Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99267 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Kratki Zuzia by tas

Στελιος1 έγραψε: Μα πως θελεις να την πω δηλαδη? Εσυ ο ιδιος εκει ρωτησες πως μετριωνται, συντηρησες δηλαδη την <εκτος θεματος> κουβεντα. Αναφερα εναν πρακτικο τροπο και βρηκα και τ μπελα μου απο πανω. Τελος παντων.
Καφτις οχι δεν εχω παρουσιασει τιποτα.


Αρχικά μου την «έπεσες» γιατί δεν μέτρησα κυβικά. Στη συνέχεια είπες ότι κυβικά με ελεύθερη ροή θέλουν ειδικά όργανα για να μετρηθούν, αλλά τέτοιο όργανο δεν υπάρχει και τα έβαλες με τις εταιρίες που δε βγάζουν ένα.
Μετά παραδέχθηκες ότι ούτε εσύ - με οποιονδήποτε τρόπο θεωρείς κατάλληλο - έχεις μετρήσει κυβικά ποτέ. Και στο τέλος μας είπες ότι μια τέτοια μέτρηση δεν θα είναι ακριβής, γιατί δεν υπολογίζεται εύκολα η ποσότητα του θερμαινόμενου αέρα.
Ελπίζω τώρα να καταλαβαίνεις ότι το ερώτημα ήταν ρητορικό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99281 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Kratki Zuzia by tas

dimlyk έγραψε: πληροφοριακα μονο
αυτο το μπακαλιστικο εχει σχεση μονο μ εμας τους χρηστες
με καμμια μετρηση ταχυτητας δεν προσδιοριζεται η αποδοση
νομιζω ειναι προτιμοτερο να μετρησει κανεις αν και οπως μπορει
(με τον πιο πανω τροπο) τι θερμοτητα παιρνει στον χωρο του
οι απωλειες ειναι πολυ περισσοτερες απ οτι μονο των καυσαεριων
και τις οποιες δεν μπορει να υπολογισει απο την στιγμη που δεν ξερει την συσταση τους
το να πουμε θερμοκρασια επι κυβικα δεν λεει κατι .


Δημήτρη ο Στέλιος έχει δίκαιο...
Θεωρητικά μπορεί κανείς να μετρήσει των όγκο επί της διαφοράς θερμοκρασίας των καυσαερίων στην καμινάδα για να βρει την απόδοση με σχετική ακρίβεια .

Υπάρχουν συσκευές που μετράνε παροχή αέρα και ονομάζονται hotwire αερoς.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99283 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kratki Zuzia by tas
οχι γρηγορη
αυτο που λες ισχυει για υγρα και αερια καυσιμα (με γνωστη χοντρικα συσταση καυσαεριων)
και ειδικα για το ξυλο ουτε λογος να γινεται

χοντρικα μπορεις ..αλλα πες μου εσυ τι συντελεστη θα χρησιμοποιησεις ?
το 0,29 του αερα ? η πιο ??? προσωπικα δεν εχω υποψη μου,,,αν εσυ η καποιος αλλος ξερει κατι καλο ειναι να μας το πει ... αυτα τα νουμερακια γενικα ειναι χρησιμα :)

και για να μην παρεξηγουμαστε μιλαμε παντα για μετρησεις και υπολογισμους που μπορει να κανει ενας χρηστης .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99287 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
Κάτσε...
Δώσε μου να καταλάβω τι ψάχνουμε γιατί μπερδεύτηκα.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99293 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μέτρηση κυβικών αέρα σε τζάκι
βασικα τιποτα δεν ψαχνουμε ,,,κουβεντα να γινεται
αλλα ξεκινησε μετρωντας θερμοκρασια καυσαεριων σ ενα τζακι
και το ερωτημα ειναι εχοντας την θερμοκρασια αν καταφερναμε να μετρησουμε την παροχη των καυσαεριων
μπορουμε να υπολογισουμε την αποδοση εστω χοντρικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99296 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Kratki Zuzia by tas
Αρχικά μου την «έπεσες» γιατί δεν μέτρησα κυβικά. Στη συνέχεια είπες ότι κυβικά με ελεύθερη ροή θέλουν ειδικά όργανα για να μετρηθούν, αλλά τέτοιο όργανο δεν υπάρχει και τα έβαλες με τις εταιρίες που δε βγάζουν ένα.
Μετά παραδέχθηκες ότι ούτε εσύ - με οποιονδήποτε τρόπο θεωρείς κατάλληλο - έχεις μετρήσει κυβικά ποτέ. Και στο τέλος μας είπες ότι μια τέτοια μέτρηση δεν θα είναι ακριβής, γιατί δεν υπολογίζεται εύκολα η ποσότητα του θερμαινόμενου αέρα.
Ελπίζω τώρα να καταλαβαίνεις ότι το ερώτημα ήταν ρητορικό...[/quote]



Τι θα γινει βεντετα εχουμε εμεις? Δεν σου την επεσα, κακη νοοτροπια εχεις η.. σκοπο. Ειπα οτι η θερμοκρασια απο μονη της δεν λεει τιποτα (να μην πω την αληθεια? Αμφιβαλει κανεις οτι ειναι ετσι?) και οτι χρειαζεται ο δευτερος παραγοντας στην εξισοσουλα, η ποσοτητα δηλαδη, τα κυβικα. Αν εσυ, η οι οποιοι αλλοι, δεν κατανοειτε οτι αλλο θεμα ειναι αυτο της θερμοκρασιας (το οποιο μετριεται ανετα και στην φυσικη ειναι απλα.. εργο!) και αλλο η μετρηση-εξακριβωση της ισχυος, η ισχυς εμπεριεχει τον χρονο (ο χρονος παρουσιαζεται στα κυβικα ΑΝΑ ΩΡΑ! Τα κυβικα ανα ωρα επι τ θερμοκρασια τους θα μας δωσουν την ισχυ)
Σταματα να λες οτι να ναι, ξαναδιαβασε και καταλαβε τα οσα ειπα. Ειπα οτι η βεβιασμενη κυκλοφορια μετριεται (βεντυλατερ, κατι το οποιο θα εριχνε την θερμοκρασια του θερμου αερα σου σε τραγικα επιπεδα), ενω αντιθετα λογω της αργης ταχυτητας-ροης ο θερμος αερας της φυσικης ροης η τα καπναερια της καπνοδοχου δεν μετρωνται με απλα οργανα και γινονται ιδιαιτερα δυσκολα τα συμπερασματα. Αυτο δειπα. Πιοπερσι αγκιστρωσα 2 μπαλες φελιζολ (διογκωμενης πολυστερινης για τ νεοτερους) σε ζυγαρια (εκεινες τις ακριβιας με τα 2 τασακια) και.. μετρουσε! Αλλα δεν ειχα κλιμακα, ποιο ειναι το ενα δηλαδη πχ και ποιο ειναι το δεκα.. ενω σε αλλους ο Βερνιερος ειναι πλεον πρωτογονη μετρηση.. ΟΥΦΟ ειμαστε παγκοσμιως!
Αιθλιο σου χρωστω απο παλια μια ειλικρινη συγνωμη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ