Θέλω κόντρα!

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140495 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
XAOS! Πω πω κατι τονους που εβαλα... Διωχτε με κυριοι! Η σβηστε το μηνυμα του και μαζι και το δικο μου.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stavrax. Αιτία: προσωπική επίθεση με χαρακτηρισμός σε άλλο μέλος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140514 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Καλησπέρα house ;)
(νά μαι και εγώ... :) )

Ας γράψω λοιπόν και εγώ τις σκέψεις μου όσον αφορά τον τρόπο μέτρησης.

Εγώ γιατί το βλέπω απλό δεν ξέρω. (ίσως λόγω ασχετοσύνης...)
Νομίζω πάντως πως αν μετρήσουμε με συγκεκριμένη ποσότητα και ποιότητα α ύλης την
1)ταχύτητα αέρα -
2)διατομή εξόδου -
3)θερμοκρασία εξόδου -
4)χρόνο
τότε έχουμε βρει την ενέργεια που παίρνουμε από τον αέρα από ένα τζάκι.
Είτε είναι με βεντιλατέρ είτε όχι.
Είτε με 800 άρι είτε με χιλιάρι μοτέρ.
Είτε μετράμε στα 30 μέτρα (το αν έχει γίνει σωστή μόνωση είναι θέμα του κατασκευαστή του τζακιού. Αν δεν έχει γίνει μόνωση καλή τότε "χάνεται" δηλαδή δεν μετριέται κάποια ενέργεια, άρα ο κατασκευαστής δεν έκανε "καλή" δουλειά)
Ολες οι δοκιμές θα γίνουν σε σπίτια άρα θερμοκρασία εισόδου αέρα θα είναι πάνω κάτω η ίδια. Τι 20 τι 18 τι 25. Δεν αλλάζει κάτι στο τι θερμοκρασία θα βγει από τους αεραγωγούς.
Ούτε έχει νόημα να μετράμε θερμοκρασίες χώρου. Αλλο σπίτι το ένα, άλλο το άλλο. Αλλη μόνωση, άλλη διαρύθμιση, άλλο μέγεθος κλπ κλπ.
Ούτε το μέγεθος της καμινάδας και η κατασκευή της καμινάδας παιζουν ρόλο σε μία "κόντρα". Αν η καμινάδα τραβάει πολύ τότε ο κατασκευαστής του τζακιού έχει κάνει λάθος και "πετάει" έξω ενέργεια. Αν τραβάει λίγο τότε πάλι ο κατασεκυαστής έχει κάνει λάθος γιατί πνίγει την φωτιά και "πετάει" άκαυτη καύσιμη ύλη έξω.
Ούτε ο χρόνος καύσης και η αρχική "προθέρμανση) του τζακιού (που διαβάζω σε άλλα ποστ) νομίζω πως έχει σημασία. Συγκεκριμένη καύσιμη ύλη. Αν κάποιος θέλει το τζάκι να κάψει τα μισά και μετά να ξεκινήσει η απόδοση θερμότητας στο χώρο τότε αυτό το κάνει γιατί θεωρεί πως τα υπόλοιπα μισά θα αποδώσουν τα μέγιστα. Αν κάποιος θέλει να βάλει το βεντιλατέρ από το πρώτο λεπτό το κάνει γιατί θέλει να ζεστάνει το σπίτι από το πρώτο λεπτό που αναβει τα ξύλα και θεωρεί πως δεν υπάρχει θέμα με την απόδοση του τζακιού.


Όσον αφορά την θερμοκρασία από ακτινοβολία εκεί δεν έχω ιδέα πως μπορεί να μετρηθεί και να συγκριθούν διάφορα τζάκια. Ίσως αν καταγράφονται θερμοκρασίες μέσα στον χώρο της εστίας καθώς και η συνολική γυάλινη επιφάνεια κάποιος να μπορέσει να υπολογίσει τι ενέργεια μεταδίδεται με ακτινοβολία και μόνο.

Τέλος υπάρχει και η ενέργεια που βγάζει ένα τζάκι στον χώρο λόγω των θερμών επιφανειών που έχει.
Το κούτελο του τζακιού η γυάλινη επιφάνεια και η μετώπη δε μπορείς να τα αγγίξεις. Ζεματάνε. Τα πλαινά ζεσταίνονται αλλά λιγότερο. Τουλάχιστον τα αγγίζεις. Έ όλο και κάποια ενέργεια δίνουν στον χώρο αυτές οι επιφάνειες. Ενέργεια που ΔΕΝ είναι από ακτινοβολία αλλά (νομίζω) συναγωγή.
Το πως μπορεί να μετρηθεί αυτή η ενέργεια πάλι δεν έχω ιδέα. Ίσως και να είναι ίδια για όλα τα τζάκια με παρόμοια μεγέθη ίσως και όχι. Δεν έχω ιδέα.

ΥΓ1 έχω την εντύπωση πάντως πως καλή ιδέα θα ήταν να χρησιμοποιηθεί το ίδιο ανεμόμετρο και θερμόμετρο αν πρόκειται τελικά να γίνει η "κόντρα". Μπορεί πχ κάποιος χορηγός να διαθέσει ένα τέτοιο όργανο και να γίνουν οι μετρήσεις με αυτό (το στέλνει ο ένας στον επόμενο) και όλοι οι υποψήφιοι στέλνουν ένα συγκεκριμένο ποσό στον χορηγό. (για την χρήση και για περίπτωση που χαλάσει πχ στα χέρια ενός υποψηφίου). Αν το όργανο επιστρέψει σε καλή κατάσταση ο χορηγός μπορεί τα χρήματα που συγκέντρωσε να τα στείλει κάπου που υπάρχει ανάγκη (μέσω των υπευθύνων του site)
ΥΓ2 Τα χαιρετίσματά μου σε όλους τους συμμετέχοντες και διαβάζοντες το νήμα αυτό και το site εν γένη


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140515 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Κανένα ανεμομετρο δεν θα σου μετρήσει 100C αέρα. Θα καεί . Εξακολουθώ κ υποστηρίζω ότι με ανοικτά παράθυρα κ με συμφωνημένη ταχύτητα ventilator (ποσοστό επι της ονομαστικής), κανονικοποιειτε τα αποτελέσματα βγάζοντας απο την εξίσωση τα σπίτια κ τους αερηδες .

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140517 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Σωστό και αυτό...
(δεν το είχα σκεφτεί...)
Πάντως μία λύση για αυτό ίσως να είναι να μετρηθεί η max ταχύτητα του αέρα όταν το τζάκι είναι κλειστό.

Και επιμένω στην μέτρηση ταχύτητας αέρα και διατομής εξόδου γιατί και δύο ίδια βεντιλατέρ να βάλεις σε δύο διαφορετικά τζάκια (τα οποία θα έχουν διαφορετικές διαδρομές στους αεραγωγούς εισόδου) θα βγάλουν άλλα κυβικά.
Πόσο μάλλον αν είναι διαφορετικά βεντιλατέρ με ίδια μεν ονομαστική ισχύ αλλά διαφορετικά διαγράμματα πτώσης πίεσης.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140522 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!

Στελιος1 έγραψε: XAOS....! Πω πω κατι τονους που εβαλα... Διωχτε με κυριοι! Η σβηστε το μηνυμα του... και μαζι και το δικο μου.

Διήμερος αποκλεισμός για προσωπική επίθεση με υβριστικούς χαρακτηρισμούς σε άλλο μέλος.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140540 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Και λίγα λες. Κανά δίμηνο ήθελε.

GDevil σωστά τα λες, τα σκέφτηκα και εγώ.

Στη πράξη όμως έχεις τις εξής δυσκολίες :

1. Όπως είπα τα ανεμόμετρα συνήθως αντέχουν μέχρι 40C. Στους 100C θα λιώσουν. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάτι πιο ειδικό (και πόσο θα κάνει).
2. Η ταχύτητα του αέρα είναι συνάρτηση της θερμοκρασίας και του σημείο της περσίδας που μετράς. Είναι μια κατανομή. Άλλη ταχύτητα θα πάρεις αν μετρήσεις κέντρο της περσίδας και άλλη προς τις άκρες.
Άρα θεωρώ την μέτρηση ως αδύνατη. Και 10% απώλεια στις μετρήσεις σημαίνει αντίστοιχα και μεγάλα λάθη στα τελικά συμπεράσματα.

Για αυτό επιμένω να φύγει η ταχύτητα ως νούμερο κι να μείνει μια εκτίμηση της παροχής.

Ο φυσικός της παρέας (Φουσκιτάκης) ας τοποθετηθεί

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ