Προτάσεις για αγορά λέβητα pellet εως 6.000€

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102528 από vag1234
Ότι πληρώνεις παίρνεις στην τελική (όχι πάντα άλλα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων).
Απλά για κάποιον που μπορεί να διαθέσει αρκετά χρήματα είναι πιο εύκολη η επιλογή. Κάποιος που δεν μπορεί να διαθέσει πολλά χρήματα προσπαθεί να αγοράσει ένα σχετικά φθηνό και αξιόπιστο μηχάνημα να κάνει τη δουλεία του με τα όποια μειονεκτήματα του.

Εδω έμεις σταματήσαμε το πυρηνοξυλο με λέβητες παμφάγους και πήγε και έβαλε πυρηνόξυλο στον biowin. :woohoo: :woohoo:

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102529 από egglezos

vag1234 έγραψε:
Εδω έμεις σταματήσαμε το πυρηνοξυλο με λέβητες παμφάγους και πήγε και έβαλε πυρηνόξυλο στον biowin. :woohoo: :woohoo:


άν δεν ξέρεις κάνεις ότι σου κατέβει...αμαρτία που λέει και η Wind...

προχτές ήμουν στην Λαμία και μου λέει ένας έμπορος..."μακριά από πυρηνόξυλο...μαυρίλααα...." άντε να τον πείσεις ότι ο δικός μας είναι κάτάσπρος μέσα όταν δουλέυει...αυτά έχει δεί ο άνθρωπος, αυτά ξέρει...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102534 από stratis 1

john88s έγραψε: Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για 4πλάσια στάχτη έτσι;



Ε και?
Στα 100 κιλα πιστοποιημενου θα εχουμε μισο κιλο,στα 100 κιλα απιστοποιητου θα εχουμε 2-3 κιλα.
Αν υποθεσουμε αναλογα με το σπιτι οτι καιμε 50 κιλα την ημερα,θα βγαζουμε εξω καθε βδομαδα καμια δεκαρια κιλα σταχτης αντι 2 κιλων .
Δεν θα 'πεσει' η μεση μας
Αντιθετα θα ανασανει η τσεπη μας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102535 από vag1234
Να σου πω με το πυρηνόξυλο ήθελα 1,5 ώρα την εβδομάδα καθάρισμα στον λέβητα(δεν με πείραζε αυτό)αλλά να είναι βουνό η στάχτη στο τασάκι κάθε 2 ημέρες αυτό μου την έσπασε πάρα πολύ.. Όταν άρχισα να καίω πέλλετ (alpha wood) το τασάκι το άδειαζα κάθε 5 ημέρες (χωρίς να ξεχειλίζει όμως) και ο λέβητας καθάρισμα κάθε 10-12 ημέρες (τα τούμπο), τα υπόλοιπα με την ηλεκτρική σκούπα επειδή ήταν πολύ εύκολο (5 λεπτά) τα καθάριζα πιο συχνά..

Υ.Γ. Το τασάκι μου χωράει γύρω στα 10-12 κιλά στάχτη..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102536 από stratis 1

vag1234 έγραψε: Να σου πω με το πυρηνόξυλο ήθελα 1,5 ώρα την εβδομάδα καθάρισμα την εβδομάδα στον λέβητα(δεν με πείραζε αυτό)αλλά να είναι βουνό η στάχτη στο τασάκι κάθε 2 ημέρες αυτό μου την έσπασε πάρα πολύ.. Όταν άρχισα να καίω πέλλετ (alpha wood) το τασάκι το άδειαζα κάθε 5 ημέρες (χωρίς να ξεχειλίζει όμως) και ο λέβητας καθάρισμα κάθε 10-12 ημέρες (τα τούμπο), τα υπόλοιπα με την ηλεκτρική σκούπα επειδή ήταν πολύ εύκολο (5 λεπτά) τα καθάριζα πιο συχνά..

Υ.Γ. Το τασάκι μου χωράει γύρω στα 10-12 κιλά στάχτη..


Θυμησε μας το λεβητα που εχεις και αν μπορεις μερικες φωτογραφιες εσωτερικα και του καυστηρα στο σημειο του φλογιστρου (τασακι)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102538 από vag1234

stratis 1 έγραψε:

vag1234 έγραψε: Να σου πω με το πυρηνόξυλο ήθελα 1,5 ώρα την εβδομάδα καθάρισμα την εβδομάδα στον λέβητα(δεν με πείραζε αυτό)αλλά να είναι βουνό η στάχτη στο τασάκι κάθε 2 ημέρες αυτό μου την έσπασε πάρα πολύ.. Όταν άρχισα να καίω πέλλετ (alpha wood) το τασάκι το άδειαζα κάθε 5 ημέρες (χωρίς να ξεχειλίζει όμως) και ο λέβητας καθάρισμα κάθε 10-12 ημέρες (τα τούμπο), τα υπόλοιπα με την ηλεκτρική σκούπα επειδή ήταν πολύ εύκολο (5 λεπτά) τα καθάριζα πιο συχνά..

Υ.Γ. Το τασάκι μου χωράει γύρω στα 10-12 κιλά στάχτη..


Θυμησε μας το λεβητα που εχεις και αν μπορεις μερικες φωτογραφιες εσωτερικα και του καυστηρα στο σημειο του φλογιστρου (τασακι)


Termodinamik 40 KW είναι ο λέβητας

είναι τύπου volcano..

κάποιες φωτογραφίες είναι εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...id=53&limitstart=555

Επίσης με το πυρηνόξυλο αν και εχω εγκαταστήσει τρίοδη στην επιστροφή συνέχιζε και μου κάνει κάποιες πίσσες. Με το πελλετ σταμάτησε τελείως η πίσσα..

Τασάκι εννοώ το δοχείο συλλογής στάχτης κάτω από τον καυστήρα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ