Συντηρητής καυστήρων pellet: είδος προς εξαφάνιση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53785 από DOOM_NX

LEONAS έγραψε: Αν ερθω και σου βγαλω μια αποδωση 75% και εσυ οταν πηγες να
αγορασεις το μηχανημα σου ειπαν οτι βγαζει 92% δεν θα πας στον
εμπορο να του την πεις ??

Γιατί θα έχω άδικο αν οι υπολογισμοί δείξουν 75(!) και όχι κάτι κοντά στο 92;

Ποιο είναι το περιθώριο σφάλματος των υπολογισμών αυτών; Εδώ μιλάμε για 19% off!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53790 από mtsag

LEONAS έγραψε: Αν ερθω και σου βγαλω μια αποδωση 75% και εσυ οταν πηγες να
αγορασεις το μηχανημα σου ειπαν οτι βγαζει 92% δεν θα πας στον
εμπορο να του την πεις ??


Προσωπικά όχι. Θα χαιρόμουν που θα είχα την πληροφορία αυτή και θα εψαχνά πως να το ρυθμίσω για να επιτυχω μεγαλύτερη απόδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53792 από mtsag

DOOM_NX έγραψε: Γιατί θα έχω άδικο αν οι υπολογισμοί δείξουν 75(!) και όχι κάτι κοντά στο 92;

Ποιο είναι το περιθώριο σφάλματος των υπολογισμών αυτών; Εδώ μιλάμε για 19% off!


Χωρίς να είμαι σίγουρος, υποθέτω ότι αναφέρονται σε ιδανικές συνθήκες. Επίσης υποθέτω -χωρίς να το γνωρίζω- ότι αν ρυθμιστεί σωστά η καύση η απόδοση μπορεί να βελτιωθεί.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53808 από DOOM_NX

mtsag έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Γιατί θα έχω άδικο αν οι υπολογισμοί δείξουν 75(!) και όχι κάτι κοντά στο 92;

Ποιο είναι το περιθώριο σφάλματος των υπολογισμών αυτών; Εδώ μιλάμε για 19% off!


Χωρίς να είμαι σίγουρος, υποθέτω ότι αναφέρονται σε ιδανικές συνθήκες. Επίσης υποθέτω -χωρίς να το γνωρίζω- ότι αν ρυθμιστεί σωστά η καύση η απόδοση μπορεί να βελτιωθεί.

Έχεις δίκιο και στα δύο φυσικά. Το 92% το παίρνουν μέσα σε εργαστήριο και φυσικά το επηρεάζουν παράγοντες όπως η θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Αλλά αυτό το 92% είναι η ολική απόδοση του λέβητα.

Εμείς τον καυστηρατζή τον θέλουμε για να μας ρυθμίσει την απόδοση της καύσης. Αφ'ενός να μη σπαταλάμε ενέργεια θερμαίνοντας την καμινάδα και αφ'εταίρου να υπάρχει επάρκεια οξυγόνου για να μην είναι ατελής η καύση των πέλλετ.

Αν φτάσουμε την απόδοση της καύσης στο 95% παράδειγμα, τότε μπορούμε να κάνουμε το σταυρό μας και να περιμένουμε να αποδίδει 92% ο λέβητας υπό ιδανικές συνθήκες. Όταν όμως η απόδοση της καύσης είναι χαμηλή, ξοδεύουμε τζάμπα καύσιμο, ρίχνοντας κι άλλο την ολική απόδοση του λέβητα.

Α και κάτι άλλο... Η ολική απόδοση του λέβητα μπορεί να υπολογιστεί. Σ'αυτό αναφερόμουν παραπάνω για τι περιθώριο σφάλματος μιλάμε. Η απόδοση της καύσης μετριέται επακριβώς από το μηχάνημα.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53824 από Asteris
Leonas, πως υπολογίζεται η απόδοση των 75% σε έναν λέβητα pellet, ποιά είναι η θεωρία πάνω στην μέτρηση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53826 από egglezos
Σωστος ο Doom_NX. Ο βαθμος αποδοσης του λεβητα ειναι πολυσυνθετη υποσταση - εργαστηριακη και δεν βγαινει με εναν αναλυτη ΚΑΥΣΗΣ.

ο λεβητας ΜΙΛΕ Π για παραδειγμα που κατασκευαζουμε, βγαζει βαθμο αποδοσης καυσης μετρημενο σε εγκατασταση 91,8% αλλα ο συνολικος βαθμος αποδοσης πεφτει στο 80%...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ