Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18600 από KERBEROS
Πάντως όσοι ψάχνουν για ξυλολέβητα Burnit πρέπει να έχουν μπερδευτεί λίγο...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18603 από mastoras
Μπορούν τα μηνύματα να μεταφερθούν στο γνωστό θέμα www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...20&id=1716&Itemid=53

Να λυθούν εκτενέστερα οι όποιες απορίες......... η ενστάσεις :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18608 από kosmidis80

KERBEROS έγραψε: Πάντως όσοι ψάχνουν για ξυλολέβητα Burnit πρέπει να έχουν μπερδευτεί λίγο...


τι εννοεις? θελεις να το εξηγησεις?

Το μηχανημα ειναι αυτο που ειναι, καλως ή κακως. Το να εξεταζουμε και να ψαξουμε αν ειναι καλός ξυλολεβητας ή οχι νομιζω οτι ειναι η ουσια.

Εξαλλου γι αυτο υπαρχει το φορουμ ή οχι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18638 από KERBEROS

kosmidis80 έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Πάντως όσοι ψάχνουν για ξυλολέβητα Burnit πρέπει να έχουν μπερδευτεί λίγο...


τι εννοεις? θελεις να το εξηγησεις?

Το μηχανημα ειναι αυτο που ειναι, καλως ή κακως. Το να εξεταζουμε και να ψαξουμε αν ειναι καλός ξυλολεβητας ή οχι νομιζω οτι ειναι η ουσια.

Εξαλλου γι αυτο υπαρχει το φορουμ ή οχι?


Για τις αμοιβές των υδραυλικών και των μαστόρων μιλώ. Τίποτα παραπέρα.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18644 από kosmidis80
Μα αυτό αδερφέ μας έχει μπερδέψει χρόνια τωρα...

Να εξηγησω : η σύνδεση ενός λέβητα είναι υπόθεση για κάποιον που πιανουν λίγο τα χέρια του μιας ημέρας ή αντε το πολύ δύο μαζί. Αν φυσικά δεν θέλεις να λερωθείς ή σου περισσεουν τα χρηματα μπορείς να δώσεις και 900 που είχα δώσει εγω σε υδραυλικό (μάστορα υποτείθεται) για να συνδέσει την σόμπα λέβητα που έχω και που στην τελική εγώ την ξανασύνδεσα μετά μόνος μου λόγω προβλημάτων στην λειτουργία.

Την όλη δουλειά αυτός την έβγαλε σε 4 ημέρες, γιατί? Μα απλά για να πάρει και να δικαιολογησει τα 900 Ευρώ (χωρίς απόδειξη εννοείται). Αν θα τα ξαναδώσω ποτε? Μπα, απο τότε είπα ότι όλες τις δουλειές στο σπίτι από σοβάτισμα, γυψοσανιδες, βάψιμο και γενικά μερεμέτια θα τις κάνω μόνος!

Αλλά άν φυσικά μου έπερνε 100 ή 200 ή έστω και 300 θα τον έκανα και κανα καλο ψαράκι σε ταβέρνα δωρο!

Τα 300 - 500 ευρώ που ακούγονται για αμοιβές μιας μέρας, καταλαβαίνεται ποσα λεφτά είναι? Καταλαβαίνεται ποσες μέρες πρέπει να δουλευόυμε εμείς οι υπόλοιποι κοινοι θνητοι?

Δεν είναι δα και πυρηνική Φυσική!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18662 από valsam

mastoras έγραψε:

valsam έγραψε: ................μερικοι που εχουν μαθει να δουλευουν για 200-300 ευρω φιλε μαστορα ας προσεχαν γιατι κοροιδα πλεον δεν υπαρχουν,χαλαστικες βλεπω επισης στο οτι ο πιτσιρικας θα μου παρει 100ευρω(και λιγοτερα)για να μου περασει τον λεβητα,ο πιτσιρικας εχει καθε μερα δουλεια και ειναι ευχαρηστημενος με τα 2500-3000 που βγαζει τον μηνα,δεν μου λες ρε μαστορα εσυ ποσο χρεωνεις,οσα σου λειπουν?
Η alumil μηπως εχει και στην Βουλγαρια εργοστασιο?


"Αυτοί" που δουλεύουν για 200-300ευρώ είναι τεχνίτες και όχι εργάτες, έχουν επαγγελματική έδρα-εργαστήριο, πληρώνουν εφορία και ασφάλεια, πληρώνουν το κόστος κατοχής και μετακίνησης ενός επαγγελματικού αυτοκινήτου, διαθέτουν και μεταφέρουν μαζί τους στον τόπο εργασίας, εκτός από τα απαραίτητα εργαλεία, και ένα μικρό η μεγάλο στοκ υλικών και ανταλλακτικών [πράγμα απαραίτητο για κάθε μη προβλέψιμο υλικό που θα χρειαστεί κατά την εγκατάσταση, γιατί σε διαφορετική περίπτωση....άλλοι βάζουν ότι βρούνε πρόχειρο εκείνη την στιγμή] και τέλος πληρώνουν και ένα βοηθό, τεχνίτη η εργάτη.

Τι σχέση έχουν "αυτοί" με τον πιτσιρίκο, η τον κάθε αλβανό ?

Εχει περάσει εδώ στο φόρουμ η λογική πως η αμοιβή ενός τεχνίτη μετριέται με το μεροκάματο του εργάτη.

Οπότε όλοι, εύκολα φτιάχνεται λογαριασμούς 100-200€ επί 30ημέρες, σύνολο 2.500-3000 και βάλε !!!! Τι τρέλα είναι αυτή ? :woohoo:

Που το είδατε, σήμερα να βγάζει κάποιος ειδικευμένος, ανειδίκευτος, εργάτης, τεχνίτης, υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, πλακάς, μονωτής, οικοδόμος, μισθούς 2500 και 3000€ τον μήνα ? Τι τρέλλα ειναι και αυτή :woohoo:

Οσο για εμένα, εγώ παρέχω υπηρεσίες υψηλού επιπέδου στις επισκευαστικές και κατασκευστικές εργασίες, και αυτές τις υπηρεσίες τις παρέχω μόνο σε αυτούς που μου πληρώνουν την απόδειξη η το τιμολόγιο. Και αυτό μόνο μου αρκεί. Δουλεύω με τιμές κρίσης, δεν κερδίζω χρήματα, παρά μόνο θέλω να συντηρώ την νόμιμη επαγγελματική μου ιδιότητα.

Σε εσάς όλους, εδώ, του εξυπνάκιδες του ίντερνετ, που δίνεται ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσετε τα καλύτερα προϊόντα και πανάκριβα υλικά της αγοράς, και στην συνέχεια τριγυρνάτε στα πάρκα να βρείτε κανέναν φουκάρα αλβανό, η άτεχνο λόγω εμπειρίας πιτσιρικά, παζαρεύοντας το μεροκάματο των 50€ για 6 η 8 ώρες εργασίας........ λυπάμαι αλλά τις υπηρεσίες μου δεν θα τις δείτε ούτε στα πιο τρελά σας όνειρα. :lol:

Υ.Γ Λυπάμαι που σας μιλάω με αυτόν αγενή τρόπο, αλλά όταν ακούγονται τρέλες του τύπου 100€ για κόστος εργασίας αντικατάστασης λέβητα........... τρελαίνομαι ακόμα περισσότερο..... φρικάρω, και ξέρετε γιατί ?
Γιατί απλά δεν ισχύει, και έτσι παραπλανούμε τον υπόλοιπο κόσμο να περάσει στην όποια θεωρία αναπτύσσει ο καθένας εδώ μέσα.

valsam και πάλι σορυ που παραθέτω γραφόμενα σου :) , για να καταθέσω την στυγνή μου άποψη, που απευθύνεται σε όσους χρησιμοποιούν αυτήν την λογική κατακερματισμού της αμοιβής της τόσο πολύ εξειδικευμένης εργασίας, που αφορά το λεβητοστάσιο, αλλά βρε φίλε αυτό το 100σταρικο .......βγάζει μάτι. ;)

Οπως ειπα μεγαλη κουβεντα ανοιξαμε μαστορα και τελειωμο δεν εχει!
Υπερασπιζεσε βλεπω με σθενος την αποψη σου και ειναι σεβαστη ,αλλα μιας και συναδελφος(οικοδομη δουλευουμε και οι δυο και αν επιτρεπετε σε αποκαλω συναδελφο)δεν μπορω να την συνεριστω,πειραζει?
Τεχνιτες υπαρχουν σε ολα τα επαγγελματα της οικοδομης,οπως ο μπετατζης ο σοβατζης ο μαρμαρας,κ.τ.λ,ολοι οι γνωστοι μου παρακαλανε για 50 ευρω μεροκαματο και χωρις ενσημο,μαστορια με 30 και 40 χρονια πειρα που εβγαζαν 300+ ευρω μεροκαματο(με το κερδος της υπεργολαβιας)και ναι το 100σταρικο .......βγάζει μάτια τωρα αμα μας το δωσει κανεις την σημερον εποχη!
Τα λες τωρα ετσι γιατι οπως ειπα εισαι "στο μελι" ακομη λογο του οτι ψαχνετε ο κοσμος για τροπο εναλακτικης θερμανσης και κινειτε ο κλαδος σου(ακομη!),να σε δω τι θα κανεις εαν πεινανε τα παιδακια σου(πραγματικα το ευχομαι να μην γινει ποτε!)και δεν χτυπαει το τηλ. για μερες ακομη και βδομαδες,χαρακτηριζεις οποιον δουλευει για 100 ευρω μεροκατο οτι ειναι απο τα πάρκα η ειναι κανένας φουκάρας αλβανός, η άτεχνος λόγω εμπειρίας,με τρελανες εντελος εκει που χαρακτηριζεις την δουλεια σου σαν τόσο πολύ εξειδικευμένη εργασία που αφορά το λεβητοστάσιο λες και εισαι πυρινικος επιστημονας η ετοιμαζεις καναν πυραυλο για την nasa,απο ποτε ρε φιλε οι θερμουδραυλικοι αποφοιtουν απο το MIT?
Φιλε ζητα οσα θες,και μακαρι να εχεις συνεχεια δουλεια,αλλα η πραγματικοτητα των εποχων που ζουμε και η λογικη μου λεει οτι πλεον ο κοσμος δεν μπορει να στα δωσει,οταν εβγαζα 3000-4000 τον μηνα θα στα εδινα και'γω αλλα τωρα που εχω πεσει στα 1000 και με εχει ταραξει το κολωκρατος δεν μπορω,και δεν ειμαι μονο εγω αλλα η πλειοψειφια του κοσμου,η λογικη σου με τρελαινει, μου θυμιζει την παριμια "μακρια απ'τον κ@λω μου και σ'οποιανου ας μπει"!
Κριση εχουμε ρε ανθρωπε μου!
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ