Εταιρεία υπόδειγμα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90579 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

giogud έγραψε:

dimlyk έγραψε:

giogud έγραψε: Ρε παιδιά. Ένα θεματάκι τόσο δα είχαμε που 3 άνθρωποι είπαν και 2 καλές κουβέντες για μας. Ας πάμε τις άσχετες αντιπαραθέσεις αλλού. Κοινωνία- οικονομία; Fight club;
Εδώ ας έρθει κάποιος και ας κράξει την εταιρία. Να μου πει είσαι ακριβός, δεν είσαι επαγγελματίας, τέτοια ωραία.


πες μου ποτε ν αρχισω :evil:

Ξεκινάς. Περιμένω.


σε κοβω καλο στο ποκερ ... αλλα ειναι αργα για μενα
επιφυλασομαι για την ρελανς :cheer:

καλη σας νυχτα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90581 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

dimlyk έγραψε:

giogud έγραψε:

dimlyk έγραψε:

giogud έγραψε: Ρε παιδιά. Ένα θεματάκι τόσο δα είχαμε που 3 άνθρωποι είπαν και 2 καλές κουβέντες για μας. Ας πάμε τις άσχετες αντιπαραθέσεις αλλού. Κοινωνία- οικονομία; Fight club;
Εδώ ας έρθει κάποιος και ας κράξει την εταιρία. Να μου πει είσαι ακριβός, δεν είσαι επαγγελματίας, τέτοια ωραία.


πες μου ποτε ν αρχισω :evil:

Ξεκινάς. Περιμένω.


σε κοβω καλο στο ποκερ ... αλλα ειναι αργα για μενα
επιφυλασομαι για την ρελανς :cheer:

καλη σας νυχτα


Δεν ήταν μπλόφα. Όταν έχεις Φλος Ρουαγιάλ, δεν χρειάζεσαι να μπλοφάρεις. Το αντίθετο. Χαμηλό προφίλ για να μην τρομάξει ο αντίπαλος.
Καληνύχτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90583 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

giogud έγραψε: Αν εγώ "πρέπει" να πάω 8€ στο σπίτι θα πρέπει να ζητήσω από τον πελάτη μου 10€. Τα άλλα θα τα πάρει η εφορία.


Το σέβομαι ότι πρέπει να πας και 8 και μακάρι να πας και 10 καθαρά στο σπίτι. Το θέμα είναι όταν οι τιμές τραβάνε την ανηφόρα λόγω αύξησης της φορολογίας, δεν μειώνονται οι πωλήσεις; Από τη στιγμή που τα εισοδήματα των πελατών έχουν μειωθεί.
Και εγώ θέλω να πηγαίνω 8 ευρώ στο σπίτι, αλλά 7 υπάρχουν. Αν πάρω 8 θα μπει μέσα το μαγαζί, γιατί θα πρέπει να ανεβάσει την τελική τιμή και ο κόσμος θα του γυρίσει την πλάτη.
Δεν κάνω υποδείξεις πως θα λειτουργήσετε την εταιρία σας. Γενικά μιλάω, μην το προσωποποιείτε. Του χρόνου τον χειμώνα, μετά και τον Ιούνιο-Ιούλιο που θα σκάσουν μύτη τα εκκαθαριστικά, θα πέσει πολύ κουβέρτα.

Παραξεφύγαμε από το θέμα... :oops:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90585 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

tas έγραψε:

giogud έγραψε: Αν εγώ "πρέπει" να πάω 8€ στο σπίτι θα πρέπει να ζητήσω από τον πελάτη μου 10€. Τα άλλα θα τα πάρει η εφορία.


Το σέβομαι ότι πρέπει να πας και 8 και μακάρι να πας και 10 καθαρά στο σπίτι. Το θέμα είναι όταν οι τιμές τραβάνε την ανηφόρα λόγω αύξησης της φορολογίας, δεν μειώνονται οι πωλήσεις; Από τη στιγμή που τα εισοδήματα των πελατών έχουν μειωθεί.
Και εγώ θέλω να πηγαίνω 8 ευρώ στο σπίτι, αλλά 7 υπάρχουν. Αν πάρω 8 θα μπει μέσα το μαγαζί, γιατί θα πρέπει να ανεβάσει την τελική τιμή και ο κόσμος θα του γυρίσει την πλάτη.
Δεν κάνω υποδείξεις πως θα λειτουργήσετε την εταιρία σας. Γενικά μιλάω, μην το προσωποποιείτε. Του χρόνου τον χειμώνα, μετά και τον Ιούνιο-Ιούλιο που θα σκάσουν μύτη τα εκκαθαριστικά, θα πέσει πολύ κουβέρτα.

Παραξεφύγαμε από το θέμα... :oops:


Ωραία λοιπόν. Το παίρνω απόφαση και θέλω πλέον 7€. Το θέμα είναι ότι η τιμή θα επιβαρυνθεί με άλλα 2€. Τον φόρο επί των κερδών!!! Η τελική θα είναι 9€. Θέλω 3€ για το σπίτι - τσέπη; Θα πρέπει να χρεώσω 5€.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90587 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

giogud έγραψε:

fritakos έγραψε: Τα πράγματα ειναι απλά.
Ο κάθε επιχειρηματίας μπορει να χρεώνει στη τιμή του προϊόντος οτι θελει, απο κει και πέρα ο καταναλωτής θα αποφασίσει αν θα αγοράσει ή οχι....
Πάντως όσο το εισόδημα των μισθωτών μειώνεται λόγω φορολογίας Σν και οι έμποροι δεν αποφασίσουν να μειώσουν το κέρδος τους απλά θα πουλήσουν λιγότερο και τα κέρδη τους θα μειωθούν ή θα βρεθούν εκτός αγοράς.
Πριν 2-3 χρονια πληρώσαμε τον καφέ 4-5 € και οι καφετέριες λέγανε οτι δεν βγαίνουν γιατι καθόμαστε πολλές ώρες !!!
Τωρα ο καφές έχει 2-3 € και σε κερνανε και γλυκό!!!
Τωρα πως βγαίνουν που αυξήθηκε και το ΦΠΑ;;;
Κάποιοι άλλοι νόμιζαν επειδή το πετρέλαιο θέρμανσης ειναι αναγκαίο μπορούν να αυξήσουν το φόρο και ο κόσμος τι θα κανει θα αγοράσει γιατι θα κρυωνει....
Αποτέλεσμα 80% μείωση στην κατανάλωση. :woohoo:
Το ίδιο θα συμβεί και με το πελλετ αν δεν πέσουν οι τιμές όσο θα μειώνονται τα εισοδήματα κάποιοι θα αποφασίσουν να κρυωνουν ή να ανάβουν τη σόμπα λιγότερο οπότε θα μειωθεί η κατανάλωση αλλα και η κερδοφορία των εμπόρων !!!
Η απόφαση λοιπόν δική σας και η αγορά θα κρίνει και θα καθορίσει τα πράγματα :P


Δεν εξετάζω όλα αυτά. Το μόνο που λέω είναι ότι ο φόρος επί των κερδών είναι ένα + στην τιμή σε όλα αυτά. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Ασχέτως του κέρδους για το οποίο είναι διατεθειμένος να ρισκάρει ο κάθε επιχειρηματίας, η τελική τιμή θα αυξηθεί λόγω της φορολογίας. Είτε θέλει ο άλλος να κερδίσει 1000€ επειδή άδειασε 1 τασάκι ή 0,1€ η τιμή αυτή θα αυξηθεί με την αντίστοιχη φορολογία επί των κερδών.


Και εγω αυτό που λέω οτι οσο αυξανεται η δική μου φορολογια στο μισθό μου το ιδιο πρέπει να κάνω και εγω. Αλλα μια που δεν μπορώ να το παρω απο αυτόν που με πληρωνει (εργοδότη)θα δώσω λιγότερα σε αυτους που πληρώνω (καταναλωση)ειτε αγοράζοντας λιγότερα ειτε μην αγοράζοντας καθόλου.
Το παιχνίδι θα παιχθεί στο πόσο ανάγκη έχω αυτό που πουλάς και το ποσο ανάγκη έχεις τα χρηματα μου.
Συνήθως το παιχνίδι το καθορίζουν αυτοί που έχουν τα χρήματα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90590 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

giogud έγραψε: Ωραία λοιπόν. Το παίρνω απόφαση και θέλω πλέον 7€. Το θέμα είναι ότι η τιμή θα επιβαρυνθεί με άλλα 2€. Τον φόρο επί των κερδών!!! Η τελική θα είναι 9€. Θέλω 3€ για το σπίτι - τσέπη; Θα πρέπει να χρεώσω 5€.



Η τελική ενδιαφέρει τον καταναλωτή. Είστε κι εσείς καταναλωτής, φαντάζομαι το καταλαβαίνετε.
Εαν από τα 10 η τιμή πέσει στα 9 (τελική), ποσώς ενδιαφέρει τον αγοραστή πως αναλύεται αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ