Πιστοποιήσεις pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105389 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
Παιδια θα πω κι εγω τη γνωμη μου αν μου επιτρεπετε :)

Η στροφη απο το ακριβο πετρελαιο στο πελλετ γιατι γινεται;;;

Φανταζομαι συμφωνειτε ολοι οτι γινεται για οικονομια.

Βαση αυτου παραθετω την τριχρονη εμπειρια μου...

Φετος εκαψα 6 τονους Βουλγαρικο απιστοποιητο (237 ο τονος παραδοτεος) παρα ενα τσουβαλι το συνολο ετησιας καταναλωσης...για ουσιαστικα 165 μερες συνεχη λειτουργια, αυτο σημαινει 36,36 κιλα πελλετ την ημερα.

Με 1422 ευρω για πελλετ + αλλα 80 ευρω για τα ξυλα, στρογγυλα 1500 ευρω.

Με την αναλογια 1 προς 2,2 (πετρελαιο - πελλετ) θα ηθελα 2730 λιτρα πετρελαιο Χ 1,30 το λιτρο = 3549 ευρω.

Εξοικονομηση 2127 ευρω μονο για φετος.

Περυσι που ηταν πιο βαρυς ο χειμωνας θα ηθελα 3,5 τονους πετρελαιο, αρα 3,5 Χ 1 ευρω = 3500 ευρω.

Εκαψα 6,5 τονους πελλετ Αλφα γουντ + 3 τονους περιπου ξυλα στο τζακι μου...αρα 6,5 Χ 250 = 1625 + 300 ευρω ξυλα = 1925 ευρω.

Ετησιως 1575 ευρω οικονομια!!!

Προπερσι που το πετρελαιο κυμαινοταν στα 80 λεπτα το λιτρο...3 τονοι Χ 0,80 = 2400 ευρω... και το πελλετ (Βουλγαρικο Proggeto Ecologia) στα 220 ευρω ο τονος 6 Χ 220 = 1320 ευρω.. αλλο ενα χιλιαρικο και κατι οικονομιας ετησια και απο κει.

Σε τρεις χειμωνες χρησης απιστοποιητου πελλετ επομενως ειχα εξοικονομηση....2127 + 1925 + 1000 =5052 ευρω.

Συμπερασματα δικα μου...

Η καυση και του Βουλγαρικου αλλα και του Αλφα Γουντ εγινε με μεγαλη ευκολια και χωρις προβληματα.

Το βουλγαρικο πελλετ δεν εχει την ιδια ποσοτητα σταχτης απο μπαλετα σε μπαλετα...παρολα αυτα εχω ξαναπει οτι τον λεβητα μου τον καθαριζα καθε 8 με 12 μερες περιπου...με πιστοποιημενο που εχει ισως και 5 φορες λιγοτερη σταχτη καθε ποτε θα καθαριζα;;;; προφανως καθε 60 μερες :woohoo: :woohoo: Βρειτε μου εναν με FERROLI λεβητα που να εκαιγε πιστοποιημενο πελλετ και να καθαριζε τον λεβητα του καθε 50 η 60 μερες...εναν θελω...οχι πολλους.

Το Ελληνικο Αλφα Γουντ μου δημιουργουσε κλινκερ στην μπουκα του καυστηρα...καθε 2 με 3 μερες ηθελε καθαρισμα (μονο η μπουκα).
Μηπως τα πιστοποιημενα πελλετ δεν ειχαν κλινκερ σε πολλα μηχανηματα;;;

Εφοσον ζεσταινω το σπιτι μου ευκολα και με οικονομια... με απιστοποιητα πελλετ συνεχιζω ετσι...οποιοι θελουν ας εστιασουν στις πιστοποιησεις των πελλετ...κι αυτες καλες ειναι.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105391 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
Μια χαρά τα λες, Χρήστο, και τον περασμένο χειμώνα πέτυχες μια από τις μεγαλύτερες εξοικονομήσεις (-59% από το πετρέλαιο του 1,30 - τύφλα να έχουν οι αντλίες θερμότητας!).

Σκέψου όμως και το άλλο:
Το Schweighofer πριν λίγες εβδομάδες πωλούνταν στα 280 €/t στη Θεσσαλονίκη. Αυτό είναι περίπου 18% πάνω από τα 237 €/t που έδωσες εσύ. Ενδεχομένως πέρυσι το Μάιο να είχε ακόμη χαμηλότερη τιμή.

Κάποιος με σόμπα πέλλετ που θέλει μόνο 2 τόνους μπορεί να πει «δε βαριέσαι, για 6 μήνες, ας δώσω 14 € το μήνα παραπάνω ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από κλίνκερ, να καθαρίζω όσο πιο αραιά γίνεται και να έχω περισσότερη ζέστη. Έτσι κι αλλιώς γλιτώνω τόσα σε σχέση με το πετρέλαιο.»

Ή κάποιος με λέβητα σαν το δικό μου θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο πηγαίνοντας να κάνει έκπτωση 15% στην τιμή του πέλλετ και αγοράζοντας πέλλετ οξιάς με φλοιό (και ποιος ξέρει τι άλλο μέσα). Αποδεδειγμένα το 15% παύει να υφίσταται όταν ο λέβητας δεν αντέχει ούτε μια μέρα χωρίς error, όταν η στάχτη θέλει 5 φορές συχνότερο καθάρισμα και όταν το νερό ζεσταίνεται σε αρκετά μικρότερο χρόνο.

Στις παραπάνω περιπτώσεις μόνο τα πέλλετ από κωνοφόρα χωρίς φλοιό τα καταφέρνουν άριστα. Και τέτοιο πέλλετ χωρίς πιστοποίηση δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου. Γιατί κάθε εταιρεία, που ξέρει ότι παράγει super premium προϊόν, φροντίζει να γίνει γνωστή και να ανταγωνιστεί και τις υπόλοιπες. Και στην πορεία παίρνει και την πιστοποίηση.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX. Αιτία: ξέχασα ένα «το»

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105393 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
Κοντα και στις σκέψεις των 2 σας είναι η δική μου εμπειρία.

Στον Λέβητα μου πέρσι εκαψα και 1 τν Golden, SAVA με πολυ κλινκερ και Bioenergy. Στην σομπα στο μαγαζί ενα σωρό αλλα.
Επειδη η σόμπα δεν θα κάψει την ποσότητα την μεγάλη θα προτιμούσα εκεί να καιω κατι πιστοποιημένο αλλά στον λεβητα να ψαξω να βρώ ενα φτηνο που να με βολεύει με θεματα κλινκερ σταχτης κλπ γιατί στους 6τν το κόστος διαφοράς μεγαλώνει.
Τωρα βεβαια που θα παρω μηχάνημα αυτοκαθαριζόμενο δεν ξέρω τι θα διαλέξω. Σε μια πρώτη σκέψη λεω πιστοποιημένο για να κάνει πανω από μηνα να με βλεπει το λεβητοστάσιο μου. Καπου τόσο θα είναι και το δωμάτιο σιλό σε αυτοδυναμία καυσίμου.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105397 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

DOOM_NX έγραψε: Μια χαρά τα λες, Χρήστο, και τον περασμένο χειμώνα πέτυχες μια από τις μεγαλύτερες εξοικονομήσεις (-59% από το πετρέλαιο του 1,30 - τύφλα να έχουν οι αντλίες θερμότητας!).

Σκέψου όμως και το άλλο:
Το Schweighofer πριν λίγες εβδομάδες πωλούνταν στα 280 €/t στη Θεσσαλονίκη. Αυτό είναι περίπου 18% πάνω από τα 237 €/t που έδωσες εσύ. Ενδεχομένως πέρυσι το Μάιο να είχε ακόμη χαμηλότερη τιμή.

Κάποιος με σόμπα πέλλετ που θέλει μόνο 2 τόνους μπορεί να πει «δε βαριέσαι, για 6 μήνες, ας δώσω 14 € το μήνα παραπάνω ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από κλίνκερ, να καθαρίζω όσο πιο αραιά γίνεται και να έχω περισσότερη ζέστη. Έτσι κι αλλιώς γλιτώνω τόσα σε σχέση με το πετρέλαιο.»

Ή κάποιος με λέβητα σαν το δικό μου θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο πηγαίνοντας να κάνει έκπτωση 15% στην τιμή του πέλλετ και αγοράζοντας πέλλετ οξιάς με φλοιό (και ποιος ξέρει τι άλλο μέσα). Αποδεδειγμένα το 15% παύει να υφίσταται όταν ο λέβητας δεν αντέχει ούτε μια μέρα χωρίς error, όταν η στάχτη θέλει 5 φορές συχνότερο καθάρισμα και όταν νερό ζεσταίνεται σε αρκετά μικρότερο χρόνο.

Στις παραπάνω περιπτώσεις μόνο τα πέλλετ από κωνοφόρα χωρίς φλοιό τα καταφέρνουν άριστα. Και τέτοιο πέλλετ χωρίς πιστοποίηση δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου. Γιατί κάθε εταιρεία, που ξέρει ότι παράγει super premium προϊόν, φροντίζει να γίνει γνωστή και να ανταγωνιστεί και τις υπόλοιπες. Και στην πορεία παίρνει και την πιστοποίηση.



Παναγιωτη αυτα που λες ειναι οντως ετσι...καποιος με σομπα, καλο ειναι να καιει πιστοποιημενο πελλετ...ο χωρος καυσης ειναι πολυ μικροτερος και οι σομπες γενικοτερα δεν μασουλανε ευκολα πελλετ χωρις πιστοποιησεις.
Αν ειχα σομπα και εκαιγα κι εγω δυο τονους ετησιως πιστευω το φτηνοτερο πιστοποιημενο πελλετ θα εκαιγα...καιω ομως 6 σε λεβητα...
Επισης εχε υποψην φιλε Παναγιωτη (αν και μαλλον το ξερεις)... οτι οσο πιο ακριβος και εξελιγμενος ειναι ο λεβητας, τοσο πιο ακριβο και προφανως πιστοποιημενο πρεπει να ειναι και το καυσιμο του....ισχυει και το αναποδο.
Σε καθε περιπτωση ποιο ειναι το μηχανημα που θα καψει το Χ πελλετ ΝΑΙ παιζει ρολο...ειναι ομως αλλο κεφαλαιο αυτο, ας μην το ανοιξουμε....ο λεβητας σου Παναγιωτη ειναι περιπτωση :(
Εγω εχω λεβητα πρωτογονο με 500αρι δοχειο αδρανειας και θερμανση στο σπιτι στους 23 βαθμους, 24 ωρες το 24 ωρο ολο το χειμωνα.
Βαση αυτου, ηταν και η αναφορα των δικων μου καυσιμων και εντυπωσεων απο την αγορα και χρηση απιστοποιητων πελλετ...(μη νομισεις οτι δεν εχω κανει δοκιμες με πιστοποιημενα).
Τελειωνοντας, και συμπερασματικα... θα ηθελα να πω σε οποιονδηποτε να αγορασει πρωτα δυο τσουβαλια και να τα δοκιμασει στον λεβητα του...αν ειναι ολα ΟΚ ας προχωρησει σε αγορα...ασχετα με πιστοποιησεις το παραπανω...
Το schweighofer ηταν σε προσφορα στα 260 το Μαιο στη Θεσσαλονικη αν θυμαμαι...φετος αραγε που η δικη μου αγορα καυσιμου στοιχισε 197 ευρω ο τονος στην πορτα μου....το πετρελαιο στα ιδια (και παραπανω) με περυσι... ποση θα ειναι η οικονομια που θα εχω ετησιως;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105399 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

χρηστος8 έγραψε: Τελειωνοντας, και συμπερασματικα... θα ηθελα να πω σε οποιονδηποτε να αγορασει πρωτα δυο τσουβαλια και να τα δοκιμασει στον λεβητα του...αν ειναι ολα ΟΚ ας προχωρησει σε αγορα...ασχετα με πιστοποιησεις το παραπανω...

Αυτό είναι και το πιο σημαντικό. Επειδή κάθε μηχάνημα είναι διαφορετικό, αξίζει να αγοράσεις μια μικρή ποσότητα από πέλλετ οξιάς και ερυθρελάτης, με φλοιό και χωρίς, με πιστοποίηση και χωρίς και να κάνεις τις δοκιμές σου. Σε κάποια μηχανήματα η διαφορά είναι εμφανής, σε άλλα πιο τυχερά καθόλου εμφανής. Αν κάποιος παίρνει την ίδια θερμότητα από φθηνότερο προϊόν χωρίς προβλήματα, τότε δε βλέπω το λόγο να προτιμήσει το ακριβότερο. Κι εγώ αυτό θα έκανα. Εκτός αν α) η εταιρεία που τα κατασκευάζει μια μου στέλνει καλό προϊόν και μια σκάρτο και β) αν ήξερα ότι στο πέλλετ αυτό μπαίνουν επικίνδυνες ουσίες ή/και σκουπίδια.


@jnet, ο egglezos αν θυμάμαι καλά δεν συστήνει να κάψεις μη πιστοποιημένο στον Windhager... Κάνε κι εσύ δοκιμές όμως... Μη γεμίσεις το τεράστιο σιλό με πέλλετ που δεν έχεις ξανακάψει ποτέ! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105400 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Re:Απ: Πιστοποιήσεις pellet
:silly: Καλησπέρα πάμε όλοι μαζι μια βουτια να δροσιστουμε χιχιχι

Δεν έχετε πρόσβαση σε αυτήν την κατηγορία!


Στάλθηκε από το ST21i2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by XAALAARAA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ