Θέλω κόντρα!

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140238 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
όπως είπες δε θα είναι αντικειμενικό να μετράμε θερμοκρασίες μέσα σε ένα σπίτι γιατί όταν θα το ανάψω εγω μπορεί να έχω είδη 25 βαθμούς είδη μέσα σε αυτό .η πρόταση λοιπόν είναι το τζάκι να κάψει κάπου έξω και όχι δεν έκανα λάθος 30 μέτρα είπα και μάλιστα για να το δυσκολέψω να κάνουμε το εξής ο σωλήνας να κατέβει και πάτωμα (τουλάχιστον 2 μέτρα ) .βίντεο δε χρειάζεται να τα τραβάμε για 6 ώρες απλά θα καλέσουμε φίλους του φόρουμ σαν αντικειμενικούς κριτές που θα ελέγχουν τα ξύλα που θα μπούνε τις πρώτες 2 ώρες και μετά τις μετρήσεις κάθε 10-15 λεπτά μέχρι τις 6 ώρες .επίσης είπα μέγιστο 800 κυβικά αν θέλεις εγώ παίζω και με 400 κυβικά στα 30 μέτρα και 30 πόντους απο την έξοδο η μέτρηση και να κατέβουμε και κάτω απο τα 50 db.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140246 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Και τι θα κάνουμε τώρα δηλαδή,θα πάμε να πάρουμε 30 μετρα σωλήνα να τον συνδέσουμε και να κάνουμε τα τεστ?
Τα πράγματα είναι απλά,έχω τζάκι με τέσσερις αεραγωγούς συνδεμένους.
Το σύνολο του μήκους τους ξεπερνά τα 30 μετρα.
Εγω λοιπόν θα το αναψω όταν ήμαστε έτοιμοι,
Θα είναι συγκεκριμένη η θερμοκρασία μέσα σπίτι και ανάλογος τι όρους θα θέσουμε θα δείξω θερμοκρασίες αεραγωγών και σπιτιού.
Απλά πράγματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140256 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Ακόμα και αν κάνετε τα παρακάτω θεωρώ το πείραμα ανέφικτο.

1. Καταρχάν ολοι καύση της ίδιας κάυσιμης ύλης δλδ ίδιας εταιρίας μπρικέτα για να αποκλείσετε αυτή από την εξίσωση.
2. Υπολογισμός θεωρητικής ενέργειας καύσιμης ύλης. Απλό δλδ βάρος αυτής Χ ενέργεια ανά κιλό.
3. Μέτρηση ενέργειας που αποδίδεται στο σπίτι. Εδώ τα πράγματα είναι από δύσκολα εώς ακατατόρθωτα ακόμα και με τζάκια με ventilater.
Η ενέργεια αποδίδεται με 2 τρόπους μόνο. Με ακτινοβολία και με συνναγωγή μέσω της θέρμανσης του αέρα.
Ας τις ονομάσουμε Α και Σ.
Παμε πρώτα στην Σ. Αυτή θα μετρηθεί υπολογίζοντας τον όγκο του αέρα επί την θερμοκρασία του και ολοκληρώνοντας για χρόνο Δt όπου Δt ο χρόνος του πειράματος.
Θα πρέπει λοιπόν να μετρήσετε παροχή αέρα , επί την θερμοκρασία στον χρόνο.
Την παροχή την υπολογίζουμε μετρώντας ταχύτητα αέρα επί την διατόμή των περσίδων.
Να πάρετε ως παροχή αυτή των ventilater είναι αφελές , γιατί προφανώς το κάθε σπιτι αντιδρά διαφορετικά στην άνοδο της πίεσης.
Άρα πρέπει να μετρήσετε την ταχύτητα. Αλλά και πάλι πώς? Η ταχύτητα είναι διαφορετική από σημείο σε σημείο της περσίδας.
Επίσης όσοι ξέρουν από επίλυση διαφορικών εξισώσεων , ξέρουν ότι πέρνοιυν άπειρες λύσεις εκτός κ αν ξέρουμε τις αρχικές συνθήκες. Αλλά πώς θα εξασφαλίσετε ίδιες συνθήκες για όλους?

Τέλος την ακτινοβολία είναι αδύνατο να την υπολογίσετε ευθέως.

Άρα :

Από την στιγμή που συμβαίνουν όλα τα ανωτέρω , το πείραμα αυτό είναι καταδικασμένο να αποτυχει.

Το μόνο που μπορείται να ψιλοκάνετε είναι να :

1. Το 1ο δλδ ίδια καύσιμη ύλη. Προτείνω περί τα 10κιλά συμφωνημένης και ίδια για όλους μπρικέτα.
2. Έλεχγος του καιρού για μια συμφωνημένη ημερομηνία. πχ Ένα τζάκι στην Θεσσαλονίκη στις 2 το μεσημέρι μπορεί να έχει την ίδια αρχική θερμοκρασια με ένα σπίτι στις 6 το απόγευμα στην Αθήνα.
Άρα ψιλοκοντά αρχικές συνθήκες.
3. Το σπίτι να εξομοιώσει την θερμοκρασία του με το περιβάλλον (ανοίγοντας το πάντα) ώστε πάλι ψιλοίδιες αρχικές ρυθμίσεις.
4. Ο καθένας για χρόνο Τ=0 μετράει θερμοκρασίες περιβάλλοντος, χώρου σπιτιού σε συμφωνημένη απόσταση από το τζάκι (πχ 3 μέτρα) και περσίδων.
Μετά κλείνει τα παράθυρα και ανάβει το τζάκι .
5. Μετράει ανά μισή ώρα τις ανωτερω θερμοκρασίες κ τις σημειώνει σε ενα αρχείο excel και προαιρετικά μια φωτογραφία.
6. Το πείραμα κρατάει για 3 ώρες. Στο τέλος των ωρών σημειώνουμε τα τελικά στοιχεία.
7. Αποστέλετε με email τα αποτελέσματα σε ένα ουδέτερο μέλος (μπορώ εγώ) και τα δημοσιεύει ταυτόχρονα.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Από την στιγμή που το πείραμα αποκλείει τους μη δυνατόν μετρήσιμους όρους (άρα κ ταχύτητα), αυτό μπορεί να εκτελεστεί από όλα τα τζάκια ακόμα κ φυσικής ροής.

Ποιό τζάκι κερδίζει?

Ούτε αυτό μπορούμε ακριβώς να το πούμε γιατί τα σπίτια διαφέρουν πολύ. πχ Ενα καλό τζάκι σε 120τμ μεζονέτα θα ζεστάνει λιγότερο από ένα κακό σε 60τμ ισόγειο.

Λόγια να λέμε και να γράφουμε.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140258 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
εσένα δε σε παίζουμε Γιώργο είσαι εκτός συναγωνισμού !!Πάντως η ιδέα του Στέλιου είναι πάρα πολύ καλή !!μου φαίνεται ότι μπορώ να το οργανώσω στα σοβαρά σε μια επόμενη έκθεση που με συγκεκριμένες προϋποθέσεις όπως αυτές που έβαλα να μπορεί οποιαδήποτε εταιρία να δείξει πόσα απίδια πιάνει ο σάκος ...........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140260 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Μόνο η καύση συγκεκριμένης καύσιμης ύλης σε εστία που βρίσκεται σε κλειστό κουτί ίδιο για όλες και μέτρησης του λόγου της αποδιδόμενης ενέργειας ως προς την ενέργεια της καύσης θα δώσει αξιόπιστο αποτέλεσμα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140265 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Κύριοι, ως μηχανικός, ας μου επιτραπεί να πω την πρότασή μου:

Το πείραμα, είναι δυνατόν να γίνει, αλλά με κάποιες προϋποθέσεις:

α) Τα αυτονόητα.... ίδια καύσιμη ύλη για όλους.

β) Τα δύσκολα, ίδιο βεντυλατέρ για όλους....... Όσο ίδιο μπορεί να γίνει δηλαδή.

γ) Οι εστίες, όσες τουλάχιστον συμμετέχουν στη δοκιμή, πρέπει να μεταφερθούν στον ίδιο χώρο, και να δοκιμαστούν με την ίδια καμινάδα. Κανείς μέχρι τώρρα δεν ανέφερε την καμινάδα. Άρα... στον ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ, με ΙΔΙΑ ΚΑΜΙΝΑΔΑ, με ΙΔΙΟ ΚΑΥΣΙΜΟ.

Πως θα γίνει αυτό? Ίσως μόνο ο κος Φιλιππακόπουλςο έχει τη "δύναμη" να το κάνει αυτό. Και να βρεί και σπόνσορες..... Σε μια έκθεση οιπόν, να κατεβάσει όποιος θέλει την εστία του..... και με ίδιο καύσιμο, καμινάδα, θερμοκρασιακές και χωροταξικές συνθήκες..... να μετρήσουν.

Όχι φυσικά για αποτέλεσμα με ακρίβεια 1%, αλλά για ενδεικτικά αποτελέσματα. Να δούμε και αν ισχύουν τα 70% και 80% που αναφέρονται εδώ και εκεί....

Μετράς θερμοκρασία σε μια απόσταση από το τζάμι, ώστε να έχεις μια ΕΚΤΙΜΗΣΗ της αντινοβολίας, και με ένα καλό θερμόμετρο και ένα "ανεμόμετρο", μετράς θερμοκρασία και παροχή στις εξόδους των ΙΔΙΩΝ αεραγωγών. Που μπορεί να είναι και μονωμένοι.

Μόνο σε διαδιακσία σε κοινό χώρο, με κοινή καμινάδα, και κοινό καύσιμο, μπορούν να εξαχθούν κάποια ενδεικτικά, αλλά ασφαλή συμπεράσματα.

Προτείνω λοιπόν, να αποφασιστεί μια διαδικασία που θα προσφέρει κατά το δυνατόν τις πιο ομοιογενείς συνθήκες, μια κοινή πλατφόρμα δηλαδή και μετά γίνεται και το πείραμα. Εξάλλου, ο κος Φιλιππακόπουλος που αντιπροσωπεύει μια μεγάλη εταιρεία, μπορεί να αντλήσει πληροφορίες για το πως στήνονται τα "εργστασιακά" τεστ. Και να μεταφέρει την εκτέλεσή τους, στο μέτρο του δυνατού φυσικά και με λογικό κόστος και χρόνο ενασχόλησης για τη διενέργειά του, για να δοκιμαστούν οι δικές σας εστίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ