Βγάζει μυρωδιά.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179099 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
Για να ξεμπερδευουμε υπάρχουν 2 βεντιλατερ ένα για την καύση κι ένα για το ζεστό αέρα... Το πρώτο ξεκινάει άμεσα πριν ξεκινήσει το αναμα... Μέχρι να ανάψει το πελλετ ο πολύς καπνός είναι υδρατμοί αλλά μυρίζουν... Η μυρωδιά πρέπει να πηγαίνει στο δωμάτιο μόλις ξεκινάει και ο άλλος ανεμιστήρας...
Οι ρυθμίσεις που δείχνεις αφορούν την καύση στο πρώτο αυξάνεις η μειώνεις την ρίψη πελλετ στο δεύτερο την ταχύτητα του ανεμιστήρα καυσαερίων... Για να πετύχεις την σωστή καύση δηλ χρυσό κίτρινο χρώμα φλόγας... Προχωρημένες ρυθμίσεις κάνουν τεχνικοί από κρυφό μενού... Μπορείς να δοκιμάσεις να αυξήσεις λίγο την ταχύτητα στην αρχή και να την επαναφέρεις μόλις ξεκινήσει η καύση... Αν και δεν ξέρω αν επηρεάζει την αρχική ταχύτητα του ανεμιστήρα.... Στην καμινάδα μπορείς να την απομακρύνεις απ τον τοίχο ή να την σηκώσεις... Και για δοκιμή ακριβώς πριν ανάψεις την σόμπα από το Ταυ ζέστανε την καμινάδα με σεσουάρ.... Αυτό δεν είναι μόνιμη λύση αλλά αν πετύχει ξέρεις ότι φταίει η καμινάδα η ίσως κάποιες ρυθμίσεις 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179100 από PanPele
Απαντήθηκε από PanPele στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
Οπότε αλλάζω το μηδέν σε 2 πχ στον ανεμιστήρα καυσαερίων και βλέπω αν υπάρχει διαφορά. Η φλόγα είναι καλή πιστεύω στο χρώμα της.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179101 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
Δοκίμασε το... Αν πετύχει και η φλόγα μπλεδιζει στην καύση το επαναφέρεις στο 0 τότε 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PanPele

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179106 από PanPele
Απαντήθηκε από PanPele στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
Μια απορία, αν την τρύπα που έχει το ΤΑΦ, η τάπα του, την αφήσω ανοιχτή, θα τραβάει καλύτερα? Αλλά θα βγάζει μυρωδιά και κατάλοιπα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179110 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
οχι θα φερνει σκονη και καπνο η καμιναδα πρεπει να τραβαει μεσα απο την σομπα για να δουλευει σωστα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PanPele

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179144 από PanPele
Απαντήθηκε από PanPele στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
Μπορεί να έχω κουράσει το ξέρω, αλλά είστε η μόνη μου λύση.
Επανέρχομαι με ένα σχέδιο για το πως ακριβώς έχει η κατάσταση.

Καθώς πιστεύω μετά τις τελευταίες απαντήσεις που έλαβα ότι το πρόβλημα είναι καθαρά στην καμινάδα (δεν μπορώ να πιστέψω πως φταίει κάτι άλλο) και συζήτησα με την γυναίκα μου ότι πρέπει να βρούμε άνθρωπο να μας κάνει το μερεμέτι καθώς αν είχα τα εργαλεία θα έκανα την δεύτερη λύση που είναι πιο εύκολη.
Όπως φαίνεται στο σχέδιο έχω βάλει τα εσωτερικά μπουριά που πάνε στον τοίχο και καταλήγουν σε κενό (κόκκινο χρώμα). Από εκεί μετά είναι από πάνω η καμινάδα όπως φαίνεται με το μπλε. μέσα στο κενό δεν έχει κάτι άλλο οπότε ο καπνός βρίσκει δίοδο επάνω και πιστεύω δεν είναι το καλύτερο σχέδιο για να παίρνει σωστά αέρα.
Ποια πιστεύεται ότι είναι η καλύτερη και πιο λειτουργική λύση? η 1η που σκέφτομαι να αφαιρέσω την καμινάδα που υπάρχει και ποιος ξέρει πως είναι και να συνδέσω από εκεί που σταμάτησα μπουρί μέχρι την έξοδο και μετά στεγανοποίηση σκεπής ή να την αφήσω ως έχει και να πάω στην δεύτερη και με πιο λίγη δουλειά-ζημιά; Να ανοίξω δηλαδή τρύπα και στον εξωτερικό (μονωμένο τοίχο) και να βγάλω μπουρί (πράσινο χρώμα) ευθεία έξω (Α περίπτωση) ή με γωνία και επάνω (Β περίπτωση)

Η καμινάδα όπως την βλέπω την έχουν με τσιμέντο και λαμαρίνα τοποθετημένη ποιος ξέρει από πότε, έχει σίγουρα περισσότερη δουλειά καθώς θα πρέπει να μονώσει σωστά η σκεπή για να μην έχουμε θέματα.
Η δεύτερη λύση όπως ανέφερα είναι πιο εύκολη, και με ένα ποτήρι σε τρυπάνι ανοίγεις τρύπα, περνάς μπουρί και στοκάρεις.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, αν ήμουν μόνος οκ, αλλά με 3 μηνών περίπου μωρό μου έχει γυρίσει το μυαλό, έχω χάσει τον ύπνο μου.
Βλακεία μου, είχα πει αυτόν που μου έβαλε τα μπουριά να ανοίξουμε τρύπα στον τοίχο αλλά κόλλησα γιατί θα έπρεπε να πω την ιδιοκτήτρια και λέω βάλτο έτσι.. που να ξέρω... τώρα βαδίζω χωρίς να ρωτάω γιατί άκρη δεν βγάζεις..


Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:
Last edit: 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν by PanPele.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ