Προτάσεις για αγορά λέβητα pellet εως 6.000€

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102504 από stratis 1

DOOM_NX έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Λιγότερη στάχτη => καθαρότερος λέβητας => πιο αποδοτικός λέβητας Αν το ζητουμενο ειναι αυτο τοτε το υγραεριο εχει καλυτερα αποτελεσματα

To υγραέριο είναι άλλο καύσιμο και συγκεκριμένα πιο ακριβό και από το πετρέλαιο. Μιλούσαμε για λέβητες πέλλετ. Η απόδοση του λέβητα μετράει σε κάθε είδους καύσιμο ξέρεις - άρα και στο πέλλετ.
Μιλούσες για καθαροτερο λεβητα.Αν υπαρχει εμμονη με ποσο καθαρος παραμενει,ειναι η καλύτερη λυση


stratis 1 έγραψε: Λιγότερη στάχτη => γεμίζει πιο αραιά το συρτάρι => αραιότερο καθάρισμαΗ λυση θα ηταν να μη γεμιζει ποτε.Αν ειναι να μπλεξεις με βιομαζα τοτε πρεπει να εισαι αποφασισμενος να λερωθεις και λιγακι
Άλλο να λερωθείς λιγάκι μια φορά το μήνα, άλλο να λερωθείς λιγάκι μια φορά τη βδομάδα και άλλο να γίνεσαι μουτζούρης κάθε μέρα. Καθένας διαλέγει αυτό που τον βολεύει και παίρνει.
Σε πληροφορω οτι ημουν μαυρος(εστω μελαχρινος) πριν αγορασω τον πρωτο μου λεβητα και οτι δεν επηρέασε καθολου το χρώμα μου η ενασχοληση μου με το πυρηνοξυλο.Η κινδυνολογία που διαβαζω στο φορουμ απο μερικους (που δεν εχουν δει ποτε στη ζωη τους πυρηνοξυλο) οτι καποιος γινεται Γουιλ ειναι μυθος.Το πυρηνοξυλο δεν ειναι καρβουνο.Δεν θελει καθαρισμα καθε μερα.Εχει γραφτει και σε αλλα ποστ.
Καθε βδομαδα με 10 μερες για 10 λεπτα..


stratis 1 έγραψε: Λιγότερη στάχτη => λιγότερα κατάλοιπα στο σχαράκι => σωτηρία για τους μη αυτοκαθαριζόμενους Στους τυπου volcano δεν υπαρχει τετοιο προβλημα

Είδαμε και τον Fuzzy Logic! :)
Χώρια που δεν έχουν όλοι τα λεφτά για volcano. Αν ειναι πολλα τα δυο χιλιαρικα που ξεκινανε εδω στην Κρητη οι volcano που μπορουν να καψουν τετοια καυσιμα, ε τοτε ειναι ακριβοι [/quote]


stratis 1 έγραψε: Λιγότερη στάχτη => καθαρότερο καύσιμο => μικρότερη επιβάρυνση του περιβάλλοντοςΤα κλαδεματα θα καουν ετσι αλλιως.Η τα καις στο χωραφι και ξανακαις αλλα ξυλα-πελλετς για θερμανση αρα διπλη επιβαρυνση στο περιβαλον

Καλά αυτό που λες είναι αντιοικονομικό τελείως. Και γιατί να κάψεις τα κλαδέματα στο χωράφι και να μην τα μαζέψουμε για ένα βιομηχανικό λέβητα που τα καίει με υψηλή απόδοση αξιοποιώντας σωστά και τη στάχτη που θα προκύψει;Μπραβο το βρηκες! ελα λοιπον μαζεψετο εσυ και μετα πουλατο σε καποιον που θα σου δωσει 25 ευρω τον τονο αντε το πολυ 50,και πηγαινε να αγορασεις με 300 ευρω τον τονο πελλετ αυστριακο.
Εγω το μαζευω και το καιω στον λεβητα πυρηνοξυλου.
Γιατι πρεπει να καιγεται σε βιομηχανικο ???Α ετσι το εχουμε διαβασει καπου ε?
Στην πραξη αποκτας εμπειριες φιλε ντουμ.Να ξερεις οτι δεν υπαρχει ποιο τελεια καυση απο ξερα αποκλαδια ψιλοκομενα μεσα σε λεβητα βιομαζας

Οι χωματερές δεν είναι το ιδανικό μέρος για τη στάχτη. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως λίπασμα σε χώμα που την έχει ανάγκη (δεν την έχουν όλα), μπορεί να γίνει σαπούνι, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να λιώσει πάγο, να γίνει τσιμέντο, να γεμίσει δομικά στοιχεία, να χρησιμοποιηθεί για αμμοβολή και ένα σωρό άλλα.
Σε πληροφορώ οτι καίγοντας το στον καυστηρα σου εχεις το μεγαλυτερο κερδος απο το να το κανεις λιπασμα η σαπουνι η τα υπολοιπα που ειπες[/quote]


stratis 1 έγραψε: Χώρια που η λιγότερη στάχτη συνήθως σχετίζεται με υψηλής ποιότητας καύσιμο που ανεβάζει πιο εύκολα θερμοκρασίες.εχεις καψει πυρηνα να δης θερμοκρασιες,και με τεραστια διαφορα τιμης?

Όχι, δεν έχω λέβητα βιομάζας. Στο δικό μου θα έκανε μια τρύπα στο νερό.[/quote]
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102506 από χρηστος8
[quote="DOOM_NX"
Μη μας αφήνεις στο σκοτάδι. Πες μας ποια είναι η πραγματική απόδοση του λέβητά σου με το πέλλετ που καις. Δεν μπορεί κάθε χρόνο να μέτραγες τον πετρελαίου και τον πέλλετ να τον άφησες έτσι...[/quote]


Ο βαθμος αποδοσης καυσης του λεβητα πελλετ κυμαινεται στο 80 με 85% Παναγιωτη...δεν παει παραπανω ο ferroli και ο λογος ειναι οι διαδρομες (που δεν εχει).
Εδω εστιαζεται και ο λογος που απαντησα στο προηγουμενο ποστ...μικροτερος βαθμος αποδοσης στον λεβητα πελλετ εναντι του λεβητα πετρελαιου με καυσιμο απιστοποιητο πελλετ.
Σιγα μην ειχα επιπλεον οικονομια, με πιστοποιημενο και ακριβο πελλετ.
Προσωπικα οι τριων χρονων καταναλωσεις... σταθερα στο 1 προς 2,2 μου το εχουν αποδειξει.
Αν το πελλετ ηταν θερμιδικα χαμηλο, η απλα δεν καιγοταν σωστα θα πηγαινα στο 1 προς 2,5 η και 1 προς 3 ισως...τοτε θα θεωρουσα οτι οντως η απορροφουμενη ισχυ ειναι μικρη.
Οποιος θελει μπορει να αγοραζει πιστοποιημενα...εγω οχι...δεν υπαρχει λογος.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102507 από vag1234
Να θέσω ένα ερώτημα σε χρήστες Πέλλετ : πόση διάφορα επι της % έχετε παρατηρήσει στην κατανάλωση με την καύση πιστοποιημενου Πέλλετ σε σχέση με απιστοποιητο..

Βέβαια σημασία παίζει και το μηχάνημα ρόλο αλλά έτσι να έχουμε μια τάξη μεγέθους !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102512 από KERBEROS

vag1234 έγραψε: Να θέσω ένα ερώτημα σε χρήστες Πέλλετ : πόση διάφορα επι της % έχετε παρατηρήσει στην κατανάλωση με την καύση πιστοποιημενου Πέλλετ σε σχέση με απιστοποιητο..

Βέβαια σημασία παίζει και το μηχάνημα ρόλο αλλά έτσι να έχουμε μια τάξη μεγέθους !!


Εγώ υπολόγισα, αλλά όχι με σιγουριά, ένα 5-10%.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102516 από vag1234

KERBEROS έγραψε:

vag1234 έγραψε: Να θέσω ένα ερώτημα σε χρήστες Πέλλετ : πόση διάφορα επι της % έχετε παρατηρήσει στην κατανάλωση με την καύση πιστοποιημενου Πέλλετ σε σχέση με απιστοποιητο..

Βέβαια σημασία παίζει και το μηχάνημα ρόλο αλλά έτσι να έχουμε μια τάξη μεγέθους !!


Εγώ υπολόγισα, αλλά όχι με σιγουριά, ένα 5-10%.


Οπότε τα 1000 kgr πιστοποιημένου μας κάνουν 1075 kgr απιστοποίητου πελλετ με μέση διαφορά 7,5%.

1000 kgr X 0,35= 350€
1075 kgr X 0,28= 301€

Διαφορά 301/340= 0,86 ήτοι 14% φθηνότερο το απιστοποίητο με περισσότερη στάχτη όμως και πιθανό κλίνκερ.

Η διαφορά όμως εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες θερμογόνο, υγρασια κλπ.

Στην χρονιά αν θέλεις 4 τόνους πιστοποιημένο και 4,3 απιστοποίητο η διαφορά σου θα είναι γύρω στα 200€ φθηνότερο το απιστοποίητο.. εκεί ίσως η διαφορά να καλύπτεται με τις λιγότερες επισκέψεις σε καθαρισμό. Πόσες λιγότερες θα είναι αυτές ??

Αν όμως το απιστοποίητο σου έρχεται 250€/τον και 350 €/τον το πιστοποιημένο τα μεγέθη αλλάζουν δραματικά, κερδίζεις πάνω από μία παλέτα στην χρονιά..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102527 από egglezos
Ρε παιδιά γιατί το έχετε μπερδέψει το θέμα τόσο πολύ?

Πιστοποιημένο/απιστοποίητο/λάμδα και δέλτα/βολκάνο κ.ο.κ.

Η μέγιστη επιτυχία είναι ο κάθε πελάτης να πάρει τον λέβητα που του ταιριάζει!

τι να κάνεις τον λέβητα με την αυτόματη τροφοδοσία π.χ. άν έχεις πέλλετ που μπουκώνει τον καυστήρα?
τι να κάνεις τον λέβητα με αυτοκαθαρισμό όταν βάζεις πυρηνόξυλο που θα σου γεμίζει το κουτί του αυτοκαθαρισμού σε 2 μέρες?
Τι να σου κάνει ο πιο εξελιγμένος λέβητας πέλλετ (επαναλαμβάνω: Ο αισθητήρας λάμδα ΔΕΝ λύνει πρόβληματα, μάλλον δημιουργεί περισσότερα άν καίς ότι να'ναι...) άν του βάζεις μέσα σκ#@%τ@??

Ξεκαθαρίστε λίγο τα πράγματα στο μυαλό σας και μήν ακούτε ότι λέει ο κάθε ένας...η γνώμες είναι σαν τις π@#%$%^...όλοι έχουν από μία! Ο κάθε πελάτης πρέπει να δεί τί ζητάει εκείνος από τον λέβητα του και όχι τί του λέει ο έμπορος, εγώ, ο γείτονας , ο περιπτεράς...

Επίσης, οι λέβητες δεν κάνουν μαγικά!!! Ούτε οι κατασκευαστές!!! Αν του ρίξεις κάυσιμο για το οποίο δεν είναι κατασκευασμένος να το καίει, ΘΑ ΤΟ ΚΑΨΕΙ αλλά με τον τρόπο που μπορεί εκείνος και θα έχεις τα ανάλογα αποτελέσματα!!

Παράδειγμα: σε λέβητα Windhager, βρήκα έναν πελάτη από πρίν πάρω εγώ την αντιπροσωπεία, ο οποίος καίει πυρηνόξυλο στον λέβητα του, έναν BioWIN Exklusiv-S (αυτοκαθαριζόμενο δηλαδή)...o λέβητας έχει γράψει 2000 ώρες λειτουργίας και δουλεύει ακόμα άψογα...αλλά όταν έκαψε το πυρηνόξυλο, τον έλυσε μέχρι τελευταίας βίδας για να μαζέψει την στάχτη...

Παράδειγμα 2: Έκαιγα πέρσυ σπίτι μου απιστοποίητο ελληνικό πέλλετ μια χαρά ενώ φέτος έκαψα ένα Ρουμάνικο, ομοίως μια χαρά. Πέρσυ καθάρισα σχεδόν 4 φορές, φέτος 2. Κάποιος που λείπει όλο τον χρόνο αυτό το θεωρεί σημαντικό, κάποιος άλλος όχι...έδωσα περίπου 50 ευρώ παραπάνω...peace of mind...ανεκτίμητη...

Επίσης είπατε να σας δείξει κάποιος το όργανο όταν μετράει απόδοση στο πυρηνόξυλο. Αν θέλετε έχω και απόκομα από τον αναλυτή καυστηρατζή (όχι δικό μου αναλυτή) που λέει 91,8%. Ε και? Ξυπνήστε...άλλο ο βαθμός απόδοσης κάυσης και άλλο ο βαθμός απόδοσης του λέβητα!!! Το λέμε και το ξαναλέμε και δεν λέει ο κόσμος να το καταλάβει. Επαναλαμβάνω ότι μπορώ σε ένα βαρέλι στην κυριολεξία να σου βγάλω 90% βαθμό απόδοσης ΚΑΥΣΗΣ και κάτω από 50% συνολικό βαθμό απόδοσης!! Μήν τρώτε κουτόχορτο με τους αναλυτές! Ο αναλυτής είναι σωστός για να σας πεί πόσο καλά έχει κάνει την δουλειά του ο καυστηρατζής! Αν έχει καθαρίσει σωστά, άν έχει ρυθμίσει σωστά, άν είναι σε καλή κατάσταση ο καυστήρας! Οχι άν είναι καλός ο λέβητας!! Γιατί δεν λέτε αγαπητοί μου τεχνίτες ότι πολλές φορές μετράγατε λέβητα πορτοκαλί χρώματος με φοβερό καυστήρα πάνω του και δεν μπορούσατε με τίποτα να ρυθμίσετε γιατί ο λέβητας ήταν κλεμμένος? Η' μετά από λίγο καιρό του αλλάζατε την καμινάδα γιατί από την θερμοκρασία την έλιωνε στο πί και φί? Και αυτός φοβερό βαθμό απόδοσης έβγαζε στον αναλυτή...ΚΑΥΣΗΣ...όχι λέβητα...γιατί κάνατε σωστά την δουλειά σας και ρυθμίζατε σωστά, ότι αφορούσε όμως τον λέβητα ποιός το κοίταζε?

Οσον αφορά τις τιμές...συγνώμη γιατί γίνομαι κουραστικός...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΜΑΓΙΑ!! Ολα είναι θέμα μηχανολογίας, στοιχειομετρίας καυσίμου, υλικών, σχεδιασμού, κτλ. Κάποιοι λέβητες κάνουν "μπάμ" για την ποιότητα τους από μακριά...και όχι για το πώς φαίνονται από έξω (έτσι αγοράζει ο περισσότερος κόσμος, λές και θα τον κάνει βόλτα στο καφενείο αλλά τί να κάνουμε, έτσι είναι η ψυχολογία του καταναλωτή). Αν κάτι έχει αποδείξει ότι κάνει σωστά την δουλειά του αλλά δεν μπορώ να το αγοράσω γιατί τα οικονομικά μου είναι για λιγότερα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το λοιδορήσω... ούτε αυτό σημαίνει ότι επειδή εγώ μπόρεσα και πήρα στην ζωή μου ένα volkswagen δεν είναι καλά και άλλα αυτοκίνητα (δεν ξαναλέω μάρκα γιατί όλο με μαλώνετε όταν χρησιμοποιώ μάρκες αυτοκινήτων και με παρεξηγείτε...σνίφ), θα πώ λοιπόν για ποδήλατα:

Εγώ τώρα μαθαίνω για ποδήλατα και μου λένε ότι τα specialized είναι καλά. Είναι όμως και ακριβά. Αν τα είχα, θα τα έδινα με κλειστά μάτια, τώρα που δεν τα έχω, ψάχνω να βρώ τρόπο να πάρω ποιότητα specialized πιο φτηνά...και ένας γνωστός μου γνώστης ποδηλάτης (όχι ποδηλατάς) μου φτιάχνει ποιότητα specialized στα μισά...λέει...και εκείνος τέτοιο έχει όμως...εγώ τον πιστεύω? Και άν την πατήσω πώς θα το καταλάβω αφού δεν ξέρω τίποτα από ποδήλατα (παρά μόνο ότι το specailized είναι καλό?)...άρα λοιπόν έχω δύο επιλογές (και αφού έχω αποφασίσει ότι θέλω αυτή την ποιότητα ποδηλάτου και όχι ένα για να κάνω χαζοβόλτες...πρώτα η συνειδητή επιλογή και μετά τα υπόλοιπα):

είτε ρισκάρω να δώσω 500 και να πάρω ένα ποδήλατο που όταν θα καταλάβω ότι δεν είναι καλό θα έχω ήδη δώσει τα 500 απλά γιατί εμπιστεύτηκα κάποιον "γνωστό" μου και μετά θα δώσω άλλα δεν ξέρω πόσα για να πάρω αυτό που θέλω...

είτε δίνω 1000 από την αρχή και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

είτε δίνω 200 και παίρνω αυτό που καταλαβαίνω εγώ...ξέροντας από πρίν ότι διάλεξα το πιο φτηνό και ίσως να μήν είναι και το πιο καλό...

Όλα τα ανωτέρω μέσα στο παιχνίδι είναι και λογικά...απλά ζυγίζεις τα πράγματα και κάνεις αυτό που βαραίνει περισσότερο...θέλω ποδήλατο επειδή είναι μόδα? Θα παρω αυτό με τα 200...Θέλω να πειραματιστώ? Θα πάρω με τα 500 και θα ψάχνομαι να δώ πού μου λείπουν τα 500...θέλω να είμαι σίγουρος? Θα δώσω τα 1000 και θα τελειώνω. Νομίζω ότι έτσι είναι τα πράγματα και με διορθώνετε άν κάνω λάθος...(μόνο τότε όμως... :kiss: )

ΥΓ: αυτό με το 500άρικο και τον πειραματισμό, μου θύμισε ένα παράδειγμα με λέβητα βιομάζας που κάποιος ωραίος Έλλην κατασκευαστής αντέγραψε έναν ξένο λέβητα από έξω αλλά από μέσα ακόμα ψάχνεται τί να βάλει...ξέρετε πόσος κόσμος την πάτησε και ακόμα ψάχνει μοτέρ για να ζεσταθεί...??? ούουου...

Λοιπόν, επειδή γράφω πολύ ώρα και κάπου το έχασα το θέμα, ότι θέλετε με ρωτάτε, καλοπροαίρετα όμως, απλά να ξέρετε ότι αυτά που λέμε μερικές φορές δεν είναι τόσο αρεστά στον κόσμο ... είναι όμως τα σωστά και αυτό το εγγυόμαστε. Από εκεί και πέρα, αναρωτηθείτε εσείς πρώτα τί ζητάτε από έναν λέβητα βιομάζας και γιατί τον θέλετε και όλα τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ