Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131445 από kosmidis80
Σε ποιο email? Δεν μου εχει ερθει κατι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131451 από Savvas

eightball2020 έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

eightball2020
Αυτήν εδώ την κουβέντα δεν την κατάλαβα,τελικά χωρίς πολλά λόγια,τι είναι καλύτερο?Πρώτα να ζεσταίνονται τα σώματα η το δοχείο και ποιο είναι πιο οικονομικό? Απλή ερώτηση κάνω.
Άσχετα με τις ανάγκες του καθενός.


Τι δεν καταλαβες...περιγραφω γενικα τι κανει ο κοσμος αναλογως τα οικονομικα του...ξεκαθαρα.
Ειλικρινα ουτε κι εγω εχω καταλαβει τι ρωτας...δεν βγαινει νοημα.
Το καλυτερο ειναι αυτο που ταιριαζει στον καθενα συμφωνα με τις αναγκες του...κανενα σπιτι δεν ειναι ιδιο.
Δεν αποσυνδεονται αυτα μεταξυ τους...οσο για το πιο οικονομικο εδω τα μπερδευεις ακομη περισσοτερο.
Αν σου πως οικονομικοτερο ειναι να βαλεις σκετο ξυλολεβητα χωρις δοχειο αδρανειας θα το θεωρησεις σωστο;;;
Ηδη εχεις πολλες απαντησεις, που οι προλαλησαντες κατα την γνωμη μου εχουν εξαντλησει το θεμα.
Διαβασε τις απαντησεις με ηρεμια και θα βρεις την απαντηση σου.

Το ότι μιλάτε για το τι κάνει το μεγαλύτερο ποσοστο το κατάλαβα,το ότι πρέπει να βάλει ο καθένας με βάση τις ανάγκες του οκ και αυτο,αλλα κανεις δεν λέει ότι άσχετα το ποσοστο αλλα και των αναγκών σου το καλύτερο είναι να γίνει με αυτό τον τρόπο για αυτον και αυτον τον λόγο,επειδη πχ όλοι βάζουν etem θα πρέπει να βάλω και εγώ,η επειδη έχω τις τάδε ανάγκες θα το κάνω έτσι και ας είναι λάθος,ε όχι,εμένα όπως έχω ξαναπεί μαρέσει να μιλάω στα ίσια,πρέπει να γίνει έτσι και έτσι και όοοολα αυτα κοστίζουν τόσα,έτσι γνωρίζοντας ο καταναλωτής το σωστο τρόπο και τη σωστη τιμή ύστερα αυτος θα επιλέξει αν μπορεί να φτάσει στο τελειο αποτέλεσμα και σε συνενόησει με τον αρμόδιο θα του προτείνει παράλληλες λύσεις μέχρι τις δυνατότητες του,εδω τωρα στην αρχή λέγατε για 20kw χρειάζονται 500λτ δοχειο,μετα έρχεται ο κ.Σαμαρας και λέει για 20kw χρειάζονται 1000λτ, και γιατί η κάθε εταιρία να μην έχει κανει τις μετρήσεις της και να σου λεει οτι με αυτα τα kw θες τόσο δοχείο και όχι απλα να συνοδευεται με δοχειο,διότι η windhager 18kw το 1000αρι να στο κάνει φόυρνο και η mavil 18kw να σου κάνει το 500αρι φούρνο,γιατι αυτα να μην είναι πιστοποιημένα έτσι ωστε να γνωρίζει ο απλος λαος και να μην περιμένει το τι θα του πασαρει ο καθένας , μετα ρώτησα αυτο¨Ανέφερα τον atmos και δεν είχα θετικά σχόλια,κάποιος που πήρε αυτον (Λέβητας Pellet/Ξύλου Atmos D 45P), του είπατε θετικά λόγια,γιατι?Επειδη κοστίζει πιο ακριβά,ιδια εταιρία δεν είναι?Πως γίνεται μια εταιρία που βρίσκεται στο χώρο 78 χρόνια να μην είναι καλη και να έχει αναπτύξει 124 τύπους λεβήτων οι λέβητες τους να εξάγονται σε 49 χώρες και σήμερα η παραγωγή τους φτάνει τις 60.000 ανα χρόνο? ¨και απάντηση μηδέν,απο βδομαδα πάω για ξύλα να καθαρίσει και το μυαλό γιατι πολλες οι απορίες.
Ο panosf01 λεει ζέστανε πρώτα το σπίτι και μετά το δοχείο με την περίσεια,και άν έχω βάλει 1000δοχείο έχω κάνει σωστους υπολογισμους ώστε να ζεσταθει με την περίσεια η εμπιστεύτηκα τον τεχνικο και έβαλα ότι μου είπε και αντε τρέχα γύρευε.


Εδώ το λάθος που κάνεις είναι το εξής. Τα συστήματα θέρμανσης δεν είναι καταναλωτικά προϊόντα που αγοράζεις ως τελικό προϊόν απο το ράφι του σούπερ μάρκετ. Δεν έχει νόημα να κουμπώνεις μεταξύ τους επι μέρους υποσυστήματα γιατί στο τέλος όσο καλά και αν είναι αυτά, αν δεν είναι μέρος ενός συνολικού σχεδιασμού (που έγινε απο αρμόδιο ειδικό με βάση τις απαιτήσεις και τις ανάγκες σου), θα πάρεις ως αποτέλεσμα ένα σύστημα "Φρανκενστάιν".
Η ερώτηση ποιό υποσύστημα είναι το καλύτερο δεν έχει δυστυχώς την απάντηση που ζητάς. Εξαρτάται απο την υλοποίηση που θα σχεδιαστεί. Είναι αποτέλεσμα επιλογών και αλληλεπίδρασης.
Αυτό ονομάζεται βελτιστοποίηση (και πληροφοριακά τα προβλήματα βελτιστοποίησης σε όλες τις τεχνολογικές εφαρμογές είναι στην πραγματικότητα πολύ δύσκολο πράγμα. Είναι πολυπαραμετρικά προβλήματα και όρεξη να έχεις να ασχολείσαι). Αλλά τώρα ξεφεύγει η κουβέντα θεωρητικά και θα χάσεις το νόημα αυτού που ψάχνεις.

Συμπέρασμα τα υποσυστήματα πρέπει να συνδυάζονται αρμονικά μεταξύ τους με ένα καλό σχεδιασμό με βάση τις ανάγκες του σπιτιού και τις συνήθειες των χρηστών του. Όπως ήδη είπαμε, σε αυτό το νήμα μεταξύ άλλων έχει τοποθετηθεί όλη η πληροφορία (και πολύ περισσότερη) )που θα χρειαστείς ως κατευθυντήριες γραμμές στην αναζήτησή σου. Κάποια απο τα ερωτήματα που θέτεις, ίσως δεν έχει νόημα απλως να απαντηθούν έτσι μεμονωμένα και αποσπασματικά γιατί δεν θα σε βοηθήσουν.
Θα πρέπει σιγά σιγά να χτίζεις μια βάση συζήτησης επι συγκεκριμένων προτάσεων γιατί το ανοίγεις πολύ το θέμα και στο τέλος θα χαθείς.
Οι συνδυασμοί πάντως είναι πολλοί, οπότε καλό κουράγιο στην αναζήτηση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131453 από egglezos

eightball2020 έγραψε: Με βάση τον υπολογισμό που μου έδωσε κάποιος τα σώματα μου αποδίδουν 24000 θερμίδες(λογικά,θέλω και την άποψη σας),ο λέβητας μου γράφει 32.000θερμίδες. Αν πχ ξόδεψα σε πετρέλαιο 2200λιτρα για το χειμώνα τότε,2.200Lt σημαίνει (θερμογόνο δύναμη πετρελαίου 11,9kw) βλέπε ισχύς καυστήρων. 2.200x11,9kw=26.180kw επειδή στην καύση υπάρχουν απώλειες και ένας μέσος λέβητας έχει απόδοση 85% σημαίνει 26.180kwx85%=22.253kw λοιπόν για 150 μέρες χειμώνα 22.253:150=148kw ανά ημέρα μέσο όρο διά 24 ώρες 148:24=6.2kw την ώρα.
ΟΡΙΣΤΕ!
Άρα χρειάζομαι ένα καυστήρα 6,2kw που να δουλεύει συνεχώς η καλύτερα επειδή υπάρχουν διακυμάνσεις επί 2=12,4kw. Άντε 15Kw κι είμαι ήσυχος στους -5ο. Γιατί και 2500Lt να καίω το αποτέλεσμα είναι 7kw. Με τίποτα δε βγαίνει 40kw όπως πολλοί έχουμε ή νομίζουμε ότι έχουμε.
η μέγιστη ισχύς καυστήρα για ένα παρόμοιο σπίτι στη Γερμανία – Βέλγιο ή την Τσεχία δεν υπερβαίνει τα 20kw με θερμοκρασίες χειμώνα στο -20ο για πολλές μέρες (χειρότερα από Φλώρινα και Γρεβενά)
Σαν σκέψη ισχύει?
Το είχα ξαναρωτησει αλλα απάντησει δεν πηρα,θα βλεπω παλι λέβητες ξύλου στον ύπνο μου,ωχ Παναγία μου.Αντε καληνυχτα.

Υ.Γ. Kosmidis80 περιμενω στο email τον τύπο....


Σωστά τα λές, για εμένα είσαι σε καλό δρόμο.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131456 από theoilia

egglezos έγραψε:

eightball2020 έγραψε: Με βάση τον υπολογισμό που μου έδωσε κάποιος τα σώματα μου αποδίδουν 24000 θερμίδες(λογικά,θέλω και την άποψη σας),ο λέβητας μου γράφει 32.000θερμίδες. Αν πχ ξόδεψα σε πετρέλαιο 2200λιτρα για το χειμώνα τότε,2.200Lt σημαίνει (θερμογόνο δύναμη πετρελαίου 11,9kw) βλέπε ισχύς καυστήρων. 2.200x11,9kw=26.180kw επειδή στην καύση υπάρχουν απώλειες και ένας μέσος λέβητας έχει απόδοση 85% σημαίνει 26.180kwx85%=22.253kw λοιπόν για 150 μέρες χειμώνα 22.253:150=148kw ανά ημέρα μέσο όρο διά 24 ώρες 148:24=6.2kw την ώρα.
ΟΡΙΣΤΕ!
Άρα χρειάζομαι ένα καυστήρα 6,2kw που να δουλεύει συνεχώς η καλύτερα επειδή υπάρχουν διακυμάνσεις επί 2=12,4kw. Άντε 15Kw κι είμαι ήσυχος στους -5ο. Γιατί και 2500Lt να καίω το αποτέλεσμα είναι 7kw. Με τίποτα δε βγαίνει 40kw όπως πολλοί έχουμε ή νομίζουμε ότι έχουμε.
η μέγιστη ισχύς καυστήρα για ένα παρόμοιο σπίτι στη Γερμανία – Βέλγιο ή την Τσεχία δεν υπερβαίνει τα 20kw με θερμοκρασίες χειμώνα στο -20ο για πολλές μέρες (χειρότερα από Φλώρινα και Γρεβενά)
Σαν σκέψη ισχύει?
Το είχα ξαναρωτησει αλλα απάντησει δεν πηρα,θα βλεπω παλι λέβητες ξύλου στον ύπνο μου,ωχ Παναγία μου.Αντε καληνυχτα.

Υ.Γ. Kosmidis80 περιμενω στο email τον τύπο....


Σωστά τα λές, για εμένα είσαι σε καλό δρόμο.


Ναι αλλά και σεις κ. Σαμαρά δεν φτιάχνετε ένα μικρό λέβητα,μόνο τους αυστριακούς έχετε από μικρούς.Περιμένουμε να δούμε την καινουργειά σειρά που ετοιμάζετε.Αν και νομίζω και αυτοί μεγαλούτσικοι θα είναι

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131457 από egglezos
Δηλαδή ρε Χρήστο το να κάνεις έναν λέβητα να δίνει πρώτα στο σπίτι και μετά στο δοχείο αδρανείας είναι θέμα κόστους? Δεν μπορείς να παίρνεις νερό από το ίδιο σημείο που δίνεις και έτσι να γλυτώσεις τα παρελκόμενα?
Η' είναι τόσο μεγάλο κόστος μια ηλεκτροβάνα ας πούμε?

Αν κατάλαβα καλά, οι περισσότεροι συμφώνησαν ότι θέλουν πρώτα να ζεσταίνεται το σπίτι τους και μετά το δοχείο. Εσύ επιμένεις αλλιώς. Μάλιστα.

Τα δοχεία αδρανείας χάνουν 1 βαθμό το 24ώρο. Η' τουλάχιστον τόσο πρέπει να χάνουν. Αυτά που λέω είναι άριστης ποιότητας και τιμής περίπου στην λιανική 850 € το 1000άρι. Αυστρίας. Αξίζει να δώσεις λιγότερα για ένα της πλάκας χωρίς μόνωση?

Οπως διαλέγουμε τους καλούς λέβητες, έτσι πρέπει να διαλέγουμε και τα καλά περιφερειακά, γιατί, πολλές φορές, μας εκθέτουν τόσο σημαντικά που δεν αρκεί να έχουμε βάλει ...ξέρω εγώ windhager ή viessmann ή ότι άλλο θέλετε.

Με θλίβει το γεγονός ότι οι αποφάσεις και τα λεγόμενα κάποιων στηρίζονται αποκλειστικά και μόνο στο κόστος! Ολα είναι ένας συγκερασμός ποιότητας-τιμής-αξίας-χρήστη. Βεβαίως να κάνω οικονομία στον πελάτη και να του βάλω αυτό το δοχείο που αξίζει τα λεφτά του, τον λέβητα που πρέπει να βάλει και όχι μεγαλύτερο (νομίζω σας το απέδειξα τρανταχτά αυτό), βεβαίως να τον κατευθύνω να πάρει το σωστό συνεργείο...αλλά όλα θα τα κάνω με γνώμονα το κέρδος του πελάτη: γιατί άν κάνει σωστά την δουλειά αυτή μια φορά, δεν θα χρειαστεί να την κάνει συνέχεια...με την σωστή εγκατάσταση θα κάνει οικονομία στο καύσιμο, στον κόπο, στον χρόνο, θα έχει έναν λέβητα για μια ζωή, κτλ...και όλα αυτά, απλά με πολύ μικρότερη επιβάρυνση από το να κάνει φτηνοδουλειές χωρίς αποτέλεσμα. Και εγώ μπορώ να βγάλω το δόντι μου μόνος μου, αλλά επειδή μπορεί να πεθάνω στην αιμορραγία, πάω στον οδοντίατρο...γιατί να μήν κάνω οικονομία? εε?

Δυστυχώς κύριοι εξακολουθώ να μήν μπορώ να καταλάβω την προχειρότητα που κάποιοι προσεγγίζετε το θέμα της θέρμανσης. Και δεν είναι οικονομικό το θέμα, είναι θέμα νοοτροπίας για εμένα. Ακόμα και την πιο απλή εγκατάσταση θα την κάνω έτσι που να είναι τόσο σωστή, ώστε ο πελάτης όταν μπορεί να την αναβαθμίσει με πολύ λίγο κόστος...τί θα μου κοστίσει? 2 βάνες παραπάνω?

Πρίν μερικά χρόνια, ένας από τους πιο φτηνούς λέβητες πετρελαίου στην αγορά ήταν ο thermostahl. Οι καυστηρατζήδες βέβαια έχουν ακόμα να λένε ώς ανέκδοτο (δεν ξέρω άν ισχύει...) ότι ποτέ δεν κατάφεραν να ρυθμίσουν καυστήρα στα kw που λέγανε τα χαρακτηριστικά του. Καυσαέρια στα ύψη, κατανάλωση φούλ. Κανέναν δεν τον ένοιαζε γιατί ήταν φτηνό το πετρέλαιο. Ο πελάτης δεν προτιμούσε για παράδειγμα έναν Dedietrich γιατί έκανε 500 € παραπάνω... Τώρα όμως, όλοι αυτοί, είναι οι πρώτοι που τρέχουν να βάλουν έναν φτηνό λέβητα ξύλου για να ζεσταθούν...Μα δεν έχουν πληρώσει διπλά και τριπλά και δεν ξέρω πόσες φορές πάνω πλέον το κόστος των 500 € παραπάνω που έκανε ο dedietrich? ναι αλλά αυτός που τότε έβαλε αυτόν τον λέβητα, ακόμα δεν το έχει αλλάξει γιατι βάλε κάτι η επιδότηση του πετρελαίου, βάλε μια αντιστάθμιση, λιγο από εδώ, λίγο από εκεί, καταναλώνουν σχεδόν τα μισά από τον φτηνόλέβητα... εκεί πάνε τα λεφτά κύριοι.

Οταν ο πελάτης είναι νοικοκύρης, θα σκεφτεί διαφορετικά από μόνο το οικονομικό που λέτε. Και εγώ περνάω δύσκολα, όπως όλοι μας, αλλά ορίζω κάθε ευρώ που χαλάω! Γιατί κοπιάζω για να το βγάλω και για εμένα έχει μεγάλη σημασία που το δίνω. Θα δώσω π.χ. παραπάνω λεφτά για να πάρω καλή πελλέτα, αλλά δεν θα δώσω κερατιάτικα για να αλλάξω λάδια στο αυτοκίνητο μου στην αντιπροσωπεία, θα τα αλλάξω μόνος μου ...θα πάρω του παιδιού μου ένα ρούχο πιο ακριβό που δεν σκίζεται με το παραμικρό και όχι 5 από τον ελέφαντα (?) για να σκιστούν αμέσως...

Αυτή είναι η δική μου προσέγγιση κύριοι, δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσετε όπως εγώ δεν συμφωνώ με την δική σας σε μερικά πράγματα...έτσι είναι όμως τα πράγματα...η διαφορετικότητα χαρακτηρίζει όλη την φύση. Χωρίς κομπλεξισμούς λοιπόν, όπως εγώ παραδέχομαι ότι έτσι σκέπτεστε εσείς γιατί αυτό θεωρείτε εσείς σωστό, έτσι πρέπει να παραδεχτείτε και εσείς την διαφορετική προσέγγιση την δικιά μου. Τώρα ποιά είναι σωστή? Και οι δύο...ανάλογα το πώς το βλέπει ο καθένας...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131458 από egglezos

theoilia έγραψε: Ναι αλλά και σεις κ. Σαμαρά δεν φτιάχνετε ένα μικρό λέβητα,μόνο τους αυστριακούς έχετε από μικρούς.Περιμένουμε να δούμε την καινουργειά σειρά που ετοιμάζετε.Αν και νομίζω και αυτοί μεγαλούτσικοι θα είναι


διαφορετική προσέγγιση ακολουθούμε εμείς και οι Αυστριακοί. Εκείνοι φτιάχνουν λέβητες για πέλλετ ξύλου, εμείς λέβητες για πυρήνα, αγροπέλλετ, διάφορες βιομάζες, και πέλλετ ξύλου. Για να κάψουμε λοιπόν όλα αυτά τα πρώτα "βρωμο-υλικά", χρειαζόμαστε μεγαλύτερους λέβητες, και σε όγκο, και συνεπώς σε αποδόσεις.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ