Συντηρητής καυστήρων pellet: είδος προς εξαφάνιση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53994 από DOOM_NX

aithio έγραψε: Doom έχεις απόλυτο δίκαιο σε όλα αυτά που λες και ρώτας...Είμαι 100% μαζί σου...
Αν είχες διαβάσει παλαιοτέρα ποστ εδώ μέσα ταααα'χω πει αυτά εδώ και καιρό.
Η μόνη παρατήρηση είναι..
Πριν αγοράσεις ότι αγόρασες γιατί δεν ψάχτικές αγόρι μου;

Τι να πρωτοψάξει ένας άσχετος με το θέμα βρε Γρηγόρη; Θεωρεί δεδομένο ότι μηχανολόγος με πτυχίο θα πουλήσει νόμιμα το μηχάνημα με όλα τα χαρτιά, τη σωστή εγκατάσταση και τη συντήρηση που χρειάζεται. Τώρα ανακάλυψα πόση κοροϊδία παίζει σ'αυτόν τον τομέα. Είναι αυτό που λένε αν δεν πάθεις δε θα μάθεις. Τώρα τα διαβάζω κι εγώ τα δικά σου post, κατόπιν εορτής και προβλημάτων. Γιατί πρέπει να τον ακούσεις τον όρο "εσωτερική απόδοση καύσης" για να τον γκουγκλάρεις. Το έχω ξαναπεί... Αν ήξερα ότι θα μάθω απ'έξω τη δουλειά του υδραυλικού και του καυστηρατζή δε θα έσκαγα τόσα λεφτά στον "ειδικό".

aithio έγραψε: Όπου βλέπετε καυστηρατζή σήμερα το 2012 χωρίς αναλυτή μακρυά και αλάργα...
Ειναι σαν να πηγαίνει υδραυλικός στην δουλειά χωρίς τσιμπίδες.
Όλοι οι σύγχρονοι αναλυτές μετράνε πέλλετ.

Σου λέω... μπήκε στο λεβητοστάσιο, του διάβαζε ο μηχανολόγος τις οδηγίες του manual, αυτός πατούσε τα κουμπιά, πήρε μπροστά ο λέβητας, ανακάλυψαν ότι δεν υπήρχε εξωτερικός κυκλοφορητής και έφυγαν. Ούτε επίδειξη καθαρισμού ούτε μετρήσεις ούτε φύλλο ελέγχου. Τουρίστας.

Τώρα ξέρω... Τώρα θα συμβουλέψω κάποιον αρχάριο... Έλα ντε που σε μένα δεν ήξερε κανείς να τα πει. Είμαστε πολύ πίσω στην επαρχία μάλλον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53997 από aithio

Τώρα ανακάλυψα πόση κοροϊδία παίζει σ'αυτόν τον τομέα

Περίιιιιιιμενε...
Τώρα ανακάλυψες τι;
Δεν κατάλαβα δηλαδή....
Οχι λεβέντη μου έχεις ευθύνη. Σε αγαπάω σε εκτιμάω αλλά τα σύκα σύκα...
Έχεις υπόψη σου πολλούς τομείς στην χώρα μας που δεν λειτουργούν με την ίδια προχειρότητα;
Για πες μου μερικούς;
Αλλά και εσύ αγόρασες κορεάτικο προϊόν φαντάζομαι στον όνομα του χαμηλού κόστους...
Εχω δίκαιο ή άδικο;

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54007 από DOOM_NX

aithio έγραψε: Αλλά και εσύ αγόρασες κορεάτικο προϊόν φαντάζομαι στον όνομα του χαμηλού κόστους...
Εχω δίκαιο ή άδικο;

Άδικο έχεις. Αγόρασα κορεάτικο, που κόστιζε παραπάνω από τα ελληνικά μηχανήματα που μας έδειχναν τα χυτήρια, για καλύτερα. Στηρίχθηκα στο γεγονός ότι είναι γνωστή εταιρεία, ότι ανέπτυξε το λέβητα σε συνεργασία με Πανεπιστήμιο, ότι οι μετρήσεις της ολικής απόδοσης έγιναν σε ινστιτούτο και δεν είναι αυθαίρετες, ότι έχει μεγάλη δεξαμενή, ότι λειτουργεί ακριβώς όπως ο πετρελαίου μας κλπ. Άμα δεις κάπου στα πρώτα ποστ μου, με είχε συνεπάρει τόσο πολύ που τον παρομοίασα με Nissan GT-R! :lol:

Τώρα φυσικά κατάλαβα ότι ναι μεν είναι καλύτερος από διάφορους ελληνικούς no-name, αλλά υπάρχουν πολύ καλύτερες ευρωπαϊκές ευκαιρίες.

Και βασικά 4 χιλιάρικα δεν τα λες και χαμηλό κόστος για λέβητα...

Αλλά είπαμε. Ένας άσχετος δε γίνεται να μάθει τα πάντα σε λίγες μέρες.

*Σχετικά με τους τομείς, ναι είναι η πρώτη φορά που αναγκάζομαι να κυνηγήσω κάποιον για να κάνει τα αυτονόητα. Ποτέ δεν έχω τύχει σε τέτοια εξυπηρέτηση. Αλλά μάλλον δεν έχω ασχοληθεί με πολλούς τομείς.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54011 από aithio

Τώρα φυσικά κατάλαβα ότι ναι μεν είναι καλύτερος από διάφορους ελληνικούς no-name, αλλά υπάρχουν πολύ καλύτερες ευρωπαϊκές ευκαιρίες.


Α μπράβο...
Αυτό που είπες παραπάνω συγκράτησε το και θα με θυμηθείς...
Δεν φτάνει να είσαι καλός σε κανα δυο σημεία σε ένα προιόν αλλά σε όλα....
Και να ξέρεις ότι αυτά που ανακαλύπτεις εσύ σήμερα εγώ τα έψαχνα χρόνια και συφιλιαζόμουν.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54012 από aithio

Σχετικά με τους τομείς, ναι είναι η πρώτη φορά που αναγκάζομαι να κυνηγήσω κάποιον για να κάνει τα αυτονόητα. Ποτέ δεν έχω τύχει σε τέτοια εξυπηρέτηση. Αλλά μάλλον δεν έχω ασχοληθεί με πολλούς τομείς.

Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά που να δεις τι γίνεται σε ακόμα πιο σοβαρά θέματα όπως είναι η υγεία η παιδεία ακόμα και τα νομικά....
Ενας μεγάλος μηχανικός είχε πει μία σοφή κουβέντα...
Αυτή η χώρα θα πρέπεί να στηρίζεται σε κάποιους λίγους Γαλάτες αλλά άντε βρες τους.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54013 από DOOM_NX
Αν δε βρω κανέναν να βοηθήσει στη ρύθμιση ρε παιδιά τι κάνω; :dry:

Δεν το πιστεύω ότι είναι ο μόνος που δε γίνεται να πειράξεις τον αέρα. PWM ανεμιστηράκι έχει. Κάπως πρέπει να αλλάζουν οι τιμές.

Η άλλη εναλλακτική είναι να ταιριάξω το πέλλετ στον καυστήρα...

Βέβαια αν μπορούσα θα τον πήγαινα πίσω και θα αγόραζα κάποιον άλλο! :pinch:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ