Εταιρεία υπόδειγμα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90439 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

giogud έγραψε: Εγώ έκανα μια γενική αναφορά για το τι θεωρείτε κέρδος και τι εισόδημα. Δεν έκανα κουβέντα για το αν τα 3000 χιλιάρικα έξτρα μισθός είναι πολλά ή λίγα. 'Η αν τα 20€ καθαρό κέρδος είναι πολλά ή λίγα.
ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ 3000€ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ 4000€ ΓΙΑΤΙ ΤΑ 1000 ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ. ΑΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΕΙΧΑΜΕ 60% ΦΟΡΟ ΕΠΙ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ, ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ ΕΤΣΙ. 200€ Η ΑΓΟΡΑ, +5€ ΚΕΡΔΟΣ +15€ ΦΟΡΟΣ ΚΕΡΔΩΝ = 220 + ΦΠΑ ΚΑΙ ΟΧΙ 205+ΦΠΑ. ΚΑΤΑΝΟΗΤΌ;


ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, ΕΝΩ ΕΣΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ.

ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΤΟΥ ΣΚΕΠΤΙΚΟΥ ΣΟΥ. ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ;


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90440 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Και δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά, γιατί πρέπει να καταθέτει κάποιος διαπιστευτήρια για να συμμετάσχει σε μια συζήτηση?

Σιγά να μην κοτσάρουμε και ταυτότητες / πτυχία στο άβαταρ και την υπογραφή.

Κουβέντα σε φόρουμ κάνουμε, δεν καταθέτουμε βιογραφικό για πρόσληψη.

Ο κανόνας στα φόρουμ είναι η ανωνυμία. Ανακάλυψη θα κάνουμε σήμερα?

Σε όποιον δεν αρέσει αυτό, ας μη συμμετέχει στην τελική.

Όσοι επαγγελματίες συμμετέχουν επώνυμα, το κάνουν συμφεροντολογικά και με την ανοχή του φόρουμ, για την προβολή τους.

Το απλό μέλος τι να προβάλλει και γιατί?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90444 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

GT έγραψε:

giogud έγραψε: Εγώ έκανα μια γενική αναφορά για το τι θεωρείτε κέρδος και τι εισόδημα. Δεν έκανα κουβέντα για το αν τα 3000 χιλιάρικα έξτρα μισθός είναι πολλά ή λίγα. 'Η αν τα 20€ καθαρό κέρδος είναι πολλά ή λίγα.
ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ 3000€ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ 4000€ ΓΙΑΤΙ ΤΑ 1000 ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ. ΑΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΕΙΧΑΜΕ 60% ΦΟΡΟ ΕΠΙ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ, ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ ΕΤΣΙ. 200€ Η ΑΓΟΡΑ, +5€ ΚΕΡΔΟΣ +15€ ΦΟΡΟΣ ΚΕΡΔΩΝ = 220 + ΦΠΑ ΚΑΙ ΟΧΙ 205+ΦΠΑ. ΚΑΤΑΝΟΗΤΌ;


ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, ΕΝΩ ΕΣΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ.

ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΤΟΥ ΣΚΕΠΤΙΚΟΥ ΣΟΥ. ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ;


Και ποια είναι η "ηθική" του σκεπτικού μου. Που ακριβώς διαφωνούμε;

Αν όλοι οι οικοδόμοι ζητάνε 10€ το τετραγωνικό στην τσέπη και εσύ για να πάρεις την δουλειά ζητάς 8€ στην τσέπη. Και ξέρεις ότι η εφορία θα σου πάρει και στις 2 περιπτώσεις 2€, θα μπορέσεις άραγε να κάνεις πρόσθεση; 8 θα ζητούσες από τον εργολάβο;
Ποια ηθική και αηδίες; Πρόσθεση ξέρεις να κάνεις;
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90446 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Ρε παιδιά. Ένα θεματάκι τόσο δα είχαμε που 3 άνθρωποι είπαν και 2 καλές κουβέντες για μας. Ας πάμε τις άσχετες αντιπαραθέσεις αλλού. Κοινωνία- οικονομία; Fight club;
Εδώ ας έρθει κάποιος και ας κράξει την εταιρία. Να μου πει είσαι ακριβός, δεν είσαι επαγγελματίας, τέτοια ωραία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90447 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Ατυχές παράδειγμα για έναν κλάδο που δεν υφίσταται πλέον. Ο σημερινός οικοδόμος θα βρισκόταν μπροστά στο τεράστιο δίλημμα των παρακάτω επιλογών:

- Η΄ να πάρει 6+2 ή 7+2 επικρατώντας στον "πλειστηριασμό"

- ή να ρισκάρει να πάρει μηδέν (0).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90448 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Πρόσθεση ξέρω να κάνω και άσε την ειρωνεία και την υπεροψία σου στην άκρη, πτυχιούχε έμπορε.

Σε μια περίοδο που συρρικνώνονται τα εισοδήματα, το λογικό (και ηθικό) για μένα είναι να συμπιέζονται και οι τιμές και όχι να χώνουνε όλοι το χέρι στην τσέπη του τελικού αγοραστή, έφορες και έμπορες. Έχει φτάσει στο γόνατο. Γιατί θα έρθει προφανώς μοιραία η στιγμή που ξέρεις τι θα πάρουνε όλοι οι ενδιαφερόμενοι...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ