Εταιρεία υπόδειγμα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90373 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Και να σου φέρω ένα απλό παράδειγμα για το πως πρέπει να υπολογίζεις. Έστω ότι το εισόδημα σου είναι 10000€ αφορολόγητα. Τα 5000€ αφορολόγητα και τα άλλα 5000€ 10%. Άρα καθαρό εισόδημα 9500€. Έρχεται τώρα ο εργοδότης σου και σου λέει ότι μπορεί να σε απασχολεί για άλλες χ ώρες ημερησίως. Λες με το μυαλό σου ότι για να αξίζει τον κόπο να δουλέψω αυτές τις έξτρα ώρες θέλω 3000€. Εσύ θα ζητήσεις 3000€ από τον εργοδότη σου ή θα του πεις "θέλω 4000€ - 25% εφορία = 3000€ έξτρα εισόδημα;"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90377 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

giogud έγραψε: Και να σου φέρω ένα απλό παράδειγμα για το πως πρέπει να υπολογίζεις. Έστω ότι το εισόδημα σου είναι 10000€ αφορολόγητα. Τα 5000€ αφορολόγητα και τα άλλα 5000€ 10%. Άρα καθαρό εισόδημα 9500€. Έρχεται τώρα ο εργοδότης σου και σου λέει ότι μπορεί να σε απασχολεί για άλλες χ ώρες ημερησίως. Λες με το μυαλό σου ότι για να αξίζει τον κόπο να δουλέψω αυτές τις έξτρα ώρες θέλω 3000€. Εσύ θα ζητήσεις 3000€ από τον εργοδότη σου ή θα του πεις "θέλω 4000€ - 25% εφορία = 3000€ έξτρα εισόδημα;"


Σημασία δεν έχει πως "πρέπει" να τα υπολογίσεις, αλλά αν έχεις την πολυτέλεια να τα υπολογίσεις.

Η πλειοψηφία θα το κάνει άνευ όρων, για λίγα παραπάνω χρήματα γιατί δε βγαίνει αυτός ο φούστης ο μήνας.

Όσοι δουλεύουν για 400 και 500€, χαζοί είναι ή μαζόχες? Τίποτα από τα 2, από ανάγκη επιβίωσης το κάνουν.

Αυτό μάλλον δεν το καταλαβαίνεις, οπότε καθόμαστε και λέμε ιστορίες για αγρίους.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90378 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

giogud έγραψε: Ελληνική παιδεία. Ξέρω ανθρώπους που έχουν πτυχίο Πανεπιστημίου, διδάσκουν στα παιδιά μας και δεν ξέρουν να υπολογίζουν και τι σημαίνει +23%.


Μήπως είμαι εγώ αυτός; :S

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90379 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Και το πάω από την μεριά του εμπόρου. Τα νούμερα υποθετικά.
Θέλω για κάθε τόνο πέλλετ 20€ στην τσέπη μου (πολλά ή λίγα θα το κρίνει η αγορά). 200€ αγοράζω. +20€ στην τσέπη, + 4,5€ εφορία +10€ έξοδα μας κάνουν 234,5€. Σε αυτό πάνω μπαίνει και ο ΦΠΑ +23% =288€.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90380 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
:ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy:

GT έγραψε:

giogud έγραψε: Και να σου φέρω ένα απλό παράδειγμα για το πως πρέπει να υπολογίζεις. Έστω ότι το εισόδημα σου είναι 10000€ αφορολόγητα. Τα 5000€ αφορολόγητα και τα άλλα 5000€ 10%. Άρα καθαρό εισόδημα 9500€. Έρχεται τώρα ο εργοδότης σου και σου λέει ότι μπορεί να σε απασχολεί για άλλες χ ώρες ημερησίως. Λες με το μυαλό σου ότι για να αξίζει τον κόπο να δουλέψω αυτές τις έξτρα ώρες θέλω 3000€. Εσύ θα ζητήσεις 3000€ από τον εργοδότη σου ή θα του πεις "θέλω 4000€ - 25% εφορία = 3000€ έξτρα εισόδημα;"


Σημασία δεν έχει πως "πρέπει" να τα υπολογίσεις, αλλά αν έχεις την πολυτέλεια να τα υπολογίσεις.

Η πλειοψηφία θα το κάνει άνευ όρων, για λίγα παραπάνω χρήματα γιατί δε βγαίνει αυτός ο φούστης ο μήνας.

Όσοι δουλεύουν για 400 και 500€, χαζοί είναι ή μαζόχες? Τίποτα από τα 2, από ανάγκη επιβίωσης το κάνουν.

Αυτό μάλλον δεν το καταλαβαίνεις, οπότε καθόμαστε και λέμε ιστορίες για αγρίους.

:ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90385 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Κλείσε το στόμα, θα καταπιείς κανένα μπάμπουρα :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ