Προτάσεις για αγορά λέβητα pellet εως 6.000€

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102455 από john88s
Πιστεύω ότι έτσι θα στραφεί και περισσότερος κόσμος προς την Βιομάζα. Γιατί τώρα πελαγώνει ο κόσμος...Πιστεύω επίσης ότι θα δώσει τεράστια ώθηση και στο energ.gr Γιώργο (jnet) τι λες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102456 από χρηστος8
[quote="dimlyk"
παναγιωτη αν μιλαμε για διαφορες τιμης 30-40 ευρω μπορεις να συζητας για κοστος/οφελιμη kwh
για πολυ μεγαλες διαφορες ομως το μονο που μπορεις να συζητας ειναι αν το "δεχεται" η μοναδα (λεβητας ,σομπα κλπ) κι αν εισαι διατεθειμενος να κανεις καποιες παραχωρησεις στην ανεση .[/quote]


Ακομη και 30 - 40 ευρω διαφορα να εχει ενα πιστοποιημενο πελλετ... σε σχεση με ενα <καλο> απιστοποιητο παλι συμφερει το απιστοποιητο στο θεμα αγορας και οικονομιας.
Θα προσπαθησω να εξηγησω...
Αυτος ειναι ο λεβητας πετρελαιου που εχω απο το 2001...Γαλλικος μαντεμενιος με 90 εως 93% αποδοση...συντηρημενος καθε χρονια απο επαγγελματια καυστηρατζη.

optovka.su/user/buk_crysalis.pdf

Αυτος ειναι ο λεβητας πελλετ που εχω εδω και 3 χρονια...σχετικα πρωτογονος με 84% αποδοση max...

falfutesinfo.hu/documents/Futes_ferroli_kazan.pdf

Ξεροντας τις προτερες καταναλωσεις πετρελαιου απο το 2001 ως το 2010 ηξερα ποια θα ηταν η νορμαλ καταναλωση πελλετ ωστε να εχω τουλαχιστον την αναλογια πετρελαιου - πελλετ στο 1 προς 2,2.

Ηλπιζα σε αυτη την αναλογια ομως δεν περιμενα να την πετυχω.

Αν και ολα τα στοιχεια του λεβητα πελλετ, δεν μου επετρεπαν αισιοδοξια λογω μικροτερου βαθμου αποδοσης του λεβητα πελλετ... και αγνωστης θερμογονου δυναμης ενος απιστοποιητου πελλετ τα καταφερα.

Εχω πετυχει επι τρεις διαδοχικες χρονιες την αναλογια 1 προς 2,2 καιγοντας πελλετ...με υποδεεστερο λεβητα πελλετ εναντι του λεβητα πετρελαιου...και με πελλετ απιστοποιητο που κατα τα λεγομενα πολλων εχει μικροτερη θερμογονο δυναμη.

Ε λοιπον οχι...ιδια και μεγαλυτερη θερμογονο απο καποια πιστοποιημενα ακριβα πελλετ της αγορας εχει το απιστοποιητο που καιω.

Τρια χρονια χρησης μου το εχουν αποδειξει...ας τελειωσει αυτο το παραμυθι επιτελους.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102460 από DOOM_NX

χρηστος8 έγραψε: Ακομη και 30 - 40 ευρω διαφορα να εχει ενα πιστοποιημενο πελλετ... σε σχεση με ενα <καλο> απιστοποιητο παλι συμφερει το απιστοποιητο στο θεμα αγορας και οικονομιας.

Μην το λες...! Το χειμώνα που μας πέρασε, 300 αγόραζα το bio-therm και 340 το Egger. Ρυθμιζμένος ο κοχλίας να ρίχνει την ίδια μάζα (όχι όγκο), το Egger έβγαζε πάνω από 13% μεγαλύτερη θερμότητα (τόσο είναι η διαφορά στην τιμή). Συγκεκριμένα μέτρησα 20% περισσότερη απορροφούμενη ισχύ. Τουλάχιστον στο δικό μου λέβητα δε συνέφερε με τίποτα το φθηνότερο πέλλετ.

χρηστος8 έγραψε: Ξεροντας τις προτερες καταναλωσεις πετρελαιου απο το 2001 ως το 2010 ηξερα ποια θα ηταν η νορμαλ καταναλωση πελλετ ωστε να εχω τουλαχιστον την αναλογια πετρελαιου - πελλετ στο 1 προς 2,2.

Ηλπιζα σε αυτη την αναλογια ομως δεν περιμενα να την πετυχω.

Αν και ολα τα στοιχεια του λεβητα πελλετ, δεν μου επετρεπαν αισιοδοξια λογω μικροτερου βαθμου αποδοσης του λεβητα πελλετ... και αγνωστης θερμογονου δυναμης ενος απιστοποιητου πελλετ τα καταφερα.

Μη μας αφήνεις στο σκοτάδι. Πες μας ποια είναι η πραγματική απόδοση του λέβητά σου με το πέλλετ που καις. Δεν μπορεί κάθε χρόνο να μέτραγες τον πετρελαίου και τον πέλλετ να τον άφησες έτσι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102461 από stratis 1
Καλυτερος λεβητας ειναι αυτος που μπορει να καψει τα παντα.
Αν ξεμεινω απο θρυμμα ,πυρηνοξυλο,πυρηνα, ξυλα,μπαλετες,κλπ,τοτε θα μπορεσω να καψω πανακριβο πιστοποιημενο πελλετ στον λεβητα.
ξοδεψα 3000-3500 ευρω(με υδραυλικο και ηλεκτρολογο) αλλα ξερω πως,οτι και να γινει δεν θα μεινει κρυο το σπιτι.
Ta περι σταχτης ειναι μυθος.
τι να καθαριζω 500 γραμαρια σταχτης αυστριακης ανα 100 κιλα η 2-3 κιλα απο πυρηλοξυλο η θρυμμα,η 5 κιλα απο αγριαγκιναρα.
Ιδιος κοπος ειναι.
Μολις γεμισει ο τενεκες με τη σταχτη τον πεταω στο χωραφι για λιπασμα.
Σιγα τον κόπο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102462 από john88s
Αν μένεις αθήνα που θα την πετάξεις την στάχτη; Μετράει πολύ το 0.5% σε σχέση με το 2%..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102463 από dimlyk
η θερμογονος απο μονη της χρηστο δεν λεει τιποτα
γι αυτοο τα πιστοποιημενα εχουν και ανωτερο επιτρεπτο οριο
και το κουκουτσακι ροδακινου να δεις τι θρμογονο εχει !!!

και για οσους δεν εννουν να το καταλαβουν πιστοποιηση σημαινει σταθερα καλη ποιοτητα
οχι κατ αναγκη την καλυτερη με αλλα λογια λιγοτερη ενασχοληση (ως προς τις ρυθμισεις) λιγοτερα ενδεχομενως προβληματα .

και δεν ειναι η πιστοποιηση αυτη καθ εαυτη που ανεβαζει την τιμη των πελλετς
αλλα η ολη διαδικασια της σταθερης ποιοτητας (εννοιτε περα απο πολιτικες διαμορφωσης τιμων)
κι αν δεν κανω λαθος ειμαστε η μονη ευρωπαικη χωρα (μαζι με την βουλγαια?) χωρις πιστοποιημενο εργοστασιο.


περα απο τα παραπανω αν δοκιμαζες να καψεις πιστοποιημενο ισως η αναλογια σου επεφτε στο 1/2,5 :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ