Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18809 από Βιομαζιστής

stergiosbik έγραψε: Aνεφερα μονο υλικα χωρις οπως ειπες υπαλληλους ,μικα,συκα κτλ.
Εαν προσθεσεις κ αυτα το κοστος του καφε δεν ξεπερνα το 1euro(κ πολλα λεω).
Ο κουμπαρος ψαχνεται ν ανοιξει καφετερια (street cafe)κ ξερω τι λεω.
Οντως ο καφες δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης αλλα το γαλα ομως ειναι.
Αγοραζουν στην καλυτερη 0.30λεπτα το λιτρο κ πουλανε 1.10 μεσο ορο το φρεσκο.
Αυτο δεν ειναι κλεψιμο?
Αισχροκερδεια στις πλατες μας κ στην πλατη των παιδιων?
Γι αυτο σου λεω.
Το προβλημα δεν ειναι τα μεροκαματα αλλα οι αδειες τσεπες.
Προτιμω να δωσω μεροκαματο 50euro στον πλακατζη που του φευγει ο πατος καθε μερα παρα στο καθε λαμογιο μεσαζοντα.
Εκει ειναι τα τρελλα μας εξοδα καθε μερα(super market,δεη,νερο κτλ) κ οχι στον μεροκαματιαρη που θα χρειαστουμε μια στο τοσο.
Εξαλλου μη ξεχνας οτι πολλες φορες δυστυχως το φθηνο γινεται ακριβο στο τελος.



Το 1€ που λες είναι αυθαίρετο. Μπορεί να είναι και 2 ή και παραπάνω. Το δεσμευμένο κεφάλαιο των 100.000€ - 500.000€ το υπολόγισες; Και αν δεν πιάσει το μαγαζί τι γίνεται; Τα έχασες. Πολύ μεγάλο ρίσκο.
Αν ήταν τόσο ρόδινα όσο τα λες, όλοι καφετέριες θα άνοιγαν και θα τα οικονομούσαν ξεκούραστα.
Αν σου φαίνονται πολλά τα 3€ του καφέ, κάτσε σπίτι σου να τον απολαύσεις δωρεάν.
Προσωπικά εγώ όταν βγαίνω έξω για καφέ, ξέρω πολύ καλά πως πληρώνω το περιβάλλον και όχι τον καφέ που δυσκολεύονται κιόλας να τον πετύχουν έτσι όπως ακριβώς τον πίνω. Καλό και φτηνό καφέ απολαμβάνω μόνο στο σπίτι μου φτιαγμένο από τα χεράκια μου.
Στην Ελλάδα του 2012, τα 50€ εγώ προτιμώ να μην τα δίνω ούτε στον πλακατζή των 50€ αλλά ούτε και στο λαμόγιο που λες, όταν οι μισθοί πλέον των κοινών θνητών είναι μισθοί πείνας και υπάρχει μάλιστα πλακατζής με 30€. Αυτόν τον τελευταίο θα ψάξω να βρω και να υποστηρίξω.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18810 από Βιομαζιστής

stergiosbik έγραψε: Μπορει να ειμαι λαθος αλλα νομιζω οτι ο σωστος μαστορας πρεπει ν αμοιβεται αξιοπρεπως(στο μετρο της λογικης βεβαια).


Τα μεροκάματα των τεχνιτών έχουν άμεση σχέση και θα πρέπει να βρίσκονται σε συνάρτηση με τις απολαβές - εισοδήματα των πελατών τους που είναι η μάζα του πληθυσμού μιας χώρας.
Εδώ μιλάμε για μια χρεοκοπημένη χώρα 1.500.000 ανέργων με αυξητική τάση και παρ' όλα αυτά μιλάμε για το δικαίωμα του σωστού μάστορα να αμείβεται για 2 - 3 ημερών δουλειά όσο το μηνιάτικο ενός απλού εργάτη ή ενός υπαλλήλου.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18811 από pantelis1973
Θα σας αναφερω μια περιπτωση που συνεβει μπροστα στα μάτια μου πριν δυο ημέρες. Μια γειτόνισα η ιποια μόλιε εμαθε οτι ψαχνομαι για ξυλολέβητα,ηρθε στο μαγαζι μου με την προσφορα και τον υδραυλικό απο ενα συνεταιρισμό υδραυλικών γνωστης μεγαλης πόλης. Ρίχνοντας μια ματιά στα υλικά(για ενα ξυλολεβητα ελληνικής κατασκευής no name) για δοχειο αδρανειας 300 λιτρων και τα διαφορα αλλα υλικά ειχε τιμή 2500 ευρω. Λεω εντάξει..Και βλέπω απο κάτω εργασιες συνδεσης 1500 ευρω... :woohoo: :woohoo:
Γυριζω αυθορμητα στον υδραυλικό που ήταν παρών και του λέω. Τόσα σου λείπουν για μία ημέρα δουλειά;
Και μου λέει θα κάνω δύο..(και μιλάμε για το ιδιο ατομο που εκανε πριν απο χρονια την εγκατασταση του πετρελαιου)
Τελικά η γυναικα τον εδιωξε κακήν κακώς..
Εγω πάντως επειδη τυνχανει να εχω καφετερεια και μπαρακι με ενοικιαζομενα δωματια,προσαρμοσα τις τιμές μου στα νεα δεδομένα..Καιρός ισως να το κανουμε ολοι μας..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by pantelis1973.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18817 από stergiosbik

Βιομαζιστής έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Aνεφερα μονο υλικα χωρις οπως ειπες υπαλληλους ,μικα,συκα κτλ.
Εαν προσθεσεις κ αυτα το κοστος του καφε δεν ξεπερνα το 1euro(κ πολλα λεω).
Ο κουμπαρος ψαχνεται ν ανοιξει καφετερια (street cafe)κ ξερω τι λεω.
Οντως ο καφες δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης αλλα το γαλα ομως ειναι.
Αγοραζουν στην καλυτερη 0.30λεπτα το λιτρο κ πουλανε 1.10 μεσο ορο το φρεσκο.
Αυτο δεν ειναι κλεψιμο?
Αισχροκερδεια στις πλατες μας κ στην πλατη των παιδιων?
Γι αυτο σου λεω.
Το προβλημα δεν ειναι τα μεροκαματα αλλα οι αδειες τσεπες.
Προτιμω να δωσω μεροκαματο 50euro στον πλακατζη που του φευγει ο πατος καθε μερα παρα στο καθε λαμογιο μεσαζοντα.
Εκει ειναι τα τρελλα μας εξοδα καθε μερα(super market,δεη,νερο κτλ) κ οχι στον μεροκαματιαρη που θα χρειαστουμε μια στο τοσο.
Εξαλλου μη ξεχνας οτι πολλες φορες δυστυχως το φθηνο γινεται ακριβο στο τελος.



Το 1€ που λες είναι αυθαίρετο. Μπορεί να είναι και 2 ή και παραπάνω. Το δεσμευμένο κεφάλαιο των 100.000€ - 500.000€ το υπολόγισες; Και αν δεν πιάσει το μαγαζί τι γίνεται; Τα έχασες. Πολύ μεγάλο ρίσκο.
Αν ήταν τόσο ρόδινα όσο τα λες, όλοι καφετέριες θα άνοιγαν και θα τα οικονομούσαν ξεκούραστα.
Αν σου φαίνονται πολλά τα 3€ του καφέ, κάτσε σπίτι σου να τον απολαύσεις δωρεάν.
Προσωπικά εγώ όταν βγαίνω έξω για καφέ, ξέρω πολύ καλά πως πληρώνω το περιβάλλον και όχι τον καφέ που δυσκολεύονται κιόλας να τον πετύχουν έτσι όπως ακριβώς τον πίνω. Καλό και φτηνό καφέ απολαμβάνω μόνο στο σπίτι μου φτιαγμένο από τα χεράκια μου.
Στην Ελλάδα του 2012, τα 50€ εγώ προτιμώ να μην τα δίνω ούτε στον πλακατζή των 50€ αλλά ούτε και στο λαμόγιο που λες, όταν οι μισθοί πλέον των κοινών θνητών είναι μισθοί πείνας και υπάρχει μάλιστα πλακατζής με 30€. Αυτόν τον τελευταίο θα ψάξω να βρω και να υποστηρίξω.


Bιομαζιστη νομιζω οτι καπου χαθηκαμε.
Αν εγω δωσω 100.000-500.000 για ενα πολυτελες καφε σημαινει οτι ο καφες μου ειναι εξ ορισμου καλυτερος απο ενα καφε των 50.000?
Προφανως οχι.Μπορει να ειναι κ χειροτερος.
Τα υλικα ειναι ακριβως ιδια.Το μονο που αλλαζει ειναι το λειτουργικο κοστος.
Ομως οταν αυτος με το καφε των 300.000 πουλαει στην ιδια τιμη με το καφε των 50.000 σημαινει οτι υπαρχει τεραστιο ποσοστο κερδους για να συντηρει κ να μην κλεινει το μαγαζι του με τα πολλα λειτουργικα.(εδω βεβαια θα μου πεις οτι αυτος με το καφε των 50.000 κερδιζει ακομα περρισοτερα κ θα εχεις δικιο)
Αναρωτηθηκες ποτε πως γινεται τα Flocaffe (μαγαζια με σεβαστο κοστος στησιματος) να πουλανε καφε με 2 euro κ δωρο τυροπιτα?
Αν ο πλακατζης με 30euro σου προσφερει την ιδια ποιοτητα δουλειας με αυτον των 50euro κ εγω μαζι σου.
Αν ομως οχι?

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18819 από Βιομαζιστής

stergiosbik έγραψε: Bιομαζιστη νομιζω οτι καπου χαθηκαμε.
Αν εγω δωσω 100.000-500.000 για ενα πολυτελες καφε σημαινει οτι ο καφες μου ειναι εξ ορισμου καλυτερος απο ενα καφε των 50.000?
Προφανως οχι.Μπορει να ειναι κ χειροτερος.
Τα υλικα ειναι ακριβως ιδια.Το μονο που αλλαζει ειναι το λειτουργικο κοστος.
Ομως οταν αυτος με το καφε των 300.000 πουλαει στην ιδια τιμη με το καφε των 50.000 σημαινει οτι υπαρχει τεραστιο ποσοστο κερδους για να συντηρει κ να μην κλεινει το μαγαζι του με τα πολλα λειτουργικα.(εδω βεβαια θα μου πεις οτι αυτος με το καφε των 50.000 κερδιζει ακομα περρισοτερα κ θα εχεις δικιο)
Αναρωτηθηκες ποτε πως γινεται τα Flocaffe (μαγαζια με σεβαστο κοστος στησιματος) να πουλανε καφε με 2 euro κ δωρο τυροπιτα?
Αν ο πλακατζης με 30euro σου προσφερει την ιδια ποιοτητα δουλειας με αυτον των 50euro κ εγω μαζι σου.
Αν ομως οχι?


Φίλε μου, 300.000, 400.000 ή 500.000 ευρώ κεφάλαιο θα πρέπει να αποδόσουν. Δεν σου φταίω εγώ αν δεν το καταλαβαίνεις.
Γιατί δεν ανοίγεις μια καφετέρια με 50.000 ευρώ να δεις τη γλύκα; Άνοιξε την πρώτα και έλα μετά να μου πεις αν βγάζεις και πόσα βγάζεις.
Άλλο τα λειτουργικά έξοδα και άλλο το κεφάλαιο επένδυσης. Έχεις μπερδέψει πάρα πολλά πράγματα και αυτό σημαίνει πως δεν έχεις διατελέσει ποτέ σου επιχειρηματίας γι' αυτό και δεν μπορείς να αντιληφθείς κάποια πράγματα.

Αν πάω στα Flocafe και κάτσω σε τραπεζάκι 8 - 9 η ώρα το βράδυ θα μου προσφέρουν καφέ με 2€ και την τυρόπιτα δώρο;

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18821 από mourgos
Παιδιά να συμπληρώσω στα όσα λέτε, οτι το πρόβλημα θα συνεχίζεται αν όπως ανέφερα και παραπάνω έχουμε περισσότερο επαγγελματισμό σε όλους τους κλάδους. Η αρχή πρέπει να γίνει κατα τη γνώμη απο εμάς τους καταναλωτές. Να είμαστε απαιτητικοι και μη δεχόμαστε τον καθένα να δηλώνει οτι θέλει. Αλλα και απο την άλλη και οι επαγγελματίες, καφετέριες, μαγαζιά κ.α να προσαρμοστούν στα οικονομικά δεδομένα της εποχής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ