Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10009 από stergiosbik
Να πω κι εγω την μ@λ@κι@ μου?
Για πιο κοστος μιλαμε ρε παιδια το εχετε καταλαβει?
Ο μεσος ορος αγορας ενος λεβητα πελλετ ειναι το minimum 4.000-5000 euro.
(Mην πεταχτει κανεις κ πει οτι υπαρχουν λεβητες με 2000euro γιατι θα του πω κι εγω οτι υπαρχουν με 15000euro)
Tα 5000euro δεν πειραζουν αυτον που θ αγορασει τον λεβητα κ τον πειραζουν τα 300-400euro του υδραυλικου?
Ωραια!
ΠΡΟΤΕΙΝΩ απο εδω κ στο εξης να δωσει καποιος υδραυλικος του φορουμ προσφορα για να δουλευει ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ σε τυχον καινουργια μηχανηματα των συμφορουμιτων!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10021 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

stergiosbik έγραψε: Να πω κι εγω την μ@λ@κι@ μου?
Για πιο κοστος μιλαμε ρε παιδια το εχετε καταλαβει?
Ο μεσος ορος αγορας ενος λεβητα πελλετ ειναι το minimum 4.000-5000 euro.
(Mην πεταχτει κανεις κ πει οτι υπαρχουν λεβητες με 2000euro γιατι θα του πω κι εγω οτι υπαρχουν με 15000euro)
Tα 5000euro δεν πειραζουν αυτον που θ αγορασει τον λεβητα κ τον πειραζουν τα 300-400euro του υδραυλικου?
Ωραια!
ΠΡΟΤΕΙΝΩ απο εδω κ στο εξης να δωσει καποιος υδραυλικος του φορουμ προσφορα για να δουλευει ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ σε τυχον καινουργια μηχανηματα των συμφορουμιτων!


Να πω και γω το τελευταίο μου εδώ (ελπίζω)..
Αν μιλάμε για 300-400 ευρώ, νομίζω πως δε κάνει διαφορά.. ούτε είναι άξιο ανάλυσης το θέμα.
Δεν γνωρίζω, δεν έβαλα λέβητα κι όλες οι αναφορές μου αφορούν δηλώσεις φίλων εδώ που μιλάνε για κόστος εργασίας από 200 και ακούστηκε μέχρι και 1000 ευρώ.
Πιθανόν να είναι 2 ακραίες αμοιβές.. κι αν είναι μεμονωμένες.. είναι ανάξιες λόγου.

Αν το σύνηθες για μια νορμάλ εγκατάσταση (γιατί μπορέι να υπάρχουν και μεγάλης δυσκολίας..) κινείται σε μιά διαφορά τιμής 50-100-150 ευρώ, νομίζω πως το θέμα έχει κλείσει.. και καθένας ας αποφασίσει κατά το δοκούν.

Θα πρότεινα γενικά στους φίλους,... να μην επιτίθενται στους επαγγελματίες που δίνουν την άποψη τους ΔΩΡΕΑΝ... καθώς πολλά προβλήματα φίλων δηλώνουν πως λύθηκαν με συμβουλές που δόθηκαν ήδη εδώ μέσα.
Είναι αξιέπαινη η προσφορά τους και η καλή τους διάθεση και προσωπικά εκφράζω τις ευχαριστίες μου, ακόμα κι αν δεν μ αφορούσαν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10067 από mastoras

vasilisk έγραψε: στα γρηγορα
αλλοδαποι ανταγωνιστες:εσεις τους βαλατε στην δουλεια για τα φτηνα μεροκαματα.ας προσεχατε.


στα γρήγορα....

αλλοδαποί ανταγωνιστές: τους βάλαμε στην δουλειά, γιατί όλοι ψάχνατε θέση στο δημόσιο, και τα παιδιά σας τα προορίζατε τουλάχιστον για διευθυντές. Οπότε δεν υπήρχε κανείς για να δουλέψει. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18534 από mastoras

valsam έγραψε: Ολοι οι Βουλγαροι δεν δουλευουν σε σταυλους,το διαπιστωσα οταν πηγα περυσι στα Σοφια για να παραγγειλω τα κουφωματα μου γιατι φοβηθηκα να του στειλω ολα τα λεφτα προκαταβολη που μου ζητουσε,και εμεινα με ανοιχτο το στομα, 50 υπαλληλοι ,4 ρομποτικα και εκατονταδες χ.λ.μ προφιλ p.v.c,νταλικες φορτομενες να φευγουν προς Αγγλια και Γερμανια σε ενα εργοστασιο τεραστιο που παρομοιο του ουτε για πλακα δεν υπαρχει στην Ελλαδα!
Το αφεντικο ενας νεαρος(35-38 να'ταν με το ζορι)που μου εξηγησε(με τον μεταφραστη του) οτι τα λεφτα τα ζηταει ολα μπραστα μονο σε συναλαγες απο Ελλαδα γιατι το πιστολι το ετρωγε συνεφο απο τους Ελληναρες,τον πληρωσα και σε 4 μερες ειχα τα κουφωματα σχεδον μιση τιμη απ'οτι(45% φθηνοτερα απ'οτι η φθηνοτερη προσφορα απο'δω) θα τα επαιρνα απο'δω,την επιχειρηση την εστησε με ευρωπαικα προγραματα και δεν εστησε απλα ενα υπερτιμολογημενο εργοστασιο φαντασμα οπως μερικοι-μερικοι!


Ωπα valsam !!!!! με αφορμή τα λεγόμενα σου, και φιλικά πάντα, με κάνεις να παρέμβω......... τέτοιου είδους αναφορές χαρακτηρίζουν τους εξυπνάκηδες.......Ελληναράδες.

Υπάρχουν τεράστια εργοστάσια κουφωμάτων στην Ελλάδα, που παρόμοια τους δεν υπάρχουν σε όλη την Ευρώπη. Βλέπε alumil με 1000 άτομα εργατικό δυναμικό, και στο Κιλκίς μάλιστα. Και εξάγουν εκτός απο Ευρώπη και σε όλη την μέση ανατολή.

Επίσης οι Ελληναράδες δεν κατακλέβουν στον δρόμο τουρίστες και διεθνείς μεταφορές, οι τροχονόμοι δεν χρηματίζονται, και προπάντων οι Ελληνες δεν εκδίδουν τις γυναίκες τους για μια οδοντόκρεμα. Επίσης στην Ελλάδα δεν υπάρχει οργανωμένη μαφία, ούτε είναι χώρα διακίνησης ναρκωτικών. Και ως γνωστό οι Βούλγαροι είναι αυθεντίες στην απατεωνιά, και στην αρπαχτή, στην διάρρηξη κτλ κτλ.......

Οσο για τα κουφώματα, αφού δεν πλήρωσες τον ανάλογο φόρο, το κόστος της τοποθέτησης, την εγγύηση καλής λειτουργίας, λογικό είναι να τα πάρεις σε χαμηλή τιμή.

Οσο για το καλό το παλληκαρι τον υδραυλικό που θα σου πάρει 100ευρώ για να σου κάνει όλη αυτήν την μεγάλη εγκατάσταση, προτείνω να μην του δώσεις τίποτα. Κέρασε τον μια μπύρα και μια πίτσα, και εάν πει και καμιά κουβέντα παραπάνω, ρίχτου και καμιά φάπα !!!!!

valsam σόρυ για το ύφος μου, είσαι καλό μέλος του φόρουμ, αλλά απλά χαλιέμαι όταν βλέπω να γράφονται ...........

mastoras
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18561 από valsam

mastoras έγραψε:

valsam έγραψε: Ολοι οι Βουλγαροι δεν δουλευουν σε σταυλους,το διαπιστωσα οταν πηγα περυσι στα Σοφια για να παραγγειλω τα κουφωματα μου γιατι φοβηθηκα να του στειλω ολα τα λεφτα προκαταβολη που μου ζητουσε,και εμεινα με ανοιχτο το στομα, 50 υπαλληλοι ,4 ρομποτικα και εκατονταδες χ.λ.μ προφιλ p.v.c,νταλικες φορτομενες να φευγουν προς Αγγλια και Γερμανια σε ενα εργοστασιο τεραστιο που παρομοιο του ουτε για πλακα δεν υπαρχει στην Ελλαδα!
Το αφεντικο ενας νεαρος(35-38 να'ταν με το ζορι)που μου εξηγησε(με τον μεταφραστη του) οτι τα λεφτα τα ζηταει ολα μπραστα μονο σε συναλαγες απο Ελλαδα γιατι το πιστολι το ετρωγε συνεφο απο τους Ελληναρες,τον πληρωσα και σε 4 μερες ειχα τα κουφωματα σχεδον μιση τιμη απ'οτι(45% φθηνοτερα απ'οτι η φθηνοτερη προσφορα απο'δω) θα τα επαιρνα απο'δω,την επιχειρηση την εστησε με ευρωπαικα προγραματα και δεν εστησε απλα ενα υπερτιμολογημενο εργοστασιο φαντασμα οπως μερικοι-μερικοι!


Ωπα valsam !!!!! με αφορμή τα λεγόμενα σου, και φιλικά πάντα, με κάνεις να παρέμβω......... τέτοιου είδους αναφορές χαρακτηρίζουν τους εξυπνάκηδες.......Ελληναράδες.

Υπάρχουν τεράστια εργοστάσια κουφωμάτων στην Ελλάδα, που παρόμοια τους δεν υπάρχουν σε όλη την Ευρώπη. Βλέπε alumil με 1000 άτομα εργατικό δυναμικό, και στο Κιλκίς μάλιστα. Και εξάγουν εκτός απο Ευρώπη και σε όλη την μέση ανατολή.

Επίσης οι Ελληναράδες δεν κατακλέβουν στον δρόμο τουρίστες και διεθνείς μεταφορές, οι τροχονόμοι δεν χρηματίζονται, και προπάντων οι Ελληνες δεν εκδίδουν τις γυναίκες τους για μια οδοντόκρεμα. Επίσης στην Ελλάδα δεν υπάρχει οργανωμένη μαφία, ούτε είναι χώρα διακίνησης ναρκωτικών. Και ως γνωστό οι Βούλγαροι είναι αυθεντίες στην απατεωνιά, και στην αρπαχτή, στην διάρρηξη κτλ κτλ.......

Οσο για τα κουφώματα, αφού δεν πλήρωσες τον ανάλογο φόρο, το κόστος της τοποθέτησης, την εγγύηση καλής λειτουργίας, λογικό είναι να τα πάρεις σε χαμηλή τιμή.

Οσο για το καλό το παλληκαρι τον υδραυλικό που θα σου πάρει 100ευρώ για να σου κάνει όλη αυτήν την μεγάλη εγκατάσταση, προτείνω να μην του δώσεις τίποτα. Κέρασε τον μια μπύρα και μια πίτσα, και εάν πει και καμιά κουβέντα παραπάνω, ρίχτου και καμιά φάπα !!!!!

valsam σόρυ για το ύφος μου, είσαι καλό μέλος του φόρουμ, αλλά απλά χαλιέμαι όταν βλέπω να γράφονται ...........

mastoras

Mεγαλη κουβεντα ανοιγουμε μαστορα και θα βγουμε εντελος off topic!
Οσα αναφερεις για τους Βουλγαρους εχεις δικαιο(δεν ειπα πουθενα οτι τους συμπαθω),εκει που κανεις μεγαλο λαθος ομως ειναι εκει που αναφερεις οτι στην Ελλαδα δεν υπάρχει οργανωμένη μαφία,η μαφια εδω ειναι πολυ πιο οργανωμενη και στυγνοτερη,ειναι το ιδιο το Ελληνικο κρατος που στραγγαλιζει κυριολεκτικα την καθε επιχειρηματικη κινηση καταστοντας την μη ανταγωνιστικη σε σχεση με τους Βουλγαρους,τα χαμηλα μεροκαματα και η νοοτροπια του συγκεκριμενου Βουλγαρου στο να βγαλει κερδος απο την πολυ παραγωγη δεν μπορει να τα κοντραρει κανεις Ελληνας λογου του κρατους-φορολογιας στην Ελλαδα οπως και της νοοτροπιας του ενα θα πουλησω και θατα κονομησω των ελληναρων,σε οσους αλουμιναδες πηρα τηλ. στην Ελλαδα κανεις δεν ειχε στοκ το προφιλ που ηθελα και ηθελαν 20 μερες για να μου τα κανουν!
Λαθος κανεις επισης στο οτι δεν πληρωσα τον φορο των κουφοματων γιατι πληρωσα κανονικοτατα τον φπα,οπως και οτι δεν εχω εγγυηση,μου εδωσε κανονικα,τα περαστικα μου τα εκανε εδω ενας αλβανος που με πηρε 100 ευρω για δουλεια 2 ημερων απο 6 ωρες την ημερα και μου ειπε και χιλια ευχαριστω το παιδι,μερικοι που εχουν μαθει να δουλευουν για 200-300 ευρω φιλε μαστορα ας προσεχαν γιατι κοροιδα πλεον δεν υπαρχουν,χαλαστικες βλεπω επισης στο οτι ο πιτσιρικας θα μου παρει 100ευρω(και λιγοτερα)για να μου περασει τον λεβητα,ο πιτσιρικας εχει καθε μερα δουλεια και ειναι ευχαρηστημενος με τα 2500-3000 που βγαζει τον μηνα,δεν μου λες ρε μαστορα εσυ ποσο χρεωνεις,οσα σου λειπουν?
Η alumil μηπως εχει και στην Βουλγαρια εργοστασιο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18569 από χρηστος8
H γνωμη μου στο θεμα των αμοιβων οποιουδηποτε επαγγελματος ειναι το οτι σχεδον παντα παιρνουμε αυτο που πληρωνουμε.

Λεω σχεδον γιατι πολλες φορες καποιοι πεφτουν θυματα αετονυχυδων που και δεν προσφερουν τεχνογνωσια και πληρωνονται σε χρυσο την δουλεια που κανουν.

Εγω προσωπικα τον χειμωνα που μας περασε... πηγα σε διαφορα σπιτια να επιδιορθωσω απιστευτες γκαφες σε συνδεσεις ξυλολεβητων με δοχεια αδρανειας κυριως.

Αυτο ειναι το φυσιολογικο αποτελεσμα της δουλειας ενος τεχνιτη χωρις επαγγελματικη καταρτιση που κανει οτι του κατεβει και για να επιβιωσει δουλευει οσο οσο και ο πελατης παιζει με τα λεφτα του κορωνα γραμμα.

Προς το παρον (γιατι δεν ξερω το μελλον τι μου επιφυλασσει) εγω σχεδον οπου δουλευω πηγαινω συστημενος απο καποιον. Η καλυτερη αμοιβη μου τελειωνοντας μια δουλεια, ειναι η δωρεαν διαφημιση για το αποτελεσμα της δουλειας μου απο στομα σε στομα και μεχρι τωρα την εχω.

Δεν κατατασω τον εαυτο μου σε αυτους που δουλευουν φτηνα...γιατι ειμαι παντα ενημερος για την δουλεια που αναλαμβανω ειτε αυτη ειναι γεωθερμια, ειτε επιδαπεδια, ειτε αεριο, ειτε κατι συνθετο και ο πελατης θελει απλα σωστη κατασκευη...το αυτονοητο δηλαδη. Αναλαμβανοντας αυτην την υποχρεωση και φερνοντας την εις περας χωρις να πληρωνει ο πελατης ξανα και ξανα θεωρω οτι μια κατασκευη μπορει να φαινεται ακριβη αλλα τελικα δεν ειναι.

Ξερω ειναι πολυ μεγαλο το θεμα της αμοιβης ενος τεχνιτη, και δεν αναλυεται σε πεντε γραμμες...
Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι ο ηλιος βγαινει για ολο τον κοσμο...και τα προβληματα καποιοι μπορουν να τα λυσουν και αυτοματως διαφημιζονται περισσοτερο εναντι αυτων που τα δημιουργησαν.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ