα μπακαλίστικες εμπειρικές προτάσεις. Το ότι το σπίτι έχει ανάγκες 24.000Kcal δεν λέει τίποτα απο μόνο του (πως προέκυψε αυτό το νούμερο? Υψηλό μου φαίνεται πάντως αναλογικά με τα τετραγωνικά και το γεγονός ότι έχεις καλά παράθυρα και στέγη. Ίσως θα ήταν καλή -και πολύ φθηνη- λύση να μονώσεις την πλάκα σου κάτω απο τη στέγη...)

Ο πυρόλυσης είναι σίγουρα καλύτερος καθώς έχεις υψηλότερη απόδοση, λιγότερα γεμίσματα, λιγότερους ρύπους και λιγότερες πίσσες (άρα λιγότερο και ευκολότερο καθάρισμα).
Αν σε παίρνει οικονομικά έχει τα οφέλη του, αν απο την άλλη το καύσιμο σου είναι τόσο φθηνό, που θεωρείς ότι δε θα σου κάνει απόσβεση τα έξτρα χρήματα που κοστίζει βάλε κάτι άλλο. Είναι στο χέρι σου να δεις της σχέση κόστους-οφέλους και να αποφασίσεις τι ικανοποιεί καλύτερα τις ανάγκες σου.

Υ.Γ. ΚΑΙ λέβητας ξύλου ΚΑΙ ενεργειακό τζάκι ΚΑΙ εναλλάκτης? Θα βγάλετε τη μπέμπελη... :)
Δεν δοκιμάζεις μια, μία τις λύσεις και αν δεν ικανοποιηθείς προσθέτεις αργότερα. Η ζέστη αυτώ των συστημάτων δεν είναι λίγη, αν τα βάλεις δε αθροιστικά, θα πηδάτε απο τα παράθυρα να δροσιστείτε :lol:
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130445 από eightball2020

Savvas έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

Savvas έγραψε: Εϊναι προφανές ότι αν έχεις τσάμπα ξύλα (ή σε χαμηλή τιμή όπως σε όλα τα επαρχιακά μέρη) πας σε λύση λέβητα ξύλου. Ο αδερφός μου στο χωριό έχει βάλει αυτόν www.buderus.gr/products/wood_boilers/woo...s_logano_s121-2.html που πραγματικά ¨σκοτώνει" και θερμαίνει μέχρι θερμοπληξίας 2 ορόφους συνολικού εμβαδού 280m2.
Η τιμή του επίσης είναι πολύ καλή (γύρω στις 2.000€), οπότε μαζί με ένα δοχείο αδρανείας (είναι απαραίτητο) και με όλα τα παρελκόμενα, θα σου μείνουν αρκετά ρέστα απο τον προϋπολογισμό που έχεις, για να τα κάνεις φρουτόκρεμες ;)

Pellet στην επαρχία δεν το συνιστώ. Προσφέρει ίσως λίγο καλύτερο αυτοματισμό, αλλα όταν έχεις φθηνό ξύλο, γιατί να πας σε ένα καύσιμο με 2πλάσια και τριπλάσια τιμή και να γίνεις σκλάβος των διακυμάνσεων τιμής?

Ξέρεις πόσα KW είναι και αν εχει πάνω ηλεκτρονικο πίνακα?Και τιμή ακριβώς. Διοτι εχω βρέι και εδω αντιπρόσωπο και του είπα τιμη 2100 οτι την βρηκε κάποιος και με ρωτησε αυτα που σε ρωτάω.
Κάποιος απορίες. Το σπίτι μου είναι 105 τμ και απαιτει 24000 θερμίδες, πόσα lt δοχείο αδράνειας χρειάζομαι?
Επίσης βλέπω ότι πολλοι στην πόλη βάζουν λεβητα ξύλου με πυρόλιση διότι αγοράζουν ξύλα(ξυλα ομως με πόση υγρασία) διότι αφού εγω τα έχω μηπως να πάω σε απλό μιας και αν τα ξύλα μου έχουν μια σχετικη υγρασία να μην έχω τόσο θέμα με υγραποιήσεις με τον πυρόλιση?Η να μπω σε διαδικασία ωστε να χρησιμοποιω ξύλα τις προηγούμενης χρονιας για να κάνω οικονομία και να πάρω πυρόλισης?


Για την ακρίβεια τον είχε πάρει γύρω στα 1.800€ μαζί με τον πίνακα. Του είχε κάνει βέβαια καλύτερη τιμή γιατί είχαν συνεργασία και σε κάποια άλλα θέματα. kW δεν ξέω να σου πω τώρα καθώς λείπει τώρα διακοπές και δεν μπορώ να τον βρω.
Τη διαστασιολόγηση του συστήματος και του δοχείου αδρανείας καλό θα ήταν να την κάνει ένας μηχανολόγος για να έχεις τα βέλτιστα αποτελέσματα. Έχει σημασία το σπίτι σου, οι μονώσεις, τι σώματα έχεις κτλ. κτλ. Ας μην κάνω τώρα μπακαλίστικες εμπειρικές προτάσεις. Το ότι το σπίτι έχει ανάγκες 24.000Kcal δεν λέει τίποτα απο μόνο του (πως προέκυψε αυτό το νούμερο? Υψηλό μου φαίνεται πάντως αναλογικά με τα τετραγωνικά και το γεγονός ότι έχεις καλά παράθυρα και στέγη. Ίσως θα ήταν καλή -και πολύ φθηνη- λύση να μονώσεις την πλάκα σου κάτω απο τη στέγη...)

Ο πυρόλυσης είναι σίγουρα καλύτερος καθώς έχεις υψηλότερη απόδοση, λιγότερα γεμίσματα, λιγότερους ρύπους και λιγότερες πίσσες (άρα λιγότερο και ευκολότερο καθάρισμα).
Αν σε παίρνει οικονομικά έχει τα οφέλη του, αν απο την άλλη το καύσιμο σου είναι τόσο φθηνό, που θεωρείς ότι δε θα σου κάνει απόσβεση τα έξτρα χρήματα που κοστίζει βάλε κάτι άλλο. Είναι στο χέρι σου να δεις της σχέση κόστους-οφέλους και να αποφασίσεις τι ικανοποιεί καλύτερα τις ανάγκες σου.

Υ.Γ. ΚΑΙ λέβητας ξύλου ΚΑΙ ενεργειακό τζάκι ΚΑΙ εναλλάκτης? Θα βγάλετε τη μπέμπελη... :)
Δεν δοκιμάζεις μια, μία τις λύσεις και αν δεν ικανοποιηθείς προσθέτεις αργότερα. Η ζέστη αυτώ των συστημάτων δεν είναι λίγη, αν τα βάλεις δε αθροιστικά, θα πηδάτε απο τα παράθυρα να δροσιστείτε :lol:

Ναι αλλα ο πυρολυσης θέλει ξύλα με υγρασια κατω του 20% εχω ακούσει.
Στα παραπανω ποστ αναφερω οτι ο ferroli με τοποθέτησει θα μου έρθει περίπου 2000 και με ενα foyer μαζι με υλικα και τοποθετηση αλλα 1500-1700.
Οσο για τις θερμίδες συμφωνα μα τα σωματα που έχω τόσα τα εβγαλε.
Σαλονι 2 ( IV-18φ-1μ και ΙV-20φ-1μ)
Κουζινα ( 0,90*???? δεν θυμαμαι αλλα ειναι μεγαλο διπλο)
Χωλ ( ΙΙΙ-20φ-1μ)
Διαδρομο (ΙΙΙ-8φ-1μ)
Μπάνιο (κρεμαστρα 1,5*0,4 μαλλον)
Δωμάτια 3 ( ΙV-18φ-1μ και ΙV-18φ-1μ και III-18φ-1μ)
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130494 από χρηστος8
eightball2020 λεβεντη μου μην βαλεις ferroli ξυλολεβητα...περα απο το οτι ειναι μαντεμενιος, εχει λιγα λιτρα νερου κτλ κτλ κτλ, θα βαζεις ξυλα καθε 2 με 3 ωρες...την νυχτα για να μη σβησει και κρυωσεις πρεπει να βαλεις και αφυπνιση δυο φορες.
Οσο για τα τζακια που δειχνεις εχω κι εγω ενα απο αυτα...το invicta grande vision 800.
Σπανια το αναβω γιατι η κυρια θερμανση μου ειναι λεβητας και καυστηρας πελλετ.
Οταν ομως το αναψω, σε σπιτι 120m2 με ταρατσα και αρκετες απωλειες, εχω 24 με 25 βαθμους στα 70m2... και 20 με 21 στα απομακρυσμενα δωματια.
Περα απο την φυσικη ροη του τζακιου εχω βαλει εναλλακτη καμιναδας και βεντιλατερ 600αρι που παιρνει αερα απο εξω. Το 600αρι βεντιλατερ το εβαλα ωστε να δουλευει χαλαρα και να μην κανει θορυβο.
Αν σε ενδιαφερει απο το τζακι η ζεστη σε συναρτηση με οικονομια στην καταναλωση, κυριολεκτικα θα χορτασεις.
Αν σε ενδιαφερει η εμφανιση του τζακιου δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130566 από eightball2020

χρηστος8 έγραψε: eightball2020 λεβεντη μου μην βαλεις ferroli ξυλολεβητα...περα απο το οτι ειναι μαντεμενιος, εχει λιγα λιτρα νερου κτλ κτλ κτλ, θα βαζεις ξυλα καθε 2 με 3 ωρες...την νυχτα για να μη σβησει και κρυωσεις πρεπει να βαλεις και αφυπνιση δυο φορες.
Οσο για τα τζακια που δειχνεις εχω κι εγω ενα απο αυτα...το invicta grande vision 800.
Σπανια το αναβω γιατι η κυρια θερμανση μου ειναι λεβητας και καυστηρας πελλετ.
Οταν ομως το αναψω, σε σπιτι 120m2 με ταρατσα και αρκετες απωλειες, εχω 24 με 25 βαθμους στα 70m2... και 20 με 21 στα απομακρυσμενα δωματια.
Περα απο την φυσικη ροη του τζακιου εχω βαλει εναλλακτη καμιναδας και βεντιλατερ 600αρι που παιρνει αερα απο εξω. Το 600αρι βεντιλατερ το εβαλα ωστε να δουλευει χαλαρα και να μην κανει θορυβο.
Αν σε ενδιαφερει απο το τζακι η ζεστη σε συναρτηση με οικονομια στην καταναλωση, κυριολεκτικα θα χορτασεις.
Αν σε ενδιαφερει η εμφανιση του τζακιου δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.

Και τι να βάλω φίλε Χρήστο? Γιατι το τζάκι δεν κρυώνει αν δεν βάλεις καθε 2 ώρες ξύλα? Και τι έγινε που είναι μαντέμι? Εγω ξέρω ότι ακόμα και με τυχόν υγροποιησεις το μαντέμι σφίγγει,ασε που μπορείς να κάνεις σωστη τοποθέτηση της καμινάδας και οι υγροποιήσεις να μην φτάνουν καν στο μαντέμι. ¨οποιος λέβητας ξύλου και να βάλεις ο οποιος να μην είναι πυρόλυσης διότι ο πυρόλυσης θέλει υγρασία κάτω του 20% σαφως θα τον ταίζεις κάθε 2-3 ώρες, και το βράδυ του ρίχνεις κάτι παραπάνω. Δεν ξέρω,ο καθένας λέει μην βάλεις αυτο,αλλα δεν λέει όμως βάλε αυτό. Δεκτή η άποψη σου αλλα βοηθάτε λίγο λέγοντας μου ότι αυτο είναι καλύτερο απο αυτό,όσο για το δοχείο,το παιδι που πουλάει τον Ferroli μου είπε ενα τον 80λιτρων σε καλύπτει. Η τιμή με τοποθέτηση μου είπε 1800-2000 και ότι το θεωρεί περιττο να βάλω buffer και μεγαλυτερο δοχείο,και συγκεκριμένα μου είπε εγω λεφτα θέλω να βγάλω αλλα όχι να περνάς και να κοιτάς αλλου μετά,ακόμα και για την καμινάδα μου είπε ότι το θεωρεί περιττο έξοδο να βάλω μονωμένη διότι τα ξύλα δεν πιάνουν τις θερμοκρασίες του πετρελαίου οπότε υγροποιήσεις θα έχεις και αν βάλεις και ξύλο με 30-40 υγρασία δεν το αποφεύγεις.
Οσο αναφορά τα τζάκια,μπορει να μου πεί κάποιος ποιό θεωρεί καλύτερο απο αυτα που έχω παραθέσει πιο πάνω?
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130571 από stergiosbik
K μονο που σου ειπε οτι το δοχειο δεν χρειαζεται κ οτι η καμιναδα δεν χρειαζεται να ειναι μονωμενη λογω χαμηλων θερμοκρασιων των καυσαεριων :woohoo: φτανει.
Κοβεις περα κ ψαχνεις γι αλλον. ;)
Τα λεφτα δικα σου ειναι κ οτι θες τα κανεις αλλα βαδιζεις ολοταχως για μπελαδες.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130572 από χρηστος8
eightball2020 αν ειναι να βαλω ξυλολεβητα απλο χωρις αυτοματισμους και με οσο το δυνατον λιγοτερα χρηματα υπαρχουν λυσεις.
Σαφως και ο ferroli δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για πολλους λογους.

Αν τα οικονομικα σου ειναι περιορισμενα δες αυτον...archive-gr.com/page/2590307/2013-08-07/h...CatID=5&contentid=14

Πες μου οτι ο ferroli ειναι καλυτερος και θα πηδηχτω απ το παραθυρο :P

Οσο για το ποιο ειναι το καλυτερο τζακι δεν υπαρχει απαντηση...ζυγιζεις τα υπερ και τα κατα του καθενος.

Προσωπικα προτιμησα foyer εναντι μιας κασετας λογω καταρχην της αντοχης + της φυσικης ροης και της ακτινοβολιας απο το τζαμι που βγαζει το grande vision 800.

Tην κασετα αν δεν εχεις ρευμα πρεπει να την προσεξεις...εχει θεμα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ