Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9979 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Δημήτριος έγραψε: Κάθε επάγγελμα έχει πτυχές που δεν μπορεί να γνωρίζει όποιος δεν το εξασκεί. Όμως όχι μόνο στις υδραυλικές αλλά και σε κάθε τεχνική εργασία παρατηρείται έκπτωση αμοιβών από τις μεγάλες αστικές περιοχές προς την περιφέρεια. Αυτό ήταν λογικό με βάση την προσφορά και ζήτηση σε παρελθούσες εποχές που υπήρχε οικοδομικός οργασμός και χρήματα. Τώρα? Εγώ θα περίμενα μια ενιαία κοστολόγηση με βάση τις εργατώρες. Επίσης περιμένω και μάλλον θα περιμένω πολύ να συνειδητοποιήσουν όλοι ότι για να απολαμβάνουμε τα δημόσια αγαθά πρέπει να συνεισφέρουμε όλοι. Αν εγώ δουλεύω μαύρα και παίρνω και επίδομα ανεργίας ή αναπηρίας και ποιος ξέρει τι άλλα κόλπα εχω σκαρφιστεί, όχι μόνο απολαμβάνω δίχως να συνεισφέρω αλλά κλέβω και τον συμπολίτη μου ο οποίος επιβαρύνεται το μερίδιό μου. Επίσης αν είμαι παπατζής κοροιδεύω τον πελάτη κάνοντάς τον επιφυλακτικό προς όλους.


Αν και οι απόψεις ξεφέυγουν από την ειδικότητα του θέματος, χαίρομαι κατ αρχήν που υπάρχει η άποψη κι η διάθεση, πως το link εδώ, δεν αποσκοπεί σε επίθεση στο κλάδο των υδραυλικών, ούτε έχει τη διάθεση να κατηγορήσει έναν ολόκληρο κλάδο εργαζομένων, στους οποίους ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ, υπάρχουν και μάυρα πρόβατα.
Είναι θλιβερό πως η αμοιβή ενός τεχνίτη, μπορέι να είναι μισό μηνιάτικο κάποιου εργάτη.
Είναι θλιβερό να υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που δεν έχουν καν δουλειά.
αλλά προσωπικά για μένα, δεν είναι αυτός λόγος για να αλληλοκατηγορούνται κοινωνικές ομάδες μεταξύ τους, ούτε για να φτάνουν στο σημείο να συμπιέζουν υπερβολικά τις αμοιβές λόγω αυτού.
Μακάρι η διεκδίκηση όλων μας να είναι αυτές τις δύσκολες στιγμές, ΚΥΡΙΩΣ για το πως θα βρεθούν δουλειές κατ αρχήν, πως οι κατώτερες αμοιβές θ ανεβούν... και όταν όλα αυτά επιτευχθούν.. να δούμε και για τις μεγαλύτερες αμοιβές.
Μακάρι ο κάθε κλάδος να βοηθήσει όσο μπορέι τους ασθενέστερους.. και να ζητήσει τα περισσότερα από τους οικονομικά ισχυρότερους...
Μακάρι να δεχθούμε όλοι μας μιά τέτοια διαδικασία.. με συνείδηση.. και μακάρι να παλέψουμε κι αυτοί που (ακόμα) μπορούμε λίγο παραπάνω.. γι αυτούς που δεν έχουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9980 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

terisds έγραψε:

Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε


ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ!!!!!!!


Γι αυτό οι πιό καλοπληρωμένοι είναι αυτοί που κουράζονται περισσότερο.. (στη φωτό οι 2 που κάθονται στα βαρελια!!!!! :woohoo: )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9983 από aithio

μια καλοπροαιρετη πλακα εκανα και σορρυ αν σε προσβαλω.τα υπολοιπα δεν ειναι καθολου πλακα ομως.
με λιγα λογια λες οτι θα αρπαξεις οτι μπορεις τωρα γιατι μετα δεν ξερεις τι γινεται.αυτο καταλαβαινω εγω.και ναι, επιμενω οτι κοστολογεις παρα πολυ ακριβα την εργασια σου.και αν δεν τα καταφερνεις αυτος ειναι ο λογος.


Κάτσε ρε σι Βασίλη....
Το ρε φιλικά.
Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι θέλω να τα αρπάξω;
Εγω δεν είπα να τα αρπάξω αυτό το είπες εσύ...
Διάβασε με προσοχή... γιατί εγω είπα να διασφαλίσω ότι όταν τα κουράγια μου δεν αντέχουν για κομπρεσερ, σκαλωσιές και βαριές εργασίες σε καθημερινή βάση να μπορώ να τα αντεπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου...
Εσύ όπως μου τα λες οι υδραυλικοί εκεί πάνω είναι όλοι λεφτάδες.
Εγω πιστεύω το αντίθετο εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που δεν κάνουν τον κανόνα.

Εχω τονίσει πολλές φορές τον επαγγελματίας υδραυλικό με ότι αυτό συνεπάγεται και δεν το τονίζω για πλάκα.

Υδραυλικοί εκεί έξω μπορεί να δηλώνουν οι πάντες.
Υδραυλικός μπορεί να είναι ένας αλλοδαπός που εργάστηκε για λίγο καιρό με έναν μάστορα και τώρα ασκει το επάγγελμα του υδραυλικού μόνος του...
Ουσιαστικά του το απαγορεύει κανείς;
Μαλιστα μεγάλη μερίδα του κόσμου προτιμά αυτούς γιατί είναι φτηνοί.

Υδραυλικός μπορεί να είναι οποιοσδήποτε ασκεί παράλληλα και ενα άλλο επάγγελμα και συμπληρώνει το εισοδημά του κάνοντας υδραυλικά...

Το εύκολο πράγμα σε αυτή την ζωή είναι να κατηγορούμε τους άλλους και να βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα χωρίς ουσιαστικά να έχουμε εμπεριστατωμένη άποψη.

Ετσι καταντήσαμε μία κοινωνία που ο ένας βλέπει αρπαχτές από τον άλλον.

Οι εμπόροι κάνουν αρπαχτές.
Οι δημόσιοι υπάλληλοι κάνουν αρπαχτές.
Οι αγρότες κάνουν αρπαχτές και και και.....
Ολοι βλέπουν όλους ότι κάνουν αρπαχτές εκτός από τους εαυτού τους μας.

Αλλά επιμένω γιατί θα πρέπει να υπάρχει στο φόρουμ θέμα για τις απολαβές των υδραυλικών και όχι για όλων των άλλων να αρχίοσυμε και εμείς να λέμε το μακρύ και το κοντό μας να δούμε αν σας αρέσει.

Ο Δημήτρης παραπάνω με πιο ήπια φωνή και σκέψη σε πολλά έχει απόλυτο δίκαιο για μένα....

Αλλά θεωρώ ότι δεν μπορεί έτσι εύκολα να μπουν πλαφόν στις τιμές γιατί οι τιμές εξαρτιούνται όπως είπα παραπάνω απο το ποιος τελικά ανέλαβε το έργο και τι ποιότητα έργου παραδίδει. ...
Δυστυχώς ούτε εργατοώρ....γιατί πολύ απλά όλο και κάποιος επιτήδειος όλο και θα κωλοβαράει για να χρεώνει ώρες και γιατί η Ελληνική κοινωνία δεν είναι ετοιμη ακόμα να λειτουργήσει έτσι.
Εμένα δεν θα με χάλαγε καθόλου να γινόταν αυτό και να αμειβόμουν ανάλογα με τις ώρες που εργάζομαι...

Στο εξωτερικό στις δυτικές χώρες ισχύουν οι εργατοώρες και οι απολαβές των υδραυλικών εκεί (όσων γνωρίζουν) δεν έχουν καμιά σχέση με τις δικές μας.

εγω.και ναι, επιμενω οτι κοστολογεις παρα πολυ ακριβα την εργασια σου.και αν δεν τα καταφερνεις αυτος ειναι ο λογος.


Βασίλη με δύο λόγα που είπαμε μέσα από ένα φόρουμ έβγαλες συμπεράσματα γιατί δεν τα βγάζω εύκολα πέρα εγώ...
Δηλαδή δεν σου περνάει από το μυαλό ποιον έχω να ανταγωνιστώ; Το αναλύω παραπάνω.
Δεν σου περνάει απο το μυαλό ότι οι οικοδομή περνάει τεράστια κρίση;

Ας μιλήσω πιό πρακτικά. Με 32 χρόνια υπάλληλος, βγάζω (βάζοντας και τα δώρα Χριστ, Πάσχα.. μέχρι τώρα... ( 100 ευρώ μεροκάματο (το βάζω για 23 μέρες το μήνα)
ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ.

Γιαννη τα 100 ευρώ την μέρα που αναφέρεις δεν τα βγάζει κανείς υδραυλικός καθαρά (στο έτος) ακόμα και αν κάποιες μέρες έχει μεροκάματο πολύ παραπάνω από αυτό.
Μιλάω για τον συνήθη υδραυλικό και όχι για κάποιους υπεργολάβους με μεγάλα έργα.
Η μόνη διαφορά είναι ότι εσύ αν απολυθείς μπορεί να πάθεις μεγάλο στραπάτσο...

Gregori
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9985 από vasilisk
και τελευταιους σας πιασαμε...
εδω εχουμε ριξει αναθεμα στην μιση ελλαδα.
δεν ειναι επι προσωπικου.

στα γρηγορα

αλλοδαποι ανταγωνιστες:εσεις τους βαλατε στην δουλεια για τα φτηνα μεροκαματα.ας προσεχατε.
αλεξιπτωτιστες υδραυλικοι:εσεις υπογραφετε εναντι αμοιβης για τα εργα τους.

αυτο σου ειπα και εγω... δεν τα βγαζεις περα γιατι προτιμω να πληρωσω αλλοδαπο να μου κανει δουλεια αλλοδαπου παρα ελληνα για να μου κανει δουλεια αλλοδαπου και παλι(γιατι δεν βγαινει αλλιως)..
μακαρι να χα περισσοτερα.τοτε θα πληρωνα ελληνα και θα απαιτουσα να μου κανει δουλεια ελληνικη.

φιλικα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aithio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9990 από aithio
Οκ
Κάντε ότι θέλετε....
Αν εσένα σε ικανοποιεί να κατηγορείς τους πάντες και τα πάντα και οι συντελεστές του φόρουμ το επιτρέπουν γούστο και καπέλα σας...

Προοσοπικα θεωρώ ότι υποτιμάτε το ίδιο το φόρουμ με αυτό τον τρόπο.
Άσχετα αν η αντιπαράθεση δημιουργεί μεγάλη συμμετοχή.

Προσωπικά προέρχομαι από τεχνικό φόρουμ όπου για πολλά χρόνια αποτελώ ενεργό μέλος με χιλιάδες τεχνικά πόστ....

Απο την σελίδα μου μπορεί πολλοί φίλοι να με γνωρίζουν....
Βρήκα ενδιαφέρον αυτό το φόρουμ γιατί υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εμπειρία στα βιοκαύσιμα και μου άρεσε.

Δεν περίμενα ότι θα υπάρχουν θέματα διχασμού που ο καθένας μπορεί να βγάζει χωλή για τον άλλον επιλεκτικά.

Gregori
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10004 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Μη βαράτε σας παρακαλώ. Δε θέλω να ρίχνω λάδι στη φωτιά. Βλάπω τη διάθεση σε σένα aithio να δώσεις από την εμπειρία σου και τη γνώση σου και αντιλαμβάνομαι και τον Βασίλη που ζητάει φτηνές τιμές, είναι οι καιροί τέτοιοι δυστυχώς.
Κάλιστα μπορέι ο Βασίλης νε πει πως ένας σα και μένα βγάζει πολλαπλάσια από έναν εργάτη.
Κι αν εγώ απολυθώ, δε θα πάθω στραπάτσο απλά....
Ανάφερα το μισθό μου και ξέρω πως πολλοί φίλοι θα λένε.. "μιλάει κι αυτός"....
Δε ζητιέται να εξηγήσει κάποιος γιατί ζητάει αυτά που ζητάει.
Μονάχα να πει τι περιλαμβάνει αυτό.
Μα γατί να το πει ένας υδραυλικός????

Γιατί δεν έχει εδώ κάποια αξιά ν αναλύσει το μισθό του ένας τραπεζικός.

Γιατί εδώ μέσα αξία έχει ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ εγκατάστασης ενός λέβητα.
Αξία εδώ έχει το κόστος του πελλετ και του ξύλου.
Αξία έχει το κόστος μιάς σόμπας.

Για τη τρόικα αξία έχει το κόστος εργασίας του εργάτη, αλλά αυτό δεν αφορά το site εδώ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΣΗ... σε κλάδο εργαζομένων, αλλά αναφορά σε επαγγελματίες που σχετίζονται με τη ενέργεια.
Δε χρειάζεται να εξηγήσεις γιατί ενας υδραυλικός ζητάει το ποσό που ζητάει, απλά (ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ) ανάφερε μιά λογική αμοιβή.. και τι περιλαμβάνει αυτή σε σωστή εργασία.

Στους γιατρούς όλοι θα ψάξουμε τον καλύτερο.. και αμοιβή πολύ πολύ δε θα ρωτήσουμε..
Υπάρχουν σωστοί.. υπάρχουν και απάνθρωποι.. αδίστακτοι...
Μανάχα που σ αυτούς.. υπάρχουν και οι φίρμες, τα "ονόματα"...
Κάποιοι θα μείνουν γνωστοί σαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ. κάποιοι.... δε θα μείνουν.... κι ας είναι φίρμες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ