Οι ''Ελληναράδες'' δεν αλλάζουν τρόπους!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44614 από DOOM_NX

kakos έγραψε: Φίλε DOOM_NX δεν αναφερόμαστε σε τέτοια κόστη. Καταρχάς δεν κάνει τόσο πολύ μια μόνωση. Τόσο δεν έδωσα ούτε και εγώ που έκανα 300τμ και μάλιστα με τα ποιο ακριβά υλικά. Κατά δεύτερον είπαμε ότι έχει πολλές τιμές στην αγορά. Λόγο του ότι έχει όμως καθιερωθεί σαν ονομασία η λέξη "κέλυφος" δεν σημαίνει ότι αναφερόμαστε στην εταιρία Κέλυφος η οποία είναι ίσως και η ποιο ακριβή. Εξάλλου αν πας σε ένα καλό σύστημα θέρμανσης θα σου φύγουν μαζί με τα υδραυλικά τουλάχιστον 4-5 χιλιάρικα. Αντί αυτού κάνεις μια μόνωση η οποία θα σου δώσει το ίδιο αποτέλεσμα μείωσης κατανάλωσης (έστω και με το πετρέλαιο) και θα λειτουργεί και το καλοκαίρι. ;)

Δεν ξέρω, φίλε... Ακούω τρελές τιμές και επιφυλάσσομαι... Εσύ πόσο έδωσες για 300 τ.μ.;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44625 από kakos

DOOM_NX έγραψε:

kakos έγραψε: Φίλε DOOM_NX δεν αναφερόμαστε σε τέτοια κόστη. Καταρχάς δεν κάνει τόσο πολύ μια μόνωση. Τόσο δεν έδωσα ούτε και εγώ που έκανα 300τμ και μάλιστα με τα ποιο ακριβά υλικά. Κατά δεύτερον είπαμε ότι έχει πολλές τιμές στην αγορά. Λόγο του ότι έχει όμως καθιερωθεί σαν ονομασία η λέξη "κέλυφος" δεν σημαίνει ότι αναφερόμαστε στην εταιρία Κέλυφος η οποία είναι ίσως και η ποιο ακριβή. Εξάλλου αν πας σε ένα καλό σύστημα θέρμανσης θα σου φύγουν μαζί με τα υδραυλικά τουλάχιστον 4-5 χιλιάρικα. Αντί αυτού κάνεις μια μόνωση η οποία θα σου δώσει το ίδιο αποτέλεσμα μείωσης κατανάλωσης (έστω και με το πετρέλαιο) και θα λειτουργεί και το καλοκαίρι. ;)

Δεν ξέρω, φίλε... Ακούω τρελές τιμές και επιφυλάσσομαι... Εσύ πόσο έδωσες για 300 τ.μ.;


10000 χωρίς φπα με 7αρι fibran και ακρυλικό έγχρωμο σοβά.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44653 από DOOM_NX

kakos έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

kakos έγραψε: Φίλε DOOM_NX δεν αναφερόμαστε σε τέτοια κόστη. Καταρχάς δεν κάνει τόσο πολύ μια μόνωση. Τόσο δεν έδωσα ούτε και εγώ που έκανα 300τμ και μάλιστα με τα ποιο ακριβά υλικά. Κατά δεύτερον είπαμε ότι έχει πολλές τιμές στην αγορά. Λόγο του ότι έχει όμως καθιερωθεί σαν ονομασία η λέξη "κέλυφος" δεν σημαίνει ότι αναφερόμαστε στην εταιρία Κέλυφος η οποία είναι ίσως και η ποιο ακριβή. Εξάλλου αν πας σε ένα καλό σύστημα θέρμανσης θα σου φύγουν μαζί με τα υδραυλικά τουλάχιστον 4-5 χιλιάρικα. Αντί αυτού κάνεις μια μόνωση η οποία θα σου δώσει το ίδιο αποτέλεσμα μείωσης κατανάλωσης (έστω και με το πετρέλαιο) και θα λειτουργεί και το καλοκαίρι. ;)

Δεν ξέρω, φίλε... Ακούω τρελές τιμές και επιφυλάσσομαι... Εσύ πόσο έδωσες για 300 τ.μ.;


10000 χωρίς φπα με 7αρι fibran και ακρυλικό έγχρωμο σοβά.

Δηλαδή ένα πεντοχίλιαρο το θέλει. Για 40% μείωση στο κόστος. Με 4 χιλιάρικα για λέβητα πέλλετ πετυχαίνει πάνω από 50% μείωση... Και πηγαίνει πλέον σε ανανεώσιμη πηγή ενέργειας...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44867 από spyroskosmas

valsam έγραψε: Φετος εδω και 2 βδομαδες απλο ξυλολεβητα,τωρα θα μου πεις "καλα δουλεψε τον και μετα τα λεμε", φιλε καπου κανεις λαθος,εαν ειναι οπως τα λες με τα ξυλα που εχω(κατω απο 20% υγρασια αρα κοντα στα 4w/kg)εγω που εκαιγα 2,5 τονους πετρελαιο δηλ. τωρα χρειαζομαι 12+τονους βγαινει αναλογια 1 λιτρου πετρελαιου(11,9 kw/kg) 5 κιλα ξυλα(20 kw/kg) και με εναν πυρολησης θα χρειαζομουν 3,2 κιλα ξυλου (12,8kw/kg),ας πουμε οτι εισαι σωστος σε αυτα που λες λοιπον,τοτε ο απλος εχει 50% αποδοση και ο πυρολητικος εχει 80% δηλ. 60% αποδοτικοτερος σε συγκριση μεταξυ τους ο πυρολητικος,τετοιες διαφορες δεν παιζουν με τιποτα φιλε και μακαρι να μην τις λες και στους πελατες σου,υπο "συνθηκες"(οπως κατι σικε συγκριτικα αυτοκινητον) ισος υπαρχουν,π.χ αμα συγκρινουμε εναν πολυ μαπα απλο λεβητα των 500-700 ευρω που μπαζει απο παντου και δεν τραβαει κι'ολας με εναν τουμπανο πυρολητικο τον 4000+, τοτε ναι το 30-50% διαφορα μπορει να υπαρξει αλλα ισχυει και απ΄την αναποδη το ιδιο αν συγκρινουμε εναν μαματο απλο ξυλολεβητα με εναν μαπα πυρολητικο τοτε τα πραγματα αντιστρεφονται!
Τον ξυλολεβητα μου τον δινει ο κατασκευαστης 73%+,τον πυρολησης του κουμπαρου τον viessman vitoligno 100s τον δινουν 88% δηλ. ειναι 20% οικονομικοτερος στα χαρτια (αλλο 20% και αλλο 60% που αναφερες φιλε συμφωνα με τους υπολογισμους σου)και ο viessman θεωρειτε απο τους καλουτσικους,εξηγησε μου τοτε ρε φιλε πως ειναι δυνατον ο κουμπαρος με υγρα ξυλα περυσι ειχε σε συγκριση με το πετρελαιο που εκαιγε αναλογια 5-6 προς 1 και αφου εφαγε ολη την Ελλαδα και βρηκε τελικα περσινα ξυλα(τιμη χρυσου) εφτασε την αναλογια του στην καλυτερη στο 4 προς ενα?


Φίλε μου, θα κάνω τις εξής παρατηρήσεις :
1. Ποιο ξύλο με 20% υγρασία έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 4Kw/Kg όταν η κορυφαία μπρικέτα έχει 5Kw/Kg; Έχεις δει πίνακες απόδοσης καυσόξυλων ανάλογα με την υγρασία και το είδος τους;
2. Πράγματι οι διαφορές που λες αυτές είναι...Σε ονομαστική ισχύ και ΠΛΗΡΗ ζήτηση...
Πόσα ξύλα / ημέρα / εβδομάδα / μήνα / σαιζόν πηγαίνουν στο βρόντο όταν ο απλός λέβητας φτάσει θερμοκρασίες νερών;Πόση είναι αυτή η διαφορά σε σχέση με τον πυρολυτικό που έχει πολύ καλύτερο έλεγχο καύσης; Μην συγχέεις τις ονομαστικές αποδόσεις σε πλήρη ζήτηση με φουλ κατανάλωση,σε σχέση με ζήτηση και κατανάλωση υπό μερικό ή και καθόλου φορτίο. Περιμένω πάντως να μου πεις καταναλώσεις ο ίδιος.
3. Το θέμα του post μου δεν ήταν, ούτε και είναι η διαφορά απλού και πυρολυτικού ξυλολέβητα. Ήταν να βοηθήσω στο να βάλει ο υποψήφιος αγοραστής κριτήρια και στόχους αγοράς... Προσωπικά επιλογή έχω κάνει για το σπίτι μου.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44888 από kakos

DOOM_NX έγραψε:

kakos έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

kakos έγραψε: Φίλε DOOM_NX δεν αναφερόμαστε σε τέτοια κόστη. Καταρχάς δεν κάνει τόσο πολύ μια μόνωση. Τόσο δεν έδωσα ούτε και εγώ που έκανα 300τμ και μάλιστα με τα ποιο ακριβά υλικά. Κατά δεύτερον είπαμε ότι έχει πολλές τιμές στην αγορά. Λόγο του ότι έχει όμως καθιερωθεί σαν ονομασία η λέξη "κέλυφος" δεν σημαίνει ότι αναφερόμαστε στην εταιρία Κέλυφος η οποία είναι ίσως και η ποιο ακριβή. Εξάλλου αν πας σε ένα καλό σύστημα θέρμανσης θα σου φύγουν μαζί με τα υδραυλικά τουλάχιστον 4-5 χιλιάρικα. Αντί αυτού κάνεις μια μόνωση η οποία θα σου δώσει το ίδιο αποτέλεσμα μείωσης κατανάλωσης (έστω και με το πετρέλαιο) και θα λειτουργεί και το καλοκαίρι. ;)

Δεν ξέρω, φίλε... Ακούω τρελές τιμές και επιφυλάσσομαι... Εσύ πόσο έδωσες για 300 τ.μ.;


10000 χωρίς φπα με 7αρι fibran και ακρυλικό έγχρωμο σοβά.

Δηλαδή ένα πεντοχίλιαρο το θέλει. Για 40% μείωση στο κόστος. Με 4 χιλιάρικα για λέβητα πέλλετ πετυχαίνει πάνω από 50% μείωση... Και πηγαίνει πλέον σε ανανεώσιμη πηγή ενέργειας...


Δεν είναι έτσι ακριβώς το 40 - 50 είναι πολύ υποθετικά σενάρια και στην μία και στην άλλη περίπτωση. Δεν είναι το σωστό ποστ αυτό για να σου το εξηγήσω με νούμερα και η εξοικονόμηση που κάνεις με την μόνωση αφορά όλο τον χρόνο και όχι μόνο μερικούς μήνες τον χειμώνα. Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Μια μόνωση αλλάζει πλήρως την συμπεριφορά του κτηρίου. Η θέρμανση είναι ένα απο αυτά τα πράγματα. Οι υγρασίες οι κρύοι βορινοί τοίχοι η ηχομόνωση οι απώλειες γενικότερα (ζέστης - δροσιάς).....Βλέπεις λοιπόν αν θες να το συγκρίνει θα πρέπει να κάνεις μια σύγκριση σε κόστος Χειμώνα καλοκαίρι VS μόνο χειμώνα και φυσικά να συνυπολογίσεις και τα ποιοτικά κριτήρια της θερμομόνωσης τα οποία είναι υπεράνω χρημάτων φίλε DOOM_NX.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44909 από dimlyk
αν αρχισουμε να μιλαμε για ποιοτητα θα παμε για φουντο :)
μηπως ξεχναμε τα ντουβαρια που αναπνεουν ?
μηπως εχουμε καμμια επιγνωση ποιες οι επιπτωσεις απο ολα αυτα τα χημικα?
ολα εχουν + και -


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ