Εταιρεία υπόδειγμα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90238 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

dhmv2001 έγραψε:

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε:

sak έγραψε: τα Golden Nuggets (Τιμή παλέτας 990kg 316€),η σακούλα 15 κιλα =4,79 €
Bioenergy Point (Τιμή παλέτας 1050kg 288€). η σακουλα 15 κιλα = 4.11 €
ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΣΑΚΟΥΛΑ GOLTEN NUGGETS ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΤΕ 5.00 +
ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΑΚΟΥΛΑ BIOENERGY POINT ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ 4,50 € ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ 4,80 € ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΑΣ
Κ Γιώργο Γκουντέλια ???????????????


Να παρεμβω αν μου επιτρεπετε και να σας εξηγησω πρωτα απ'ολα οτι το πελλετ ειναι ενα προϊον το οποιο "αφηνει" πολυ μικρο ποσοστιαιο κερδος στον εμπορο. Αν σκεφτειτε οτι ενας υπαλληλος στοιχιζει 120 Ευρώ/ημερα στον εργοδοτη και οτι μια εγχρωμη σελιδα Α4 (στο χαρτι της αποδειξης αναφερομαι) στοιχιζει περιπου 10λεπτα καντε τα μαθηματικα και σκεφτειτε γιατι δεν μπορουμε να πουλαμε την 1 σακουλα στο αντιστοιχο κοστος της τιμης του τονου-παλετας.


Με τα 580€ μικτά που δίνουν στους υπαλλήλους τους τώρα ο υπάλληλος στοιχίζει 120€ την ημέρα ξαφνικά
για να υπολογίσουμε την αισχροκέρδεια που υπάρχει στην Ελληνική αγορά και δικαιολογίες ότι δεν έχουν μεγάλο κέρδος, ξάδερφος μου εκμιστηρεύτηκε τιμή αγοράς pellet από Βουλγαρία παραδοτέο Βοιωτία χονδρική
τιμή 140€ συν μεταφορικά.


Μην σου πω και 120€-130€...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90244 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

GT έγραψε: Είναι πάααααρα πολλοί μάλλον οι παράγοντες που επηρεάζουν την τελική τιμή και όσο περνάει ο καιρός θα μαθαίνουμε και περισσότερους... :whistle:

Πχ έχει ειπωθεί από τον giogud ότι στην τιμή πώλησης συμπεριλαμβάνει και το φόρο (26%!) που πρόκειται να πληρώσει ο ίδιος...(!!!)

Δεν ξέρω αν το κάνουν γενικά αυτό οι έμποροι, αλλά είναι τραγικό από τη στιγμή που δε μπορώ να πληρώσω τη δική μου εφορία, να πληρώνω και του εμπόρου, ώστε να του μείνει "καθαρό" κέρδος.


Δεν διαφωνώ μ'αυτά που λες, τα νούμερα μ'ενοχλουν γιατι φαίνονται απίστευτα. 140 ex works με 40 ευρώ μεταφορικά και με ΦΠΑ και για τα 2 μας κάνουν 220. Σαφώς και είναι λιγότερα από τα 260-280-330 κτλ που πουλιούνται διάφορα πέλλετ στην ελληνική αγορά, αλλά δεν είναι και τα μισά λεφτά.

Μερικοί επαγγελματίες τουλάχιστον έχουν μοιραστεί αρκετές πληροφορίες με τους καταναλωτές, άλλοι προσπαθούν να αφήσουν την εντύπωση οτι μπήκαν στο χορό για να χάσουν τα λεφτά τους και να προσφέρουν φτηνή θέρμανση απο το υστέρημά τους :woohoo:

ντισκλέιμερ: δεν συγκρίνω διαφορές τιμών λόγω διαφοράς ποιότητας και δεν λαμβάνω υπ'όψην τα μαύρα και το παρεμπόριο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90248 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Αν σκεφτειτε οτι ενας υπαλληλος στοιχιζει 120 Ευρώ/ημερα στον εργοδοτη...


120 ευρώ ημερησίως (με τις ασφαλιστικές εισφορές υποθέτω), σημαίνει (Χ 25 που ισχύει για τους μισθωτούς, εφόσον είναι πλήρως ασφαλισμένοι) 3.000 τον μήνα ή 42.000 το χρόνο...

* Εκτός αν το 120 ευρώ/ημέρα σημαίνει 24/7.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90250 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Να προσθέσω επίσης ότι πρόβλημα μεγάλο είναι και τα εργοστάσια.. Φίλος που ήθελε να ξεκινήσει εμπόριο η alpha wood του έδωσε τιμή για 24 τόνους 180€ + ΦΠΑ + Μεταφορικά = 250 €/τόννο ...Με 30% εμπορικό κέρδος έβγαινε ο τόνος λιανική 325€.. Ποιό?? το alpha wood..

τι κόστος παραγωγής έχει ο τόννος για την alpha wood??? υπολογίζω χοντρικά 50-60€..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90255 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

vag1234 έγραψε: τι κόστος παραγωγής έχει ο τόννος για την alpha wood??? υπολογίζω χοντρικά 50-60€..


Άραγε? Η AW από που παίρνει ξυλεία? Πόσο στοιχίζει αυτή?
Προσωπικά, εγώ βρίσκω περίεργη την τοποθεσία του εργοστασίου πέλλετ, γιατί νομίζω πως είναι μακρυά από τις άλλες μονάδες παραγωγής και δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα υπολείμματα αυτών. Μπορεί βέβαια να επιλέχθηκε το Νευροκόπι και για λόγους επιδότησης, οπότε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα για την εταιρία.
Όλα αυτά βέβαια είναι εικασίες που μπορεί να είναι και μ@λ@κίες, αλλά κουβέντα να γίνεται...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90256 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Φαντάζομαι ότι το όνειρο κάθε άνεργου νέου είναι να δουλέψει σαν υπάλληλος σε επιχείρηση εμπορίας pellet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ