Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35461 από mastoras
Κακία αγαπητέ φίλε :evil: valsam δεν βγάζω κακία με κανέναν. Αυτά είναι στραβωμένα συμπεράσματα από περίεργη φυσιογνωμία σαν και την δική σου. Γουστάρω όμως τις περίεργες φυσιογνωμίες, έχουν και αυτές το ενδιαφέρων τους.

Σε αυτό το θέμα θίγεται γενικώς η δουλειά μου, ο κόπος μου, η επιχείρηση μου......ο κόσμος που τρώει ψωμί από αυτήν.

Εχω προσφέρει αφιλοκερδώς άπειρες φορές τις υπηρεσίες μου....εκεί που χρειάζεται, έχω προσφέρει στην τιμή του κόστους την εργασία μου ακόμα περισσότερες φορές.....πάλι εκεί που απαιτείται. Είμαι από τους τεχνικούς που προσφέρουν ποιότητα εργασίας στην χαμηλότερη τιμή που μπορεί να βρει κανείς στην αγορά........η χαμηλότερη τιμή όμως βρίσκεται μέσα στα όρια της λογικής.

Και λογική, φίλε αεριτζή valsam δεν είναι να σου παρέχω τις υπηρεσίες μου με το μεροκάματο ενός ανειδίκευτου εργάτη που εσύ βροντοφωνάζεις και επιθυμείς.

Όποιος έχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα, θα σκιστούμε να τον βοηθήσουμε.....πολλοί από εμάς των τεχνιτών εδώ στο φόρουμ. Και βοήθεια δεν εννοώ στο πληκτρολόγιο.

Αλλά δεν ανέχομαι με τίποτα τύπους σαν και εσένα που με το καλημέρα έχουν χώσει 10.000€ για θέρμανση, και κλαίγονται σαν παρθένες, συνεχώς και επανειλημμένα για να καλύψουν την χαζομάρα που τους δέρνει.

Ορε φίλε valsam ......μποφώρια η τρέλα σου !!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35465 από DIMITRIS38

aithio έγραψε: Ναι αλλά δεν βρίσκεις τουλάχιστον δίκαιο όσοι γράφουν και κατηγορούν τους μαστόρους πριν αρχίσουν τις κατηγόριες να μας λένε και οι ίδιοι τι δουλειά κάνουν;
Τελικά εσείς τι δουλειά κάνετε;


Εγώ κάνω 2 δουλειές για να τα βγάζω πέρα είμαι οδηγός στα αστικά τις θεσ/νικης στον ΟΑΣΘ δηλαδή και η δεύτερη κάνω προγράμματα σε αυτοκίνητα βελτιώσεις δηλαδή και κατασκευάζω γεννήτριες υδρογόνου και τις τοποθετώ στα αυτοκίνητα για οικονομία
όπως έγραψα και ποιο πάνω κατηγορώ όταν πρέπει άλλα και ευχαριστώ όταν πρέπει τον εκάστοτε μάστορα που θα μου κάνει καλή δουλειά
mastora τα είπαμε λίγο και απο κοντά στην συνάντηση θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα μεροκάματου και ναι θα πληρωθείς όχι φυσικά σαν ανειδίκευτος αλλά σαν τεχνίτης όμως αυτή η τιμή επειδή δυστυχώς δεν καθορίζεται απο κάποιον επίσημο φορέα που να λέει ότι για την τάδε εργασία τόσο κόστος για την άλλη τόσο και επειδή οι διαφορές τιμών μεταξύ σας απο μάστορα σε μάστορα είναι μερικές φορές τραγικά μεγάλες αυτό μας βάζει σκέψη πόσο τελικά πρέπει να πληρώσουμε ποια είναι η <<σωστή>> τιμή ?????
και για αυτό πάλι εσάς θα κατηγορήσω απο εσάς ξεκινάει το πρόβλημα

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35477 από aithio
Δημήτρη φίλε μου ξέρεις τι πάει να πει ελεύθερο επάγγελμα;
Ενα μήνα αν βγεις εκεί έξω να δουλέψεις σαν ελεύθερος επαγγελματίας να είσαι σίγουρος ότι θα γυρίσεις τρεχάλα πίσω στα αστικά λεωφορεία...
Και αν σε καβαλήσουν λίγο τα χρόνια εκεί να δεις τρεχάλα....
Και ξέρεις πόσο πονάει να βλέπεις κάποιον με την ασφάλεια του δημοσίου (για πόσο καιρό ακόμα δεν ξέρουμε)να τα βάζει με τους έξω...
Οσο για την ποιότητα εργασίας συμφωνώ μαζί σου.

Έχε υπόψη σου ότι το 80% των υδραυλικών δεν πληρώνει τις εισφορές του στο TEBE και είναι ανασφάλιστοι ενώ το 60% ποτέ δεν φτάνει στην ηλικία των 65 ετών και να ασκεί αυτό το επάγγελμα για να πάρει σύνταξη.
Γιατί ένα μεροκάματο ελεύθερου επαγγελματία 120€ που εσύ το ακούς και σε πιάνει λουμπάκο για τον ελεύθερο επαγγελματία βραχυπρόθεσμα είναι ίσια βάρκα ίσια γιαλό με το δικό σου μεροκάματο στα λεωφορεία.
Αλλά στο ελεύθερο χειρωνακτικό επάγγελμα μπαίνει πάντα και ο παράγοντας ηλικία...
Γιατί δεν ξέρω τι συμβάνει με εσας του οδηγούς και αν οδηγείτε μέχρι τα 65 σας ή σας αποσύρουν εσωτερικούς αλλά σκαλωσιές, πατάρια και ταρζανιές που κάνουμε εμείς μέσα στο κρύο και την ζέστη χλωμό το βλέπω σε καθημερινή βάση μετά τα 55 άντε 60.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35489 από mastoras
Δημήτρη κάτι που δεν γνωρίζει ο περισσότερος κόσμος είναι ότι υπάρχουν στάνταρ τιμές στην δουλειά μας, με ελάχιστες αποκλίσεις. Οπως και στων ηλεκτρολόγων την δουλειά.

Όλοι οι σοβαροί επαγγελματίες διατηρούν αυτές τις τιμές.

Τα σκαμπανεβάσματα, και το μπέρδεμα το κάνουν οι αλεξιπτωτιστές, οι κυρίως αλλοδαποί, και όποιος αποφάσισε να το παίξει σήμερα υδραυλικός αγοράζοντας από το practiker έναν κάβουρα του ευρώ, και ένα θερμοκολλητικό για πλαστικές σωλήνες, και αύριο μπογιατζής με ένα ρολό και ένα πινέλο.

Τι μπορεί να κάνει ο κλάδος για αυτό ? :dry:

Εδώ ο κάθε αλλοδαπός έγινε επαγγελματίας, με κάρτα και τηλ, ξέσκισε όλο τον επαγγελματικό-τεχνικό κόσμο, κατάκλεψε το κράτος μην αποδίδοντας τίποτα σε αυτό, και στο τέλος έστειλε το χρήμα να οικοδομηθεί η πατρίδα του.

Και όλα αυτά υπό τις ευλογίες του κράτους. :lol:

Λύσε όμως μια απορία βρε φίλε Δημήτρη....και αυτό γιατί είσαι του χώρου. ;)

Γιατί όταν θέλουμε να φτιάξουμε το αμάξι μας, πάμε στο γνωστό συνεργείο μας, και όταν θέλουμε να φτιάξουμε τα υδραυλικά του σπιτιού μας...... παίρνουμε σβάρνα όλη την πιάτσα, και προσφορές από όσους περισσότερους υδραυλικούς μπορούμε ?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35504 από daco
Το θεμα ειναι "Ποσο χρεωνει ενας υδραυλικος για την εγκατασταση". Για να τελειωνει το θεμα και το τσιταρισμα ορισμενων:
1. Οι τιμες που αναφερα ειναι τιμες απο επαγγελματιες Ελληνες υδραυλικους.
2. Τα υλικα της δικης μου εγκαταστασης κοστιζουν γυρω στα 120-130 ευρω και θεωρω τιμιο ενα τεχνικο μεροκαματο να κοστιζει άλλα 150+ ευρω. Τιμες των 800-900 ευρω ειναιτο λιγοτερο κωμικες ή...
3. Με τον υδραυλικο συμφωνησα να ερχεται τα απογευματα. Σε συνολο 10 ηρθε τα δυο!!!
4. Δεν εχω κατηγορησει τον κλαδο των υδραυλικων (οπως γραφει ο mastoras) και γενικα δεν κατηγορω και αναθεματηζω κανεναν εργαζομενο ή επαγγελματια. Ολοι ειναι χρησιμοι στην αλυσιδα της κοινωνιας.
5. Ο καταναλωτης ειναι υποχρεωμενος να ρωτησει οχι εναν αλλα τουλαχιστον δυο τρεις επαγγελματιες, να συμβουλευτει και φιλους με γνωσεις στο αντικειμενο. Μετα αποφασιζει. Δεν γνωριζει και δεν ειναι υποχρεωση του να γνωριζει την επαρκεια του καθενος.
6. Την αποφαση να προχωρησω στην κατασκευη την πηρα μετα απο προτροπη φιλου. Γνωριζουμε καποια βασικα τεχνικα θεματα, καθωτι τεχνικοι σε αεροσκαφη και πηραμε το ρισκο. Εαν θα βγει θα το δουμε. Εαν δεν τα καταφερουμε, θα παμε στην κυριολεξια στον mastora!!!
7. Οσο για τα σχολια τυπου "γελοιος" απο τον Electrikal.." ειναι....

8.Και μια απορια: Στην Αγγλικη μεταφραση του manual αναφερεται η τοποθετηση τριοδης ως optional (προαιρετικη), στην Ελληνικη μεταφραση αναφερεται ως υποχρεωτικη. Τι ισχυει;
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by daco. Αιτία: προσθηκη μεταφρασης στο optional

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35506 από DIMITRIS38
να απαντησω και στους 2 εναν εναν

aithio ναι ξέρω τι θα πει ελεύθερος επαγγελματίας δεν ήμουνα πάντα οδηγός στα αστικά
δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος ο ΟΑΣΘ λίγοι το ξέρουν θα το πω να το μάθουν όλοι είναι ιδιωτικός εντελώς απλά το κράτος για να κάνει κοινωνική πολιτική ψηφοθηρία δηλαδή επιδοτεί το εισιτήριο γιατί στην ΑΘΗΝΑ έχουν 6 μεταφορικά μέσα ενώ εδώ 2 ΟΑΣΘ και ταξι μόνο
οπότε ιδιωτικός υπάλληλος ίσον απόλυση αν δεν δουλεύεις
σύνταξη στα 60 με 35 χρόνια ελαχίστης εργασία δεν μας αποσύρουν απο το τιμόνι εύκολα δεν υπάρχουν οι ανάλογες θέσεις οπότε πες μου πόσο εύκολα θα εμπιστευόσουνα έναν οδηγό 55-60 ετών να πάει εσένα η' την οικογένεια σου οπουδήποτε συνθήκες εργασίας πάνε ξημέρωμα πάρε το λεωφορείο ζεστανετο για είσαι στην ώρα σου να κουβαλήσω κόσμο απο τα μαύρα χαράματα όταν όλοι κοιμάστε είτε βρέχει είτε χιονίζει είτε έχει ζεστή
όσοι απο εσάς κυκλοφορείτε σε αστικά πείτε μου πόσες φορές μπήκατε σε αστικό και δεν κατεβάσατε καντήλια για την βρώμα που έχει μέσα απο τους διάφορους που κουβαλάμε βρομιάρηδες πόσες φορές δεν βρίσατε για την μειωμένη έως καθόλου ψύξη το καλοκαίρι και πολλά άλλα για ελάτε στην θέση μου να δείτε πως είναι να είσαι 8 ώρες εκεί μέσα και μην μου πει κανείς άμα δεν θέλεις φύγε το ίδιο ισχύει για όλους
για το ποιος βγαίνει στην σύνταξη να σου πω ενδεικτικά ότι 2 στους 3 απο 45-55 η' τα τινάζουν τα πέταλα η' έχουν καρδιά η' έπαθαν εγκεφαλικό και 3 στους 5 πεθαίνουν λίγο πριν βγουν στην σύνταξη η' μόλις βγούνε λίγους μήνες μετά υπάρχει μελέτη ειδικά για τον κλάδο μας και ειδικά για τον ΟΑΣΑ ΚΑΙ ΟΑΣΘ
κάθε δουλειά κρύβει τα δικά της προβλήματα μεγάλα και μικρά που αν δεν τα ζεις δεν μπορείς να τα καταλάβεις

mastora που είναι αναρτημένες αυτές οι τιμές για τις μάθει ο κόσμος ???????
ο κλάδος μπορεί να κάνει πολλά εάν θέλει άλλα όχι απο τον καναπέ
θα συμφωνήσω για τις ευλογίες του ελληνικού κράτους φταίτε γιατί δεν κάνατε κινήσεις για να τους πετάξετε εκτός και να το κυνηγήσετε όσο έπρεπε
την απορία περί συνεργείου θα σου την λύσω εσύ έχεις ένα συνεργείο που το πας πεσμου εκεί το πήγαινες πάντα??????
η' έχεις αλλάξει 3-5 μέχρι να βρεις κάποιον που θα σου λύση τα προβλήματα θα ξέρει την δουλειά του καλά και θα κάνει ότι πρέπει να κάνει ο κάθε μηχανικός εκτός του να αλλάζει λάδια φίλτρα μόνο να σου πω ότι δύσκολα θα βρεις τέτοια μαγαζιά τότε και εσύ θα κάνεις έρευνα μέχρι να καταλήξεις γιατί θα έχεις τραβήξει πολλά απο κάτι αετονύχηδες του είδους και θα έχουν χαλάσει το επαγγελματικό σου αμάξι και θα έχεις χάσει μεροκάματα απο την δουλειά σου και πελάτες φυσικά
ελπίζω να σε κάλυψα

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ