Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103197 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
Ή απλά βάλτε έναν ανεμιστήρα οροφής για να αναμιγνύει τον αέρα! B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103218 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
Σοβαρα και συγκεκριμενα δεν μου απαντησε κανεις, δεν ειναι δυνατον γιατι απλα εχω απολυτο δικιο και ενα κ ενα κανουν δυο και οχι οσο ναναι. Συνεχιζετε να πιανετε και να κρινετε αποσπασματικα μηνυματα δικα μου με τελικο σκοπο-αποτελεσμα να μην καταλαβει κανεις τι λεω και την ουσια της ολης διαγωνιας. Συγχαρητηρια.
Καθε θερμοτητα ανεξαρτητως του μεσου διακινησης την θελουμε κατω, και στα υδραυλικα τζακια αυτο συμβαινει (την θερμοτητα την διαχεουμε στ χωρο χαμηλα), στα αεροθερμα ομως αποφευγεται αυτο διοτι.. οταν λειτουργει τ τζακι με ανοιχτη πορτα υπαρχει ο κινδυνος η θερμοτητα αυτη να αποροφαται απο την εστια, γιατι οι αεραγωγοι εξοδου ειναι πολυ κοντα της. Προυποθετει επισης ανεμιστηρα (αναστροφη ροη) και αυτος σε περιπτωση διακοπης ρευματος μπορει και να καει.. Ολα γινονται βεβαια αλλα τα κοστη θα ειναι μεγαλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118062 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΝα ρωτήσω.
Παρολο που ο Στέλιος λέει ότι σε φυσική ροή τζάκι είναι δύσκολο (αδύνατο?) να μετρήσεις ροή αέρα, ρωτώ το εξής :

Στο τζάκι μου , ξέρω τα εξής :
1. Διατομή περσίδων.
2. Θερμοκρασία εξαγωγής , την οποία μάλιστα μπορώ να την διατηρήσω σχετικά σταθερή , με απόκλιση +/-5C

Έχω παρατηρήσει ότι σε διάστημα πχ μιας ώρας και έχοντας σχετικά σταθερή καύση , μπορώ και διατηρώ με ενδεικτική κόλλα χαρτί την ροή σταθερή (σούζα το χαρτί).

Τότε για να μετρήσω την ισχύ σε KW μου λείπει η ποσότητα του αέρα , τα κυβικά δλδ. Άρα μου λείπει η ταχύτητα σε m/s.


Αν πάρω αυτό (βασικά το έχω ήδη παραγγείλει :whistle: ) , θα μπορέσω να βγάλω μια ασφαλή μέτρηση? Τί λέτε?

Ας πούμε ναι , ποιά είναι η εξίσωση υπολογισμού αποδιδόμενης ισχύος?

Αν μετρήσω για διάστημα μιας ώρας και βρώ ένα νούμερο , μετά ζυγίζοντας τα ξύλα και ξέροντας ότι αυτά απόδίδουν περίπου 4Kw/kg/hr , δεν μπορώ διαιρώντας
την αποδιδόμενη ισχύ / παραγώμενη ισχύ να υπολογίσω τελικά και έναν βαθμό απόδοσης? (ξέρω ότι θα έχω κάποιες αποκλίσεις :blush: )

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118071 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
Θεωρητικα μπορεις ως εξης:
Με το οργανο που παραγγειλες μετρας την ταχυτητα του αερα σε m/s.Μετρας το εμβαδον των περσιδων και το υπολογιζεις σε m2.Τα πολλαπλασιαζεις και υπολογιζεις την παροχη Π=Α*U σε m3/s.Την πολλαπλασιαζεις με 3600 για να πας σε m3/h.
Με δυο θερμομετρα μετρας την θερμοκρασια εισαγωγης και εξαγωγης του αερα και υπολογιζεις το ΔΘ.Η ειδικη θερμοτητα του αερα ειναι C=0.3kcal/m3*K.Χρησιμοποιοντας τον τυπο P=Π*C*ΔΘ βρισκεις την αποδιδομενη στον αερα ισχυ σε kcal/h.Διαιροντας την με 861 μπορεις να την μετατρεψεις σε kW.
To υπολοιπο σκεπτικο σου για τον υπολογισμο της αποδοσης ειναι σωστο αλλα,υπαρχουν δυστυχως μερικα προβληματα.
1.Η ειδικη θερμοτητα του αερα εξαρταται απο την θερμοκρασια,που σημαινει οτι αλλαζει,παρολα αυτα παρε την 0,3
2.Το οργανο που πηρες δεν γνωριζουμε τι ακριβεια εχει..
3.Θα υπαρχουν μεταβολες κατα την διαρκεια της μετρησης,λογικα.
4.Τα 4κw/kg για τα ξυλα ειναι ενα νουμερο αμφιβολο,λογω υγρασιας,μη ελεγχομενης καυσης κτλ.
Παρολο αυτα κανε το πειραμα σου,ειναι πολυ ενδιαφερον να μας πεις και τι αποτελεσματα βρηκες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118087 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
@panowf01 , ευχαριστώ πολύ.

Τα 4kw/kg το έχω πάρει από εδώ www.cres.gr/kape/pdf/download/D3.2_WOOD%...ANDBOOK_GR_FINAL.pdf.
Είναι για 20% υγρασία. Τα δικά μου τα έχω μετρήσει και είναι λίγο κάτω.

Αυτό που φοβάμαι είναι η ακρίβεια στην μέτρηση της ταχύτητας του αέρα.
Μία απόκλιση της τάξεως του 20% , θα αλλιώσει τρομερά το αποτέλεσμα.

Το οργανάκι το βλέπω να έρχεται σε κανά μήνα. Μέχρι τότε θα έχω μαζέψει και δείγματα από διαφορετικές καύσιμες ύλες που θέλω πχ διάφορες μπρικέτες και διαφορετικά ήδη ξύλου ώστε να κάνω και συγκρίσεις.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118091 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
Δημήτρη με το ύψος που έχουν οι περσίδες σου είναι πολύ δύσκολη. Στο επάνω μέρος έχει αρκετά μεγαλύτερη ροή από χαμηλά. Έτσι η μέτρηση σου μπορεί να είναι μόνο κατά προσέγγιση και βγάζοντας τον μέσο όρο από μετρήσεις σε διαφορετικά σημεία.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ