Πιστοποιήσεις pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105378 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

DOOM_NX έγραψε: Πω πω... Σας σιχάθηκα εσάς τους 3... Είρωνες μέχρι αηδίας, χωρίς να έχετε ιδέα για του τι μιλάτε. Απαντάτε απλά για εντυπωσιασμό, πατώντας πάνω στο «εθνικό φρόνημα». Νομίζετε ότι κάτι κάνετε όταν μου πέφτετε και οι 3 μαζί και τονώνεται ο εγωισμός σας... Ο εγωισμός ενός μεσήλικα που βρίσκει χαρά όταν τη λέει σ'έναν 23χρονο. Ακόμη και λάθος να είναι αυτά που λέω, αυτό που κάνετε είναι η ύστατη ξεφτίλα.

Επί του θέματος (και δεν τα γράφω για σας τους 3, αλλά το υπόλοιπο forum), ευτυχώς είμαστε πολλοί και έχουμε δοκιμάσει μπόλικα πέλλετ. Το ίδιοι και οι Ιταλοί στο stufapellet και οι Αμερικάνοι στο hearth.com. Δυστυχώς ή ευτυχώς κανένας δεν έχει εξυμνήσει Βουλγάρικα πέλλετ ή πέλλετ από ξύλα ό,τι να'ναι, με φλοιό ή/και σκουπίδια. Καθένας αγοράζει μέχρι εκεί που φτάνει η τσέπη του, αλλά κάποια πράγματα οφείλουμε να τα παραδεχόμαστε. Όλα τα πέλλετ από καθαρή και σταθερή πρώτη ύλη με άριστη συμπεριφορά στην καύση και λίγη στάχτη έχουν φροντίσει να πάρουν μια πιστοποίηση. Όλα τα υπόλοιπα που δεν το κάνουν, είναι γιατί είτε δεν έχουν σταθερή ποιότητα είτε γιατί ξέρουν ότι τα αποτελέσματα θα είναι εκτός ορίων. Και όταν λέω ότι η πιστοποίηση είναι ελαστική, αναφέρομαι στα όρια των τιμών της (και όχι στη διαδικασία επιθεώρησης, ανάλυσης κλπ). Πρακτικά όλα τα πέλλετ από καθαρό ξύλο είναι ικανά να λάβουν πιστοποίηση. Μόνο αν υπάρχουν χημικά πρόσθετα βγαίνει η ανάλυση εκτός ορίων. Άρα, όσοι αποφασίζουν να κάψουν τα πιο φθηνά Βουλγάρικα πέλλετ που θα βρουν, θα πρέπει να είναι τουλάχιστον υποψιασμένοι...

Τέλος, θέλω να κάνω μια επισήμανση σε όλους τους πολέμιους των πιστοποιήσεων. Όσο είστε συγκεκριμένα άτομα που μάχεστε με πάθος εναντίον τους, και ειδικά όταν χρησιμοποιείτε την καραμέλα «Γερμανοί, γουρούνια, Μέρκελ, π...α» αντί για επιχειρήματα και αποδείξεις, τόσο μεγαλύτερο ενδιαφέρον γεννάται στον απλό καταναλωτή και το ψάχνει το θέμα. Και στην τελική αυτό που τον νοιάζει είναι να αγοράσει την καλύτερη ποιότητα στην τιμή που μπορεί. Και επειδή επικρατεί ένα ψιλομπάχαλο στην αγορά και υπάρχει μεγάλη αμάθεια και ημιμάθεια, θα προσπαθήσει να γλιτώσει από όσους κινδύνους είναι δυνατόν. Γιατί, αν υπάρχει μία περίπτωση να την πατήσει με το πιστοποιημένο, τότε με το πέλλετ χωρίς πιστοποίηση υπάρχουν εκατό! Και, όχι, το να γλιτώσει 50 € στον τόνο, δε σημαίνει ότι θα έχει κέρδος μακροπρόθεσμα. Καταλήγει να τα πληρώνει στη μειωμένη απόδοση και το συχνότερο καθάρισμα.


Την ειρωνια στα γραφομενα μου που την ειδες? Σου την επεσα? Μαλλον ΔΕΝ καταλαβαινεις οταν σου μιλαει καποιος τι ακριβως σου λεει και σε τι αναφερεται και τα περνεις ολα επι του προσωπικου. Αρα τα της ξεφτιλας και υπολοιπα που γραφεις τουλαχιστον για μενα, σου προτεινω να τα ανακαλεσεις!

Εχεις συμφερον απο πιστοποιημενο πελλετ? Εχεις επιχειρηση και βγαζεις πιστοποιημενο πελλετ? Εισαι μελος του οργανισμου πιστοποιησης?

ΑΝ ΟΧΙ, τοτε μαλλον δεν καταλαβαινεις σε ποιον την 'πεφτω' και δεν ευθυνομαι εγω γι αυτο.

Ειπαμε μεχρι ενα σημειο λοιπον να δικαιολογησουμε την παρορμητικοτητα του 23 χρονου και ξερεις οτι σε εχω συγχωρεσει για πραγματα του παρελθοντος που αν ησουν στην ηλικια μου να σαι σιγουρος οτι θα σε εβρισκα και θα τα λυναμε αλλιως τα θεματα μας. Και μπορουσα-μπορω αν το θελω αλλα παμε παρακατω.

Προτεινω να ξεκινησεις να καταλαβαινεις τι σου λενε οι αλλοι και κανε στην ακρη τον δικο σου εγωισμο, μην τα περνεις ολα προσωπικα! Το οτι μας δειχνεις το status της γενιας σου ειπαμε και οτι μας θλιβει το γεγονος το πως σας μεγαλωσανε-με! Δεν ειμαι μεσηλικας, 10 χρονακια διαφορα εχουμε αλλα οι εμπειριες τα βιωματα και οι αντιληψεις ειναι χαοτικα διαφορετικες! Για μενα πανω απ ολα ειναι να δοθει εργασια στους νεους σαν κι εσενα, κατι που προμοταροντας τα εισαγωμενα ΔΕΝ θα γινει ποτε! Σε λιγο καιρο λοιπον ΔΕΝ θα εχεις να αγορασεις GN και τετραεδρικα και πρασινα αλογα, γιατι απλα δεν θα εχεις εργασια ή θα εχεις με 400 Ε / μηνα και να δω τι θα αγορασεις!? Βεβαια αν στα πληρωνει αλλος, ναι χαρηκα και εγω κανα 5.000 κυβικα supersport θα ειχα στο parking μου...

επισης επι του θεματος :

Εχεις ιδεα εσυ για το τι μιλας? Ξερεις τι ειναι πιστοποιηση και πως βγαινει περαν των οσων διαβασες στο internet ή σου ειπαν?
Επειδη τυγχανει η επιχειρηση που εργαζομαι να εχει καποιες πιστοποιησεις σχετικα με την κατασκευή και παραγωγή μηχανημάτων, εχεις αποψη για το πως δινεται και πως ελεγχεται? Το ιδανικο μπορεις να το βρεις στο διαδικτυο, το πως ειναι στην πραγματικοτητα ομως ελα στον επομενο ελεγχο για να καταλαβεις...

Τελος, ξερεις περιπου (χοντρικα) ποσο ειναι το κοστος του τονου πελλετ με πιστοποιηση στο εργοστασιο? Εγω ξερω ενος μεγαλου με πιστοποιηση και θα σε στενοχωρησω αν το μαθεις και δεις οτι αγοραζεις 300+... Ρωτα εναν φιλο σου, γιατι κι αυτος δεν πιστευε οταν τον ελεγα οτι εχω γνωριμιες με αφεντικο εργοστασιου εξ Ρουμανιας, αλλα τελικα...



Υγ. Δεν εχω κανεναν λογο να εντυπωσιασω ειτε εσενα ή οποιοδηποτε αγνωστο μεσω ιντερνετ. Οι φιλοι και γνωστοι μου, καθως και η οικογενεια μου ειναι η απαντηση στα οσα νομιζεις. Μαλλον μεταφερεις την εγωπαθεια σου στους αλλους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105382 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
moderator mode on

Παιδια μην το γυρισουμε στα "προσωπικά". Κι ας προσεχουμε το εν γενη υφος με το οποιο αναφερομαστε στους αλλους - οχι δεν το λεω για κανεναν συγκεκριμενα, να το εχουμε στο νου μας απλά
ευχαριστω σας.

moderator mode off

στο θεμα μας.
γενικώς δεν ειμαι των ακρων. ουτε ΜΟΝΟ πιστοποιημενο κοντρα στο ΜΟΝΟ απο Ελλαδα.
μπορω να πω οτι καταλαβαινω ΚΑΙ τις 2 πλευρες ασχετα αν ιδεολογικά τεινω προς την δευτερη.

Οποιος δεν μπορει να ασχοληθει πρεπει να εχει μια ποιοτητα απο ενα επιπεδο και πανω και σταθερα. Αυτο ειναι το πιστοποιημενο και γι αυτο το πληρωνεις.

Μακαρι να δουμε εγχωριες παραγωγές απο εγχωρια πρωτη υλη

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105383 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

DOOM_NX έγραψε: Πω πω... Σας σιχάθηκα εσάς τους 3... Είρωνες μέχρι αηδίας, χωρίς να έχετε ιδέα για του τι μιλάτε. Απαντάτε απλά για εντυπωσιασμό, πατώντας πάνω στο «εθνικό φρόνημα». Νομίζετε ότι κάτι κάνετε όταν μου πέφτετε και οι 3 μαζί και τονώνεται ο εγωισμός σας... Ο εγωισμός ενός μεσήλικα που βρίσκει χαρά όταν τη λέει σ'έναν 23χρονο. Ακόμη και λάθος να είναι αυτά που λέω, αυτό που κάνετε είναι η ύστατη ξεφτίλα.

Επί του θέματος (και δεν τα γράφω για σας τους 3, αλλά το υπόλοιπο forum), ευτυχώς είμαστε πολλοί και έχουμε δοκιμάσει μπόλικα πέλλετ. Το ίδιοι και οι Ιταλοί στο stufapellet και οι Αμερικάνοι στο hearth.com. Δυστυχώς ή ευτυχώς κανένας δεν έχει εξυμνήσει Βουλγάρικα πέλλετ ή πέλλετ από ξύλα ό,τι να'ναι, με φλοιό ή/και σκουπίδια. Καθένας αγοράζει μέχρι εκεί που φτάνει η τσέπη του, αλλά κάποια πράγματα οφείλουμε να τα παραδεχόμαστε. Όλα τα πέλλετ από καθαρή και σταθερή πρώτη ύλη με άριστη συμπεριφορά στην καύση και λίγη στάχτη έχουν φροντίσει να πάρουν μια πιστοποίηση. Όλα τα υπόλοιπα που δεν το κάνουν, είναι γιατί είτε δεν έχουν σταθερή ποιότητα είτε γιατί ξέρουν ότι τα αποτελέσματα θα είναι εκτός ορίων. Και όταν λέω ότι η πιστοποίηση είναι ελαστική, αναφέρομαι στα όρια των τιμών της (και όχι στη διαδικασία επιθεώρησης, ανάλυσης κλπ). Πρακτικά όλα τα πέλλετ από καθαρό ξύλο είναι ικανά να λάβουν πιστοποίηση. Μόνο αν υπάρχουν χημικά πρόσθετα βγαίνει η ανάλυση εκτός ορίων. Άρα, όσοι αποφασίζουν να κάψουν τα πιο φθηνά Βουλγάρικα πέλλετ που θα βρουν, θα πρέπει να είναι τουλάχιστον υποψιασμένοι...

Τέλος, θέλω να κάνω μια επισήμανση σε όλους τους πολέμιους των πιστοποιήσεων. Όσο είστε συγκεκριμένα άτομα που μάχεστε με πάθος εναντίον τους, και ειδικά όταν χρησιμοποιείτε την καραμέλα «Γερμανοί, γουρούνια, Μέρκελ, π...α» αντί για επιχειρήματα και αποδείξεις, τόσο μεγαλύτερο ενδιαφέρον γεννάται στον απλό καταναλωτή και το ψάχνει το θέμα. Και στην τελική αυτό που τον νοιάζει είναι να αγοράσει την καλύτερη ποιότητα στην τιμή που μπορεί. Και επειδή επικρατεί ένα ψιλομπάχαλο στην αγορά και υπάρχει μεγάλη αμάθεια και ημιμάθεια, θα προσπαθήσει να γλιτώσει από όσους κινδύνους είναι δυνατόν. Γιατί, αν υπάρχει μία περίπτωση να την πατήσει με το πιστοποιημένο, τότε με το πέλλετ χωρίς πιστοποίηση υπάρχουν εκατό! Και, όχι, το να γλιτώσει 50 € στον τόνο, δε σημαίνει ότι θα έχει κέρδος μακροπρόθεσμα. Καταλήγει να τα πληρώνει στη μειωμένη απόδοση και το συχνότερο καθάρισμα.


Ακομα δεν εχεις καταλαβει οτι καλο-χρυσο το internet αλλα ευτυχως η δυστυχως η πραγματικη ζωη τις περισσοτερες φορες διαφερει απο αυτο.
Βεβαια δεν πειραζει.
Θα φας κι εσυ τις "φαπες" σου με τα χρονια απο την πραγματικη ζωη κ θα στρωσεις! ;)
Θε ερθει η στιγμη που θα κοιταξεις πισω σου κ θα πεις "τι μαλακιες ελεγα κ πιστευα"!
Στο επιβεβαιωνουν δις ανθρωπων που τα εζησαν.
Επειδη ομως τιποτα απο αυτα που εγραψα δεν προκειται να καταλαβεις(για λογους εγωισμου) θα συνεχισεις να μας πασαρεις εγχειριδια κ "γνωσεις" που διαβαζεις στο internet θεωρωντας οτι κατεχεις την μονη αληθεια.
Ανθρωποι εδω μεσα με πραγματικη γνωση (λογω πτυχιων,μηχανολογοι π.χ.) κ οχι internetομαθεις δεν το παιζουν ξερολες σε αντιθεση με σενα.
Αντε κ γιατρος τωρα με δασκαλο το internet!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105384 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

Fokion έγραψε: moderator mode on

Παιδια μην το γυρισουμε στα "προσωπικά". Κι ας προσεχουμε το εν γενη υφος με το οποιο αναφερομαστε στους αλλους - οχι δεν το λεω για κανεναν συγκεκριμενα, να το εχουμε στο νου μας απλά
ευχαριστω σας.

moderator mode off

στο θεμα μας.
γενικώς δεν ειμαι των ακρων. ουτε ΜΟΝΟ πιστοποιημενο κοντρα στο ΜΟΝΟ απο Ελλαδα.
μπορω να πω οτι καταλαβαινω ΚΑΙ τις 2 πλευρες ασχετα αν ιδεολογικά τεινω προς την δευτερη.

Οποιος δεν μπορει να ασχοληθει πρεπει να εχει μια ποιοτητα απο ενα επιπεδο και πανω και σταθερα. Αυτο ειναι το πιστοποιημενο και γι αυτο το πληρωνεις.

Μακαρι να δουμε εγχωριες παραγωγές απο εγχωρια πρωτη υλη

Εσυ καλα τα λες αλλα ποιος να σε ακουσει


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105385 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
ρε γιατι με το που γραφω κατι αμεσως εδω μεσα γινεται της πουτ;;;απλα εγραψα οτι οι περισσοτερες πιστοποιησεις ΔΕν ανταποκρινονται σε αυτο που λενε οτι πιστοποιουν.. ετσι ειναι τα πραγματα.. σας ειπα οτι εχω γνωστο μεσα..οποτε τι καθεστε και μαλωνετε;;

Ρουμανια δεν εχω παει αλλα Γερμανια εχω παει εχω μεινει και εχω σπουδασει εκει... Οσο για το πελλετ της ρουμανιας μπορω να πω οτι η ΘΕΡΜΑΣΤΡΑ ΜΟΥ το καιει πολυ καλα οπως και το Γερμανικο..

Οσο για το Γερμανικο το ιδιο... για το αν οι ελληνες ειναι κλεφτες..... Την απαντηση την γνωριζουμε ολοι μας... οσο δε για τους Γερμανους μπορω να πω οτι κλεβουν το ιδιο μη σας πω και παραπανω..θες σε τιμολογια, μη κοβοντας αποδειξεις κλπ κλπ κλπ.. Απλα ειναι σε πολλα ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟΙ κατι που δεν ειμαστε εμεις.. οσο για τις πιστοποιησεις ειναι μια καλη ιδεα που εχει παρα πολλα κενα και εξυπηρετει μονο προς το παρον την κερδοσκοπια.... Ειτε ειναι Γερμανικη ή Γαλλικη ή Αυστριακη η πιστοποιηση των πελλετ...
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105387 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

Fokion έγραψε: στο θεμα μας.
γενικώς δεν ειμαι των ακρων. ουτε ΜΟΝΟ πιστοποιημενο κοντρα στο ΜΟΝΟ απο Ελλαδα.
μπορω να πω οτι καταλαβαινω ΚΑΙ τις 2 πλευρες ασχετα αν ιδεολογικά τεινω προς την δευτερη.

Οποιος δεν μπορει να ασχοληθει πρεπει να εχει μια ποιοτητα απο ενα επιπεδο και πανω και σταθερα. Αυτο ειναι το πιστοποιημενο και γι αυτο το πληρωνεις.

Μακαρι να δουμε εγχωριες παραγωγές απο εγχωρια πρωτη υλη

Νομίζεις, Fokion, ότι εγώ δε θα ήθελα να αγοράζω ελληνικό πέλλετ που θα μπορούσε να ανταγωνιστεί τα Ρουμανικά; Ή μήπως έχω κάνα βίτσιο να πληρώνω ξένους και δεν το έχω καταλάβει; Μακάρι ελληνικό εργοστάσιο να έβγαζε πέλλετ ικανό για πιστοποίηση ισάξιο με Egger/Schweighofer/German/RZ και πρώτος θα έτρεχα να το πάρω. ΑΛΛΑ ΠΟΥ; Τα μόνα που έχω δει... δε βλέπονταν. Και τα υπόλοιπα που δεν έχω δει μαθαίνω ότι στην καύση είναι τραγικά. Να μη μιλήσω για την τιμή τους καλύτερα. Θα πρέπει να είσαι τελείως γκαγκά για να τα προτιμήσεις, όπως έγραψε και ο Μιχάλης.

Όλα τ'άλλα είναι απλά για να γίνεται κουβέντα, ελέω καύσωνα.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ