OPOP Biopel / BlackStar

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30650 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
Αναθεμα αν καταλαβα...εγω εγραψα κατι ξεκαθαρο και περιμενα μια αντιστοιχη απαντηση.

Οποιος μπορει να μεταφρασει τα παραπανω θα του ειμαι ευγνωμων.

Το μονο που φανηκε με το μικρο μου IQ ειναι η γνωστη απαξιωση των παντων...στο γνωστο τεμπο πλεον...κουραστικο και μονοτονο.

Επισης μου φανηκε να καταλαβα οτι προτρεπεις τους εξυπνους αγοραστες να βρουν μονοι τους εναν καλο λεβητα (σε τομη παντα) και να τον παντρεψουν μονοι τους με εναν γαμηστερο καυστηρα...και καλο θα ειναι να μαθουν να τον ρυθμιζουν μονοι τους βεβαια.

Προφανως θα ξεχασω αυτα που με τοσο κοπο εμαθα γυρω απο θερμανση.

Τωρα πως θα μαθουν ποιο ειναι αυτο το ιδανικο παντρεμα λεβητα καυστηρα θα σε γελασω...λες και θα πετυχει αν το κανουν...χωρις καμια εγγυηση βεβαια...οι εταιριες δεν δινουν ουτε μερα εγγυηση αν βαλεις αλλη μαρκα λεβητα, αλλη καυστηρα...ενοειτε και υποστηριξη.

Ωραια ανεκδοτα σαφεστατα...πιστευω ολοι θα ακολουθησουν τις προτροπες σου...για να μπω στο δικο σου πνευμα καλα θα ειναι να παιξουν πρωτα λοττο κι αν κερδισουν συνεχιζουν...οτι να ναι σε ενα τσουβαλι ολα...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30673 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

fisikos50 έγραψε: Και μιας και συζητάμε για τομές, ας πούμε έχουμε συγκεκριμένα τις δυο παρακάτω περιπτώσεις.











Από τα παραπάνω, μπορούμε να καταλάβουμε ποιό σχέδιο είναι εξέλιξη του άλλου;

Μπορούμε να καταλάβουμε ποιό από τα δυο θα έχει ενδεχομένως καλύτερη απόδοση;

Μπορούμε να καταλάβουμε τι ακριβώς προσπάθησαν να επιλύσουν με το εξελιγμένο σχέδιο και αν υπάρχει πιθανότητα να το κατάφεραν (ή ενδεχομένως το έκαναν χειρότερο);

Και τέλος, αν (υποθετικά) και τα δυο έχουν την ίδια τιμή, ποιό αξίζει περισσότερο τα λεφτά μας;



Τώρα ας μας πει και κάποιος πώς θα τα καταλάβουμε αυτά χωρίς τομή, ά, ξέχασα, θα πάμε να δούμε τις βραβεύσεις...





Και οι δυο τομες πρεπει να ειναι απο φοβερο εργαλειο, τα καυσαερια αερα
πατερα βγαινουν εξω :lol:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30696 από scalpel
Απαντήθηκε από scalpel στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
fisikos50 vs χρηστος8... για biopel vs Μaxi 30 το ξεκίνησα αλλά ξέφυγε...

κατανοώ ότι το θέμα της συζήτησης είναι ιδιαίτερα σημαντικό και το παρακολουθώ με ενδιαφέρον (το εννοώ αυτό), αν και δεν έχω τις γνώσεις

στο προκείμενο όμως και στην ερώτηση που έθεσα

αν κατάλαβα καλά ένα από τα δυο μηχανήματα που κοιτάζω δεν δίνει 'τομή' (το maxi 30?) και συνεπώς θα έπρεπε να είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός έως και απορριπτικός σύμφωνα με τον fisiko50

από την άλλη υπάρχουν πολλές καλές (αυθεντικές...?) μαρτυρίες χρηστών

ακόμη και έτσι όμως αξίζει τα 600 ευρώ παραπάνω???

είναι η συντήρηση του maxi 30 ευκολότερη?

απλές ερωτήσεις - δύσκολες απαντήσεις

ευχαριστώ όλους όσους προσπαθούν να βοηθήσουν τόσο στο συγκεκριμένο πρόβλημα όσο και στη γενικότερη ενημέρωσή μας
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by scalpel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32931 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
Αγαπητε Scalpel

Γνωμη μου ειναι πως κανενας απο τους 2 πιθανοτατα δε θα σε καλυψει με προτερη καταναλωση πετρελαιου 4.700 lt και πως καλυτερα να το ξανακοιταξεις με τη διαστασιολογηση του συστηματος που ψαχνεις . Σε περιπτωση παλι που εχεις οντως κατασταλαξει στα KW , θα σου πω μια απλη γνωμη στηριγμενη στην κοινη λογικη . Οι 2 λεβητες που περιγραφεις δεν εχουν μεγαλη διαφορα οσον αφορα την ποιοτητα τους . Ειναι και οι 2 παρα πολυ καλοι με μεγαλο πελατολογιο και ευχαριστημενο ,ενα σκαλι κατω απο τους κορυφαιους . Δικη μου γνωμη λοιπον ειναι να επιλεξεις αυτον που θα σου βγει πιο οικονομικα ,ωστε να χωρεσεις και το κοστος της εγκαταστασης στα εξοδα εκει που θα αγοραζες τον ακριβοτερο ;)
Βεβαια σου περιγραφω τι θα εκανα εγω στη θεση σου, εννοειται δε χρειαζεται να το ακουσεις !!

Φιλικα Νικος

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33036 από scalpel
Απαντήθηκε από scalpel στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

Sp4wN έγραψε: Αγαπητε Scalpel

Γνωμη μου ειναι πως κανενας απο τους 2 πιθανοτατα δε θα σε καλυψει με προτερη καταναλωση πετρελαιου 4.700 lt και πως καλυτερα να το ξανακοιταξεις με τη διαστασιολογηση του συστηματος που ψαχνεις . Σε περιπτωση παλι που εχεις οντως κατασταλαξει στα KW , θα σου πω μια απλη γνωμη στηριγμενη στην κοινη λογικη . Οι 2 λεβητες που περιγραφεις δεν εχουν μεγαλη διαφορα οσον αφορα την ποιοτητα τους . Ειναι και οι 2 παρα πολυ καλοι με μεγαλο πελατολογιο και ευχαριστημενο ,ενα σκαλι κατω απο τους κορυφαιους . Δικη μου γνωμη λοιπον ειναι να επιλεξεις αυτον που θα σου βγει πιο οικονομικα ,ωστε να χωρεσεις και το κοστος της εγκαταστασης στα εξοδα εκει που θα αγοραζες τον ακριβοτερο ;)
Βεβαια σου περιγραφω τι θα εκανα εγω στη θεση σου, εννοειται δε χρειαζεται να το ακουσεις !!

Φιλικα Νικος




Φίλε Νίκο - Sp4wN

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες να καταγράψεις τις σκέψεις/συμβουλές σου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι απόλυτα πεισμένος για την επάρκεια των 30Kw για το χώρο μου. Δεν έχω οργανώσει σωστή και δεσμευτική μελέτη. Οι γνώμες διίστανται, η συντριπτική πλειοψηφία όμως τείνει υπέρ της επάρκειας της ισχύος αυτής.

Τα δυο μηχανήματα φαίνονται στα (άσχετα) μάτια μου να είναι παραπλήσια σε αξιοπιστία/δυνατότητες. Απλά το ένα είναι πιο κόμπακτ και γενικά πιο 'ευχάριστο' εκ πρώτης όψεως, αλλά το άλλο 400-500 ευρώ φτηνότερο και σε δυο κομάτια (πλεονέκτημα αυτό?).

Θα είχες εσύ κάποια άλλη πρόταση πάνω κάτω στα ίδια λεφτά και για τα δεδομένα μου?

Παρεμπιπτόντως μεταξύ άλλων το βίωσα και αυτό - 'αιτός' υδραυλικός που ήρθε να δώσει προσφορά για τα περαστικά ενός εκ των δύο μηχανημάτων κοστολόγησε τη δουλειά του στα 1400 ευρώ!!!... Αυτά για ένα σχετικά εύκολο λεβητοστάσιο.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν

Ευχαριστώ και πάλι και αναμένω πιθανές περαιτέρω συμβουλές σου :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33042 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
Απο βδομαδα γινετε εγκατασταση ενος BioPel 30kw στον χωρο μου οποτε θα εχετε και απομενα παρουσιαση !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ