Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131431 από eightball2020

χρηστος8 έγραψε:

egglezos έγραψε:
το ίδιο λάθος έκανε και ο Χρήστος στο ποστάρισμα 130665 στην σελίδα 3 και απαντήθηκε ήδη σε αυτό το νήμα. Αν κάνεις σωστά την εγκατάσταση, βάλε και 500,000 λίτρα δοχείο...το σπίτι στον ίδιο χρόνο θα το θερμάνεις.



Χαιρομαι ιδιαιτερα Νικο που το 99% των περιπτωσεων στην Αθηνα ζητανε (και πληρωνουν) πρωτα απευθειας θερμανση σπιτιου και μετα να ζεσταινουν το δοχειο...πραγματικα χαιρομαι γιατι ειναι το σωστο.

Επιδη ομως αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη θα σας πω και τι γινεται στην Θεσσαλονικη που εγω δουλευω.

Αυτο που γινεται ειναι το 70% περιπου να βαζει ξυλολεβητες απλους η πυρολυσης χωρις δοχειο αδρανειας καν...τους απλους τους δουλευουν συνεχομενα με χαμηλες θερμοκρασιες ολη την ημερα...40, 50, 60 βαθμους βαρια βαρια (το ειπε και ο savvas πιο πανω).

Οι αλλοι που ειναι πυρολυσης κανουν συνεχως σουζες (on - off) λειτουργιας μεσω τον θερμοστατων χωρου...απιστευτη greek patend...και βεβαια αναρωτιουνται γιατι δεν δουλευει καλα η γιατι καινε πολλα ξυλα και εχουν πισσα.

Για τους πελλετολεβητες δεν το συζηταμε καν...on -off αυστηρως μεσω θερμοστατων χωρου...αν μιλησεις για stand by λεβητα - καυστηρα ισα που χανεις και την τοποθετηση...ξερουν οι εμποροι ;)

Ξανα στους ξυλολεβητες...απο το υπολοιπο του 70% εχουμε 30%...αφου τρομαξουμε να τον πεισουμε τον πελατη για την χρησιμοτητα του δοχειου τελικα το βαζει.

Εεε το 29% θα βαλει δοχειο και θα το συνδεσει με τον απλο τροπο που ξαναειπα για λογους οικονομιας.

Ο ξυλολεβητας δινει σε δοχειο μονιμα και το σπιτι παιρνει μονιμα απο δοχειο...με τα προβληματα καποιες φορες που εχω ξαναπει...ειναι ομως πιο οικονομικο στην κατασκευη, απο την λυση που επιλεγει το 1%.

Το υπολοιπο 1% βαζει το δοχειο οπως εσεις στην Αθηνα...δεχεται ολα τα αυξημενα κοστη υλικων + εργασιας και τα πληρωνει.

Αυτο το 1% που βαζει τον ξυλολεβητα με αυτο τον τροπο, βρισκεται λογω κοστους υπο σκεψη να βαλει αντλια θερμοτητας παααρα πολλες φορες.

Η ταπεινη μου καθημερινη πραγματικοτητα στην Θεσσαλονικη ειναι αυτη...το λαθος μου ειναι απλα η επιλογη του πελατη...απο θεωρια κι εγω ξερω :P

Αυτήν εδώ την κουβέντα δεν την κατάλαβα,τελικά χωρίς πολλά λόγια,τι είναι καλύτερο?Πρώτα να ζεσταίνονται τα σώματα η το δοχείο και ποιο είναι πιο οικονομικό? Απλή ερώτηση κάνω.Διότι αν τα 100 λίτρα κανουν να ζεσταθουν 40 λεπτα τα 500λιτρα θα κάνουν 3-4 ώρες,οπότε όταν ζεσταίνεις πρώτα τον χώρο θα π΄ρεπει μετα να περιμένεις 3-4 ωρες ώστε να είναι ζεστά τα νερα για να μπορέσουν να σου ξαναζεστάνουν τα σώματα,αρα το καλύτερο είναι να έχεις μόνιμα ζέστη στο σπίτι,εγω εκεί καταλήγω.
Άσχετα με τις ανάγκες του καθενός.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131432 από χρηστος8

eightball2020
Αυτήν εδώ την κουβέντα δεν την κατάλαβα,τελικά χωρίς πολλά λόγια,τι είναι καλύτερο?Πρώτα να ζεσταίνονται τα σώματα η το δοχείο και ποιο είναι πιο οικονομικό? Απλή ερώτηση κάνω.
Άσχετα με τις ανάγκες του καθενός.


Τι δεν καταλαβες...περιγραφω γενικα τι κανει ο κοσμος αναλογως τα οικονομικα του...ξεκαθαρα.
Ειλικρινα ουτε κι εγω εχω καταλαβει τι ρωτας...δεν βγαινει νοημα.
Το καλυτερο ειναι αυτο που ταιριαζει στον καθενα συμφωνα με τις αναγκες του...κανενα σπιτι δεν ειναι ιδιο.
Δεν αποσυνδεονται αυτα μεταξυ τους...οσο για το πιο οικονομικο εδω τα μπερδευεις ακομη περισσοτερο.
Αν σου πως οικονομικοτερο ειναι να βαλεις σκετο ξυλολεβητα χωρις δοχειο αδρανειας θα το θεωρησεις σωστο;;;
Ηδη εχεις πολλες απαντησεις, που οι προλαλησαντες κατα την γνωμη μου εχουν εξαντλησει το θεμα.
Διαβασε τις απαντησεις με ηρεμια και θα βρεις την απαντηση σου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131434 από panosf01
Το ιδανικο ειναι πρωτα να ζεσταινεσαι εσυ,δηλαδη το σπιτι,και μετα η περισσεια της ενεργειας,αν υπαρχει ,να ζεσταινει το δοχειο.Αυτο κατα ποσο ειναι εφικτο σε λογικο κοστος και χωρις προβληματα,ας το απαντησουν οι ειδικοι.Το ολο θεμα ειναι ειναι κατα την γνωμη μου το κοστος.Ας μην ξεχναμε οτι ο κοσμος στραφηκε στο ξυλο-πελλετ λογο αυξησης πετρελαιου.Η προσεγγιση σου Σαββα με βρισκει συμφωνο.Για τους πολλους η ιδανικη λυση ειναι η πιο οικονομικη θυσιαζοντας βεβαια τις ανεσεις που ως τωρα ειχαμε.Εγω προσωπικα θα εδινα 6-7 χιλιαρικα να καιω ξυλα μονο αν ηξερα οτι θα ειχα το καυσιμο δωρεαν.Διαφορετικα καλυτερα πετρελαιο,και ακομα καλυτερα φυσικο αεριο η αντλια θερμοτητας και τζακι για το χαζι.Με ελαχιστη η και μηδενικη ενασχοληση.
Και κατι ακομα,αν λειπεις ολη μερα απο το σπιτι και γυρνας το βραδι δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να καλυψεις τις αναγκες σου με λεβητα ξυλου...ας μας πουν ομως και οι φιλοι που εχουν τετοια συστηματα,με δοχειο αδρανειας η χωρις.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by panosf01.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131439 από SakiSystem
Σπύρο θα προσπαθήσω συνοπτικά να απαντήσω σε βασικά σου ερωτήματα

Το αδράνειας από μόνο του σαν ύπαρξη δεν κάνει οικονομία, οικονομία γίνεται από τον τρόπο λειτουργίας του συστήματος που προσφέρεται, και ειδικά με ξύλα.

Άλλη ισχύ χρειάζεσαι για να ζεστάνεις ένα χώρο από τους 15 C° στους 22 C° σε μισή ώρα κάθε μέρα και άλλη ισχύ χρειάζεσαι για να διατηρείς τον ίδιο χώρο σε σταθερή θερμοκρασία συνέχεια.

Η οικονομία προέρχεται κυρίως από τον τρόπο που ζεσταίνεις έναν χώρο σύμφωνα με τις ανάγκες σου και το μέσον το προσαρμόζεις σύμφωνα με τον τρόπο και τις ανάγκες.

Ο πιο οικονομικός τρόπος είναι η αδιάλειπτη παροχή θέρμανσης στον χώρο διατηρώντας σταθερή θερμοκρασία.
Αν λείπουμε όμως όλη μέρα από το σπίτι σαφώς δεν είναι οικονομικός "τζάμπα καίει η λάμπα"

Αν λοιπόν επιλέξεις με γνώμονα την αδιάλειπτη θέρμανση θα σου δοθεί X ισχύς και Y σύστημα, αλλά επειδή λείπεις όλη μέρα ("τζάμπα καίει η λάμπα")ανάβεις μόνο λίγες ώρες το απόβραδο τότε η X ισχύς και το Y σύστημα κατά πάσα πιθανότητα να μην μπορεί σε γρήγορο ρυθμό να σου δώσει επιθυμητή θερμοκρασία.

Μπορείς και να κάνεις ένα σύστημα που να ανταποκρίνεται εξ ίσου καλά και στις δύο περιπτώσεις με όλα τα υπέρ και όλα τα κατά.

Κάνε ξανά ένα "Ζαπινγκ" σε όλες τις απαντήσεις και θα τα ξεδιαλύνεις.
Άντε και καλό βράδυ.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131440 από eightball2020

χρηστος8 έγραψε:

eightball2020
Αυτήν εδώ την κουβέντα δεν την κατάλαβα,τελικά χωρίς πολλά λόγια,τι είναι καλύτερο?Πρώτα να ζεσταίνονται τα σώματα η το δοχείο και ποιο είναι πιο οικονομικό? Απλή ερώτηση κάνω.
Άσχετα με τις ανάγκες του καθενός.


Τι δεν καταλαβες...περιγραφω γενικα τι κανει ο κοσμος αναλογως τα οικονομικα του...ξεκαθαρα.
Ειλικρινα ουτε κι εγω εχω καταλαβει τι ρωτας...δεν βγαινει νοημα.
Το καλυτερο ειναι αυτο που ταιριαζει στον καθενα συμφωνα με τις αναγκες του...κανενα σπιτι δεν ειναι ιδιο.
Δεν αποσυνδεονται αυτα μεταξυ τους...οσο για το πιο οικονομικο εδω τα μπερδευεις ακομη περισσοτερο.
Αν σου πως οικονομικοτερο ειναι να βαλεις σκετο ξυλολεβητα χωρις δοχειο αδρανειας θα το θεωρησεις σωστο;;;
Ηδη εχεις πολλες απαντησεις, που οι προλαλησαντες κατα την γνωμη μου εχουν εξαντλησει το θεμα.
Διαβασε τις απαντησεις με ηρεμια και θα βρεις την απαντηση σου.

Το ότι μιλάτε για το τι κάνει το μεγαλύτερο ποσοστο το κατάλαβα,το ότι πρέπει να βάλει ο καθένας με βάση τις ανάγκες του οκ και αυτο,αλλα κανεις δεν λέει ότι άσχετα το ποσοστο αλλα και των αναγκών σου το καλύτερο είναι να γίνει με αυτό τον τρόπο για αυτον και αυτον τον λόγο,επειδη πχ όλοι βάζουν etem θα πρέπει να βάλω και εγώ,η επειδη έχω τις τάδε ανάγκες θα το κάνω έτσι και ας είναι λάθος,ε όχι,εμένα όπως έχω ξαναπεί μαρέσει να μιλάω στα ίσια,πρέπει να γίνει έτσι και έτσι και όοοολα αυτα κοστίζουν τόσα,έτσι γνωρίζοντας ο καταναλωτής το σωστο τρόπο και τη σωστη τιμή ύστερα αυτος θα επιλέξει αν μπορεί να φτάσει στο τελειο αποτέλεσμα και σε συνενόησει με τον αρμόδιο θα του προτείνει παράλληλες λύσεις μέχρι τις δυνατότητες του,εδω τωρα στην αρχή λέγατε για 20kw χρειάζονται 500λτ δοχειο,μετα έρχεται ο κ.Σαμαρας και λέει για 20kw χρειάζονται 1000λτ, και γιατί η κάθε εταιρία να μην έχει κανει τις μετρήσεις της και να σου λεει οτι με αυτα τα kw θες τόσο δοχείο και όχι απλα να συνοδευεται με δοχειο,διότι η windhager 18kw το 1000αρι να στο κάνει φόυρνο και η mavil 18kw να σου κάνει το 500αρι φούρνο,γιατι αυτα να μην είναι πιστοποιημένα έτσι ωστε να γνωρίζει ο απλος λαος και να μην περιμένει το τι θα του πασαρει ο καθένας , μετα ρώτησα αυτο¨Ανέφερα τον atmos και δεν είχα θετικά σχόλια,κάποιος που πήρε αυτον (Λέβητας Pellet/Ξύλου Atmos D 45P), του είπατε θετικά λόγια,γιατι?Επειδη κοστίζει πιο ακριβά,ιδια εταιρία δεν είναι?Πως γίνεται μια εταιρία που βρίσκεται στο χώρο 78 χρόνια να μην είναι καλη και να έχει αναπτύξει 124 τύπους λεβήτων οι λέβητες τους να εξάγονται σε 49 χώρες και σήμερα η παραγωγή τους φτάνει τις 60.000 ανα χρόνο? ¨και απάντηση μηδέν,απο βδομαδα πάω για ξύλα να καθαρίσει και το μυαλό γιατι πολλες οι απορίες.
Ο panosf01 λεει ζέστανε πρώτα το σπίτι και μετά το δοχείο με την περίσεια,και άν έχω βάλει 1000δοχείο έχω κάνει σωστους υπολογισμους ώστε να ζεσταθει με την περίσεια η εμπιστεύτηκα τον τεχνικο και έβαλα ότι μου είπε και αντε τρέχα γύρευε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131442 από eightball2020
Με βάση τον υπολογισμό που μου έδωσε κάποιος τα σώματα μου αποδίδουν 24000 θερμίδες(λογικά,θέλω και την άποψη σας),ο λέβητας μου γράφει 32.000θερμίδες. Αν πχ ξόδεψα σε πετρέλαιο 2200λιτρα για το χειμώνα τότε,2.200Lt σημαίνει (θερμογόνο δύναμη πετρελαίου 11,9kw) βλέπε ισχύς καυστήρων. 2.200x11,9kw=26.180kw επειδή στην καύση υπάρχουν απώλειες και ένας μέσος λέβητας έχει απόδοση 85% σημαίνει 26.180kwx85%=22.253kw λοιπόν για 150 μέρες χειμώνα 22.253:150=148kw ανά ημέρα μέσο όρο διά 24 ώρες 148:24=6.2kw την ώρα.
ΟΡΙΣΤΕ!
Άρα χρειάζομαι ένα καυστήρα 6,2kw που να δουλεύει συνεχώς η καλύτερα επειδή υπάρχουν διακυμάνσεις επί 2=12,4kw. Άντε 15Kw κι είμαι ήσυχος στους -5ο. Γιατί και 2500Lt να καίω το αποτέλεσμα είναι 7kw. Με τίποτα δε βγαίνει 40kw όπως πολλοί έχουμε ή νομίζουμε ότι έχουμε.
η μέγιστη ισχύς καυστήρα για ένα παρόμοιο σπίτι στη Γερμανία – Βέλγιο ή την Τσεχία δεν υπερβαίνει τα 20kw με θερμοκρασίες χειμώνα στο -20ο για πολλές μέρες (χειρότερα από Φλώρινα και Γρεβενά)
Σαν σκέψη ισχύει?
Το είχα ξαναρωτησει αλλα απάντησει δεν πηρα,θα βλεπω παλι λέβητες ξύλου στον ύπνο μου,ωχ Παναγία μου.Αντε καληνυχτα.

Υ.Γ. Kosmidis80 περιμενω στο email τον τύπο....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ