Πιστοποιήσεις pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49729 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

DOOM_NX έγραψε:

kostas tz έγραψε: εγω ενα θα πω(ΠΙΣΤΕΥΕ...ΚΑΙ ΜΗ...ΕΡΕΥΝΑ)οποιος το καταλαβε το καταλαβε τζαμπα ανεβαζετε τους τονους,θελει πολυ πρωσοπικο ψαξιμο και δοκιμες και ο καθενας θα βρει αυτο που του κανει!καλα τα πιστοποιητικα αλλα ως ενα σιμειο,εγκυρα θα ηταν αν υπηρχε ενα ανεξαρτητο εργαστιριο που θα εκανε τις δοκιμες σε ακρος ελενχομενες και ιδιες συνθηκες καθε φορα και με σηνεχους ελενχους κατα την παραγογη,το να στηλεις μια δυο φερες διγμα να παρεις μια πιστοποιηση δεν λεει και πολλα μετα τη γινετε τηρουντε οι προδιαγραφες παραγογης οπως στα διγματα??και ποιος μας το βεβεονει??? :dry:

H ENplus πιστοποίηση επιβάλει ελέγχους σε κάθε παρτίδα. Είναι συνεχής έλεγχος, δεν είναι έλεγχος που γίνεται μια φορά το χρόνο ή στα δυο χρόνια.


να σου πω λοιπόν κάλε μου φίλε απο επίσημα χείλη ότι οι πιστοποιήσεις γίνονται σε κάθε παρτίδα όπως λες στην χωρά οπού βρίσκεται η εταιρία η' όπου έχει δήλωση ότι το παράγει μάθε λοιπόν ότι πολλες εταιρίες έχουν εργοστάσια σκόρπια σε όλο τον κόσμο και εκεί δεν γίνεται κανένας έλεγχος αφου είναι εκτός της έδρας αυτό το έμαθα απο άτομα τα οποία ασχολούνται με την εμπορία πελλετ χρόνια τώρα και δεν το πίστευα όμως μου το είπαν και εταιρίες που πουλάνε στις γειτονικές χώρες θες πιστέψετο θες μην το πιστεύεις

fuzzy logic 2 p15kw
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas tz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49751 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

stergiosbik έγραψε:

Grecu_ έγραψε: Πωπωπωπω ακροδεξιε κομμουνιστη,(ενα κ το αυτο :lol: ) ουτε ενα παραδειγμα δεν μπορω να δωσω ο αμοιρος, με πεθανες στο offtopic. :silly:

Θα στηριξω την ελληνικη επιχειρηση οταν θα μου δωσει ενα τιμιο προιον (οχι απαραιτητα το καλυτερο), σε μια τιμια τιμη (οχι την μικροτερη), αλλιως νιωθω οτι με κοροιδευουν.
Τετοιες επιχειρησεις υπαρχουν αρκετες, και μονο αυτες αξιζουν σωβινιστικη συμπεριφορα απο τους καταναλωτες.


Εγω ποτε ειπα κατι διαφορετικο?
Δηλ. το alfa wood (γιατι ουσιαστικα γι αυτο μιλαμε) δεν ειναι τιμιο προιον?
Ο stoikon το καιει στην σομπα του για να μιλησω συγκεκριμενα κ ειναι μια χαρα το πελλετ!
Αλλος χρηστης με την ιδια σομπα δηλωνει δυσαρεστημενος.
Σομπα ιδια,πελλετ ιδιο τι αλλαζει?
Ο Χ Ρ Η Σ Τ Η Σ!!!

Αλλαζει ο τροπος που το καιει ο καθενας σκαλα 1,2,3,4,5.
Στην 1 μπορει να ειναι καλο οπως και στη 2 στη 3 να αρχιζει το κλινκερ και στο 5 να γινετε ο χαμος γιατι εκει η θερμοκρασια καυσης αλλαζει,ξεπερνα τα ορια του πελετ.
Δεν ειμαι 100% σιγουρος γι'αυτο αλλα το πιστευω μερικως.
Τρια τσουβαλια εκαψα Alfa wood στη 3 σκαλα της σομπας μου και εβγαλα τρεις πετρες απο μεσα(μια την ημερα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49753 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

dimitris11 έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

Grecu_ έγραψε: Πωπωπωπω ακροδεξιε κομμουνιστη,(ενα κ το αυτο :lol: ) ουτε ενα παραδειγμα δεν μπορω να δωσω ο αμοιρος, με πεθανες στο offtopic. :silly:

Θα στηριξω την ελληνικη επιχειρηση οταν θα μου δωσει ενα τιμιο προιον (οχι απαραιτητα το καλυτερο), σε μια τιμια τιμη (οχι την μικροτερη), αλλιως νιωθω οτι με κοροιδευουν.
Τετοιες επιχειρησεις υπαρχουν αρκετες, και μονο αυτες αξιζουν σωβινιστικη συμπεριφορα απο τους καταναλωτες.


Εγω ποτε ειπα κατι διαφορετικο?
Δηλ. το alfa wood (γιατι ουσιαστικα γι αυτο μιλαμε) δεν ειναι τιμιο προιον?
Ο stoikon το καιει στην σομπα του για να μιλησω συγκεκριμενα κ ειναι μια χαρα το πελλετ!
Αλλος χρηστης με την ιδια σομπα δηλωνει δυσαρεστημενος.
Σομπα ιδια,πελλετ ιδιο τι αλλαζει?
Ο Χ Ρ Η Σ Τ Η Σ!!!

Αλλαζει ο τροπος που το καιει ο καθενας σκαλα 1,2,3,4,5.
Στην 1 μπορει να ειναι καλο οπως και στη 2 στη 3 να αρχιζει το κλινκερ και στο 5 να γινετε ο χαμος γιατι εκει η θερμοκρασια καυσης αλλαζει,ξεπερνα τα ορια του πελετ.
Δεν ειμαι 100% σιγουρος γι'αυτο αλλα το πιστευω μερικως.
Τρια τσουβαλια εκαψα Alfa wood στη 3 σκαλα της σομπας μου και εβγαλα τρεις πετρες απο μεσα(μια την ημερα).


τις μαζευεις τις τρυπας και κανεις κομπολοι :)
.... το πουλας κι αγοραζεις ενα τονο πελλετ ...καθοτι συλλεκτικο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49755 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
Σημερα γεμισε το ποτηρακι μεχρι πανω και το πελετ τροφοδοσιας ειχε γεμισει απο το θαλαμο καυσης προς το τεποζιτο παλι καλα το ειδα και εσβησα τη σομπα.Δεν το ξαναβαζω στη σομπα μου.
Οσο για τις πετρες ειναι οι πρωτες που εβγαλα απο τη σομπα μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49769 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

mastoras έγραψε:

Grecu_ έγραψε:

mastoras έγραψε: Η για εσένα η πιστοποίηση και μόνο.....η σφραγίδα δηλαδή είναι αυτή που σε κάνει και νιώθεις σιγουριά.


Mα δεν είναι μόνο η σφραγίδα. Είναι όλα οσα συνεπάγεται αυτή η σφραγίδα.


Πάρα πολλά πέλλετ έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά και τις προδιαγραφές, σχεδόν το μεγαλύτερο ποσοστό. Απλά πολλά εργοστάσια δεν επιθυμούν να χώσουν τις 50.000 στον δήθεν φορέα πιστοποίησης.....που στην ουσία δεν είναι φορέας, αλλά κερδοσκοπικές-διαφημιστικές εταιρίες. Η αλλιώς καρτέλ των πολυεθνικών.

Εκεί έχω καταλήξει.......γνώμη μου, και σίγουρα λάχανο του μπαξέ δεν είμαι !!!


Μάστορα, εσύ δεν είσαι αυτός που ανέφερε ότι αγόρασε σέρβικο πέλλετ με προδιαγραφές ENplus A1;
Όταν σου απέδειξα ότι ο Κεχίδης από τον οποίο το αγόρασες,πουλάει για πιστοποιημένο το πέλλετ της σερβικής εταιρίας Gota Pellet η οποία δε διαθέτει καμία πιστοποίηση ENplus,παρόλα αυτά στο σακί που χρησιμοποιεί βρίσκεται τυπωμένο το σήμα ENplus ( γιατί άραγε;;; ),ένιωσες σοκαρισμένος που μιλάμε έτσι για ένα επώνυμο προϊόν το οποίο πλήρωσες για πιστοποιημένο ενώ δεν είναι.Δηλαδή κοινώς έφαγες παπά,χωρίς καν να ψάξεις στο ελάχιστο αν όντως αγόρασες κάτι πιστοποιημένο.Απλά πίστεψες τον πωλητή.
Στη συνέχεια απάντησες στον giogud τα εξής:<<Οκ .....έγινες κατανοητός.

Δεν ασχολήθηκα και δεν γνωρίζω από πιστοποιήσεις πέλλετ, προδιαγραφές κτλ, για να μπορέσω να επεκταθώ περισσότερο στο θέμα.>>,και σήμερα κατακρίνεις τους πάντες που αγοράζουν πιστοποιημένα προϊόντα και ψάχνονται,για να μην είναι θύματα και εμφανίζεσαι ως ο ειδικότερος των ειδικοτέρων...
ΕΛΕΟΣ...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49779 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

DIMITRIS38 έγραψε: να σου πω λοιπόν κάλε μου φίλε απο επίσημα χείλη ότι οι πιστοποιήσεις γίνονται σε κάθε παρτίδα όπως λες στην χωρά οπού βρίσκεται η εταιρία η' όπου έχει δήλωση ότι το παράγει μάθε λοιπόν ότι πολλες εταιρίες έχουν εργοστάσια σκόρπια σε όλο τον κόσμο και εκεί δεν γίνεται κανένας έλεγχος αφου είναι εκτός της έδρας αυτό το έμαθα απο άτομα τα οποία ασχολούνται με την εμπορία πελλετ χρόνια τώρα και δεν το πίστευα όμως μου το είπαν και εταιρίες που πουλάνε στις γειτονικές χώρες θες πιστέψετο θες μην το πιστεύεις

Να σου πω κι εγώ καλέ μου φίλε πως η ENplus πιστοποίηση αφορά στο εργοστάσιο που παράγονται τα πέλλετ και όχι στην έδρα της εταιρείας που έχει το εργοστάσιο. Επίσης αφορά στα φορτηγά που τα μεταφέρουν. Κάθε εταιρεία υποχρεώνεται να ελέγχει τις παρτίδες που βγάζει αλλά να κρατάει και για αρχείο δείγματα από ελεγμένες παρτίδες.

Η ENplus πιστοποίηση είναι ό,τι ισχυρότερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά των πέλλετ, ό,τι και να λένε οι έμποροι.

Και για να μη μιλάμε μόνο για θεωρία, στο forum υπάρχει και συγκριτικό καύσης πέλλετ όπου φαίνεται η υπεροχή τους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jps

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.145 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ