OPOP Biopel / BlackStar

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33077 από scalpel
Απαντήθηκε από scalpel στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

fotisbasm έγραψε: Απο βδομαδα γινετε εγκατασταση ενος BioPel 30kw στον χωρο μου οποτε θα εχετε και απομενα παρουσιαση !!!!


Αυτό θα είναι πραγματικά πολύ καλό!!! :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33288 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

scalpel έγραψε: Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι απόλυτα πεισμένος για την επάρκεια των 30Kw για το χώρο μου. Δεν έχω οργανώσει σωστή και δεσμευτική μελέτη. Οι γνώμες διίστανται, η συντριπτική πλειοψηφία όμως τείνει υπέρ της επάρκειας της ισχύος αυτής.

Τα δυο μηχανήματα φαίνονται στα (άσχετα) μάτια μου να είναι παραπλήσια σε αξιοπιστία/δυνατότητες. Απλά το ένα είναι πιο κόμπακτ και γενικά πιο 'ευχάριστο' εκ πρώτης όψεως, αλλά το άλλο 400-500 ευρώ φτηνότερο και σε δυο κομάτια (πλεονέκτημα αυτό?).

Θα είχες εσύ κάποια άλλη πρόταση πάνω κάτω στα ίδια λεφτά και για τα δεδομένα μου?

Παρεμπιπτόντως μεταξύ άλλων το βίωσα και αυτό - 'αιτός' υδραυλικός που ήρθε να δώσει προσφορά για τα περαστικά ενός εκ των δύο μηχανημάτων κοστολόγησε τη δουλειά του στα 1400 ευρώ!!!... Αυτά για ένα σχετικά εύκολο λεβητοστάσιο.


Λοιπον κανενας σχετικος μη νομιζεις πως ειμαι , απλα προσπαθω να βγαλω μια ακρη και γω απο δω μεσα απο τον Ιουνιο και απο οσα εχω διαβασει μπορω να σου πω πως :
1)καλυτερο θα ηταν για να μην εχεις δυσαρεστες εκπληξεις να βρεις εναν μηχανολογο μηχανικο να σου μετρησεις τις θερμιδικες απωλειες του σπιτιου για να βγαλεις ακριβως τι λεβητα χρειαζεσαι .Αν παρεις μεγαλυτερο θα χεις τρελες καταναλωσεις , οποτε παει χαμενη η επενδυση και αν παρεις μικροτερο στα μεγαλα κρυα δε θα μπορει να σου ζεστανει σωστα το σπιτι .
2)Στα χρηματα που ψαχνεις υπαρχουν πολλοι και αξιολογοι λεβητες αναμεσα στους οποιους βρισκονται και εκεινοι που εχεις αρχικα κοιταξει !! Μερικοι ακομη που αξιζουν μια ματια και δεν ξεφευγουν σε budget ειναι οι ακολουθοι (και εννοειται πως απλα γραφω ονοματα δεν εχω καμια προθεση να μ ακουσεις ή τιποτε αλλο ) : Burnit Pelleburn εδώ , Adgreen 15-50 , Pelletech 15-50 .Γενικοτερα κοιταξε και αλλες προτασεις παρε μερικες ιδεες αν και οι αρχικες σου ειναι πολυ καλες ηδη και τα χρηματα που διαθετεις σε διευκολυνουν αρκετα .
3)Διαβασε το αξιολογο topic του Pri που ίσως σε βοηθησει και τελος
4)1400 ευρω δεν ειναι ουτε πολλα ουτε λιγα χρηματα για μια εγκατασταση . Το θεμα ειναι τι υλικα εχεις σκοπο να βαλεις . Για μια απλη εγκατασταση σε ηδη υπαρχον συστημα ας πουμε ενος λεβητα πελλετ ειναι πολλα τα χρηματα ,ομως αν τα υλικα (βανες , buffer , καμιναδες ) κοστιζουν 1000 ευρω ας πουμε τοτε το budget αναγκαστικα θα ξεφυγει . Παρε και αλλες γνωμες αποψη μου και να δωσεις ιδιαιτερη προσοχη στον αντιπροσωπο για να ειναι παρον στο 1ο αναμμα γιατι εχει μεγαλη σημασια η υποστηριξη και η ισχυς της εγγυησης .

Κλεινοντας να σου πω οτι εγω λογω χρηματων δεν εχω καταφερει ακομη να προχωρησω σε αγορα λεβητα-καυστηρα πελλετ ακομη , αλλα το παλευω ακομη και να τονισω για αλλη μια φορα πως ειμαι σχετικα - ασχετος ή αν προτιμας ασχετα - σχετικος στο θεμα που συζηταμε ,μιλαω παντα φιλικα απο οσα εχω διαβασει και εχω καταλαβει και δεν εχω κανενα αλλο κινητρο απο το να σε βοηθησω αν μπορω (το τελευταιο γιατι μπορει να με κραξουν :lol: )

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33328 από scalpel
Απαντήθηκε από scalpel στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
@Sp4wN

Καλημέρα και ευχαριστώ για τη συνεχιζόμενη συνεισφορά

Συμφωνώ ότι η μόνη σίγουρη οδός είναι αυτή της μελέτης από μηχανικό πριν από την τελική απόφαση σχετικά με την ισχύ του μηχανήματος.

Το άρθρο του Pri το διάβασα περισσότερες από μια φορές και το βρήκα πραγματικά πολύ εποικοδομητικό.

Σχετικά με τους άλλους λέβητες που αναφέρεις απλά να πω ότι δεν θα ήθελα να επενδύσω αυτή τη στιγμή σε Βουλγαρικά/Ελληνικά προιόντα. Δεν είμαι 'κολλημένος' ούτε απαξιώνω τις προσπάθειες αυτές, απλά θα προτιμούσα καταξιωμένα από το χρόνο προιόντα (με φοβίζει αυτή η έκρηξη νεοεισερχόμενων παικτών). Ελπίζω και πιστεύω ότι σε βάθος χρόνου κάποια από αυτούς θα είναι πρώτα ονόματα, σε αυτή τη φάση όμως επικεντρώνομαι σε 'παλιές καραβάνες'.

Τα 1400 μου φάνηκαν πολλά τη στιγμή που ο μάστορας είδε τη δουλειά, μου είπε ότι το νέο μηχάνημα θα το έβαζε και θα το 'κούμπωνε' χωρίς ζόρι μιας και όλα είναι έτοιμα και μιας και ο υπάρχων πετρελαίου δεν θα πειραχτεί.

Σκέψεις για λίγες ημέρες ακόμη αλλά η ζαριά πρέπει να ριχτεί σύντομα - ας μην ξεγελιόμαστε από το καλοκαιράκι που έχουμε Οκτωβριάτικα.

Ευχαριστώ και πάλι :)

Οποιεσδήποτε νέες σκέψεις ευπρόσδεκτες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33390 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
Τοτε νομίζω έχεις την απάντηση σου . Παιρνεις έναν μηχανολογο να σου κανει τη μελετη χωρις επισημα εγγραφα και ιστοριες πες του , το πολυ να σου παρει 200 ευρω . Μετα τσιμπας τον biopel εφοσον σου κανει σε θερμιδες παντα μιλαμε ,αλλα 3700 και τελος παιρνεις εναν υδραυλικο που θα σου κανει τη δουλεια σωστα με 500 ευρουλακια και ειμαστε στο budget του starfire ;) Θα σου προτεινα να κοιταξεις και τους λεβητες Σαμαρα που ειναι κορυφη και τον λεβητα του Jnet στα δικα σου KW αναλογικα αλλα θα ξεφυγεις πολυ στην τιμη πιστευω .
Νομιζω κατι τετοιο εχεις και συ στο νου σου .Μεχρι τοτε εχε τα ματια σου ανοιχτα αν βρεις κατι καλυτερο ή σε τιμη ή σε ποιοτητα και γω άν μου ρθει κατι θα σου πω .

Εννοειται οποιος αλλος θελει να του προτεινει κατι του ανθρωπου ... Μιλήστε !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36186 από scalpel
Απαντήθηκε από scalpel στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
Ο κύβος ερρίφθη :cheer:
Η παραγγελία δόθηκε πριν 5 ημέρες. :)
Το μηχάνημα θα τοποθετηθεί μέχρι το τέλος της εβδομάδας. :woohoo:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by scalpel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36189 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
Πιο τελικα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ