Εταιρεία υπόδειγμα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90351 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

giogud έγραψε:

tas έγραψε: Δηλαδή, αν αποφασίσουν νέα έκτακτη εισφορά 5.000 στους ελεύθερους επαγγελματίες, το πέλετ θα πάει στα 500 ευρώ;

Κι αν εγώ πληρώσω περισσότερα για να ζεσταθώ, όταν έρθει ο έμπορος ως πελάτης στην επιχείρηση που εργάζομαι για να αγοράσει το προϊόν που εμπορεύεται και του πουν +20% στην τιμή, γιατί έχει ανέβει η πρώτη ύλη, η ΔΕΗ κλπ., τι γίνεται; Θα ανεβάσει κι άλλο την τιμή του πέλετ για να μπορέσει να έχει περισσότερα έσοδα, για να ανταποκριθεί στα αυξημένα οικογενειακά έξοδα;

Συγκοινωνούντα δοχεία είναι κι όλα ξεκινάνε από την υπέρογκη φορολόγηση.


Μόνος σου τα λες. Αν δηλαδή μπει έκτακτη εισφορά στις επιχειρήσεις ποιος θα το πληρώσει;
Άντε και τα πλήρωσε μια φορά από την τσέπη του ο επιχειρηματίας, σου λέει έκτακτο είναι, ας μην το περάσω στο προϊόν.
Αν είναι όμως μόνιμη η φορολογία; Αυτό δεν αποτελεί μέρος της τελικής τιμής ενός προϊόντος; Τι άλλο μπορεί να είναι; Από όποια μεριά και αν το δεις, η φορολογία των κερδών είναι μείωση του εισοδήματος. Με βάση αυτό το μειωμένο εισόδημα θα πρέπει να υπολογίζω. Αν αξίζει δηλαδή να επενδύσω χρήματα, εργασία, ρίσκο. Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι κάνω αυτή την κουβέντα με ενήλικες.



Είμαι υπεύθυνος γι' αυτά που λεω, όχι γι' αυτά που καταλαβαίνουν οι άλλοι...

Θα σου πω το εξής απλό: στον κλάδο που είμαι, οι τιμές ανέβηκαν 30% σε μια νύχτα (κυριολεκτικά). Γιατί όπως λες κι εσύ, η αύξηση της φορολόγησης και τα αυξημένα έξοδα ήταν τέτοια, που και η αύξηση της τιμής του προϊόντος ήταν μονόδρομος. Μόνο που τον επόμενο μήνα οι πωλήσεις έπεσαν 20%...

Υ.Γ.: Μακάρι να βγάζετε λεφτά αν έχετε καλό προϊόν και σας προτιμάει ο κόσμος. Αν ένας υπάλληλος, όπως υπολογίστηκε παραπάνω, στοιχίζει στην εταιρία 42.000 ευρώ ετησίως, πόσα μπορεί να κερδίζει η ίδια η εταιρία; Απορία έχω, ούτε ζηλεύω κι ούτε θέλω να απαντήσετε για προσωπικά δεδομένα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90352 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
αν και ασχετος θα προσπαθησω γιαννη να σου λυσω την απορια ...τα λογιστικα δουλευουν με ποσοστα
αρα ο επαγγελματιας θελει 20% κερδος καθαρο
περσυ του στοιχισε το ρυζι 100 και πουλαει 120 αρα κερδος 20
ελα ομως που ακριβυναν ολα και φετος του στοιχιζει 200 αρα πουλαει 240 αρα κερδος 40 !


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT, tas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90353 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

stergiosbik έγραψε: Παιδια αυτη η συζητηση εχει ξαναγινει αρκετες φορες.
Νομιζω οτι καλα θα ειναι αυτοι-κι εγω μεσα σε αυτους-που δεν γνωριζουν πως λειτουργει μια επιχειρηση κ πως επηρεαζουν τα διαφορα καραγκιοζιλικια της εκαστοτε κυβερνησης την τιμη ενος προιοντος να μην κανουν τον εξυπνο.
Ξερετε μηπως οτι ακομα κ το κοστος της διαφημισης αυτων που βλεπουμε στην τηλεοραση επιβαρυνει την τιμη του προιοντος;
Αυτο που ο καθενας μας εχει αποψη για τα παντα μηπως πρεπει να το αλλαξουμε;


Στέργιο, δεν κάνω τον έξυπνο ούτε ξέρω πως λειτουργεί μια επιχείριση.

Λέω κάτι απλό: εδώ δεν αντέχω να πληρώσω τις δικές μου υποχρεώσεις, να πληρώνω και των άλλων? Που προφανώς έχουν και μεγαλύτερο εισόδημα από εμένα?

Και ρωτάω εγώ: αν ο Χ έμπορος δεν ακολουθήσει την παραπάνω τακτική και δεν επιβαρύνει την τελική τιμή με τα δικά του έξοδα, θα μπει εν τέλει μέσα ή απλά θα μειωθεί το εισόδημά του λιγότερο ή περισσότερο?

Νομίζω αυτό είναι το κριτήριο και δεν υπάρχει κάποιος κανόνας.

Αυτό το ξέρει καθένας για την πάρτη του βέβαια και φυσικά δεν περιμένω κάποια ειλικρινή απάντηση από κανένα έμπορο.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90355 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

Fokion έγραψε: Θεοδοση μεγαλο τμημα ειναι λογικό να μη ξερει...

εγω επειδη εργαζομαι σε εμπορικη εταιρεια ξερω καποια πραγματα....

αν δουλευα πχ στο σημοσιο τομεα μπορει και να μην ηξερα....


Αχ αυτό το Δημόσιο! Εκεί, πράγματι, πολλοί νομίζουν πως τα λεφτά φυτρώνουν στα δέντρα! Ενώ κι ένα παιδί γνωρίζει πλέον πως όλα τα έξοδα μιας επιχείρησης επιβαρύνουν την τιμή του παραγώμενου - πωλούμενου προϊόντος ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90358 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Ελληνική παιδεία. Ξέρω ανθρώπους που έχουν πτυχίο Πανεπιστημίου, διδάσκουν στα παιδιά μας και δεν ξέρουν να υπολογίζουν και τι σημαίνει +23%.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by giogud.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90361 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Εχετε καταλαβει τι φορολογια πληρωνει πια μια επιχειρηση;
Γιατι νομιζετε οτι εταιρειες δεν επενδυουν στην Ελλαδα;
Για το "υψηλο" εργατικο κοστος μηπως;
Η γιατι βαζουν συνεταιρο στην τσεπη τους το κρατος κ μαλιστα με αυξανομενα συνεχως ποσοστα;
Αντε εγω ειμαι λαθος.
Οι επιχειρησεις που εκλεισαν τα τελευταια χρονια,εκλεισαν γιατι ο εμπορος δεν βγαζει πια π.χ. 5000euro το μηνα κ βγαζει μονο 1000;
Κ επειδη ειναι μαζοχας ο εμπορος λεει "ας το κλεισω καλυτερα το ρημαδι κ να ειμαι ανεργος παρα να παιρνω 1000 ψωροευρω".
Η βενζινη π.χ. που 70% της τιμης ειναι φοροι επρεπε τους φορους αυτους να τους απορροφησουν τα διυλιστηρια κ οι βενζινοπωλες;
ΝΑΙ παλιοτερα πολλοι εμποροι αισχροκερδουσαν κ βγαζανε τ αντερα τους.
Αλλα τωρα πια φτασαμε στο αλλο ακρο.
Δεν ξερω τι γινεται ακριβως με το πελλετ ουτε κ θελω να μαθω.
Αλλα να βαζουμε χερι στους εμπορους γιατι του καθε μ@λ@κοΣτουρναρα του γκαυλωσε να ανεβασει τον φορο δεν ειναι λιγο αδικο;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Angel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ