Συντηρητής καυστήρων pellet: είδος προς εξαφάνιση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56645 από DOOM_NX
Ναι, το GT-R τρομάρα μου...

Πρώτον, απαιτείται από το νόμο να γίνουν αυτές οι μετρήσεις και να κοπεί φύλλο ελέγχου.

Δεύτερον, είναι απαράδεκτη αντιμετώπιση αυτή. Θα δω τι θα μου πει ο μηχανολόγος κι αν είναι θα καλέσω τη γραμμή καταναλωτή. Δεν υπάρχει αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56650 από stergiosbik
Αν τα καταφερεις σφυρα μου!!!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56651 από Fokion
Γνωμη μου

Παρε ενα καυσαναλυτη και καντο επαγγελμα - στο ξανα ειπα...

Παρε εναν εξωτερικό κοντρολερ σαν του Κοσμιδη (νομιζω) και καλωδιωσε το βαντιλατερ σου με ενα ρελε μεταβλητης τασης, να το ελεγχεις και αυτο....

Αυτα για τα πρακτικά.


Για τα εμπορικά εχεις ΤΟ δικιο..... οποτε τι να σου πω.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56680 από DOOM_NX
Λοιπόν η Clima Control δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Αν ήμουν Θεσσαλονίκη λέει μπορεί να έστελνε κάποιον.

Μίλησα με τον μηχανολόγο της που ασχολείται με τα πέλλετ και μου εξήγησε τα ήδη γνωστά ότι ο λέβητας είναι σεταρισμένος από το εργοστάσιο να δουλεύει στο 92%. Παραδέχτηκε ωστόσο πως πέλλετ με πέλλετ έχει διαφορά και κάπου μπορεί να μη συμφωνούν με τον αέρα. Αλλά δεν μπορώ να κάνω καμία ρύθμιση επίσημα.

Την ξεχνάμε την Clima Control. Δίνει το λέβητα ως έχει, χωρίς καμία υποχρέωση για μετρήσεις, φύλλα ελέγχου, ρυθμίσεις στον αέρα κλπ. Λογικό το βλέπω κιόλας. Εγώ την πάτησα που δε σιγουρεύτηκα πριν την αγορά.

Πάμε στο μηχανολόγο που μου τον πέρασε. Είπε ότι θα ψάξει, αλλά χλωμό το κόβει να βρει συντηρητή. Νομίζω όλοι καταλάβαμε ότι δεν πρόκειται. Του ζήτησα να πάρει τα πιστοποιητικά που χρειάζομαι από την Kiturami (περί ΕΝ 303-5 και εκπομπών) και να μου τα φέρει μαζί με την απόδειξη και την εγγύηση όταν θα έρθει να φτιάξει την καμινάδα.

Τώρα, η μόνη λύση που έχω στο όλο θέμα είναι ένας συντηρητής από τα Τρίκαλα που μου μίλησε πολύ σωστά και με ειλικρίνια. Είχε παραδεχτεί ότι μπορεί να κάνει τις μετρήσεις αλλά δεν έχει ιδέα για τις ρυθμίσεις. Πιστεύω πως αν συνεργαστούμε, αυτός να μετράει κι εγώ να παίζω με τις ροδέλες του ανεμιστήρα και την ισχύ του μηχανήματος θα βγάλουμε μια ικανοποιητική απόδοση στην καύση.

Σχετικά με το controller και το ρελέ μεταβλητής τάσης ή επιπρόσθεο ανεμιστήρα σε σειρά με ροοστάτη δεν ξέρω. Ούτε που θα τα βρω αυτά γνωρίζω ούτε πως να τα συνδέσω για να συνεργάζονται.

Ας ελπίσουμε να βγει καλό το νούμερο της μέτρησης και να μη χρειαστούν τέτοιες μόντες.

Δεν ξέρω, έχω απελπιστεί. Ρίχτε καμιά ιδέα. Για μια παράλειψη τόσο απλή όσο μια επιλογή για τη συχνότητα PWM που στέλνει το controller στον ανεμιστήρα, πρέπει να ταιριάξουμε την καμινάδα, τις θερμίδες που χρειάζεται το σπίτι, καθώς και το καύσιμο στο λέβητα! Αντί να ταιριάξει αυτός με τα υπόλοιπα...

Εν τω μεταξύ κοιτούσα κάτι μηχανάκια της KANE με 600 ευρώ...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56682 από theoilia
καλό κουράγιο.Τι να άλλο να πω;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56690 από GT
Κάντο έτσι ρε Παναγιώτη, δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Πειραματίσου, βλέποντας και κάνοντας.

Να δεις που στο τέλος το μηχάνημα θα βελτιωθεί από την εταιρία βάσει των δικών σου επισημάνσεων και διαπιστώσεων...

Πιστεύω θα τη βρεις τη λύση πάντως.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ