Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57702 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Την αισθητική δυστυχώς την εχουμε βαλει σε δευτερη ( μη πω πιο κατω...) μοιρα πλεον....
Προεχει η... επιβιωση...

( Pani καταλαβαινεις πως το λεω ετσι?)

βεβαια αν εχεις ενα καπως "βιομηχανικό" ντιζαιν ή μοντερνο τελος παντων μια ΟΜΟΡΦΗ εγκατασταση μπορει να ειναι εως και διακοσμητικό στοιχειο αντι "μπουρια σομπας".

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57878 από chdimis
Απαντήθηκε από chdimis στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Nasikas έγραψε: Αν δεν είχες το αιρκοντίσιον στην μεση, θα ερχόμουν να σου βαλω μια σόμπα δοκιμαστικά και αν λειτουργούσε την πληρωνες και την κραταγες.
Εχω διαφωνήσει με τον κ. Μοσχάλη και του απέδειξα στην πράξη ότι
με διαστολή απο Φ80 σε Φ120 και με κλίση πανω απο 4% στην οριζόντια διαδρομή, δουλεύει μια χαρά η σόμπα.
Αλλά εσυ έχεις το αιρκοντισιον και δεν μπορουμε να δώσουμε κλίση.


Πιθανών να έχεις δίκιο γιατί και στο κατάστημα που πήγα έιχε 5 σόμπες συνδεμένες πάνω σε 5-6μ οριζόντιο (Φ200) με μια μικρή κλίση και απ ότι μου είπε δεν παρουσίζαν κανένα πρόβλημα.2 δούλευαν συνχρόνως.Την μία κιόλας την έβαλε μπροστά εκέινη την ώρα για να μου την δείξει και "πήρε" αμέσως.

Στη δική μου περίπτωση το κάθετο που είναι τόσο μεγάλο - απο την αναμονή 2 όροφοι + φουγάρο + καπέλο - δεν θα έχω κανένα πρόβλημα; Να σημειώσω πως η καπνοδόχος δεν είναι μπουρί αλλά χτιστή καπνοδόχος 20Χ20 ή 30Χ30 (δε γνωρίζω ακριβώς).
Σκέφτομαι να την βάλω αριστερά της πόρτας της κουζίνας έτσι ώστε να "πηδήξω το κλιματιστικό" και να μειώσω το ρίσκο απόδοσης.Έτσι με 2 γωνίεςσυνδέομαι στην αναμονή με 3μ μπουρί συνολικά.

Φίλε Pani συμφωνώ με την άποψη σου περι αισθητικής αλλα με 15C MAX στο σπίτι και το μπουρί να περνούσε μπροστά απ την τηλεόραση θα προτιμούσα να σκύβω για να βλέπω παρά να κρυώνουν όλοι.
Οπότε στην περίπτωσή μου εκείνο δεν το μετράμε καθόλου.

Δημήτρης
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by chdimis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57899 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
φίλε chdimis και εγώ θα προσθέσω όπως προείπε και κάποιο άλλο μέλος η ιδανική θέση είναι στη γωνία που είναι το γραφείο κοιτάζωντας λοξά προς το δωμάτιο που θέλεις. Την έχω βάλει και εγώ στο σαλόνι και σε πλροφορώ θα θέλεις απο τον καναπέ να βλέπεις τη φλόγα :). Εκεί που θέλεις να τη βάλεις και πλάτη θα την έχουν όσοι κάθονται στο καναπέ αλλά και ακριανός στον καναπέ προς τη σόμπα θα έχει τον καυτό αέρα στο σβέρκο του....
Βέβαια στην τελική γόυστα είναι αυτα...

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57919 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
δημητρη...
επειδη νομιζω οτι καταλαβαινω γιατι εχω ζησει οχι 15 μεσα στο σπιτι αλλα 9..... τελος παντων

για το θεμα της καμινάδας προχωρα με τη λογική του βλεποντας και κανοντας
και γιατι το λεω
γιατι ισως το φαρδος της και το υψος της 'εξισοροπησουν" το προβλημα βοηθόντας στο "τραβηγμα".

βαλτη να ζεσταθης και την ιδανική λειτουργεια θα την βρουμε στη πορεια..

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57939 από kosi
Απαντήθηκε από kosi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
οκ τιν αναβεις με λιγο οινοπνευμα και βαβακι η αντιστασι ομος δουλεβι ετσι?? τι κανει η αντισταση δουλεύει με λιγοτερα βολτ?? μπορεις να τη απενεργοποιης εντελως?? αν ναι πως??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58231 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Εγώ έχω μία άλλη απορία με όλα αυτά τα μέτρα και διαδρομές στα μπουριά.
Είναι δεδομένο ότι η απαγωγή καυσαερίων βγάζει και σκόνη - καύτρες που θα επικάθονται στα σχεδόν οριζόντια τμήματα. Οι μικρές κλίσεις που αναφέρονται δε νομίζω ότι εμποδίζουν τις επικαθίσεις, οι οποίες στεροποιούνται κιόλας λόγω του συνδυασμού θερμοκρασίας και υγρασίας.
Στο Manual της σόμπας διάβασα για καθαρισμό των μπουριών περιοδικά. Στην περίπτωση των τόσο περίπλοκων διαδρομών, πώς γίνεται ο καθαρισμός; :dry:
Το θέμα δεν είναι να δουλέψει κάτι αλλά να είναι μακροχρόνια αξιόπιστο και λειτουργικό.

kosi έγραψε: οκ τιν αναβεις με λιγο οινοπνευμα και βαβακι η αντιστασι ομος δουλεβι ετσι?? τι κανει η αντισταση δουλεύει με λιγοτερα βολτ?? μπορεις να τη απενεργοποιης εντελως?? αν ναι πως??

Εγώ το δοκίμασα με μπαμπάκι και όντως ανάβει πιο γρήγορα και αποφεύγεις τον καπνό. Καλή πατέντα παιδιά :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.262 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ