Θέλω κόντρα!

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140277 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: εσένα δε σε παίζουμε Γιώργο είσαι εκτός συναγωνισμού !!Πάντως η ιδέα του Στέλιου είναι πάρα πολύ καλή !!μου φαίνεται ότι μπορώ να το οργανώσω στα σοβαρά σε μια επόμενη έκθεση που με συγκεκριμένες προϋποθέσεις όπως αυτές που έβαλα να μπορεί οποιαδήποτε εταιρία να δείξει πόσα απίδια πιάνει ο σάκος ...........

Kριμα...παντως ειμαι στην διαθεση σας για οποιαδήποτε τζακομαχια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140283 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: όπως είπες δε θα είναι αντικειμενικό να μετράμε θερμοκρασίες μέσα σε ένα σπίτι γιατί όταν θα το ανάψω εγω μπορεί να έχω είδη 25 βαθμούς είδη μέσα σε αυτό .η πρόταση λοιπόν είναι το τζάκι να κάψει κάπου έξω και όχι δεν έκανα λάθος 30 μέτρα είπα και μάλιστα για να το δυσκολέψω να κάνουμε το εξής ο σωλήνας να κατέβει και πάτωμα (τουλάχιστον 2 μέτρα ) .βίντεο δε χρειάζεται να τα τραβάμε για 6 ώρες απλά θα καλέσουμε φίλους του φόρουμ σαν αντικειμενικούς κριτές που θα ελέγχουν τα ξύλα που θα μπούνε τις πρώτες 2 ώρες και μετά τις μετρήσεις κάθε 10-15 λεπτά μέχρι τις 6 ώρες .επίσης είπα μέγιστο 800 κυβικά αν θέλεις εγώ παίζω και με 400 κυβικά στα 30 μέτρα και 30 πόντους απο την έξοδο η μέτρηση και να κατέβουμε και κάτω απο τα 50 db.



Κοιτα.. Αρκει το τζακι να ειναι κρυο (ο θερμοστατης δειχνει αν ειναι κρυο) και να μετραμε ολοι στην εξοδο του αεροθερμου, ολα τ αλλα ειναι κατα το δοκουν του καθ ενος.
Γιατι ολα αυτα? Γιατι να πρεπει καποιοι να ερθουν σπιτι μου η σπιτι σου? αν ειναι κρυο το τζακι και καψουμε ολοι την ιδια ποσοτητα ξυλων (της αρεσκειας καθ ενος, οτι γουσταρει ο καθ ενας ας καψει) μενει απλα να προσδιορισουμε την αποδοση! Εγω μπορει να τα καψω σε 4 ωρες και να εχω θερμοκρασια 60 βαθμων μεσο ορο κ εσυ σε μιση ωρα με θερμοκρασια 150 βαθμων μεσου ορου..
Τι λες, τι δεν εκανες λαθος? 30 μετρα αποσταση σε ποιο σπιτι θα βρεις?!
Δυσκολευεις τ εαυτον σου και αλλους αν θες να κατεβασουμε τον θερμο αερα στο δαπεδο, διοτι εγω τον θερμο αερα ηδη τον δινω αρκετα χαμηλα και επισης.. εχω στενες διατομες, αυτο θα πει μεγαλυτερη ταχυτητα καιπιο μακρυνη διαχυση.
Τελικα μερικοι θελετε να γινω χαραμουτζουλο, αλλα εγω ειμαι κυριος κυριοι και δεν κανω τετοια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140285 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Kριμα...παντως ειμαι στην διαθεση σας για οποιαδήποτε τζακομαχια...[/quote]



Ασε να καταλαγιασει το πραγμα και θα την κανουμε οσοι απομεινουμε, εως τοτε εγω θα απεχω.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Στελιος1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140295 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Γιώργο φυσικά κάνω πλάκα οτι δε σε παίζουμε !!
Συμφωνώ απόλυτα με Φουσκιτάκη και Δημήτρη !!αν θέλετε να κάνετε μετρήσεις σε πιο σοβαρό επίπεδο πρέπει να γίνουν όλα στις ίδιες συνθήκες !!Γιώργο δεν το ξέχασα το θέμα της καμινάδας εσκεμμένη ήταν η μη αναφορά της !! :P

λοιπόν για να μη σας χαλάσω το παιχνίδι μπορείτε να βάλετε τους κανόνες που θέλετε και να παίξετε με τα τζάκια σας ενδεικτικά μπορεί να σας βάλω και εγώ ενα !!!

Στέλιο όταν έχεις να κάνεις διανομή σε ενα ολόκληρο σπίτι ειδικά αν την κάνεις μέσο της σκεπής συνολικά ξεπερνάς και τα 30 μέτρα και τα 2 μέτρα κάθετα που είπα είναι και λίγα ....έχω κατεβάσει απο σκεπή 3 εξόδους 5 μέτρα η κάθε μια και μια τέταρτη 6 μέτρα οριζόντια και 4,5 κάθετα !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140308 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Θέλω κόντρα!
Ο φιλος ο liakjim τα ειπε ολα...
Αν δεν μετρησεις παροχη και θερμοκρασια εισοδου εξοδου αερα δεν κανεις τιποτα.
Επιπλεον οι ακτινοβολια δεν μετραται ευκολα.Η μονη λυση κλειστο κουτι-δωματιο και ιδιες αρχικες συνθηκες.
Ωραιο πειραμα που μπορει να διοργανωθει μονο απο εταιριες του χωρου για να δουμε και ποσα απιδια πιανει ο σακος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140320 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Γιώργο φυσικά κάνω πλάκα οτι δε σε παίζουμε !!
Συμφωνώ απόλυτα με Φουσκιτάκη και Δημήτρη !!αν θέλετε να κάνετε μετρήσεις σε πιο σοβαρό επίπεδο πρέπει να γίνουν όλα στις ίδιες συνθήκες !!Γιώργο δεν το ξέχασα το θέμα της καμινάδας εσκεμμένη ήταν η μη αναφορά της !! :P

λοιπόν για να μη σας χαλάσω το παιχνίδι μπορείτε να βάλετε τους κανόνες που θέλετε και να παίξετε με τα τζάκια σας ενδεικτικά μπορεί να σας βάλω και εγώ ενα !!!

Στέλιο όταν έχεις να κάνεις διανομή σε ενα ολόκληρο σπίτι ειδικά αν την κάνεις μέσο της σκεπής συνολικά ξεπερνάς και τα 30 μέτρα και τα 2 μέτρα κάθετα που είπα είναι και λίγα ....έχω κατεβάσει απο σκεπή 3 εξόδους 5 μέτρα η κάθε μια και μια τέταρτη 6 μέτρα οριζόντια και 4,5 κάθετα !!


Μαύρος χάλυβας παιδιά,δυναμίτης...ευχαριστώ για όλα Δημήτρη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ