Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18667 από χρηστος8
Συγνωμη για την παρεμβαση...αν και συνεχιζουμε μια συζητηση εκτος θεματος θελω να κανω μια μικρη παρεμβαση.

Ενας υπαλληλος στοιχιζει 600 ευρω τον μηνα για τα ενσημα του μεσο ορο...αυτο γιατι υπαρχουν μηνες που πληρωνει ο εργοδοτης φορο μισθωτου, και καποιοι μηνες που πληρωνονται δωροσημα, επιδοματα αδειας στο ΙΚΑ και λογιστης (εξτρα) για να μας κανει αυτην την δουλεια.

Ενας υπαλληλος με μεροκαμματο 40 ευρω την ημερα στοιχιζει 200 την εβδομαδα η 800 τον μηνα.

Το ΤΕΒΕ μου στοιχιζει 750 ευρω το διμηνο...αρα 375 ευρω το μηνα.

Τα εξοδα κινησης αυτοκινητου στοιχιζουν γυρω στα 200 ευρω το μηνα.

Ολη αυτη η σουμα μας κανει σχεδον 2000 ευρω παρα κατι ψιλα.

Ειναι κι αλλα, αλλα δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες.

Αν σκεφτει κανεις οτι πρεπει να παω χρηματα στο σπιτι για να ταισω τα παιδια μου, και τις υπολοιπες υποχρεωσεις μου ποσα πρεπει να παρω λογικα στο συνολο μηνιαια;;;

Και μην βιαστει κανεις να πει διωξε τον υπαλληλο...

Πειτε μου μπορω να ανεβασω ηλιακο στα κεραμιδια και να τον συνδεσω μονος μου;;;

Μπορω ξυλολεβητα και δοχειο αδρανειας να το κουβαλησω και να το συνδεσω μονος μου;;;

Οποιος γνωριζει ελαχιστα απο υδραυλικες εργασιες καταλαβαινει ειμαι σιγουρος.

Ενα μηνα να διαχειριστει καποιος την καυτη πατατα της οικονομικης διαχειρισης της δουλειας μου θα δει τι εστι βερικοκο.

Οποιος ειναι εξω απ το χορο πολλα λεει...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18673 από valsam

χρηστος8 έγραψε: Συγνωμη για την παρεμβαση...αν και συνεχιζουμε μια συζητηση εκτος θεματος θελω να κανω μια μικρη παρεμβαση.

Ενας υπαλληλος στοιχιζει 600 ευρω τον μηνα για τα ενσημα του μεσο ορο...αυτο γιατι υπαρχουν μηνες που πληρωνει ο εργοδοτης φορο μισθωτου, και καποιοι μηνες που πληρωνονται δωροσημα, επιδοματα αδειας στο ΙΚΑ και λογιστης (εξτρα) για να μας κανει αυτην την δουλεια.

Ενας υπαλληλος με μεροκαμματο 40 ευρω την ημερα στοιχιζει 200 την εβδομαδα η 800 τον μηνα.

Το ΤΕΒΕ μου στοιχιζει 750 ευρω το διμηνο...αρα 375 ευρω το μηνα.

Τα εξοδα κινησης αυτοκινητου στοιχιζουν γυρω στα 200 ευρω το μηνα.

Ολη αυτη η σουμα μας κανει σχεδον 2000 ευρω παρα κατι ψιλα.

Ειναι κι αλλα, αλλα δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες.

Αν σκεφτει κανεις οτι πρεπει να παω χρηματα στο σπιτι για να ταισω τα παιδια μου, και τις υπολοιπες υποχρεωσεις μου ποσα πρεπει να παρω λογικα στο συνολο μηνιαια;;;

Και μην βιαστει κανεις να πει διωξε τον υπαλληλο...

Πειτε μου μπορω να ανεβασω ηλιακο στα κεραμιδια και να τον συνδεσω μονος μου;;;

Μπορω ξυλολεβητα και δοχειο αδρανειας να το κουβαλησω και να το συνδεσω μονος μου;;;

Οποιος γνωριζει ελαχιστα απο υδραυλικες εργασιες καταλαβαινει ειμαι σιγουρος.

Ενα μηνα να διαχειριστει καποιος την καυτη πατατα της οικονομικης διαχειρισης της δουλειας μου θα δει τι εστι βερικοκο.

Οποιος ειναι εξω απ το χορο πολλα λεει...

Χρηστο μην παρεξηγηθεις σε παρακαλω αλλα:

Τον εργατη τον βαζεις 20 μεροκαματα και ενσημα τον μηνα αρα και συ θα δουλεψεις τοσα σωστα?

20 μερες εργασιας με λειτουργικα εξοδα 2000 ευρω= 100 ευρω την ημερα,αρα με 200 ευρω την εγκατασταση(μια τυπικη και οχι πολυπλοκη,δηλ. μιας μερας δουλεια) αν ζητας-ζητουσες θα σου εμεναν και σενα 2000 τον μηνα,λιγα ειναι?
Και ο πιτσιρικας του κατοσταρικου του αδελφου μου εαν πληρωνε τον αδελφο μου που ηταν ουσιατικα ο βοηθος του(κουβαλημα μπαφερ,του εφερνε υλικα ,του εδινε εργαλεια κ.τ.λ) στην συγκεκριμενη δουλεια,εαν ζητουσε 200 ευρω για την εγκατασταση θα ηταν μια λογικοτατη τιμη,εαν ομως ζητας εσυ η ο οποιοσδιποτε υδραυλικος 300 ευρω με ολα τα παραπανω που αναφεραμε για μιας μερας δουλειας τοτε τα πραγματα αλαζουν γιατι το μηνιατικο σου γινετε 4 χιλιαρικα και την σημερον εποχη αυτα τα λεφτα δεν τα βγαζει ουτε ο ξαδελφος μου που ειναι διευθηντης νοσοκομιου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18726 από mourgos
Παιδιά καλησπέρα. Να αναφερθώ και εγώ λίγο στο θεμα γιατι ειναι κάτι που όλοι μας πρέπει να συμβάλλουμε για να γίνουν τα πραγματα καλύτερα. Εγω πλήρωσα για εγκατασταση λεβητα πελλετ και μποιλερ λεβητοστασιου και αλλαγή καμιναδας 400 ευρω. Η δουλεια ήταν 3 ώρες. Καλή δουλεια δε λέω. Η μονη ένσταση που έχω στο θεμα των υπηρεσιών ειναι οταν δίνει ο επαγγελματίας μια τιμη σε έναν πελατη λιανικής θα πρέπει να ειναι ολοκληρωμένη και να περιλαμβάνει τα παντα όπως και το ΦΠΑ. Να έρχεται να κάνει τη δουλεια του, να πληρώνετε, να κόβει αποδείξη και τέρμα. Δεν μου αρέσει ούτε στα μαγαζιά ούτε πουθενά οταν μου λένε 100+ΦΠΑ. Αν οι επαγγελματίες παροχής υπηρεσιών αλλα και εμείς οι καταναλωτές γίνουμε πιο απαιτητικοι δεν θα χρειαστεί να κάνουμε τέτοιες κουβέντες. Υπάρχουν εξαίρετοι επαγγελματίες άλλοι οι ¨κακοί ¨ δεν τους αφήνουν να φέρουν τις απαραίτητες αλλαγές. Την γνώμη μου λέω χωρίς κακίες, έχθρες προς κανένα και κανένα κλάδο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18731 από mastoras
Βασικά αγαπητέ mourgos αποκλείεται όλη αυτή η δουλειά που προ ανέφερες να έχει γίνει σε 3 ώρες. Βρύση στην κουζίνα άλλαξες ? :woohoo:

Εκτός εάν δούλευαν 5 τεχνίτες μαζί, και άλλοι 3 κουβαλούσαν τα εργαλεία, και όλα τα υπόλοιπα πράγματα που αγόρασες για την εγκατάσταση.

Στην άλλη περίπτωση της συνολικής τιμής-αμοιβής με το ΦΠΑ, φυσικά μιλάς για την αρχική προσφορά που θα σου γίνει.

Το θέμα της προσφοράς τιμής-αμοιβής για οποιαδήποτε τεχνική εργασία είναι φαινόμενο που το συναντά κανείς μόνο στην Ελλάδα.

Και εδώ είναι το μεγάλο λάθος. "Κλειδώνει" έτσι ο τεχνίτης την εργασία του, σε μια συγκεκριμένη τιμή, μην έχοντας το περιθώριο να φτιάξει-βελτιώσει κάτι, που θα προκύψει στην συνέχεια.

Ελάχιστες τεχνικές εργασίες είναι τυποποιημένες.

Ο τεχνίτης πρέπει να δουλεύει με την ώρα, όπως γίνεται σε όλες τις άλλες υγιείς οικονομίες-συναλλαγές του κόσμου.

Εδώ στην Ελλάδα ζητάμε μια προσφορά τιμής-αμοιβής για να αγοράσουμε κάτι [τεχνική εργασία] την οποία δεν την έχουμε δει. Δεν έχει γίνει ακόμα......δεν υπάρχει.....δεν μπορούμε να δούμε αυτό που θέλουμε να αγοράσουμε.

Ερευνά αγοράς, προσφορά, παζάρι, κάνουμε στο κατάστημα βλέποντας ένα προϊόν. Αν μας αρέσει το πληρώνουμε, το πήραμε και φύγαμε. Αρα ξέρουμε και είδαμε τι αγοράσαμε.

Στην τεχνική εργασία τι σόι προσφορά να γίνει ? Αρα εκ του ασφαλούς πετάμε το "μπαλάκι" στον τεχνίτη απαιτώντας από αυτόν να επωμιστεί όλο το βάρος και όλα τα πιθανά προβλήματα που θα προκύψουν, η να μαντέψει σωστά εξ αρχής, με το μάτι, την δουλειά τρέμοντας μην τυχόν πάει κάτι στραβά. Πχ να σπάσει, να "κλωτσήσει" μια βίδα στο εξάρτημα που βιδώνει, και να χρειαστεί 1 ώρα για την εξαγωγή του σπασμένου σπειρώματος.

Τι γίνεται τότε ?

Περίπτωση πρώτη. Εάν ο τεχνίτης είναι από την φύση του είναι "ιεραπόστολος" και έχει να κάνει με περίεργο πελάτη, θα "πληρώσει" την δουλειά σε χρόνο, και μερικές φορές σε χρήμα απο την τσέπη του.

Περίπτωση δεύτερη. Εαν ο τεχνίτης δεν "χαρίζει κάστανα" με τον ίδιο πελάτη πάντα, θα αφήσει την σπασμένη βίδα, και δεν θα πει κουβέντα. Εξάλλου οι υπόλοιπες βίδες που συγκρατούν το εξάρτημα θα αντέξουν το φορτίο......μέχρι να διαλύσει, η μετά από καιρό να ψιλοστάζει.

Περίπτωση τρίτη. Την ώρα της εργασίας, και του προβλήματος, η της βελτίωσης, ο τεχνίτης ξαναδιαπραγματεύεται την αμοιβή του, με τα χίλια μύρια προβλήματα που προκύπτουν από τέτοιου είδους συναλλαγή.

Αλλά όλα αυτά τζάμπα τα λέω, αφού πλέον σχεδόν όλοι έχετε θέσει μόνοι σας όρια στις αμοιβές, μετράτε κάθε τεχνική εργασία πάσης φύσεως με το εργατικό μεροκάματο και τις ώρες εργασίες, χωρίς καν να σας περνάει από το μυαλό να πληρώσετε τεχνική εργασία με το κόστος της εργατοώρας......Δηλαδή να πληρώσετε τεχνίτη και όχι εργάτη.

Για αυτό θα υπάρχουν πάντα αυτά τα προβλήματα, και οι διαφορές στις τιμές της ίδιας εργασίας να κυμαίνονται από 100€ έως 600€

Μια δουλειά βλέποντας την με το μάτι που θα μπορούσε να κοστίσει 400€, ο έμπειρος τεχνίτης, αφού ζητήσατε προσφορά, θα ζητήσει 600€ για να είναι καλυμμένος από κάθε "στραβή" περίπτωση, η να έχει περιθώριο να κάνει κάτι καλύτερο, ενώ ο άπειρος η αυτός που έχει ανάγκη να πάρει την δουλειά, δίνει προσφορά 200€ ελπίζοντας να "τσιμπήσει" κάτι στην διάρκεια της εργασίας ψήνοντας τον πελάτη, ενώ εάν δημιουργηθεί επιπλέον πρόβλημα στην εργασία, τινάζεται όλη η δουλειά και η συναλλαγή στο αέρα.

Κουίζ !!!! Ποιος λέτε στο τέλος να είναι ο χαμένος τη υπόθεσης ? μια και είναι γνωστό ότι "Ιεραπόστολοι δεν υπάρχουν και πολλοί :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18736 από mastoras

valsam έγραψε: με τρελανες εντελος εκει που χαρακτηριζεις την δουλεια σου σαν τόσο πολύ εξειδικευμένη εργασία που αφορά το λεβητοστάσιο λες και εισαι πυρινικος επιστημονας η ετοιμαζεις καναν πυραυλο για την nasa,απο ποτε ρε φιλε οι θερμουδραυλικοι αποφοιtουν απο το MIT?


Συνάδελφε valsam.

Για το πόσο χρεώνω εγώ για την όποια εργασία μου, που έχει να κάνει με την οικοδομή....σε παρακαλώ ξαναδιάβασε με προσοχή αυτά που έγραψα. Απάντησες βιαστικά χωρίς να με διαβάσεις. ;)

Στην παραπάνω παράθεση που έκανα για τα λεγόμενα σου, έχω να σου πω για το εξής.

ΝΑΙ !!!! Η δουλειά του ΘερμοΥδραυλικού, του καυστηριατζή, του Ηλεκτρολόγου, του Μηχανικού [auto-moto] είναι πολύ εξειδικευμένη εργασία, όπως και αρκετές άλλες ακόμα, λόγω το ότι έχει να κάνει με την ασφάλεια των ανθρώπων.

Στην περίπτωση του απλού υδραυλικού, και αυτό είναι πολύ εξειδικευμένο επάγγελμα, διότι σε περίπτωση "στραβής" και σε πολλές περιπτώσεις διακυβεύονται πολλά χρήματα του πελάτη. Πχ αστοχία υλικού, με αποτέλεσμα να πλημμυρίσει όλο το σπίτι, που 3 χώροι από αυτό είχαν ξύλινα πατώματα.

Μάστορας είσαι και εσύ, και μπορείς να αντιληφθείς το κόστος μιας τέτοια ζημίας.

Οπότε για τα παραπάνω επαγγέλματα δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός επιστήμονας, για να απαιτήσεις να πληρωθείς όσα πραγματικά αξίζει η υπευθυνότητα της εργασίας που κάνεις.

Αυτά τα ολίγα !!!!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18749 από valsam

mastoras έγραψε:

valsam έγραψε: με τρελανες εντελος εκει που χαρακτηριζεις την δουλεια σου σαν τόσο πολύ εξειδικευμένη εργασία που αφορά το λεβητοστάσιο λες και εισαι πυρινικος επιστημονας η ετοιμαζεις καναν πυραυλο για την nasa,απο ποτε ρε φιλε οι θερμουδραυλικοι αποφοιtουν απο το MIT?


Συνάδελφε valsam.

Για το πόσο χρεώνω εγώ για την όποια εργασία μου, που έχει να κάνει με την οικοδομή....σε παρακαλώ ξαναδιάβασε με προσοχή αυτά που έγραψα. Απάντησες βιαστικά χωρίς να με διαβάσεις. ;)

Στην παραπάνω παράθεση που έκανα για τα λεγόμενα σου, έχω να σου πω για το εξής.

ΝΑΙ !!!! Η δουλειά του ΘερμοΥδραυλικού, του καυστηριατζή, του Ηλεκτρολόγου, του Μηχανικού [auto-moto] είναι πολύ εξειδικευμένη εργασία, όπως και αρκετές άλλες ακόμα, λόγω το ότι έχει να κάνει με την ασφάλεια των ανθρώπων.

Στην περίπτωση του απλού υδραυλικού, και αυτό είναι πολύ εξειδικευμένο επάγγελμα, διότι σε περίπτωση "στραβής" και σε πολλές περιπτώσεις διακυβεύονται πολλά χρήματα του πελάτη. Πχ αστοχία υλικού, με αποτέλεσμα να πλημμυρίσει όλο το σπίτι, που 3 χώροι από αυτό είχαν ξύλινα πατώματα.

Μάστορας είσαι και εσύ, και μπορείς να αντιληφθείς το κόστος μιας τέτοια ζημίας.

Οπότε για τα παραπάνω επαγγέλματα δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός επιστήμονας, για να απαιτήσεις να πληρωθείς όσα πραγματικά αξίζει η υπευθυνότητα της εργασίας που κάνεις.

Αυτά τα ολίγα !!!!! :)

Τελος παντω,ν δεν προκειτε να βγαλουμε ακρη,εγω ενα ξερω,η υπευθυνοτητα δεν αφορα μερικα εξειδικευμένα επαγγελματα συμφωνα με την δικη σου λογικη αλλα ολα τα επαγγελματα,γιατι απλα η υπευθυνοτητα ειναι στον ανθρωπο,π.χ αν ενας ταβερνιαρης ειναι τα λεμε και δεν ειναι υπευθηνος και μας δηλητιριασει δεν εχει να κανει με την υγεια των ανθρωπων ,με την δικη σου λογικη τοτε και ο ταβερνιαρης που θεωρει τον εαυτο του υπευθηνο (καλα δηλ. που δεν μας δηλητιριαζει!) τοτε εχει απαιτήση να πληρωθει όσα πραγματικά αξίζει(οσα νομιζει,οσα του λειπουν!) η υπευθυνότητα της εργασίας του,δηλ. για κατι που ειναι αυτονοητο κατα την κοινη λογικη!
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ