Εταιρεία υπόδειγμα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90563 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

fritakos έγραψε: Τα πράγματα ειναι απλά.
Ο κάθε επιχειρηματίας μπορει να χρεώνει στη τιμή του προϊόντος οτι θελει, απο κει και πέρα ο καταναλωτής θα αποφασίσει αν θα αγοράσει ή οχι....
Πάντως όσο το εισόδημα των μισθωτών μειώνεται λόγω φορολογίας Σν και οι έμποροι δεν αποφασίσουν να μειώσουν το κέρδος τους απλά θα πουλήσουν λιγότερο και τα κέρδη τους θα μειωθούν ή θα βρεθούν εκτός αγοράς.
Πριν 2-3 χρονια πληρώσαμε τον καφέ 4-5 € και οι καφετέριες λέγανε οτι δεν βγαίνουν γιατι καθόμαστε πολλές ώρες !!!
Τωρα ο καφές έχει 2-3 € και σε κερνανε και γλυκό!!!
Τωρα πως βγαίνουν που αυξήθηκε και το ΦΠΑ;;;
Κάποιοι άλλοι νόμιζαν επειδή το πετρέλαιο θέρμανσης ειναι αναγκαίο μπορούν να αυξήσουν το φόρο και ο κόσμος τι θα κανει θα αγοράσει γιατι θα κρυωνει....
Αποτέλεσμα 80% μείωση στην κατανάλωση. :woohoo:
Το ίδιο θα συμβεί και με το πελλετ αν δεν πέσουν οι τιμές όσο θα μειώνονται τα εισοδήματα κάποιοι θα αποφασίσουν να κρυωνουν ή να ανάβουν τη σόμπα λιγότερο οπότε θα μειωθεί η κατανάλωση αλλα και η κερδοφορία των εμπόρων !!!
Η απόφαση λοιπόν δική σας και η αγορά θα κρίνει και θα καθορίσει τα πράγματα :P


Δεν εξετάζω όλα αυτά. Το μόνο που λέω είναι ότι ο φόρος επί των κερδών είναι ένα + στην τιμή σε όλα αυτά. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Ασχέτως του κέρδους για το οποίο είναι διατεθειμένος να ρισκάρει ο κάθε επιχειρηματίας, η τελική τιμή θα αυξηθεί λόγω της φορολογίας. Είτε θέλει ο άλλος να κερδίσει 1000€ επειδή άδειασε 1 τασάκι ή 0,1€ η τιμή αυτή θα αυξηθεί με την αντίστοιχη φορολογία επί των κερδών.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90569 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε:

dimlyk έγραψε: αλλος ενας που ζηταει βιογραφικο ?,,,οντως κατανταει αηδια
και οντως δεν συναδει με ολα αυτα που θελετε να μας παρουσιασετε
εντελως ομως καλοπροαιτερα θα θεσω και μερικα ερωτηματα
οποιος πουλαει φτηνα ειναι απατεωνας ?( για να εχουμε κι εμεις καποια κριτηρια)
ποιος ειναι αυτος που θα υποδειξει τον απατεωνα ωστε να τον αποφυγουμε ?
φανταζομαι οι διαφορες ομοσπονδιες σωματεια κλπ επαγγελμτιων ( προς το παρον δεν εχω δει κανενα ) αλλα εχω δει αρκετες συμφωνιες στρογγυλης τραπεζης :)

κατανοηση τουλαχιστον ζηταμε απο τα λιγα μελη επαγγελματιες του φορουμ αντ αυτου (ευτυχως οχι παντα) μολις αναφερθει κατι κακως κειμενο αρχιζουν οι απειλες και φυσικα δεν ειδα κανενα επαγγελματια να παιρνει το μερος μας (λογικο απο μια αποψη ) αλλα επισης λογικο κατ αυτο τον τροπο να σας παιρνει ολους η μπαλα .

υγ. ειλικρινα χαιρομαι να συνομιλω με επαγγελματιες ακομα και αντιπαρατιθεμενος πιστευοντας οτι με καλoπροαιρετη διαθεση ολοι μπορουμε να βγουμε ωφελειμενοι ...και δεν περιοριζομαι μονο στις τιμες


Οχι βεβαια! αλλα οχι οποιος πουλαει σε κανονικες τιμες αισχροκερδεί και πρεπει να τον βαλουμε να μας κανει αναλυση των φορολογικων του! Αυτο κατανταει αγενεια.

Δες τις προσφορες του κ. Γκουντελια και τις δικιες μας στο φορουμ και στα group buy και πες μας αν ακομα δεν βλεπεις καμια βοηθεια απο του εμπορους...


ηδη σας απαντησαν αλλα μια και απαντατε προσωπικα
προσωπικα δεν ζητησα καμμια αναλυση και μαλιστα ειμαι αντιθετος για πολλους λογους ...ο κος γκουντελιας για τους δικους του επιμενει να κανει συνεχως αναλυσεις

οσο για τις προσφορες αν επιμενετε να το συζητησουμε ας το κανουμε καπου αλλου (αλλη συζητηση)
η δικη μου προταση που θα θεσω εν καιρω και σε συζητηση ειναι αν υπαρχει φυσικα κι απο την πλευρα σας διαθεση η παροχη καποιου στυλ μονιμων προσφορων η εκπτωσεων (για τα καυσιμα παντα) ...εκτιμω και φυσικα μπορει να κανω λαθος ...οτι δεν θα ειναι επιζημια για εσας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90570 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

giogud έγραψε: Ρε παιδιά. Ένα θεματάκι τόσο δα είχαμε που 3 άνθρωποι είπαν και 2 καλές κουβέντες για μας. Ας πάμε τις άσχετες αντιπαραθέσεις αλλού. Κοινωνία- οικονομία; Fight club;
Εδώ ας έρθει κάποιος και ας κράξει την εταιρία. Να μου πει είσαι ακριβός, δεν είσαι επαγγελματίας, τέτοια ωραία.


πες μου ποτε ν αρχισω :evil:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90571 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

dimlyk έγραψε:

giogud έγραψε: Ρε παιδιά. Ένα θεματάκι τόσο δα είχαμε που 3 άνθρωποι είπαν και 2 καλές κουβέντες για μας. Ας πάμε τις άσχετες αντιπαραθέσεις αλλού. Κοινωνία- οικονομία; Fight club;
Εδώ ας έρθει κάποιος και ας κράξει την εταιρία. Να μου πει είσαι ακριβός, δεν είσαι επαγγελματίας, τέτοια ωραία.


πες μου ποτε ν αρχισω :evil:

Ξεκινάς. Περιμένω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90574 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

dimlyk έγραψε:

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε:

dimlyk έγραψε: αλλος ενας που ζηταει βιογραφικο ?,,,οντως κατανταει αηδια
και οντως δεν συναδει με ολα αυτα που θελετε να μας παρουσιασετε
εντελως ομως καλοπροαιτερα θα θεσω και μερικα ερωτηματα
οποιος πουλαει φτηνα ειναι απατεωνας ?( για να εχουμε κι εμεις καποια κριτηρια)
ποιος ειναι αυτος που θα υποδειξει τον απατεωνα ωστε να τον αποφυγουμε ?
φανταζομαι οι διαφορες ομοσπονδιες σωματεια κλπ επαγγελμτιων ( προς το παρον δεν εχω δει κανενα ) αλλα εχω δει αρκετες συμφωνιες στρογγυλης τραπεζης :)

κατανοηση τουλαχιστον ζηταμε απο τα λιγα μελη επαγγελματιες του φορουμ αντ αυτου (ευτυχως οχι παντα) μολις αναφερθει κατι κακως κειμενο αρχιζουν οι απειλες και φυσικα δεν ειδα κανενα επαγγελματια να παιρνει το μερος μας (λογικο απο μια αποψη ) αλλα επισης λογικο κατ αυτο τον τροπο να σας παιρνει ολους η μπαλα .

υγ. ειλικρινα χαιρομαι να συνομιλω με επαγγελματιες ακομα και αντιπαρατιθεμενος πιστευοντας οτι με καλoπροαιρετη διαθεση ολοι μπορουμε να βγουμε ωφελειμενοι ...και δεν περιοριζομαι μονο στις τιμες


Οχι βεβαια! αλλα οχι οποιος πουλαει σε κανονικες τιμες αισχροκερδεί και πρεπει να τον βαλουμε να μας κανει αναλυση των φορολογικων του! Αυτο κατανταει αγενεια.

Δες τις προσφορες του κ. Γκουντελια και τις δικιες μας στο φορουμ και στα group buy και πες μας αν ακομα δεν βλεπεις καμια βοηθεια απο του εμπορους...


ηδη σας απαντησαν αλλα μια και απαντατε προσωπικα
προσωπικα δεν ζητησα καμμια αναλυση και μαλιστα ειμαι αντιθετος για πολλους λογους ...ο κος γκουντελιας για τους δικους του επιμενει να κανει συνεχως αναλυσεις

οσο για τις προσφορες αν επιμενετε να το συζητησουμε ας το κανουμε καπου αλλου (αλλη συζητηση)
η δικη μου προταση που θα θεσω εν καιρω και σε συζητηση ειναι αν υπαρχει φυσικα κι απο την πλευρα σας διαθεση η παροχη καποιου στυλ μονιμων προσφορων η εκπτωσεων (για τα καυσιμα παντα) ...εκτιμω και φυσικα μπορει να κανω λαθος ...οτι δεν θα ειναι επιζημια για εσας


Μα δεν κάνω κουβέντα για το αν πουλάω ακριβά ή φθηνά. Λέω ότι η φορολογία επιβαρύνει την τελική τιμή, θέλουμε δεν θέλουμε. Δεν θα ήταν τελική τιμή αλλιώς. Αν κάποιος θέλει να δουλεύει για 1 € όλη την ημέρα, θα πρέπει να χρεώσει 1 + φορολογία κερδών για να πάρει 1€.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90578 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

giogud έγραψε:

fritakos έγραψε: Τα πράγματα ειναι απλά.
Ο κάθε επιχειρηματίας μπορει να χρεώνει στη τιμή του προϊόντος οτι θελει, απο κει και πέρα ο καταναλωτής θα αποφασίσει αν θα αγοράσει ή οχι....
Πάντως όσο το εισόδημα των μισθωτών μειώνεται λόγω φορολογίας Σν και οι έμποροι δεν αποφασίσουν να μειώσουν το κέρδος τους απλά θα πουλήσουν λιγότερο και τα κέρδη τους θα μειωθούν ή θα βρεθούν εκτός αγοράς.
Πριν 2-3 χρονια πληρώσαμε τον καφέ 4-5 € και οι καφετέριες λέγανε οτι δεν βγαίνουν γιατι καθόμαστε πολλές ώρες !!!
Τωρα ο καφές έχει 2-3 € και σε κερνανε και γλυκό!!!
Τωρα πως βγαίνουν που αυξήθηκε και το ΦΠΑ;;;
Κάποιοι άλλοι νόμιζαν επειδή το πετρέλαιο θέρμανσης ειναι αναγκαίο μπορούν να αυξήσουν το φόρο και ο κόσμος τι θα κανει θα αγοράσει γιατι θα κρυωνει....
Αποτέλεσμα 80% μείωση στην κατανάλωση. :woohoo:
Το ίδιο θα συμβεί και με το πελλετ αν δεν πέσουν οι τιμές όσο θα μειώνονται τα εισοδήματα κάποιοι θα αποφασίσουν να κρυωνουν ή να ανάβουν τη σόμπα λιγότερο οπότε θα μειωθεί η κατανάλωση αλλα και η κερδοφορία των εμπόρων !!!
Η απόφαση λοιπόν δική σας και η αγορά θα κρίνει και θα καθορίσει τα πράγματα :P


Δεν εξετάζω όλα αυτά. Το μόνο που λέω είναι ότι ο φόρος επί των κερδών είναι ένα + στην τιμή σε όλα αυτά. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Ασχέτως του κέρδους για το οποίο είναι διατεθειμένος να ρισκάρει ο κάθε επιχειρηματίας, η τελική τιμή θα αυξηθεί λόγω της φορολογίας. Είτε θέλει ο άλλος να κερδίσει 1000€ επειδή άδειασε 1 τασάκι ή 0,1€ η τιμή αυτή θα αυξηθεί με την αντίστοιχη φορολογία επί των κερδών.


Εδώ υπάρχει ένα θέμα.. Προσωπικά στο γραφείο μου αν έχω λίγο δουλεία ακόμα είναι γιατί έριξα τις τιμές μου σχεδόν 50% κάτω και είμαι φερέγγυος.. Προσπαθώ να δουλέψω με τον τζίρο πια.. 10 δουλείες με 500€ παρά 5 με 1500€ (που δεν πρόκειται αυτή την εποχή να τα πάρω τώρα ούτως η άλλως).. Προσπαθώ να βγάλω τα έξοδά μου και να πάω και 50-60€ την ημέρα σπίτι μου.. Δουλεύω 40% περισσότερο σε ώρες όμως από ότι δούλευα το 2010.. Εκδίδω απόδείξεις ΑΠΥ σχεδόν για όλα.

Παρ' όλα αυτά οι υδραυλικοί στην περιοχή μου με κάτι σόμπες ξύλου βουλγάρικες έκαναν τρελούς τζίρους και δεν έριξαν τις τιμές τους ιδιαίτερα.. ¨Εχω ένα υπόλοιπο με τον υδραυλικό 200€ που μου εγκατέστησε τον λέβητα, του είπα ότι θα τον εξοφλήσω μόλις φέρει τιμολόγιο και προτίμησε να μου τα χαρίσει :woohoo: :woohoo: :woohoo: !!!

Υ.Γ. το 10 δουλείες με €500 δεν είναι το μήνα. Μην μπερδεύεστε..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.223 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ