Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120687 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
Δεν διαφωνω σε τιποτα.Αλλωστε δεν περιμενουμε την απολυτη ακριβεια,αλλα ενα αξιοπιστο αποτελεσμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120692 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι

panosf01 έγραψε: Σημειωση,οταν μετρας την θερμοκρασια προσπαθησε το θερμομετρο σου να μην ακουμπαει την μεταλλικη κατασκευη γιατι περνεις λαθος μετρησεις.Το 250 φαινεται καπως υπερβολικο..


Σε εμένα ο ρυθμιστής που έχω (και έχουν όλοι σχεδόν τον ίδιο) και έχει ανώτερο όριο τους 180 τερματίζει σε πολλές φάσεις της καύσης όταν το αισθητήριο το έχω ακριβώς στην έξοδο της πιο κρύας μπούκας. Γιαυτό και το έχω 10 εκατοστά πιο μακρυά. Και επειδή πάλι τερματίζει όταν το έχω να λαμβάνει ένδειξη από το επίπεδο του κέντρου της μπούκας το έχω στο επίπεδο του κάτω άκρου της.
Οπότε θεωρώ πως 200 και 250 βαθμοί πιάνονται. Αλλά όχι συνεχώς. Τις θερμοκρασίες αυτές τις πιάνει το heatback όταν τα ξύλα "βγάζουν" τα αέριά τους. Οταν έχουν γίνει κάρβουνα βγάζουν σαφώς μικρότερες.

panosf01 έγραψε: Δεν διαφωνω σε τιποτα.Αλλωστε δεν περιμενουμε την απολυτη ακριβεια,αλλα ενα αξιοπιστο αποτελεσμα.

Μόλις βρω μπόσκο τον τζαμτζή και βγάλω άκρη με τον προμηθευτή του για τα τζάμια τα υψηλών θερμοκρασιών θα ασχοληθώ και με το emisivity coeficient των πυρίμαχων τζαμιών...
Τότε θα μιλάω για απόλυτη ακρίβεια...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120695 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaTην θερμοκρασία την μέτρησα με ένα τέτοιο

Το τσέκαρα σε νερό που βράζει ότι τουλ μέχρι τους 100C, δείχνει ολόσωστα.
Με το μάνταλο που έχει , πέτυχα να μετρήσω θερμοκρασία αέρα και μόνο , ακριβώς στην έξοδο , αποφεύγοντας να ακουμπήσω το μέταλλο.

Φωτογραφίες από το τζάκι του (πάντα δραστήριου) πεθερού :








Η κατασκευή όπως βλέπεται είναι πολύ απλή. Βεντιλατέρ από έξω , στρατζαριστός σωλήνας 5Χ3 , και μέσα στο τζάκι ανοίγει σε 4 διακλαδώσεις στον πάτο που μετά ανεβαίνουν στην πλάτη και καταλήγουν σε μία μόνο σωλήνα εξόδου. Τα κενά στον πάτο έχουν κλείσει.

Χθες που πήγα σπίτι του είχε φωτιά που σιγόκαιγε. Το ρολόι έδειχνε κάπου 170C. Έβαλε 2 κούτσουρα , δεν ξέρω βάρος , μάλλον 6-7 κιλά. Όταν φούντωσε για τα καλά το ρολόι φλέρταρε τους 250C. Μετά από καμιά ώρα ήταν στους 200C.
To μοτέρ δεν έχει ρύθμιση. Είναι συνέχεια στο full.
Τοτ έχω πεί να βάλει μια λαμαρίνα για κόφτρα και ότι εγώ την κατασκευή θα την έκανα λίγο διαφορετικά δλδ οι 4 σωλήνες που ανεβαίνουν να συνέχιζαν και στο οριζόντια πάνω από τις φλόγες και να έβγαιναν σε μια σωλήνα μεγαλύτερης διατομής.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120701 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι

liakjim έγραψε: ...

Η κατασκευή όπως βλέπεται είναι πολύ απλή. Βεντιλατέρ από έξω ,
Για αποφυγή θορύβου μπορεί να το ξεβιδώσει από τον τοίχο
στρατζαριστός σωλήνας 5Χ3 ,
Αν θέλει να το βελτιώσει τότε αυτό πρέπει να μεγαλώσει. Για να πάει αρκετός αέρας και στις 4 διακλαδώσεις μέσα, πρέπει η παροχή να γίνει τετραπλάσια. Ενα κολεκτέρ πρέπει να έχει διατομή όσο αθροιστικά διατομή έχουν οι έξοδοί του.
και μέσα στο τζάκι ανοίγει σε 4 διακλαδώσεις στον πάτο που μετά ανεβαίνουν στην πλάτη και καταλήγουν σε μία μόνο σωλήνα εξόδου.
Επίσης η έξοδος πρέπει να γίνει τετραπλάσια
Τα κενά στον πάτο έχουν κλείσει.
Αυτό δε το κατάλαβα. Αν θες εξήγησέ το μου.

Χθες που πήγα σπίτι του είχε φωτιά που σιγόκαιγε. Το ρολόι έδειχνε κάπου 170C. Έβαλε 2 κούτσουρα , δεν ξέρω βάρος , μάλλον 6-7 κιλά. Όταν φούντωσε για τα καλά το ρολόι φλέρταρε τους 250C. Μετά από καμιά ώρα ήταν στους 200C.
To μοτέρ δεν έχει ρύθμιση. Είναι συνέχεια στο full.
Τοτ έχω πεί να βάλει μια λαμαρίνα για κόφτρα και ότι εγώ την κατασκευή θα την έκανα λίγο διαφορετικά δλδ οι 4 σωλήνες που ανεβαίνουν να συνέχιζαν και στο οριζόντια πάνω από τις φλόγες και να έβγαιναν σε μια σωλήνα μεγαλύτερης διατομής.
Καλά του είπες. Αλλά το μεγαλύτερης διατομής σημαίνει διατομής όσο διατομή έχουν οι 4 σωλήνες αθροιστικά. Αν θέλει να το βελτιώσει και κάνει τις αλλαγές στην έξοδο και την είσοδο τότε ακόμα καλύτερα θα ήταν να βγάλει οριζόντια όχι 4 στραντζαριστούς αλλά 10 ή και παραπάνω σωλήνες 1+1/4
Άλλη μία απλή βελτίωση είναι να βάλει ποδαράκια στη σχάρα και να την σηκώσει τουλάχιστον 5 εκατοστά.



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120703 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι

Gdevil έγραψε: Τα κενά στον πάτο έχουν κλείσει.
Αυτό δε το κατάλαβα. Αν θες εξήγησέ το μου.


Η κατασκευή που έχει φτιάξει , πιάνει όλη την έκταση του τζακιού. Προφανώς οι 4 σωλήνες δεν αρκούσαν. Οπότε έχει κολλήσει άλλους σωλήνες (ταπωμένους) εσωτερικά ώστε να κλείσουν τα κενά. Θα μπορούσε να βάλει λαμαρίνα , απλά τους είχε εύκαιρους...

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120810 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
Αυτο που δειχνει ο Λιακτζιμ με την παροχη αερα που αναφερει ανετα θα εβγαζε αυτην την θερμοκρασια των 250 βαθμων με ελαχιστα ξυλα. Καμια υπερβολη δεν βλεπω εγω, παρα μονο ασχημη κακογουστη εικονα στο τζακι που θυμιζει θωρηκτο Αβερωφ. Φυσικα αν πληρωνεις κατι εχεις κ απαιτησεις στα παντα του και κυριως στην εμφανιση του, (παρα πολλα με απαραδεκτη εμφανιση εδω μεσα εχω δει, απλα τωρα ετυχε να το αναφερω) κ εγω ετσι θα λειτουργουσα.
Παντως μην σας παραξενευει η θερμοκρασια 250 βαθμων, το Γερμανικο Καλντοφα (το μονο που θα επρεπε να κυκλοφορει στην αγορα βασει των.. νομων μας.. διοτι παρουσιασθηκε σε εκθεση παλια) βγαζει εως 450 βαθμους! Επισημα αυτα καταγεγραμμενα σε εκθεση! Φυσικα.. με μικρη ροη.
Περσι εδω μεσα εδειξα το δικο μου να βγαζει 150 κ πλεον βαθμους ενω υπηρχαν μονο καρβουνα κ επιανα με το χερι το μπουρι-καπνοδοχο και μερικοι εδω μεσα μου ειπαν οτι.. μετραω τα καρβουνα!
Γιατι ορισμενοι δεν μπορουν να καταλαβουν το διαφορετικο, το αλλιωτικο, και ντε και καλα δεν πρεπει να γυριζει η γη αλλα να γυριζει ο ηλιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ