Εταιρεία υπόδειγμα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90473 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Αφού λοιπόν ζητήσατε να συστηθούμε, ας το κάνουμε. Τον εργοδότη μου δεν έχω να τον ρωτήσω κάτι, φρόντισε να με ρωτήσει εκείνος...

Πριν 2 1/2 χρόνια το big boss από το "μεγάλο μήλο" έστειλε στην Ελλάδα τους γενικούς διευθυντές του, το νομικό τμήμα και μια ντουζίνα γιάπις, για να αποφασίσουν τι μέλλει γενέσθαι με μια εταιριούλα που είχε στη Βόρεια Ελλάδα. Εταιριούλα που κάνει τζίρο ακόμη και σήμερα κάποια εκατομμύρια ευρώ, αλλά για τα δικά του στάνταρ ήταν μαγαζάκι.
Βλέπετε, το big boss στην άλλη άκρη του Ατλαντικού κατέχει εταιρίες-κολοσσούς, που θα μπορούσαν να αγοράσουν και την Ελλάδα...

Αφού λοιπόν ξεκίνησε η συνάντηση - κι ενώ η κρίση δεν μας είχε αγγίξει καλά-καλά ακόμη- μετά το "γκουντ μόουρνινγκ", ακούστηκε το νούμερο.

- "30".
- Τριάντα ευρώ;
- "Οχι, 30% μείωση".
- ...
- "Υπογράψτε παρακαλώ. Σε δυο χρόνια από σήμερα, θα μας ευχαριστείτε για τη σημερινή πρότασή μας".

Απλά (χωρίς κάποιες άλλες λεπτομέρειες της συμφωνίας) θα σας πω ότι είχαν δίκιο...

Κλείνοντας, ελπίζω να έγινε κατανοητό ότι αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το ποσό αμοιβής των υπαλλήλων. Μακάρι να συνεχίσετε στα επόμενα χρόνια να δίνετε ανάλογους μισθούς. Η λογική (και η αριθμητική) μάλλον λένε το αντίθετο. Μην το παίρνετε προσωπικά, δυστυχώς θεωρώ ότι ισχύει για όλες τις εταιρίες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90549 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

tas έγραψε: Ατυχές παράδειγμα για έναν κλάδο που δεν υφίσταται πλέον. Ο σημερινός οικοδόμος θα βρισκόταν μπροστά στο τεράστιο δίλημμα των παρακάτω επιλογών:

- Η΄ να πάρει 6+2 ή 7+2 επικρατώντας στον "πλειστηριασμό"

- ή να ρισκάρει να πάρει μηδέν (0).


Απλά με επιβεβαιώνεις απόλυτα. Θα πληρωθεί 6+2 ή 7+2. Ο εργάτης θα πάρει 6 ή 7 η εφορία θα πάρει τα 2 και ο πελάτης θα πληρώσει 8 ή 9

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90551 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

tas έγραψε: Αφού λοιπόν ζητήσατε να συστηθούμε, ας το κάνουμε. Τον εργοδότη μου δεν έχω να τον ρωτήσω κάτι, φρόντισε να με ρωτήσει εκείνος...

Πριν 2 1/2 χρόνια το big boss από το "μεγάλο μήλο" έστειλε στην Ελλάδα τους γενικούς διευθυντές του, το νομικό τμήμα και μια ντουζίνα γιάπις, για να αποφασίσουν τι μέλλει γενέσθαι με μια εταιριούλα που είχε στη Βόρεια Ελλάδα. Εταιριούλα που κάνει τζίρο ακόμη και σήμερα κάποια εκατομμύρια ευρώ, αλλά για τα δικά του στάνταρ ήταν μαγαζάκι.
Βλέπετε, το big boss στην άλλη άκρη του Ατλαντικού κατέχει εταιρίες-κολοσσούς, που θα μπορούσαν να αγοράσουν και την Ελλάδα...

Αφού λοιπόν ξεκίνησε η συνάντηση - κι ενώ η κρίση δεν μας είχε αγγίξει καλά-καλά ακόμη- μετά το "γκουντ μόουρνινγκ", ακούστηκε το νούμερο.

- "30".
- Τριάντα ευρώ;
- "Οχι, 30% μείωση".
- ...
- "Υπογράψτε παρακαλώ. Σε δυο χρόνια από σήμερα, θα μας ευχαριστείτε για τη σημερινή πρότασή μας".

Απλά (χωρίς κάποιες άλλες λεπτομέρειες της συμφωνίας) θα σας πω ότι είχαν δίκιο...

Κλείνοντας, ελπίζω να έγινε κατανοητό ότι αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το ποσό αμοιβής των υπαλλήλων. Μακάρι να συνεχίσετε στα επόμενα χρόνια να δίνετε ανάλογους μισθούς. Η λογική (και η αριθμητική) μάλλον λένε το αντίθετο. Μην το παίρνετε προσωπικά, δυστυχώς θεωρώ ότι ισχύει για όλες τις εταιρίες...


Ήταν τόσο μπροστά δηλαδή ο εργοδότης; Ποιος σου λέει ότι είχε άδικο. Το πιθανότερο είναι να είχε και δίκιο. Η εταιρία να ενδυνάμωσε την θέση της και αντί να έχει τώρα το 30% των υπαλλήλων που είχε το 2009 να τους έχει όλους με μείωση 30% στον μισθό. Δηλαδή να δίνει τώρα σε μισθοδοσία τα διπλάσια από αυτά που θα έδινε αν δεν έκανε την μείωση.

Σημ.: Υποθέσεις κάνω, δεν ξέρω τι έγινε στα αλήθεια ή τι θα γινόταν αλλιώς. Είναι ένα όμως πιθανότατο σενάριο.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90554 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Δε θα βγάλουμε άκρη :lol:

Για το πρώτο μήνυμα, μπορεί ο πελάτης να πληρώσει 8 ή 9, αλλά ο οικοδόμος δεν θα βάλει στην τσέπη τα 8 που ήλπιζε.

Δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να μπείτε μέσα ως επαγγελματίες. Δε γίνεται αυτό. Απλά κάποια στιγμή, όπως όλοι μας, θα αναγκαστείτε να μειώσετε το περιθώριο κέρδους. Εδώ θα είμαστε να δούμε τι θα συμβεί τον επόμενο χειμώνα...

Οσο για το δεύτερο, προσπάθησα να περιγράψω ότι πρόκειται για έναν επιχειρηματία με πολλές άκρες και μεγάλο πορτοφόλι, που εδώ στην Ελλάδα προς το παρόν κάνει την πλάκα του. Αλλού είναι τα συμφέροντα του. Απ' αυτά που καταλαβαίνω, από τις κινήσεις της εταιρίας, είναι πως η κρίση δεν έχει κορυφωθεί...

Πρότασή μου, όπως είπα και νωρίτερα, να αφήσετε εσείς οι επαγγελματίες να προχωρήσει αυτό το θέμα μόνο από τους καταναλωτές.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90560 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

tas έγραψε: Δε θα βγάλουμε άκρη :lol:

Για το πρώτο μήνυμα, μπορεί ο πελάτης να πληρώσει 8 ή 9, αλλά ο οικοδόμος δεν θα βάλει στην τσέπη τα 8 που ήλπιζε.


Ακριβώς αυτό. Στην τιμή που θα πληρώσει ο καταναλωτής, θα συμπεριληφθεί και ο φόρος επί των κερδών. Το τι θα μείνει αν είναι πολύ ή λίγο είναι άλλο θέμα. Οι δουλείες δεν γίνονται με ελπίδες. Με προϋπολογισμούς γίνονται. Αν εγώ "πρέπει" να πάω 8€ στο σπίτι θα πρέπει να ζητήσω από τον πελάτη μου 10€. Τα άλλα θα τα πάρει η εφορία. Δεν θα πω στον πελάτη μου δώσε 8€ και μετά που θα μου μείνουν 6€ στην τσέπη θα έχω μπει μέσα ( θα μου είναι ασύμφορο... οτιδήποτε).
Δηλαδή θέλω 8€, μπορώ να πάρω 8€ και είναι "θεμιτό" να πάρω 8€ για την εργασία μου, ο πελάτης θα πρέπει να πληρώσει 10€.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90561 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Τα πράγματα ειναι απλά.
Ο κάθε επιχειρηματίας μπορει να χρεώνει στη τιμή του προϊόντος οτι θελει, απο κει και πέρα ο καταναλωτής θα αποφασίσει αν θα αγοράσει ή οχι....
Πάντως όσο το εισόδημα των μισθωτών μειώνεται λόγω φορολογίας Σν και οι έμποροι δεν αποφασίσουν να μειώσουν το κέρδος τους απλά θα πουλήσουν λιγότερο και τα κέρδη τους θα μειωθούν ή θα βρεθούν εκτός αγοράς.
Πριν 2-3 χρονια πληρώσαμε τον καφέ 4-5 € και οι καφετέριες λέγανε οτι δεν βγαίνουν γιατι καθόμαστε πολλές ώρες !!!
Τωρα ο καφές έχει 2-3 € και σε κερνανε και γλυκό!!!
Τωρα πως βγαίνουν που αυξήθηκε και το ΦΠΑ;;;
Κάποιοι άλλοι νόμιζαν επειδή το πετρέλαιο θέρμανσης ειναι αναγκαίο μπορούν να αυξήσουν το φόρο και ο κόσμος τι θα κανει θα αγοράσει γιατι θα κρυωνει....
Αποτέλεσμα 80% μείωση στην κατανάλωση. :woohoo:
Το ίδιο θα συμβεί και με το πελλετ αν δεν πέσουν οι τιμές όσο θα μειώνονται τα εισοδήματα κάποιοι θα αποφασίσουν να κρυωνουν ή να ανάβουν τη σόμπα λιγότερο οπότε θα μειωθεί η κατανάλωση αλλα και η κερδοφορία των εμπόρων !!!
Η απόφαση λοιπόν δική σας και η αγορά θα κρίνει και θα καθορίσει τα πράγματα :P
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ