Εταιρεία υπόδειγμα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90387 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

giogud έγραψε: Και το πάω από την μεριά του εμπόρου. Τα νούμερα υποθετικά.
Θέλω για κάθε τόνο πέλλετ 20€ στην τσέπη μου (πολλά ή λίγα θα το κρίνει η αγορά). 200€ αγοράζω. +20€ στην τσέπη, + 4,5€ εφορία +10€ έξοδα μας κάνουν 234,5€. Σε αυτό πάνω μπαίνει και ο ΦΠΑ +23% =288€.


η ελευθερη αγορα το κρινει η ..η αγορα της στρογγυλης τραπεζης ?? ;)

αν αγορασεις 100 ..παλι 20 θα ειναι το κερδος ?

η οποια αναλυση πντως δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα μια και εχει παρα πολλες παραμετρους

σημασια εχει ολοι πλεον οι επαγγελματιες να καταλαβουν οτι πρεπει να περιορισουν κι αυτοι το κερδος τους
σε επιπεδα αναλογα της κοινωνικης αντοχης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90388 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

GT έγραψε:

giogud έγραψε: Και να σου φέρω ένα απλό παράδειγμα για το πως πρέπει να υπολογίζεις. Έστω ότι το εισόδημα σου είναι 10000€ αφορολόγητα. Τα 5000€ αφορολόγητα και τα άλλα 5000€ 10%. Άρα καθαρό εισόδημα 9500€. Έρχεται τώρα ο εργοδότης σου και σου λέει ότι μπορεί να σε απασχολεί για άλλες χ ώρες ημερησίως. Λες με το μυαλό σου ότι για να αξίζει τον κόπο να δουλέψω αυτές τις έξτρα ώρες θέλω 3000€. Εσύ θα ζητήσεις 3000€ από τον εργοδότη σου ή θα του πεις "θέλω 4000€ - 25% εφορία = 3000€ έξτρα εισόδημα;"


Σημασία δεν έχει πως "πρέπει" να τα υπολογίσεις, αλλά αν έχεις την πολυτέλεια να τα υπολογίσεις.

Η πλειοψηφία θα το κάνει άνευ όρων, για λίγα παραπάνω χρήματα γιατί δε βγαίνει αυτός ο φούστης ο μήνας.

Όσοι δουλεύουν για 400 και 500€, χαζοί είναι ή μαζόχες? Τίποτα από τα 2, από ανάγκη επιβίωσης το κάνουν.

Αυτό μάλλον δεν το καταλαβαίνεις, οπότε καθόμαστε και λέμε ιστορίες για αγρίους.




Οπως επίσης ότι οι εργοδότες έχουν αποθρασυνθεί. Μπορεί εσύ giogud να λειτουργείς έτσι και να κάνεις τη συγκεκριμένη πρόταση στον εργαζόμενο, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των εργοδοτών έχουν μάθει το τροπάρι.
"Επειδή, λόγω κρίσης οι δουλειές δεν πάνε καλά, μια ωρίτσα τη μέρα θέλω να κάθεσαι παραπάνω, μπας και το σώσουμε". Για λεφτά, υπερωρίες, Σάββατα, Κυριακές, νυχτερινά, δε σε παίρνει να μιλήσεις, γιατί δε θέλει πολύ να σε στείλει μια βόλτα στο λογιστήριο, να εισπράξεις σε δόσεις την αποζημίωση της πλάκας (όπως έχει γίνει τώρα). Οπότε κάνεις τον μαλ..., δουλεύεις περισσότερο για να σώσεις αυτά τα 9.500 που λες. Γιατί ξέρεις ότι αν φύγεις, περιμένουν άλλοι 10 απ' έξω.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90423 από Pellet ZarisEcoEnergy
Απαντήθηκε από Pellet ZarisEcoEnergy στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
θα ηθελα να πω οτι εχει ενδιαφερον η κουβεντα, αλλα δυστυχως δεν μπορω... μαλλον καταντησε μια αηδία...
Εξω απο τον χορο ολοι μιλανε... Παντα οι εργοδοτες ειναι τα καθικια που βγαζουν λεφτα και εχουν τους υπαλλήλους τους σαν δουλους. Το κλασσικο σεναριο.

Και στις 3 οικογενειακές επιχειρήσεις μου ποτε δεν δουλεψε ανθρωπος ουτε μια ωρα χωρις να ειναι ασφαλισμενος. Ποτε δεν εκανε ουτε ενα λεπτο υπερωρία χωρις να πληρωθει. Ποτε δεν καθυστερήσαμε την πληρωμη των φορων ή του μηνιαίου φπα ή των χαρατσιων, μισθων και δωρων.
Αν ειμασταν απατεωνες, π.χ. να μην αποδιδαμε φπα και να "καιγαμε" το ενα αφμ μετα το αλλο, ή να εκμεταλλευόμασταν τους υπαλλήλους, ή να φερναμε "μαυρα" φορτια απ'εξω, κτλ, σιγουρα θα μπορουσαμε να ειμαστε πιο φτηνοι, σιγουρα θα πουλουσαμε πιο πολυ και φυσικα θα "βγαζαμε" πολυ περισοτερα χρηματα.
Αν πιστευετε οτι οι εταιρείες που κανουν καποιο απο τα παραπανω αξιζουν να σας εχουν πελατες και οτι με αυτον τον τροπο βγαινετε κερδισμενοι τοτε ειστε αξιοι της μοιρας σας. Το λεω αυτο γιατι αν εγω που θελω να ειμαι νομιμος δεν "πουλαω", δεν θα μπορω να πληρωσω τις υποχρεωσεις μου. Και πιστεψτε με το πρωτο πραγμα που κανει ενα επιχειρηματιας σε τετοια περιπτωση ωστε να τα βγαλει περα, ειναι η μειωση του προσωπικου. Αν το κακο συνεχισει, τοτε κλεινει και ολοι οι υπαλληλοι μενουν ανεργοι.
Οποτε ετσι με πολυ απλα λογια ας μου εξηγησει καποιος, πως εγω μπορω να ειμαι νομιμος, τιμιος, συνεπής και φτηνος ταυτοχρονα ωστε να ανταγωνιστώ ολα τα λαμογια της αγορας, οταν εσεις τους βοηθατε να συνεχισουν την καταστροφη ολων μας?

Οσον αφορα τους μισθους, επειδη σημερα και για τα τελευταια 20 χρονια εχω πανω απο 20 μονιμους οδηγους επιτρεψτε μου να γνωριζω τι πληρωνω καλυτερα απο εσας. Εκτός παλι αν πειτε τα κλασσικα, π.χ. οτι καποιος εργοδοτης "τον δηλωνει οτι παιρνει 70, αλλα του δινει 30, ή τον εχει ανασφαλιστο, ή δεν του πληρωνει τα εκτός εδρας, ή τις υπερωρίες του, δεν του δινει τα δωρα και τα επιδοματα του, εχει τα αυτοκινητα του ανασφαλιστα, ή δεν αλλαζει τα λαστιχα τους, ή δεν τα επισκευαζει, κτλ.
Ξερετε ποσες υπερωριες εχω πληρωσει φετος για να παραδωσω (οχι απαραιτητα πελλετ) στις 9 το βραδι, ή το Σαββατο το απογευμα, ή ακομα και την Κυριακη? Δεν εχω προβλημα με τις απαιτησεις των πελατων, αλλα αν θελει καποιος να εχει τετοια μεταχειριση και εξυπηρέτηση πρεπει να την πληρωνει. Ξερω οτι μπορει να την βρει και αλλου πολυ πιο οικονομικα αλλα πριν το ξανακανει ας σκεφτει αν πραγματικα βγαινει κερδισμενος ή οχι. Γιατι μπορει να κερδισει 15 ευρώ απο εναν τονο πελλετ σημερα, αλλα αυριο αν μεινει ανεργος, ή αν του μειωσουν και αλλο την συνταξη, τι θα καταλαβει?
Και δεν μιλαω για το πελλετ συγκεκριμενα, αλλα για μια σταση ζωης που πρεπει ολοι μας (και οι επαγγελματιες αλλα και οι καταναλωτες) να εχουμε απο εδω και περα.

Θα σεβαστω οποιαδηποτε αποψη, αλλα θα εκτιμουσα πολυ πριν σχολιασετε καποια λεπτομερεια να συστηθείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Pellet ZarisEcoEnergy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90431 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
αλλος ενας που ζηταει βιογραφικο ?,,,οντως κατανταει αηδια
και οντως δεν συναδει με ολα αυτα που θελετε να μας παρουσιασετε
εντελως ομως καλοπροαιτερα θα θεσω και μερικα ερωτηματα
οποιος πουλαει φτηνα ειναι απατεωνας ?( για να εχουμε κι εμεις καποια κριτηρια)
ποιος ειναι αυτος που θα υποδειξει τον απατεωνα ωστε να τον αποφυγουμε ?
φανταζομαι οι διαφορες ομοσπονδιες σωματεια κλπ επαγγελμτιων ( προς το παρον δεν εχω δει κανενα ) αλλα εχω δει αρκετες συμφωνιες στρογγυλης τραπεζης :)

κατανοηση τουλαχιστον ζηταμε απο τα λιγα μελη επαγγελματιες του φορουμ αντ αυτου (ευτυχως οχι παντα) μολις αναφερθει κατι κακως κειμενο αρχιζουν οι απειλες και φυσικα δεν ειδα κανενα επαγγελματια να παιρνει το μερος μας (λογικο απο μια αποψη ) αλλα επισης λογικο κατ αυτο τον τροπο να σας παιρνει ολους η μπαλα .

υγ. ειλικρινα χαιρομαι να συνομιλω με επαγγελματιες ακομα και αντιπαρατιθεμενος πιστευοντας οτι με καλoπροαιρετη διαθεση ολοι μπορουμε να βγουμε ωφελειμενοι ...και δεν περιοριζομαι μονο στις τιμες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90433 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: θα ηθελα να πω οτι εχει ενδιαφερον η κουβεντα, αλλα δυστυχως δεν μπορω... μαλλον καταντησε μια αηδία...
Εξω απο τον χορο ολοι μιλανε... Παντα οι εργοδοτες ειναι τα καθικια που βγαζουν λεφτα και εχουν τους υπαλλήλους τους σαν δουλους. Το κλασσικο σεναριο.
Δεν είναι σενάριο, είναι η πραγματικότητα στον ιδιωτικό τομέα. Κι επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι στην πλειοψηψία κι όχι σε όλους

Και στις 3 οικογενειακές επιχειρήσεις μου ποτε δεν δουλεψε ανθρωπος ουτε μια ωρα χωρις να ειναι ασφαλισμενος. Ποτε δεν εκανε ουτε ενα λεπτο υπερωρία χωρις να πληρωθει. Ποτε δεν καθυστερήσαμε την πληρωμη των φορων ή του μηνιαίου φπα ή των χαρατσιων, μισθων και δωρων.
Από τη στιγμή που δεν γνωρίζω ούτε εσάς, ούτε την επιχείρησή σας, δεν έχω ούτε την πρόθεση, ούτε τα στοιχεία για να σας κατηγορήσω. Αλλά μη κοροϊδευόμαστε. Οι υπερωρίες επί πληρωμεί μοιάζουν με ανέκδοτο για τους περισσότερους από εμάς...

Αν ειμασταν απατεωνες, π.χ. να μην αποδιδαμε φπα και να "καιγαμε" το ενα αφμ μετα το αλλο, ή να εκμεταλλευόμασταν τους υπαλλήλους, ή να φερναμε "μαυρα" φορτια απ'εξω, κτλ, σιγουρα θα μπορουσαμε να ειμαστε πιο φτηνοι, σιγουρα θα πουλουσαμε πιο πολυ και φυσικα θα "βγαζαμε" πολυ περισοτερα χρηματα.
Αν πιστευετε οτι οι εταιρείες που κανουν καποιο απο τα παραπανω αξιζουν να σας εχουν πελατες και οτι με αυτον τον τροπο βγαινετε κερδισμενοι τοτε ειστε αξιοι της μοιρας σας. Το λεω αυτο γιατι αν εγω που θελω να ειμαι νομιμος δεν "πουλαω", δεν θα μπορω να πληρωσω τις υποχρεωσεις μου. Και πιστεψτε με το πρωτο πραγμα που κανει ενα επιχειρηματιας σε τετοια περιπτωση ωστε να τα βγαλει περα, ειναι η μειωση του προσωπικου. Αν το κακο συνεχισει, τοτε κλεινει και ολοι οι υπαλληλοι μενουν ανεργοι.

Πολύ σωστά. Μόνο που δεν μπορεί μια επιχείρηση να κόψει ούτε από τον ΦΠΑ εφόσον εκδίδει αποδείξεις κανονικά, ούτε από τις έκτακτες εισφορές, ούτε από τη ΔΕΗ. Τι μπορεί να κόψει μια επιχείρηση; Θα το δούμε παρακάτω...

Οποτε ετσι με πολυ απλα λογια ας μου εξηγησει καποιος, πως εγω μπορω να ειμαι νομιμος, τιμιος, συνεπής και φτηνος ταυτοχρονα ωστε να ανταγωνιστώ ολα τα λαμογια της αγορας, οταν εσεις τους βοηθατε να συνεχισουν την καταστροφη ολων μας?

Οσον αφορα τους μισθους, επειδη σημερα και για τα τελευταια 20 χρονια εχω πανω απο 20 μονιμους οδηγους επιτρεψτε μου να γνωριζω τι πληρωνω καλυτερα απο εσας. Εκτός παλι αν πειτε τα κλασσικα, π.χ. οτι καποιος εργοδοτης "τον δηλωνει οτι παιρνει 70, αλλα του δινει 30, ή τον εχει ανασφαλιστο, ή δεν του πληρωνει τα εκτός εδρας, ή τις υπερωρίες του, δεν του δινει τα δωρα και τα επιδοματα του, εχει τα αυτοκινητα του ανασφαλιστα, ή δεν αλλαζει τα λαστιχα τους, ή δεν τα επισκευαζει, κτλ.
Ξερετε ποσες υπερωριες εχω πληρωσει φετος για να παραδωσω (οχι απαραιτητα πελλετ) στις 9 το βραδι, ή το Σαββατο το απογευμα, ή ακομα και την Κυριακη? Δεν εχω προβλημα με τις απαιτησεις των πελατων, αλλα αν θελει καποιος να εχει τετοια μεταχειριση και εξυπηρέτηση πρεπει να την πληρωνει. Ξερω οτι μπορει να την βρει και αλλου πολυ πιο οικονομικα αλλα πριν το ξανακανει ας σκεφτει αν πραγματικα βγαινει κερδισμενος ή οχι. Γιατι μπορει να κερδισει 15 ευρώ απο εναν τονο πελλετ σημερα, αλλα αυριο αν μεινει ανεργος, ή αν του μειωσουν και αλλο την συνταξη, τι θα καταλαβει?
Και δεν μιλαω για το πελλετ συγκεκριμενα, αλλα για μια σταση ζωης που πρεπει ολοι μας (και οι επαγγελματιες αλλα και οι καταναλωτες) να εχουμε απο εδω και περα.

Μια εταιρία ίσως το μόνο που μπορεί να μειώσει πλέον, είναι το κόστος μισθοδοσίας. Είτε με θεμιτά μέσα, είτε με αθέμιτα. Οταν το κόστος ενός υπαλλήλου υπολογίζεται στις 42.000 ευρώ ετησίως, ηχεί (δυστυχώς) περίεργα στην Ελλάδα του 2013...

Θα σεβαστω οποιαδηποτε αποψη, αλλα θα εκτιμουσα πολυ πριν σχολιασετε καποια λεπτομερεια να συστηθείτε.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε όταν λέτε να συστηθώ. Δεν έχω πρόβλημα ακόμη και να γνωριστώ με κάποιον από κοντά, από περιέργεια για το τι θέλει να διαπιστώσει με την κίνηση αυτή. Αν και ο χρόνος μου είναι εξαιρετικά περιορισμένος (οι υπερωρίες που λέγαμε...).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90436 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εταιρεία υπόδειγμα
Εγώ έκανα μια γενική αναφορά για το τι θεωρείτε κέρδος και τι εισόδημα. Δεν έκανα κουβέντα για το αν τα 3000 χιλιάρικα έξτρα μισθός είναι πολλά ή λίγα. 'Η αν τα 20€ καθαρό κέρδος είναι πολλά ή λίγα.
ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ 3000€ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ 4000€ ΓΙΑΤΙ ΤΑ 1000 ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ. ΑΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΕΙΧΑΜΕ 60% ΦΟΡΟ ΕΠΙ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ, ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ ΕΤΣΙ. 200€ Η ΑΓΟΡΑ, +5€ ΚΕΡΔΟΣ +15€ ΦΟΡΟΣ ΚΕΡΔΩΝ = 220 + ΦΠΑ ΚΑΙ ΟΧΙ 205+ΦΠΑ. ΚΑΤΑΝΟΗΤΌ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ