OPOP Biopel / BlackStar

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43058 από Johnpropoman
Απαντήθηκε από Johnpropoman στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
Ο"scalpel" έγραψε:
...Φυσικά είναι πολύ νωρίς να μιλήσουμε για καταναλώσεις και επάρκεια του μηχανήματος.
Μία πρώτη ιδέα όσον αφορά το παραγόμενο κατάλοιπο καύσης στις παρακάτω φωτογραφίες.
Αυτό είναι μετά από καύση περίπου 300 kg πέλλετ

Αγαπητέ μου φίλε "scalpel"για την επάρκεια του μηχανήματος ( για τα τ.μ. που έχεις )να μην ανησυχείς.Το επιλέγουν για 500-750 τ.μ.στην Δανία.- :)
Όσο για καταναλώσεις ; Υπάρχει μετρητής μέσα στο Menu!
Το mail μου ειναι: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. Επικοινώνησε αν θέλεις μαζί μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43098 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
[quote="Johnpropoman"
(Δες τον Κοχλία μεταφοράς των Pellets, είναι στις 45Μοίρες!!! Στις Φωτογραφίες σου μάλον δεν είναι. )[/quote]



Αγαπητε μου φιλε το ιδανικο ειναι αυτο...45 μοιρες.

Επειδη τα σεμιναρια της εταιριας τα παρακολουθω με ευλαβεια...μια αυξηση κλισης, απλα αλλαζει καποιες απο τις ρυθμισεις του καυστηρα οσον αφορα την ποσοτητα του πελλετ που ριχνει.

Κατα την δοκιμη ρυθμιστηκε απο τον αντιπροσωπο με βαση την κλιση που ειχαμε, 60 μοιρες.

Οι φωτογραφιες δεν αποτυπωνουν τις διαστασεις του λεβητοστασιου.

Ο λεβητας μπηκε και συνδεθηκε απο μενα...επειδη θελω σε καθε τοποθετηση λεβητα να παιρνω τα μεγιστα απο το μηχανημα σου λεω το εξης.

Το μεγεθος του χωρου ειναι τετοιο, που με τερμα αριστερα την δεξαμενη πελλετ, και τερμα δεξια τον λεβητα, μονο με αυξηση της κλισης του κοχλια χωρουσαν...εκτος κι αν ερχοταν ο λεβητας 40 ποντους μπροστα...επισης μη επιθυμητο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43392 από Johnpropoman
Απαντήθηκε από Johnpropoman στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
Για εμάς τους απλούς καταναλωτές ο λόγος που συμμετέχουμε στο Forum είναι α) να ενημερωνόμαστε για το θέμα που μας ενδιαφέρει... ,β) αν μπορούμε με τις γνώσεις-εμπειρείες μας να βοηθάμε ο ένας τον άλλο ,γ)... κ.τ.λ.
ώστε να μην την "πατάμε" απο τους διαφόρους "κακούς" επαγγελματίες κατασκευαστές,εμπόρους, τεχνίτες, προΪόντα κ.τ.λ. .
Αγαπητέ μου φίλε "χρηστος8" απο τα λεγόμενά σου θέλω να πειστεύω οτι πρέπει να είσαι σωστός σαν τεχνίτης. ΜΠΡΑΒΟ σου,για την επεξήγηση σου αναφέροντας τις λεπτομέριες !!! :) :) :)
Επι της ευκαιρείας στο φίλο "scalpel" τοποθετήθηκε τρίοδη βαλβίδα στο κύκλωμα;
Απο τη συννεφιασμένη Λάρισα "ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ"
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Johnpropoman. Αιτία: Ξέχασα να βάλω το ΜΠΡΑΒΟ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48331 από Thea
Απαντήθηκε από Thea στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
Συγνώμη για την παρεμβολή στο θέμα σας αλλά το βρήκα σχετικό με το προβληματισμό μου. Έχω ένα σπίτι στα προάστια της Λάρισας το οποίο είναι 140 τμ. το ισόγειο και 140 ο πρώτος όροφος το οποίo όμως είναι ολοκληρωμένο και κατοικήσιμο μόνο τα 65 τ.μ. Και τώρα το μεγάλο δίλλημα λέβητας opop black star 30kw η opop black star 40-50kw. Γιατί η επιλογή αυτή έχει ένα κόστος 1000 και ευρώ αλλά αν δεν με καλύπτει ο 30 θα χάσω πολλές χιλιάδες ευρώ. Τα δεδομένα έχουν ως εξής: Σπίτι του 2002 με καλή μόνωση και διπλά αλουμινίου κουφώματα . Μέχρι πέρυσι χρησιμοποιούσα μόνο τα 140 τμ και είχα ένα καυστήρα παλιό πετρελαίου 35000 θερμίδων με χαμηλή όμως απόδοση γύρω στα80% και με κατανάλωση πέρυσι 2500 lt πετρέλαιο. Σε περίπτωση που βάλω τον 30 και δεν καλύπτομαι μπορώ να κάνω κάτι για να αυξήσω την ισχύ του συστήματος (όχι δοχείο αδρανείας).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48360 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
Φέρσου σοβαρά και επένδυσε 300 ευρώ (περίπου-παρακάτω ίσως) για να κάνεις μια μελέτη μ' έναν μηχανικό για το πόσες θερμίδες χρειάζεσαι στο σπίτι σου. Θα το βρεις πολλαπλάσιο μπροστά σου!

Όλα τ' άλλα είναι οδοντόκρεμες.

Γιατί κι εγώ αν σου πω πως είσαι ή δεν είσαι καλυμμένος μ' αυτές τις θερμίδες, τι μπορείς να μου κάνεις όταν σε βγάλω off? Ενώ αντίθετα με μια ενυπόγραφη μελέτη θερμίδων, αν έχεις πρόβλημα του τραβάς και μια μήνυση του μηχανικού αν σε βγάλει άκυρο. (που δεν το νομίζω κιόλας)

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48383 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

Pri έγραψε: Φέρσου σοβαρά και επένδυσε 300 ευρώ (περίπου-παρακάτω ίσως) για να κάνεις μια μελέτη μ' έναν μηχανικό για το πόσες θερμίδες χρειάζεσαι στο σπίτι σου. Θα το βρεις πολλαπλάσιο μπροστά σου!

Όλα τ' άλλα είναι οδοντόκρεμες.

Γιατί κι εγώ αν σου πω πως είσαι ή δεν είσαι καλυμμένος μ' αυτές τις θερμίδες, τι μπορείς να μου κάνεις όταν σε βγάλω off? Ενώ αντίθετα με μια ενυπόγραφη μελέτη θερμίδων, αν έχεις πρόβλημα του τραβάς και μια μήνυση του μηχανικού αν σε βγάλει άκυρο. (που δεν το νομίζω κιόλας)


Και ξοδεύεις ένα κάρο λεφτά για να βάλεις τον μηχανολόγο φυλακή.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ